Zastanawiasz się, jakie pieniądze są w Anglii? Przed przyjazdem na Wyspy, warto zapoznać się z lokalnym środkiem płatniczym w tym kraju. Oficjalną walutą Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej jest funt szterling (£), a jego międzynarodowym kodem jest GBP. Natomiast w Irlandii płacimy już w euro. Dlaczego posługujemy się różnymi walutami w Wielkiej Brytanii? jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapoznaj się z naszym artykułem.

Spis treści

Jakie pieniądze są w Anglii?

Walutą obowiązującą w Anglii jest funt szterling. Funt umownie oznacza się skrótem (GBP), czyli: Great Britain Pound. Symbolem funta jest £, który wziął się od rzymskiego zapisu słowa libra. Nazwa funta pochodzi także z Rzymu, a konkretnie tamtejszej jednostki wagi, która co ciekawe nadal obowiązuje w UK. Funt w jednostce miar to dokładnie 453,6 grama.

Należący do najstarszych walut na świecie, funt ma bogatą i ciekawą historię. Na Starym Kontynencie uznaje się go za najstarszą walutę europejską, liczącą sobie więcej niż 1200 lat. Kiedy ją wprowadzono? Szacuje się, że pierwsze pensy wybijano już w 775 roku naszej ery! Natomiast centralny bank Anglii, czyli The Bank of England jest drugą najstarszą instytucją bankową na całym świecie (1694 r.) Rzecz jasna funt to obowiązująca jednostka płatnicza Wielkiej Brytanii. A ostatnimi czasy przekazuje nam jeszcze więcej informacji o tym państwie, niż szereg różnych encyklopedii. Aczkolwiek, to jak wygląda jego kurs na giełdzie oraz na światowym rynku walutowym interesuje wiele osób.

Jakie banknoty i monety występują w Anglii?

Walutą obowiązującą w Anglii jest funt szterling (symbol: £), który dzieli się na 100 pensów (symbol: p). Najczęstsze banknoty występujące na Wyspach Brytyjskich to 5 funtów, 10 funtów, 20 funtów oraz 50 funtów. Podobnie jak na monetach brytyjskich, tak i na wszystkich banknotach znajduje się wizerunek Królowej Elżbiety II. Każdy banknot posiada również znak wodny, który jest widoczny gołym okiem. Jak to sprawdzić? Wystarczy popatrzeć na banknot pod światło. Dodatkowym zabezpieczeniem jest również srebrny pasek, który ukazuje się na całej szerokości banknotu.

Pamiętaj, że 100 pensów (p) = 1 funt (GBP)

Banknoty występujące na Wyspach brytyjskich można znaleźć o nominałach:

  • 100 GBP (tylko w Szkocji i Irlandii Płn.);
  • 50 GBP;
  • 20 GBP;
  • 10 GBP;
  • 5 GBP.

Monety w obiegu to 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p oraz 1 i 2 GBP.

Darmowe ogloszenia

Jakie pieniądze są w pozostałych krajach Wielkiej Brytanii?

Szkocja i Irlandia Północna emitują własne banknoty też w funtach szterlingach. Pomimo tego, że banknoty różnią się wyglądem od angielskich to mają nadal taką samą wartość. Możesz używać zarówno angielskich jak i szkockich banknotów w dowolnym miejscu w Wielkiej Brytanii. Chociaż szkocki banknot o wartości 1 GBP oraz 100 GBP nie jest akceptowany poza Szkocją. W Irlandii Północnej także płacimy funtami, ale tych pieniędzy możemy używać tylko w tym kraju. Jeśli zamierzasz wyjechać do innych krajów Wielkiej Brytanii to najlepszym rozwiązaniem jest wymiana na angielskie banknoty. Wystarczy udać się do dowolnego banku w Zjednoczonym Królestwie.

Chociaż funt szterling jest emitowany przez Bank of England, to banki w pozostałych krajach emitują własne banknoty. Dotyczy to Szkocji oraz Irlandii Północnej, gdzie za emisję nowych nominałów odpowiedzialne są poniższe banki:

  • Szkocja: Clydesdale Bank, Royal Bank of Scotland i Bank of Scotland
  • Irlandia Północna: The Bank of Ireland First Trust Bank Northern Bank Ulster Bank


Ważne! Wiele osób spoza Irlandii Północnej i Szkocji nie jest zaznajomionych z lokalnymi banknotami. Czasami są one odrzucane przez sklep podczas dokonywania płatności w Anglii. Jednak z prawnego punktu widzenia są one całkowicie akceptowalne w dowolnym miejscu w Wielkiej Brytanii. Po prostu nie wszyscy chcą przyjąć płatność w takiej walucie.

Jakie pieniądze są w Anglii?

W Wielkiej Brytanii, która obejmuje Anglię, Szkocję, Walię oraz Irlandię Północną, oficjalną walutą jest funt szterling (GBP), często nazywany po prostu „funtem”. To jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych walut na świecie. Historia funta szterlinga sięga wieków wstecz i jest on odzwierciedleniem długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Funt szterling odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych rynkach finansowych oraz jest jednym z najważniejszych środków płatniczych na skalę globalną. W niniejszym artykule, przyjrzemy się bliżej tej walucie oraz przedstawimy jakie banknoty są aktualnie w obiegu.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Nowy plastikowy banknot 5 funtów (GBP)


Wielka Brytania wprowadziła do obiegu swój pierwszy plastikowy banknot 5 funtów (GBP). Nowy banknot pięciofuntowy jest oficjalnym środkiem płatniczym od 13 września 2016 r. W tym czasie starszy tradycyjny banknot został stopniowo zastępowany. Nowy nominał jest wykonany z materiału zwanego polimerem, który jest elastycznym cienkim plastikiem. Stare banknoty pięciofuntowe nie są już prawnym środkiem płatniczym od maja 2017 r. Jakie charakterystyczne cechy zawiera ten banknot? Oto one:

  • Nowa banknot jest nawet 2,5 razy trwalsza, w porównaniu z papierową wersją;
  • Z tyłu widnieje twarz Winstona Churchilla oraz jego słynny cytat: „Nie mam nic do zaoferowania oprócz krwi, trudu, łez i potu”;
  • Z frontu tradycyjnie widnieje królowa Elżbieta II.
Banknot 5 funtów nowy

Nowy polimerowy banknot 10 funtów (GBP)

Nowy polimerowy banknot 10 funtów (GBP) jest oficjalnym środkiem płatniczym od 14 września 2017 r. Banknot jest wyprodukowany z polimeru, czyli trwałego materiału. Co ważne jest to materiał odporny na zabrudzenia. Na banknocie z jednej strony widnieje wizerunek słynnej pisarki Jane Austen (zdj. wyżej). Banknot został wprowadzony do biegu w roku 2017, czyli w dwusetną rocznicę śmierci autorki. Z drugiej możemy zaobserwować królowa Elżbietę II.

Nowy polimerowy banknot 10 funtów

Nowy banknot 20 funtów (GBP)

W dniu 13 marca 2007 r. Bank Anglii wyemitował nowy 20-funtowy banknot. Po wprowadzeniu polimerowych banknotów stare przez dłuższy czas nadal były prawnym środkiem płatniczym. Nowy nominał przedstawia wizerunek Adama Smitha (ekonomisty z XVIII wieku) , co czyni go pierwszym obywatelem Szkocji widocznym na banknocie brytyjskim. Dodatkowe zmiany jakie są widoczne to:

  • zmiana kolorystyki, jaśniejszy odcień fioletu;
  • zabezpieczenia przeciw fałszerstwem np. wypukłe napisy i większy hologram; oraz
  • nowe zabezpieczenie, który można zauważyć w świetle ultrafioletowym.
Nowy polimerowy banknot 20 funtów

Nowy polimerowy banknot 50 funtów (GBP)

Nowy polimerowy banknot 50 funtów (GBP) pojawił się na rynku brytyjskim dnia 2 sierpnia 2011r. Tradycyjnie na banknocie widnieje królowa po jednej stronie, podczas gdy druga strona ukazuje Alana Turinga. Postać jest znana ze swojej pracy nad stworzeniem maszyny Enigma do łamania kodów podczas II wojny światowej.

Nowy polimerowy banknot 50 funtów

Jakie pieniądze są w Anglii? – Wnioski i Refleksje

Podsumowując, funt szterling jest nie tylko walutą Wielkiej Brytanii, ale także symbolem długiej historii, stabilności i znaczenia tego kraju na arenie międzynarodowej. Jego znaczenie i wpływ na światowe rynki finansowe sprawiają, że funt pozostaje niezmiennie istotnym elementem globalnej gospodarki. Niezależnie od ewentualnych zmian w przyszłości, funt szterling pozostaje kluczowym elementem brytyjskiej tożsamości gospodarczej i kulturalnej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.