Sort Code i Account Number – co to jest? Zanim zlecisz przelew na brytyjskie konto bankowe, koniecznie musisz zapoznać się z tymi pojęciami. To najważniejsze elementy realizacji jakiejkolwiek operacji finansowej w Wielkiej Brytanii. Dane do przelewu w UK, jakie musimy uzupełnić różnią się nieco od tych, które są wymagane w polskich przekazach pieniężnych. Account number, czyli numer rachunku bankowego oraz Sort Code, czyli kod banku są nam potrzebne, aby transfer mógł zostać zrealizowany bez żadnych przeszkód. Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie? Zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym wyjaśnimy dokładnie tę kwestię.

Spis treści

Sort Code i Account Number – co to jest?

Sort Code i Account Number – co to jest? Wyemigrowałeś do UK i chcesz wiedzieć, jak swobodnie realizować przelewy na terenie Wysp Brytyjskich? Ktoś z Polski chce przekazać Ci pieniądze, ale nie wie jak tego dokonać? Wykonywanie przekazów wewnątrzkrajowych, czy zagranicznych staje się codzienną potrzebą coraz większej liczby osób. Warto wiedzieć, jakie dane będą niezbędne do ich wykonania. W Polsce, aby przesłać pieniądze musimy dysponować numerem rachunku bankowego składającego się z 26cyfr , imieniem i nazwiskiem naszego odbiorcy/nazwą firmy. Posiadając te informacje, możemy swobodnie przekazać środki. Natomiast w Wielkiej Brytanii spotkamy się z takimi pojęciami, jak Sort Code oraz Account Number. Jaką pełnią funkcję? Z czego się składają? Dlaczego są tak istotne w procesie wykonywania przelewu? Sprawdźmy!

Darmowe ogłoszenia

Account Number

Otwierając konto bankowy w angielskim banku otrzymasz jego indywidulany numer oraz Sort Code. W pierwszej kolejności przyjrzymy się specyfice brytyjskiego numeru konta, czyli Account Number, który jest jednym z kluczowych elementów niezbędnych do przeprowadzenia bezpiecznych i dokładnych transakcji bankowych. Każdy rachunek bankowy ma swój własny numer, który służy do jego identyfikacji podczas różnych operacji finansowych, takich jak przelewy, wpłaty lub wypłaty. Składa się on z 8 cyfr i znajduje się po prawej stronie karty płatniczej. Uważaj, aby nie pomylić go z 16-cyfrowym numerem znajdującym się na samym jej środku, który określa numer karty debetowej/kredytowej.

Ważne! Musisz wiedzieć, że na Wyspach Brytyjskich większość numerów rachunków bankowych zazwyczaj zawiera osiem cyfr, ale niektóre banki mają krótsze numery kont. Może zdarzyć się, że zostanie wydany Ci 6 lub 7 cyfrowy. Czy coś to zmienia? Absolutnie nie. W takim przypadku należy po prostu dodać z przodu cyfrę „0”, aby zachować poprawności ośmiocyfrowego ciągu liczbowego, np. Otrzymałeś/aś następujący numer rachunku: 123456, aby wykonać przelewu musisz dodać dwa zera – 00123456.

Sort Code

Przejdźmy teraz do drugiego istotnego elementu bez którego przeprowadzenie przelewu w brytyjskim banku nie jest możliwe. Sort Code to numer identyfikacyjny oddziału banku w systemie bankowości w UK. Składa się z 6 cyfr i pomaga w precyzyjnym określeniu lokalizacji danego konta bankowego. Po pierwsze, pozwala na odróżnienie różnych oddziałów tego samego banku. Przy przetwarzaniu płatności i przelewów istotne jest przypisanie transakcji do konkretnego oddziału. Poza tym, pomaga w weryfikacji poprawności lokalizacji banku oraz jego oddziału. Wszystko to przyczynia się do większej efektywności w przetwarzaniu transakcji finansowych.

Zapis Sort Code wygląda w następujący sposób: xx-xx-xx. Pierwsze dwie cyfry oznaczają bank, w którym prowadzone jest konto, a pozostałe 4 cyfry identyfikują konkretny oddział banku, w którym zostało ono otworzone. Ten sześciocyfrowy numer umieszczony jest na dole po lewej stronie karty płatniczej. Poza tym, bez problemu znajdziesz go na wyciągu bankowym lub oficjalnej stronie internetowej swojego banku.

Sort Code

Sort Code i Account Number – co to jest? Zapis w formacie IBAN.

Sort Code i Account Number – co to jest? Jak już wiesz, bez tych dwóch elementów nie jest możliwe przeprowadzenie pomyślnej operacji finansowej w UK. Jeśli posiadamy zapis numeru rachunku bankowego w formacie IBAN, bez przeszkód możemy odczytać z niego zarówno Account Number, jak i Sort Code. Ważna jest poprawna kolejność. Dlaczego? W momencie, gdy błędnie przypiszemy poszczególne liczby, nasz przekaz nie zostanie zrealizowany lub doprowadzi to do jego zagubienia. Dowiedz się, jak rozszyfrować numer IBAN tak, aby poprawnie wprowadzić dane do przelewu.

Jak czytać numer IBAN?

Po pierwsze, zacznijmy od wyjaśnienia czym jest numer IBAN i w jaki celu jest on stosowany. International Bank Account Number (IBAN) jest używany w międzynarodowych transakcjach finansowych i stanowi unikalny identyfikator konkretnego konta bankowego. Jest on powszechnie akceptowany na całym świecie, co ułatwia jednolitą strukturę w operacjach finansowych między państwami. Rachunek IBAN jest kombinacją liter i cyfr. Angielskie rachunki bankowe w standardzie IBAN składają się zwykle z 22 cyfr. Poniżej prezentujemy przykładowy numer rachunku zapisany w formacie IBAN wraz z omówieniem poszczególnych jego elementów:

GB 55 BUKB 200415 55555555

GB – pierwsze dwa znaki to krajowy kod kraju, w tym przypadku Wielka Brytania

55 – dwucyfrowy kod ISO identyfikujący państwo

BUKB – następne cztery znaki to kod SWIFT określający bank

200415 – 6 cyfr tworzących Sort Code

55555555 – ośmiocyfrowy numer brytyjskiego rachunku bankowego, czyli Account Number

Przestrzeń dla twojej reklamy

Przesyłanie pieniędzy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią – jaki jest najlepszy sposób?

Potrzebujesz przesłać pieniądze do UK, ale nie wiesz jak zrealizować przelew? Najbardziej opłacalną oraz najszybszą opcją przekazu będzie wysłanie środków za pomocą firm online, które specjalizują się w transakcjach międzynarodowych. W przypadku transferów pomiędzy Polska a Wielką Brytanią z pomocą przychodzi firma Klik-24. Wykonywanie operacji finansowych pomiędzy tymi państwami jest jej specjalnością już od 2013 roku. Co ją wyróżnia? Atrakcyjna oferta, dzięki której nie poniesiesz wysokich opłat transferowych, a Twój odbiorca nie będzie musiał długo czekać, aż pieniądze znajdą się na jego koncie. Proste i przejrzyste zasady zlecenia przelewu sprawiają, że baza zadowolonych klientów firmy nieustannie się powiększa. Dowodem na to jest chociażby wysoka ocena oraz opinie na niezależnej platformie z recenzjami konsumentów Trustpilot.

Co oferuje firma Klik-24?

Jak wysłać pieniądze z Klik-24? Wystarczy założyć bezpłatne konto klienta na stronie internetowej firmy. Proces rejestracji zajmuje dosłownie kilka minut. Następnym krokiem jest zlecenie przelewu. Możesz go wykonać na dwa sposoby – w trybie standardowym lub ekspresowym. Wariant standard nie wiąże się z żadną opłatą, a czas finalizacji transakcji to maksymalnie 2 dni robocze. Opcja ekspresowa jest dla tych, którzy potrzebują wykonać transfer jeszcze szybciej, ponieważ środki znajdą się na wskazanym rachunku bankowym w ciągu 1 dnia roboczego. Opłata wynosi wówczas jedynie 9,99 zł (przekaz z Polski do UK) lub 1,99 £ w przypadku przelewu z UK do Polski. Aktualny kurs wymiany walut sprawdzisz w każdej chwili na stronie firmy, a dzięki kalkulatorowi przelewu wiesz od razu, jaka dokładnie kwota trafi do Twojego odbiorcy. Wygodnie i bezproblemowo!

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.