Internetowe przekazy pieniężne z Polski do Anglii stały się dla nas obecnie czymś tak oczywistym, jak robienie codziennych zakupów. Obsługa płatności online nie jest już wyłącznie domeną studentów. Z transferów pieniężnych do opłacania rachunków aktywnie korzystają dziś także seniorzy. Bogaty pakiet usług przekonał do siebie również przedsiębiorców, którzy mogą w ten sposób regulować swoje zobowiązania. Dziś na warsztat bierzemy rynek przelewów międzynarodowych. Wyjaśniamy, jak szybko i sprawnie wykonać przelew na angielskie konto? A przede wszystkim, ile nas to będzie kosztowało?

Spis treści

SEPA czy SWIFT? Jak przesłać pieniądze do Wielkiej Brytanii?

Obecnie na rynku mamy do wyboru dwie możliwości zlecania międzynarodowych przekazów pieniężnych przez bank. Pierwszy z nich jest dostępny dla krajów należących do strefy euro oraz dla tzw. przelewów transgranicznych obsługujących przelewy SEPA. Jak już pewnie udało Ci się domyślić, z przelewu SEPA skorzystasz, jeśli chcesz przelać euro np. na konto w Niemczech czy Francji. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy przesłać funty do Wielkiej Brytanii? W takim przypadku wybierzemy przelew typu SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli sieć płatności globalnych. System został stworzony w latach 70-tych na potrzeby realizowania przelewów międzynarodowych na całym świecie. Z usługi SWIFT korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także finansowi giganci, tacy jak giełdy czy domy maklerskie. Szacuje się, że płatności dokonywane za pośrednictwem systemu SWIFT stanowią blisko 60% wszystkich przelewów na całym świecie.

Darmowe ogłoszenia w UK

Czego potrzebujesz, żeby nadać przekaz pieniężny z Polski do Anglii?

Jak już wspomnieliśmy, przelew SWIFT wyślesz na rachunek bankowy w dowolnym kraju oraz w dowolnej walucie. Jednak aby go zrealizować, będziesz potrzebować numeru rachunku w formacie IBAN. Jest on niezbędny dla każdego przelewu międzynarodowego, niezależnie czy jest to przekaz realizowany w strefie euro, czy poza nią. W Polsce wystarczy, że dodasz odpowiedni przedrostek „PL” przed właściwym numerem konta, stanowiący oznaczenie nazwy kraju, do którego wysyłasz pieniądze. W Wielkiej Brytanii sprawa nie jest już tak oczywista. Dodanie dwóch liter „GB” na początku nie wystarczy, ponieważ angielski numer IBAN jest alfanumeryczny i bardziej skomplikowany. Po pierwsze, w Anglii lokalny numer rachunku bankowego składa się z dwóch części:

  • account number (8 cyfrowy numer konta) oraz;
  • sort code (6 cyfrowy kod banku)

Po drugie, numer rachunku IBAN to połączenie tych dwóch numerów wraz z dodatkowymi literami. Dlatego lepiej poprosić swojego odbiorcę o podanie numeru konta bankowego w formacie IBAN. Dzięki temu unikniesz błędów, a Twój przelew bez problemu dotrze na wskazany numer konta.

Czas dostarczenia przelewu SWIFT to nawet do 3 dni robocze. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat czasu realizacji to przeczytaj nasz artykuł „Jak długo idzie przelew z Polski do Anglii?„.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Ile kosztują przekazy pieniężne z Polski do Anglii? Czy można uniknąć wysokich opłat?

Wysyłając pieniądze z polskiego na angielski rachunek bankowy musisz jednak przygotować się na niezbędne opłaty. Za samo nadanie przelewu zapłacisz coś około min. 50 zł. Wiele banków stosuje również procentowy koszt w wysokości 0,5% kwoty przelewu. Opłata rośnie adekwatnie do przesyłanych pieniędzy. Dodatkowo czeka Cię także prowizja za przewalutowanie, która może wynosić nawet 3% wartości transakcji. Przy transferze na 2000 złotych koszt przekazu pieniężnego w banku może wynieść od 110 złotych w wzwyż. Jeżeli chcesz uniknąć wysokich opłat, a co za tym idzie zaoszczędzić swoje ciężko zarobione pieniądze masz inne możliwości.

Możesz skorzystać z oferty firmy specjalizującej się w przekazach pieniężnych z Polski do Anglii. Otwarcie i prowadzenie takiego konta jest bezpłatne. Dzięki temu za obsługę panelu klienta nie poniesiesz żadnych opłat. Przelewy za pomocą takich firm są bardzo korzystne, w przeciwieństwie do transferów w banku. Korzystając z platform płatniczych unikniesz wysokich opłat za przelewy zagraniczne. W ten sposób możesz także zaoszczędzić na przewalutowaniu, ponieważ otrzymasz kurs wymiany zbliżonym do rynkowego. Jak powszechnie wiadomo kurs bankowy jest bardzo często daleki od tego, który oferują platformy online. Jeśli chcesz poznać darmowy sposób, przeczytaj nasz wpis „jak najtaniej przesłać pieniądze z Polski do Anglii„.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.