Jeśli czytasz ten tekst i zastanawiasz się, czy warto zrobić przelew z Polski do Anglii w PKO BP to jesteś w odpowiednim miejscu. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy temat przelewów zagranicznych z polskiego na angielskie konto. Kwestię opłat z nimi związanych, a także czas realizacji takiej usługi. Odpowiemy też na pytanie, jak właściwie wykonać taki przelew z PL do UK. Podpowiemy również, gdzie szybciej, taniej i korzystniej można zrealizować taki przekaz. Zapraszam serdecznie do lektury!

Spis treści

Przelew z Polski do Anglii PKO BP – podstawowe informacje

Chcąc wykonać przelew z Polski do Anglii w PKO BP, warto pamiętać, że bank ten funkcjonuje na rynku finansowym już od 1919 roku. Aktualnie jest to największa instytucja bankowa w Polsce, której klientami jest już około 11 milionów osób. Zatem, gdy realizujemy przelew z Polski do Anglii z konta PKO, które prowadzimy w walucie PLN, wybieramy opcję przelewu SWIFT. Jest to powszechnie stosowana metoda przelewu, który możemy zrobić w dowolnej walucie, jak i do wybranego banku na całym świecie. W czasie wykonywania przelewu, następuje przewalutowanie kwoty transakcji ze złotówek, na walutę rachunku naszego beneficjenta przelewu.

Kwestia opłat za zlecenie przelewu z Polski do Anglii

Istotną kwestią, którą należy poruszyć jest z pewnością kwestia opłat związanych z przelewami zagranicznymi. Tak więc, przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądają koszty za realizację transakcji płatniczej z Polski do Anglii w PKO BP.

 1. Opłata pobierana przez bank PKO BP, za zlecenie przelewu zagranicznego
  Koszty wykonania transferu zagranicznego SWIFT w PKO BP wynoszą 0,35% łącznej wartości przelewu (przy czym, nie może być to mniej niż 25 zł, a nie więcej niż 200 zł). Niestety nie są to jedyne opłaty, jakie musimy ponieść za przesłanie pieniędzy na Wyspy Brytyjskie.
 2. Prowizje banków pośredniczących w przelewie
  Zwykle przy przelewach SWIFT trzeba wziąć pod uwagę także koszty banków mające swój wkład w naszej transakcji międzynarodowej. Niestety w tym wypadku koszty, jakie poniesiemy nie są z góry wiadome.
 3. Kursy wymiany walut w PKO BP
  Kursy wymiany walut są ostatnią składową opłat, za które zapłacimy przy przelewie międzynarodowym w PKO. Praktycznie rzecz biorąc, to kursy wymiany walut są najistotniejsze, jeśli chodzi o kwestię opłat. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie one są czynnikiem decydującym o całkowitej opłacie realizacji przelewu zagranicznego. Jak wiadomo, banki stosują swoje własne kursy wymiany walut, które są dla klientów o wiele mniej korzystne od średnich kursów rynkowych (mniej więcej około 4-6%). W ten sposób banki zyskują dodatnią różnicę, którą pobierają od ich własnego kursu bankowego w porównaniu ze średnim kursem na rynku. Wymiana walut za pośrednictwem banku PKO BP jest bardzo komfortowa. Niestety ten komfort nijak ma się do ceny, jaką bank proponuje klientowi w zamian. W dalszym ciągu, kursy wymiany walut, jakie proponuje bank PKO BP są niekorzystne i w żaden sposób nie przyciągają w ten sposób większej ilości zainteresowanych.

Przykład opłat przy przelewie z PL do UK w banku PKO BP

Jeśli pozyskaliśmy już podstawową wiedzę dotyczącą kwestii opłat związanych z międzynarodowymi transferami pieniężnymi w bankach, teraz możemy to zweryfikować na poniższym przykładzie.

Przykładowo, gdy przelewamy kwotę 5000 zł z naszego polskiego konta w PLN na angielskie w funtach weźmy pod uwagę:

 • opłatę za zlecenie przelewu – jest to 0,35% wartości przesyłanej kwoty (przy czym i tak minimum to 25 zł). Tak więc, za przelew 5000 zł zostaniemy obarczeni opłatą 25 zł;
 • kurs wymiany waluty w PKO BP – wysyłając przelew na równowartość 5000 PLN na konto w GBP w Anglii, stracimy ponad 150 zł ;
 • prowizje banków pośredniczących w transakcji – są niewiadome w momencie zlecania przelewu.

Ważne! Finalnie koszt takiego przelewu może kosztować nas zatem co najmniej 200 zł (po dodaniu kosztów prowizji banków pośredniczących). Warto więc poszukać tańszych alternatyw dla przelewów z Polski do Anglii.

Ile czasu zajmuje realizacja przelewu z Polski do Anglii w PKO BP?

Czas realizacja przelewu z Polski do Anglii przy wyborze transferu metodą SWIFT zwykle odbywa się znacznie dłużej niż w innych dostępnych sposobach. Pieniądze księgowane są bowiem na koncie odbiorcy w ciągu do trzech dni roboczych. Należy tutaj wspomnieć, że przelewy realizowane poza strefą UE trwają znacznie dłużej. A jak wiadomo, począwszy od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej.

Jak zrobić przelew z Polski do Anglii w PKO BP?

Przelew z Polski do Anglii w banku PKO możemy zrobić na kilka sposobów. Poniżej podajemy każdy z nich:

 • przelew online poprzez platformę iPKO;
 • poprzez aplikację mobilną IKO;
 • za pośrednictwem serwisu telefonicznego dla klientów PKO;
 • osobiście udając się do oddziału banku PKO.

Jak wspominaliśmy wyżej, platforma online iPKO jest niezwykle przejrzysta i intuicyjna, toteż zrealizowanie przelewu międzynarodowego jest niezwykle proste.

Przelew zagraniczny iPko

Jak można wykonać przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny w PKO BP można wykonać online. Po zalogowaniu się w bankowości internetowej, należy kliknąć w zakładkę “Płatności” i wybrać opcję “Przelew zagraniczny i walutowy”. Sam proces transferu zagranicznego przedstawia się następująco:

Przelew zagraniczny. Jak zrobić w PKO?
 1. Wypełnij dane odbiorcy i jego banku:
  • nazwa i adres odbiorcy;
  • państwo odbiorcy;
  • numer rozliczeniowy banku odbiorcy (przy zlecaniu przelewu do państwa członkowskiego EOG i podaniu kodu IBAN odbiorcy).
 2. Wybierz, kto opłaci koszt przelewu:
  • OUR (nadawca przelewu) – całość opłat (banku nadawcy, banków pośredniczących i banku odbiorcy) związanych z przelewem zapłaci osoba wykonująca przelew. Na konto odbiorcy wpłynie pełna kwota wpłaty;
  • SHA (dzielone) – osoba zlecająca przelew opłaca koszty usługi przelewu generowane przez jej bank. zaś adresat przelewu zapłaci za wszystkie pozostałe koszty. Czyli prowizje banków pośredniczących oraz swojego banku. Finalnie więc, na konto odbiorcy dotrze przelew zmniejszony o wyżej podane opłaty;
  • BEN (odbiorca) – ogół opłat dotyczących przelewu leży w tym wypadku po stronie beneficjenta przelewu. Wartość wpłaty, którą dostanie odbiorca, jest uszczuplona o łączną sumę wszystkich opłat.
 3. Wprowadź datę waluty dla banku. Mianowicie chodzi tutaj o datę, kiedy bank pośredniczący w naszym przelewie dostanie należne środki. Nie można traktować tego banku jako banku naszego beneficjenta, gdyż nie zawsze jest to ten sam bank.
  • Spot (przelew standard) – wpłata następuje w drugim dniu roboczym kolejnym po dniu, w którym zlecenie przelewu zostało przyjęte;
  • Tomnext (przelew pilny) – przelew wpływa w ciągu dnia roboczego następującego po dniu, w którym zlecenie zostało przyjęte. W tym wypadku mogą być wykonywane wszystkie typy przelewu, jeśli tylko spełniają wymagania przyjęte dla realizacji szybkiego przelewu;
  • Overnight (przelew ekspres) – wpłata następuje w dniu przyjęcia zlecenia przelewu. Podobnie, jak w poprzedniej opcji – Tomnext, tak i tutaj możemy realizować wszystkie opcje przelewu, jeżeli spełniają wymogi przyjęte dla realizacji przelewu ekspres.
 4. Gotowe! – Zatwierdź operację.

Przelew z polskiego konta na angielskie w PKO BP – podsumowanie

Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy. Mając w zamiarze wykonać przelew z Polski do Anglii w banku PKO BP weźmy więc pod uwagę zarówno dobre, jak i złe strony tej opcji.

Plusy

 • Komfortowa forma wysłania środków za granicę za pośrednictwem przejrzystej platformy banku – iPKO;
 • Bezpieczeństwo naszych pieniędzy zapewnione przez BFG.

Minusy

 • Wydłużony czas realizacji transferu zagranicznego w porównaniu do firm zajmujących się świadczeniem usług międzynarodowych przelewów pieniężnych;
 • Wysokie koszty realizacji przelewu międzynarodowego;
 • Nieopłacalne transakcje poza obszarem Unii Europejskiej (również do Anglii);
 • Niezbyt konkurencyjne kursy wymiany walut;
 • Tabele opłat i prowizji są trudne w zrozumieniu;
 • Duża opłata za otrzymanie przelewu zagranicznego – 11 zł, jeszcze większy za przychodzący przelew z zagranicy z tytułu renty lub emerytury – 15 zł.

Czy są alternatywne sposoby na wykonanie przelewu zagranicznego z Polski do Anglii?

Oczywiście, że tak! Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na oferty banków. Na rynku usług przelewów międzynarodowych dostępne są też firmy specjalizujące się wyłącznie w usługach przesyłania środków pieniężnych do innych państw. Decydując się na to rozwiązanie, prześlesz pieniądze znacznie szybciej, dużo taniej i równie bezpiecznie, jak w banku. Zawsze można więc porównać, jak prezentują się usługi przelewów zagranicznych w banku PKO na tle specjalistycznych firm, którzy są ekspertami w tej materii. Z pewnością będziecie miło zaskoczeni przedstawioną ofertą, jakością obsługi klienta, jak i szybkością realizacji przelewu.

Przelew z Polski do Anglii – zrób to szybciej, taniej i bezpiecznie!

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co jest najistotniejsze, gdy chcemy przesłać pieniądze z PL do UK? Spora liczba pytanych odpowiada, że priorytetowo traktują kwestię ceny usługi, szybkości realizacji oraz zachowania bezpieczeństwa transakcji.

Dla takich właśnie osób powstały platformy wymiany walut, stworzone przez firmy wyspecjalizowane w tym obszarze. Gwarantują one zdecydowanie bardziej korzystną ofertę i przyciągają coraz większe grono klientów, zniechęconych stale niekorzystną ofertą banków. Cała tajemnica niskiej ceny opiera się o kilka czynników. Po pierwsze: cała usługa zawiera się marży. Po drugie: używamy wyłącznie przelewów krajowych ELIXIR. Dzięki podjętej współpracy z bankami w Polsce i Wielkiej Brytanii, gdzie nasze platformy wymiany online mają otwarte rachunki bankowe. Za pomocą tych dwóch prostych kroków, klient nie płaci jakichkolwiek opłat za przelew.

Chcąc zrealizować przelew z Polski do Anglii, należy przesłać deklarowaną kwotę na polski numer konta bankowego wybranej firmy. W kolejnym kroku usługodawca wysyła środki ze swojego rachunku angielskiego na angielskie konto odbiorcy. Zamiast wykonując jeden przelew międzynarodowy w banku, za który zapłacimy krocie, wykonuje się dwa przelewy krajowe, aby uniknąć kosztownego przewalutowania, a dodatkowo zaoszczędzić nasz cenny czas. Tak więc, jeśli wolisz wybrać korzystniejszą ofertę zapraszamy na Klik-24.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.