Jako były pracownik sektora finansowego mogę wreszcie szczerze powiedzieć: mam serdecznie dość banków. Nie chodzi tu tylko o perspektywę pracownika, ale przede wszystkim klienta. Myślę, że osoby w swoim otoczeniu bez konta bankowego spokojnie policzymy na palcach jednej ręki. Płatności bezgotówkowe i transakcje internetowe są w erze digital czymś powszechnym. Dlatego postanowiłem odpowiedzieć na pytania: jak wysłać pieniądze z Polski do Anglii. W tym artykule bezprecedensowo rozprawiam się z ofertami finansowych gigantów. Opowiadam o tym, dlaczego zamiast tradycyjnego konta walutowego w swoim banku zdecydowałem się na skorzystanie z ofert nowoczesnych fintechów.

Spis treści

Dlaczego zrezygnowałem z konta walutowego w banku?

Kiedy w 2006r. mBank wypuścił pełną wymyślnych detali i aluzyjnych sloganów reklamę o darmowych rachunkach było to chyba okres największego wzrostu dla niemieckiego Commerzbanku. Niedługo później darmowy rachunek bankowy stał się standardem rynkowym. Instytucje finansowe prześcigały się w oferowaniu klientom nowych rozwiązań, aby pozyskać stałych i wiernych klientów. Przez ostatnie dekady bankowość przeszła prawdziwą transformację cyfrową. Jednak w tabelach opłat i prowizji wciąż możemy znaleźć maleńkie, aczkolwiek niezwykle ważne szczególiki, które potrafią uprzykrzyć życie niejednemu klientowi. Pamiętasz, jak otwierając konto doradca zapewniał Cię, że wszystkie, ale to absolutnie wszystkie przelewy będą darmowe, podsumowując swoje zapewnienia firmowym uśmiechem nr 5?

Kot przedstawiający "Uśmiech numer 5"

Założę się, że w tym momencie w Twojej głowie zapaliła się ta przysłowiowa, alarmująca czerwona lampka która krzyczy „Nie ma nic za darmo!”. Z przykrością muszę Ci powiedzieć, że miałeś rację. Rynek przelewów międzynarodowych, jak i konta walutowe nadal są drogie albo kryją się za tajemniczymi gwiazdkami***. Żyjąc w XXI wieku mam wrażenie, że w tej sferze nowoczesna bankowość wciąż pozostaje w tyle za krajami trzeciego świata. Co prawda od 2016 roku mamy możliwość korzystania z bezpłatnych przelewów SEPA, czyli tych odnoszących się w strefie euro. Jednak transfery w innych walutach zdają się zahaczać o dyskryminację ze względu na wysokie opłaty za przelewy zagraniczne. Jak zatem wysłać pieniądze z Polski do Anglii?

Ile zyskasz decydując się na internetowe konto exchange, aby wysłać pieniądze z Polski do Anglii?

Idealne konto walutowe, czyli jakie? Przede wszystkim takie, które jest funkcjonalne i bezpieczne. Takie, w którym nie zapłacisz majątku za przesłanie pieniędzy zza granicy do domu. Walutę wymienisz po atrakcyjnym kursie, a realizacja przelewu nie potrwa lat świetlnych. Internetowe konta exchange to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla tradycyjnej bankowości. Prowadzenie rachunku walutowego jest w pełni darmowe. Większość firm oferujących wysyłanie pieniędzy z Polski do Anglii i w drugą stronę bazuje na uproszczonym formularzu rejestracyjnym. W niektórych firmach nie będziemy musieli przesyłać skanów ani zdjęć dokumentów tożsamości ale będziemy mieli limit transakcji. W innych weryfikacja nastąpi poprzez przelew symbolicznej kwoty z naszego konta, na konto w kantorze internetowym. Aby znaleźć najlepsze firmy działające w sektorze fintech, warto śledzić aktualne rankingi przedsiębiorstw zajmujących się realizacją przelewów międzynarodowych. Dzięki temu będziemy mogli szybko i łatwo porównać oferty kilku różnych firm. Wybrać tę, której propozycja będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Czym fintechy wygrywają z finansowymi gigantami rynku?

Po pierwsze biją na głowę ceny walut, z jakimi spotkamy się w stacjonarnych kantorach czy placówkach bankowych. Jakieś 2 tygodnie temu miałem (nie) przyjemność wymieniać stacjonarnie funty brytyjskie. Przy średnim kursie NBP, który wynosił wówczas 4,75 zł w placówce bankowej zaproponowano mi 4,36 zł = 1GBP. Przy wymianie 500 GBP w banku tracimy aż 195 zł. Kantory internetowe działają w oparciu o przelewy wewnętrzne pomiędzy lokalnymi kontami bankowymi w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dzięki czemu mogą pozwolić sobie na atrakcyjniejszy kurs kupna – sprzedaży walut. Najlepsza cena, jaką udało mi się ostatnio znaleźć to 4,92 zł = 1 GBP. Tak więc tylko 0,03 gr mniej, niż obecny średni kurs. Po drugie prowadzenie konta w kantorze internetowym jest zawsze bezwzględnie darmowe, a jedyna opłata, (jeśli taką poniesiemy), to symboliczna kwota za zlecenie transferu. W przypadku ofert bankowych stawka za zlecenie przelewu SWIFT to często od 2,5% wartości całej transakcji do maksymalnie 250 zł + prowizja za przewalutowanie. W tym momencie udało nam się już zaoszczędzić blisko 300 zł.

Jak wysłać pieniądze z Polski do Anglii?

Jeżeli chodzi o przelew z Polski do Anglii i odwrotnie, fintechy to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Czas realizacji przelewów za pośrednictwem zewnętrznych firm jest zbliżony do czasów księgowania przelewów międzybankowych na terenie kraju. Niektóre firmy oferują także możliwość realizacji przekazów natychmiastowych, dzięki czemu pieniądze na koncie odbiorcy dotrą nawet w przeciągu kilku minut. A dla tych, którzy swoje finanse lubią mieć zawsze pod ręką. Polecam zapoznać się z ofertami tych przedsiębiorstw, które umożliwiają pobranie darmowej aplikacji lub posiadają wersje mobilną. Dzięki czemu będziemy mogli wygodnie zlecać przelewy międzynarodowe w dowolnym miejscu i czasie. Chyba, że akurat będziemy w samolocie do Polski, ale to już zupełnie inna kwestia.

Darmowe ogłoszenia w UK

Gdzie szukać dobrych firm?

Wystarczy przejrzeć zasoby Internetu, aby znaleźć informacje na temat różnych firm, które zajmują się wysyłaniem pieniędzy z Polski do Anglii i nie tylko. Przed skorzystaniem z usług danej firmy, warto poszukać opinii innych klientów na jej temat. Firmy, które obsłużyły wielu klientów i cieszą się dobrymi opiniami są jak najbardziej godne zaufania. Możesz również przeczytać nasz artykuł, gdzie przedstawiamy top 5 firm oferujących przelewy z Polski do Anglii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.