Podróż z Polski do Wielkiej Brytanii z uwagi na Brexit różni się od wyjazdów do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Trzeba pamiętać, że dowód osobisty już nie upoważnia do przekroczenia brytyjskiej granicy. Cele podróży mogą być różne: biznesowe, edukacyjne, zarobkowe, turystyczne. Jakie dokumenty będą od nas wymagane w kontekście powyższych wyjazdów? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na to pytanie, a także podpowiadamy jaki jest najwygodniejszy sposób, którym taką podróż możemy odbyć.

Spis treści

Podróż z Polski do Wielkiej Brytanii

Podróż z Polski do Wielkiej Brytanii nie jest już tak prosta jak przedtem i aktualnie wiążę się z nieco większą ilością formalności. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dla pozostałych krajów członkowskich Unii spora zmiana. Nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale i turystycznym. Zjednoczone Królestwo to kierunek, który wiele osób obiera jako swój cel do zwiedzenia. Duża ilość zabytków, ciekawa historia, otwartość i różnorodność kulturowa sprawiają, że jest to atrakcyjne miejsce dla wielu turystów. Do wyjazdów zachęcają zwłaszcza tanie linie lotnicze, dzięki którym podróż samolotem do Anglii stała się najtańszą z możliwych opcji. Polacy od wielu lat chętnie wyjeżdżają do UK, nie tylko pozwiedzać, ale również żeby odwiedzić przebywająca na emigracji rodzinę. Często wyjazd na Wyspy związany jest z pracą na delegacji, czy sprawami biznesowymi. Oprócz tego nie brakuje osób wyjeżdżających w celach naukowych (studia, praca naukowa). Mimo wysokich opłat za studia w Anglii, edukacja na Wyspach cieszy się sporym zainteresowaniem, ze względu na to, że brytyjskie uniwersytety należą do jednych z najlepszych na świecie.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Wymagane dokumenty do odbycia podróży z Polski do Wielkiej Brytanii

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy jest tylko na podstawie ważnego paszportu. Wyjątkiem są te osoby, które posiadają status osoby osiedlonej (settle status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled). Jeśli taki status uzyskały na podstawie dowodu osobistego – on również będzie upoważniał je do wjazdu do UK co najmniej do końca 2025 roku.

  • Podróż w celach turystycznych lub w odwiedziny – jeśli wybieramy się do Wielkiej Brytanii na krótki okres, trwający maksymalnie do 6 miesięcy podczas, którego chcemy pozwiedzać Londyn, czy odwiedzić rodzinę lub znajomych, wystarczy zabrać ze sobą paszport. W takim przypadku wiza nie jest wymagana.
  • Podróż w celach służbowych – ponownie, jeśli wybieramy się do UK na krótki okres czasu, np. w delegację, na spotkania, konferencje itd. wystarczy, zabrać ze sobą paszport. W większości przypadków podróży służbowych wiza jest wymagana dopiero, gdy łączny czas przebywania na terytorium Wielkiej Brytanii przekroczy 6 miesięcy. Jednak trzeba pamiętać, że do podróży w celach służbowych/zawodowych, nieobjętych obowiązkiem wizowym nie wlicza się: praca lub wykonywanie stacjonarnych usług dla firm brytyjskich czy odbywanie staży.
  • Podróż w celu podjęcia pracy lub nauki – jeśli celem naszej podróży jest podjęcie pracy (zarówno u pracodawcy, jak i w ramach własnej działalności), odbycie stażu lub interesują nas studia w Anglii, oprócz paszportu musimy obowiązkowo posiadać wizę, o którą możemy się ubiegać poprzez stronę GOV.UK.

Podróż z Polski do Wielkiej Brytanii różnymi środkami transportu

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii jest możliwe na różne sposoby. Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu jest samolot, ze względu na krótki czas podróży oraz atrakcyjne ceny, które oferują linie lotnicze. Jeżeli mamy duży bagaż, bo wyjeżdżamy na kilka miesięcy wygodnym, choć zdecydowanie nie najtańszym rozwiązaniem będzie podróż samochodem. Polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii jest jak najbardziej respektowane, trzeba tylko pamiętać o lewostronnym ruchu, obowiązującym na Wyspach. Samochód zdecydowanie ułatwi nam poruszanie się po całym kraju i zwiedzenie jego odległych zakątków. Osoby, które mają lęk przed lataniem i nie chcą samodzielnie wyruszać w długą trasę mogą skorzystać z autobusów kursujących na Wyspy Brytyjskie, a nawet z pociągu.

Wylot z Polski do Wielkiej Brytanii

Loty do Wielkiej Brytanii

Od wielu lat bezpośrednie połączenia do Wielkiej Brytanii zapewniają Polskie Linie Lotnicze LOT oraz British Airways. Jednak ci przewoźnicy zdecydowanie przegrywają konkurencje cenową z tzw. tanimi liniami. W ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiło się ich kilka. Oferują one znacznie tańsze i też bezpośrednie połączenia lotnicze miedzy Polską i UK. Odpowiednio wcześnie zabookowany lot w dwie strony może nie przekroczyć kwoty nawet 150 zł. Dlatego chcąc odbyć podróż samolotem najpierw warto sprawdzić ceny u takich przewoźników jak: Wizzair, Ryanair lub Easyjet. Większość lotnisk w Polsce ma połączenie bez przesiadek z Londynem. Najłatwiej sprawdzić loty poprzez stronę eSky.pl. Po wpisaniu skąd dokąd chcemy lecieć oraz dat pojawią nam się wszystkie dostępne opcje lotów wraz z cenami. Minusem tanich linii jak Ryanair są dodatkowe opłaty za bagaże, nawet te podręczne oraz ciasna przestrzeń na pokładzie samolotu. Sam przelot z Warszawy do Londynu trwa około 2,5 godziny, więc dla większości osób takie niedogodności nie będą stanowiły problemu.

Darmowe ogłoszenia w UK

Samochodem do Wielkiej Brytanii

Odległość z Warszawy do Londynu wynosi około 1650 km. Przed podróżującymi samochodem stoi więc perspektywa wielogodzinnego przejazdu przez pół Europy, a następnie przeprawa przez kanał La Manche. Średni czas podróży z Polski do Anglii jednego kierowcy wynosi 24 godziny. Zdecydowanie lepiej jest jechać w kilka osób. Wtedy istnieje możliwość zmiany osoby za kierownicą i zmniejszenia ilości przerw na trasie. W dodatku koszty podróży rozkładają się na kilka osób. Autostrady w Niemczech, krajach Beneluxu i Wielkiej Brytanii są bezpłatne. We Francji bezpłatny jest jedynie odcinek autostrady łączący Belgię z Dunkierką i Calais. Średnia cena za paliwo w Europie Zachodniej wynosi aktualnie 1,76€/l. Przed wyjazdem warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie samochodowe, natomiast nie musimy posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Bardzo przykrą niespodzianką dla podróżujących autem może okazać się cena przeprawy przez Kanał La Manche.

Przeprawa przez kanał La Manche

Kanał La Manche możemy pokonać promem lub Eurotunelem. Cena tego drugiego to 98€ w dwie strony, jeżeli nasze wakacje w UK będą trwały maksymalnie 5 dni. Przy dłuższym pobycie zapłacimy 125€ w dwie strony. Podróż tunelem trwa około 35min, natomiast prom płynie około 2 godzin. Bilety na promy do Dover warto sobie sprawdzić na stronie Aferry.pl. Ich ceny w zależności od przewoźnika (DFDS, P&O Ferries, Irish Ferries) mogą się trochę różnić. Jednak będzie to około 900 zł w dwie strony.

Autobusem do UK

Przejazdy do UK organizują liczne w naszym kraju firmy przewozowe. Bilety można kupić przez biura turystyczne, zajmujące się rezerwacją i sprzedażą biletów autokarowych. Zakupu możemy dokonać również online, bezpośrednio przez strony przewoźników, takich jak SINDBAD, czy Polonia Transport. Trasa z Warszawy do Londynu autokarem trwa średnio 24-30 godzin. W Londynie końcową stacją jest dworzec autobusowy Victoria Coach Station. Stąd można złapać autobusy angielskich linii (głównie National Express), które kursują do pozostałych, większych miast Wielkiej Brytanii. Bilety na dalszą trasę można kupić na dworcu Victoria, ale jest to możliwe również w Polsce w większości biur podróży. Bilet w dwie strony dla osoby dorosłej kosztuje około 550 zł, a odpowiednio wcześniej zakupiony może być tańszy nawet o 200 zł. Zaletą przejazdów autokarowych jest stosunkowo niska cena i możliwość zabrania znacznie większego bagażu niż samolotem. Minusem jest zdecydowanie czas trwania podróży

Pociągiem do Wielkiej Brytanii

Do Wielkiej Brytanii z Polski nie kursuje niestety bezpośredni pociąg, a podczas takiej trasy czekają nas przesiadki. Najłatwiej dojechać będzie do Niemiec, a następnie wsiąść w pociąg do Brukseli lub Amsterdamu, skąd wyruszymy w dalszą drogę do Anglii. Ze względu na co najmniej dwie przesiadki, nie ma tu mowy o wygodzie podróżowania. Natomiast jeśli ktoś chciałby zrobić sobie wycieczkę objazdową po paru europejskich miastach, zanim dojedzie do UK, to może być to opcja dla właśnie takiej osoby.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.