Konto w angielskim banku to jedna z podstawowych rzeczy, jaką powinna posiadać każda osoba udająca się tam na emigrację zarobkową. Utworzenie rachunku bankowego w zagranicznej placówce może generować pewne obawy i wątpliwości. Tym bardziej, że na brytyjskim rynku finansowym funkcjonuje ponad 300 banków. Tak duża liczba instytucji dodatkowo utrudnia wybór. Jak wygląda proces tworzenia konta w UK? Jakie prezentują się najczęściej wybierane oferty? Który z angielskich banków wybierają Polacy? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do lektury!

Spis treści:

 • Banki wiodące w Wielkiej Brytanii
 • W jaki sposób otworzyć rachunek bankowy?
 • Banki mobilne
 • Firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych

Konto w angielskim banku

Konto w angielskim banku pozwoli nam nie tylko zabezpieczyć nasze zarobione funty, ale także ułatwi nam dokonywanie wszelkich transakcji. Przebywając na emigracji zarobkowej warto zadbać o swoje finanse. Placówki bankowe w UK starają się maksymalnie uprościć proces tworzenia konta dla obcokrajowców. Dodatkowo w większości przypadków możemy rozpocząć całą procedurę będąc jeszcze w Polsce. Szeroki wybór banków zarówno stacjonarnych, jak i internetowych sprawia, że mnogość ofert może nas przytłoczyć. Jakie konto w UK wybrać?

Darmowe ogloszenia

Banki wiodące w Wielkiej Brytanii

Zastanawiasz się, które z banków w Anglii są liderami? Możemy wyróżnić ich aż 5:

 • HSBC – bank posiadający ponad 1100 oddziałów w Walii i Anglii oraz mniejszą ilość w Irlandii Północnej i Szkocji.
 • Barclays – jeden z najstarszych banków w Wielkiej Brytanii, mający ponad 1500 oddziałów.
 • Lloyds Banking Group – posiada około 1300 oddziałów.
 • NatWest Group – posiada około 1300 oddziałów.
 • Santander – posiada prawie 1010 oddziałów.

HSBC

HSBC Bank jest najstarszą instytucją finansową w Anglii. W swojej ofercie posiada bezpłatne prowadzenie konta, a dzięki otrzymanej karcie Visa mamy możliwość wypłacania gotówki do 300 GBP dziennie za darmo. Za przelew do Polski za pośrednictwem tego banku zapłacimy od 5 GBP.

Zastanawiasz się, jakie warunki musisz spełnić, aby założyć konto w tym banku? Oto one:

 • musisz mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać zameldowanie w UK,
 • wyrazić zgodę na sprawdzenie zdolności kredytowej,
 • posiadać dowód tożsamości i potwierdzenie adresu w UK,
 • przedstawić dokumenty potwierdzające naszą tożsamość,
 • przedstawić dane dotyczące zatrudnienia i zarobków,
 • kwalifikować się do posiadania możliwości zaciągnięcia debetu na kwotę 1000 funtów.

Barclays

Jest to największy bank angielski, w którym standardowy rachunek bankowy otworzymy za darmo oraz otrzymamy do niego bezpłatną kartę debetową. Za jej pomocą możemy wypłacać do 300 GBP bez naliczonych opłat. Barclays Bank daje nam również możliwość wykonywania przelewów międzynarodowych w systemie SEPA oraz SWIFT. Transfer do Polski wykonamy od 6 GBP. Placówka ta często jest wyborem Polonii.

Lloyds

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych banków w Wielkiej Brytanii i prowadzi swoją działalność od 257 lat. Jego oddziały bankowe znajdują się praktycznie w każdym angielskim i walijskim mieście. W Lloyds Bank prowadzenie konta jest zupełnie darmowe. Otrzymujemy również kartę Visa, dzięki której możemy wypłacać pieniądze za darmo z bankomatów do 500 GBP dziennie. Za jego pośrednictwem zrealizujemy również przelew zagraniczny. W walucie euro usługa jest darmowa, natomiast w innych koszt to min. 9,50 GBP. Należy mieć świadomość tego, że musimy liczyć się także z kosztami przewalutowania oraz ewentualnymi prowizjami, jakie mogą pobrać banki pośredniczące.

NatWest

NatWest obsługuje klientów w Anglii i Walii gdzie oferuje szeroką gamę produktów i usług skierowanych do klientów indywidualnych, korporacyjnych oraz instytucjonalnych. Aby złożyć wniosek, musisz mieć ukończone 18 lat i mieszkać w Wielkiej Brytanii. Obowiązują określone kryteria kwalifikowalności konta. Zarówno otworzenie, jak i prowadzenie konta jest darmowe.

Santander

Santander Bank również proponuje swoim klientom darmowe prowadzenie standardowego konta. Do użytku mamy kartę debetową oraz gotówkową. Karta debetowa ma swoje zastosowanie w przypadku płatności internetowych, natomiast za pomocą karty gotówkowej możemy wypłacać pieniądze z bankomatów. Oczywiście mamy możliwość zlecania przelewów zagranicznych. Transakcja do Polski to koszt co najmniej 25 GBP.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

W jaki sposób otworzyć konto w angielskim banku?

W tradycyjnym banku możemy otworzyć konto, gdy przebywamy jeszcze w Polsce. Wniosek o utworzenie rachunku bankowego możemy przesłać online na stronie wybranego przez nas banku. Minusem jest jednak to, że musimy potwierdzić naszą tożsamość oraz zameldowanie w UK udając się osobiście do placówki banku.

Co będzie potrzebne?

Pewnie zastanawiasz się, jakie dokumenty będziesz zobligowany przedstawić, aby otworzyć konto bankowe w Anglii. Poniżej znajduje się lista wymaganej dokumentacji:

 • dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport w celu potwierdzenia tożsamości,
 • potwierdzenie adresu zamieszkania w UK,
 • potwierdzenie zatrudnienia w UK.
Firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych

Banki mobilne

Zjednoczone Królestwo jest pionierem jeśli chodzi o branżę FinTeh. Niewątpliwie jest to skutek dobrze rozwiniętego sektora finansowego. Banki mobilne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które przebywają na Wyspach Brytyjskich tymczasowo i nie posiadają stałego zameldowania. Założenie konta w takim banku jest prostsze, niż ma to miejsce w tradycyjnych bankach. Nie posiadają one swoich placówek, dlatego wszelkie formalności oraz operacje finansowe załatwiamy za pośrednictwem ich strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Jakie konto wybrać dla siebie? Największą popularnością cieszą się banki internetowe takie, jak: Monzo, Monese, Revoult oraz Starling Bank.

Monzo

Konto w tym banku otworzymy za darmo i nie ponosimy żadnych kosztów za jego prowadzenie. Do konta otrzymujemy kartę, która umożliwia nam dokonywanie płatności na całym świecie. Wypłaty z bankomatów na terenie UK są bezpłatne, natomiast wypłacając gotówkę za granicą mamy limit do 200 GBP, a po jego przekroczeniu nalicza się opłata w wysokości 3%. Niestety w przypadku tego banku konieczne jest podanie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii, ponieważ na ten adres zostanie nam dostarczona karta debetowa.

Monese

W przypadku tego banku nie jest wymagane potwierdzenie zameldowania, dlatego jest dobrym wyborem dla osób, które dopiero planują przeprowadzić się do Anglii. Otworzenie oraz prowadzenie podstawowego konta jest darmowe. Przysługuje nam karta debetowa, z której możemy korzystać na całym świecie. Wypłaty z bankomatów to koszt 1,5 GBP. Koszt przelewu zagranicznego wynosi od 0,5% do 1,5% w zależności od waluty oraz dnia zlecenia.

Revolut

Revolut oferuje nam kartę wielowalutową do rachunku, który możemy zarówno otworzyć, jak i prowadzić za 0 GBP. Tutaj także nie jest wymagane potwierdzenie naszego adresu na Wyspach Brytyjskich. Pamiętajmy jednak, że nie jest to pełnoprawny bank, dlatego konto w nim powinno być raczej dodatkowym.

Starling Bank

Otworzenie konta w tym banku jest naprawdę dobrą alternatywą dla tradycyjnego konta bankowego. Rachunek bankowy prowadzony jest bezpłatnie. Koszt przelewy zagranicznego wynosi od 0,5% do 3%. Za płatności kartą za granicą nie są pobierane opłaty. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tego banku mobilnego również okazanie potwierdzenia naszego adresu zamieszkania będzie niezbędne.

Firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych

Jeśli wyżej przedstawione propozycje nadal nie spełniają do końca Twoich oczekiwań to zapoznaj się w ofertami, jakie proponują firmy, które specjalizują się w przelewach Anglia – Polska oraz Polska – Anglia. Są one liderami jeśli chodzi o niskie opłaty za transakcje oraz szybki czas ich finalizacji. Wybór najkorzystniejszej oferty ułatwi Ci ranking, który jest na bieżąco aktualizowany.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.