Jak zostać freelancerem? 7 kluczowych kroków do rozpoczęcia kariery
Gdy spytamy pierwszego z brzegu przedstawiciela wolnych zawodów, okaże się, że freelancing wcale nie jest tak łatwy, jak by się mogło początkowo wydawać. Na taką ścieżkę zawodową składa się 100% talentu i 200% autoprezentacji.
Nieustanne poszukiwanie forów dyskusyjnych, negocjacje z nowymi pracodawcami, długie okresy bez żadnych zleceń – to chleb powszedni każdego freelancera. W dodatku każdy, kto żyje od zlecenia do zlecenia, musi nieustannie przekonywać kolejnych potencjalnych klientów o swoich zaletach. Najczęściej zdalnie.
Z myślą o osobach, które planują wejść na tę ścieżkę kariery, przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zostać freelancerem.
1. Profil i portfolio to podstawa
Poświęć czas na swój profil. Niech będzie jak najbardziej szczegółowy.
- Przyłóż się do tego najlepiej, jak możesz. Postaraj się spojrzeć na swój profil z perspektywy pracodawcy i zadaj sobie pytanie, czy takiej osobie byłbyś/byłabyś w stanie powierzyć pracę.
- Uzupełnij wszystkie szczegóły, ale nie przesadzaj. Każde zlecenie może wymagać od ciebie wysłania innego portfolio albo CV, w zależności od charakteru pracy i klienta.
- Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach dość łatwo zweryfikować każdą informację. Jeśli skłamiesz na tym etapie, wcześniej czy później zostanie to zweryfikowane. Wówczas zapomnij o pracy i pieniądzach.
- Nie czaruj w swoim portfolio czy w wysyłanej aplikacji. Nie pisz, że znasz się na bazach danych, jeśli tylko o nich czytałeś. „Gdy ktoś zada ci bardziej szczegółowe pytanie, polegniesz z kretesem” – zauważa Filip Skoczylas, redaktor serwisu Freelance.pl.
Acha, i nie dodawaj amatorskich selfie. To nie Facebook. Musisz brzmieć i wyglądać profesjonalnie, dlatego warto zainwestować w dobrą sesję. Zwróci ci się to z nawiązką.
2. Podnoś swoje kwalifikacje
Freelancer: kto to? To osoba, która aktywnie reaguje na zapotrzebowanie na rynku. Doskonal zatem swoje umiejętności. Bez względu na to, jak dobry jesteś, na rynku freelancerskim znajdzie się ktoś lepszy od ciebie. Dotrze to do ciebie, gdy po raz dwudziesty twoja aplikacja pozostanie bez odpowiedzi.
W tym celu warto ponieść pewne wydatki. Postaraj się zadbać o certyfikaty i egzaminy, które potwierdzą twoje umiejętności. Każda nisza zawodowa ma swoje własne – w przypadku finansistów są to na przykład ACCA, CIMA, CFA czy IMPA. Programiści, kierowcy, tłumacze, prawnicy czy architekci mogą uzyskać dyplomy różnych niezależnych instytucji certyfikujących. Tutaj chodzi o wzbudzenie zaufania u potencjalnego pracodawcy – zadbaj o to!
3. Jak zacząć freelancer?
Gdy ubiegasz się o zlecenie na Upworku czy w kontakcie bezpośrednim, nie licytuj jak profesjonalista. Zwłaszcza jeśli jesteś dopiero początkującym freelancerem. Na początku zdobądź doświadczenie i zbuduj portfolio.
„Jeśli dostałeś wreszcie zlecenie, wykonuj pracę solidnie, tak, aby nikt nie mógł się do ciebie przyczepić. Daj z siebie wszystko w każdym projekcie, który otrzymasz” – radzi Piotr Siemioniuk w portalu Pracuj.pl. Na samym starcie nie przywiązuj nadmiernej wagi do kasy. Nawet jeśli ktoś płaci ci 50 PLN, wyślij mu skończony projekt wart stawki 100 PLN. W ten sposób zdobędziesz stałych klientów. Zaufaj nam.
4. Praca za darmo
Czy pracować za darmo? Cóż… Jeśli cię na to stać, możesz się tego podjąć. Pieniądze oczywiście też są celem, ale bez referencji czy dobrych opinii w profilu na stronie pośredniczącej dla freelancerów nie wypłyniesz na głębokie wody. W ten sposób oczywiście długo nie pociągniesz – wybór należy do ciebie.
5. Szukaj nietypowych nisz – na przykład w kasynach online
Pewnym sposobem wartym rozważenia jest uzyskanie dodatkowego dochodu poprzez grę w kasynie online Dziś wpłacając minimalny depozyt 10 zł, uzyskujesz dostęp do wielu tysięcy gier hazardowych na pieniądze. Nigdy nie graj za pożyczone pieniądze. Pamiętaj o limitach – ustal wysokość wydatków na daną sesję i nawet, jeśli danego dnia nie sprzyjało ci szczęście, poczekaj. Nie goń za stratami.
Ruletka czy sloty nie powinny być nigdy głównym źródłem dochodu. Potraktuj to jako okazję do zdobycia dodatkowego zarobku albo relaks pomiędzy wysyłaniem aplikacji w sprawie pracy. Wygrane pieniądze zainwestuj w swój rozwój zawodowy!
6. Pamiętaj o płatnościach
Nie pracuj bez tzw. „kamieni milowych”. Po prostu nie rób tego, dopóki naprawdę nie zaufasz pracodawcy. Jeśli ktoś unika rozliczenia z tobą etapami, powinna ci się zapalić czerwona lampka. Nie daj się zwieść obietnicom bez pokrycia. Zaakceptuj projekt tylko wtedy, gdy pracodawca ustali z tobą kalendarz rozliczeń.
7. Zadbaj o swój profesjonalizm.
Zawsze bądź profesjonalny, nawet jeśli zleceniodawca jest nieco wyluzowany. Trzymaj fason i trzymaj się terminów. Nie daj się ponieść emocjom. Przyjdą chwile, kiedy zechcesz rozwalić swojemu pracodawcy głowę, tylko dlatego, że jesteś na platformie cyfrowej. Pamiętaj: SZEF MA ZAWSZE RACJĘ.
Jak zostać freelancerem – wnioski
Praca na pełen etap wiąże się z bezpieczeństwem, stabilnością finansową i różnymi dodatkowymi świadczeniami. Wolny strzelec musi obyć się bez wszystkich wymienionych wyżej korzyści. W zamian za to cieszy się względną wolnością, może sam ustalać harmonogram pracy (na przykład zasiadać przed komputerem tylko wieczorami) i, jak mawia przysłowie, sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem.
Czy jest to wybór dla ciebie? Rozważ wszystkie za i przeciw i sam podejmij decyzję!
Komentarze