Zastanawiasz się, co to jest Breakdown cover? Najprościej rzecz ujmując, to ubezpieczenie stosowane w Wielkiej Brytanii w przypadku awarii pojazdu. Przykłady to choćby przebita opona, czy też rozładowany akumulator. Dlatego, jeżeli nasz samochód czy motocykl ulegnie uszkodzeniu, breakdown cover może wydatnie pomóc. Naprawiając usterkę na miejscu, bądź odholowując uszkodzoną maszynę do warsztatu (recovery) celem jej naprawy. Aby zasięgnąć szczegółowych informacji w tym temacie, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu!

Spis treści

Breakdown cover – co to jest?

Breakdown cover – co to jest? Jak już wspomnieliśmy, jest to ubezpieczenie na wypadek mniejszej czy też większej usterki naszego pojazdu. Nie powinno się go mylić z ubezpieczeniem OC, które jest obowiązkowe, a Breakdown cover stanowi jedynie dodatkową polisę. W tym miejscu polecamy nasz artykuł dotyczący „Najtańszego ubezpieczenia auta w UK„. Jednakże dzięki temu ubezpieczeniu, w razie nieprzewidzianego defektu, nie zostaniemy z tym sami i będziemy mogli skorzystać z fachowej pomocy. Decydując się na jego wykupienie, istotnym jest, żeby wybrać sprawdzonego usługodawcę.

Poza tym, warto jest rozeznać się co do odpowiedniego poziomu ochrony ubezpieczeniowej, gdyż mamy kilka opcji do wyboru. Ubezpieczenie na wypadek awarii pojazdu jest dostępne dla zdecydowanej większości aut osobowych, ciężarówek oraz motocykli. Duża część firm ubezpieczeniowych w swojej podstawowej ofercie proponuje klientom tylko i wyłącznie pomoc drogową. Na szczęście, są jeszcze ubezpieczyciele, którzy w każdym z poziomów tej usługi, poza wspomnianym powyżej wsparciem, oferują znacznie więcej. Między innymi „pomoc domową”, wsparcie techniczne w warsztacie oraz zapewnienie zastępczego samochodu.

Darmowe ogłoszenia w UK

Czy breakdown cover jest nam niezbędne?

Mimo, że to ubezpieczenie nie jest obligatoryjne, to jednak kierowcy używający prawa jazdy w Anglii powinni je mieć. Jednak szacuje się, że 1/3 Polaków w Anglii, którzy poruszają się po angielskich drogach, nie decyduje się na zakup takiego ubezpieczenia. Oczywiście trzeba też za nie zapłacić, lecz w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia, nie oszczędzimy, a zapłacimy jeszcze więcej! Przykładowo, jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu bez pokrycia, na autostradzie, niech nie zdziwi nas rachunek na co najmniej 300 GBP! W razie poważniejszej niesprawności auta, trafi ono do warsztatu samochodowego, a my pozostaniemy bez środka transportu. Dane statystyczne bezlitośnie wskazują, że co roku tego typu sytuacji jest kilkaset tysięcy. Zanim wybierzemy najlepszą polisę, pamiętajmy, że rozróżnia się dwie podstawowe odmiany breakdown cover: ubezpieczenie pojazdu i osobiste. Wyróżnia się też opcję przygotowaną dla biznesu.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń na wypadek awarii?

Jak już wiemy, ubezpieczenie breakdown cover można nabyć dla właściwego pojazdu, bądź dla wybranej osoby przebywającej w nim. Które z nich wybrać? Przede wszystkim zależy to od naszych indywidualnych preferencji.

Pierwszy z wariantów obejmuje ochronę ubezpieczeniową auta, bądź jednośladu (motory, motocykle). Nie jest ważne, kto nim kieruje. W ramach jednej polisy, można wpisać łącznie aż trzy pojazdy, które zarejestrowane są pod jednym adresem. Drugi wariant to typowe ubezpieczenie „NWW”, które chroni nas jako pasażera lub kierowcę w każdym z pojazdów. Na jednej i tej samej polisie, możemy ubezpieczyć aż pięć osób mieszkających wspólnie razem.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak nabyć ubezpieczenie breakdown cover?

W jaki sposób można uruchomić ubezpieczenie na wypadek awarii? Jest na to wiele różnych rozwiązań, które przedstawiamy poniżej. Należy zaznaczyć, że zwykle okres ubezpieczenia obejmuje 12 miesięcy, czyli pełny rok.

 • firmy specjalizujące się tego typu usługach, takie jak: RACAAQDOSRescuemycarGEM Motoring Assist;
 • ubezpieczyciele samochodów, którzy proponują takie ubezpieczenie jako dodatkową opcję;
 • instytucje bankowe, gdzie w ofercie pakietów kont osobistych znaleźć można takie ubezpieczenie;
 • kupno samochodu w UK czasami może być równoznaczne z przyznaniem automatycznego ubezpieczenia na wypadek awarii pojazdu, na wyznaczony okres czasu. Promocje te często oferują producenci danego auta, lecz zleceniodawcy tego przedsięwzięcia to najczęściej wyspecjalizowane firmy.

Pay and claim

Warto wspomnieć, że występuje jeszcze inna forma ubezpieczenia breakdown cover, typu „pay and claim„. Czyli „płać i zgłaszaj roszczenia”. Generalnie jest ono dużo tańsze, aniżeli roczny koszt ubezpieczenia w razie awarii. Polega ona na tym, że także ponosimy coroczną opłatę, lecz znacznie niższą. Następnie opłacamy koszty wszystkich wezwań, o które możemy potem starać się o zwrot należności, na podstawie przedstawionych rachunków. Podsumowując, korzyścią z tego rozwiązania jest mniejszy koszt opłaty rocznej. Wadę zaś stanowi fakt, że trzeba być gotowym do uiszczenia zapłaty w rzeczywistym czasie pomocy drogowej i naprawy.

Który poziom breakdown cover jest najlepszy?

Tak więc, jeżeli chcemy mieć ubezpieczenie na wypadek awarii, powinniśmy wiedzieć, jaki poziom ochrony będzie dla nas właściwy. A także, czy już go przypadkiem nie mamy. Po tym, jak już zdecydujemy się na konkretny typ ubezpieczenia (pojazdu/personalne), powinniśmy wybrać jeszcze poziom jego ochrony. Większość znanych firm proponuje trzy poziomy: standard, advanced i ultimate.

RAC Breakdown Cover

Na podstawie oferty jednej z najlepszych firm w tej branży, czyli marki RAC, przygotowaliśmy zestawienie, w którym porównaliśmy każdy poziom. Eksperci RAC także oferują trzy warianty breakdown cover. Każdy z nich zawiera pomoc drogową, pomoc w przypadku awarii w domu lub w jego pobliżu. Jak również pomoc w warsztacie oraz zapewnienie alternatywnego transportu.

Standard

Jest najtańszym z dostępnych poziomów ochrony ubezpieczeniowej na wypadek awarii. RAC przyjedzie gdziekolwiek będzie trzeba i postara się dokonać naprawy na miejscu. Pakiet ten obejmuje:

 • pomoc drogową;
 • pomoc domową (tzw. home rescue);
 • holowanie pojazdu do 10 mil – jeśli nie uda się naprawić pojazdu, RAC odholuje go do do warsztatu lub innego punktu;
 • zwrot kosztów taxi do 20 mil – jeżeli nasze auto ulegnie większej usterce i trafi do warsztatu, RAC zapłaci za taksówkę;
 • złożenie raportu do warsztatu – RAC dostarczy mechanikom informację o podejrzewanej przyczynie uszkodzenia.

Advanced

Poza standardową pomocą drogową i domową, poziom ten gwarantuje również:

 • nielimitowane holowanie – nie ma już tutaj limitu 10 mil. Wszystkich pasażerów i kierowcę przewiemy do wybranego warsztatu lub wskazanego miejsca w UK. Często usługę tą nazywa się potocznie „National Recovery„;
 • zapewnienie alternatywnego transportu do 2 dni – RAC wypłaca do 150 GBP na poczet zachowania przez nas mobilności do 48h. Oczywiście w czasie, gdy warsztat dokonuje niezbędnych napraw naszego auta. Przyznane środki można wykorzystać na zastępcze auto, pociąg, autobus, taxi czy nawet hotel;
 • sprawna obsługa warsztatowa – zespół RAC skonsultuje zdarzenie z kilkoma warsztatami RAC, aby porównać czas realizacji usługi oraz łączne koszty.

Ultimate

Pakiet ten zawiera wszystko to, co mamy w Advanced, a ponadto:

 • gwarancja 7-dniowego transportu zastępczego – RAC wydaje na ten cel 500 GBP. Jeśli chcemy wynająć auto, pracownicy dostarczą go nam osobiście i odbiorą po upływie tygodnia od wynajęcia;
 • najbardziej zaawansowane wsparcie obsługi warsztatowej – klient nie musi udawać się razem z firmą do warsztatu. Wystarczy poczekać do momentu załadowania i zabezpieczenia pojazdu na lawecie, a resztą zajmą się specjaliści RAC. Poza tym, zamówią i opłacą nam taxi lub zastępczy samochód, bezpośrednio na miejsce usterki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.