Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii w mBank? W tym artykule dowiecie się wszystkiego, co niezbędne w tym temacie. Sprawdzimy więc, jak należy zrealizować przelew międzynarodowy z PL do UK w znanym polskim banku, jakim jest mBank. Przeanalizujemy także koszty, jakie będzie trzeba ponieść wykonując taki zagraniczny transfer środków. Jak również czas realizacji. Na koniec artykułu polecimy także, jak szybciej, taniej i równie bezpiecznie jak w banku przesłać środki do Wielkiej Brytanii. Zapraszam serdecznie do dzisiejszej lektury!

Spis treści

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii w mBank? – wstęp

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii w mBank? Jest to temat z pewnością znany klientom tego banku, którzy często wykonują właśnie takie operacje finansowe. Może tu chodzić choćby o zakupy online w angielskich sklepach, czy też przelew dla rodziny w UK lub znajomego. Bez względu na to, jaki jest faktyczny powód wykonania takiej transakcji. Trzeba mieć na uwadze, że nasz przelew będzie wysłany na zagraniczny rachunek bankowy. A co za tym idzie, będzie się to wiązało z obligatoryjnym przekonwertowaniem waluty z PLN na GBP. Co w przypadku korzystania z usług banku z pewnością będzie niezwykle kosztowne lub wręcz nieopłacalne. Sprawdźmy, czy w mBanku także. Mamy tutaj możliwość realizacji przelewów zagranicznych zarówno metodą SEPA, jak i SWIFT. Czym one się różnią i jak należy je rozumieć?

Przelew SEPA z Polski do Wielkiej Brytanii w mBank

Pierwszy rodzaj przelewu – SEPA, ograniczony jest pewnymi wymogami. Mianowicie przelewy realizowane są tylko w walucie euro. Transakcję taką możemy wykonać do państw członkowskich UE. A także krajów zrzeszonych w EOG, czyli: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Przelew metodą SEPA wykonamy także do Wielkiej Brytanii. Pomimo faktu opuszczenia przez Anglików Unii Europejskiej, państwo to nadal znajduje się w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jaki jest koszt przelewu SEPA w mBank?

Jeśli chodzi o opłaty za zlecenie takiej transakcji w mBanku to są one wówczas zerowe. Jak to możliwe? Transfer SEPA na szczęście nie generuje dodatkowych kosztów i nie występuje tutaj spread walutowy, gdyż nie dochodzi do przewalutowania. Oczywiście jeśli odbiorca oraz my sami posiadamy rachunek walutowy w euro. Jak już wspomnieliśmy, tego typu transakcje można przesyłać jedynie w EUR – jest to waluta rozliczeniowa. Samo konto nadawcy oraz naszego odbiorcy nie musi być w tej walucie. Jak wiemy nie jest to oficjalna waluta w Anglii, więc nie każdy adresat będzie mógł odebrać taką wpłatę bez poniesienia kosztów. Co w takim wypadku? Konieczne będzie wówczas wybranie innej tańszej formy.

Pamiętaj! Przelew SEPA realizuje się wyłącznie w walucie EUR. Jeżeli rachunki bankowe obu stron są prowadzone w innej walucie, dojdzie do podwójnego przewalutowania PLN na EUR, a później z EUR na GBP po niekorzystnym kursie bankowym.

Przelew SWIFT w mBank?

Drugą z metod jest międzynarodowy przelew SWIFT, który można wykonać także w innych walutach. Jednakże posługując się tym rodzajem przelewu, musimy być przygotowani na poniesienie dość wysokich opłat. Jakich i za co konkretnie? Już wyjaśniamy. Pobierane prowizje bankowe występują w postaci spreadów, czyli różnicy między średnim rynkowym kursem wymiany walut, a kursem oferowanym przez bank. Są one ściśle powiązane z interesami pomiędzy bankami uczestniczącymi w naszej transakcji. Zazwyczaj są to co najmniej dwa banki: nadawcy i odbiorcy przelewu. Jednakże mogą wystąpić także banki pośredniczące, które pomagają w dostarczeniu należności na odpowiedni rachunek za granicą. Na ogół kosztów składa się również przetwarzanie naszych środków, które muszą być należycie zabezpieczone w bankach.

Jaki jest koszt przelewu SWIFT z Polski do UK w mBank?

Generalnie, przy przelewie SWIFT mBank pobiera opłatę w wysokości 0,35% wartości naszego przelewu. Przy czym minimalnie jest to 25 zł, zaś maksymalnie 200 zł. Dużym minusem jest tutaj fakt, że koszty naszej transakcji nie są z góry znane. Ostatecznie nie wiemy, ile pieniędzy pobiorą od nas banki pośredniczące w naszej transakcji. Pamiętaj, że bank odbiorcy również może pobrać opłatę za zagraniczny przelew przychodzący.

Ile idzie przelew z Polski do Anglii w mBank?

Czas realizacji usługi przelewu z Polski do Anglii w mBanku zależy oczywiście od wybranego rodzaju przelewu. Wysyłając pieniądze w systemie SEPA, księgowanie środków następuje zwykle w tym samym dniu roboczym. Jeżeli zleciliśmy przelew do godziny 15:00. Natomiast, jeżeli przelew wyszedł później, najprawdopodobniej dotrze do adresata w następnym dniu roboczym. Zaś czas oczekiwania w przypadku przelewu SWIFT jest znacznie bardziej wydłużony. Minimalnie zajmuje to 2 dni robocze, średnio oscyluje pomiędzy 3-4 dniami. Natomiast należy wziąć pod uwagę także kilka innych czynników. Są nimi: inny bank odbiorcy, jak i dni wolne od pracy w UK. Przez co czas transferu może wynieść nawet cały tydzień. Z tego powodu, przelew SWIFT nie jest zbyt często wybieraną metodą w przypadku zagranicznych transferów pieniężnych.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii w mBank?

Poniżej prezentujemy, jak właściwie wykonać przelew międzynarodowy z Polski do Anglii w mBanku. W tym celu oczywiście musimy dysponować jakimkolwiek rachunkiem bankowym tego banku. Przykładowo może być to znane większości klientom, eKonto. Daje ono możliwość wejścia do systemu transakcyjnego. Żeby wykonać zagraniczny przelew, po pierwsze rachunek w banku musi mieć także nasz beneficjent. Po drugie, osoba wykonująca przelew musi posiadać międzynarodowy kod SWIFT/BIC banku adresata. Jak również jego numer IBAN, czyli międzynarodowy numer konta bankowego.

Czym konkretnie jest numer IBAN? Jest to przyjęty numer rachunku bankowego dla klientów wszystkich instytucji bankowych w Europie. W zależności od danego kraju, numer ten składa się z różnej ilości cyfr. W Polsce IBAN składa się z ciągu 26 cyfr wraz z ogólnie przyjętym kodem kraju (PL). Zaś w Wielkiej Brytanii jest to zestawienie 18 znaków, wraz z kodem państwa (GB). Przy opcji przelewu SWIFT, niezbędne jest także wpisanie kodu SWIFT/BIC. Jeśli chodzi o mBank to dla użytkowników indywidualnych, jak i klientów firmowych kod ten jest następujący: BREXPLPWMBK.

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii w mBank metodą SWIFT?

W celu wykonania przelewu z Polski do Anglii w mBanku metodą SWIFT, musimy wykonać poniższe kroki:

  1. Zaloguj się na swoje konto bankowe i kliknij opcję „Przelew – Zagraniczny poza UE”;
  2. Wprowadź nazwę adresata przelewu i dokonaj wyboru rachunku, z którego zlecisz przelew;
  3. Wpisz numer IBAN angielskiego konta adresata, a także podaj kod SWIFT/BIC jego banku ;
  4. Podaj adres beneficjenta przelewu;
  5. Określ wartość, jaką chcesz wysłać i wybierz walutę przelewu. W przypadku przelewu do Anglii będą to funty szterlingi (GBP);
  6. Wypełnij pole z tytułem przelewu;
  7. Dokonaj wyboru formy opłaty za przelew. W przelewie SWIFT mamy do wyboru dwie. Pierwszą z nich jest opcja (SHA), gdzie całość opłat spoczywa na zleceniodawcy przelewu. Natomiast drugim rozwiązaniem jest opcja (OUR), tutaj następuje podział opłat pomiędzy nadawcą, a odbiorcą przelewu. Osoba zlecająca przelew płaci za koszty generowane przez mBank. Zaś beneficjent opłaca prowizje pobierane przez banki pośredniczące;
  8. Potwierdź przelew za pomocą aplikacji mobilnej, bądź autoryzując poprzez kod SMS, który mBank wyśle na Twoją komórkę.

Ważne! Przed sfinalizowaniem transakcji koniecznie powinniśmy zweryfikować poprawność wprowadzonych danych. Jeżeli nie zauważymy wcześniej pomyłki, na przykład w numerze IBAN czy nazwie odbiorcy, przelew będzie anulowany. Pieniądze zostaną nam zwrócone, lecz będą znacznie uszczuplone. Dlaczego? Poniesiemy wówczas koszty wykonania przelewu zwrotnego, prowizje dla banków pośredniczących, jak i dla naszego banku.

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii w mBank metodą SEPA?

Przelew pieniężny z Polski do Anglii metodą SEPA wykonamy w mBanku tak samo, jak przelew SWIFT. Nie musimy podawać w tym przypadku jedynie kodu SWIFT/BIC banku odbiorcy. Podstawowa różnica jest taka, że nie mamy tutaj możliwości wyboru waluty, a jedynie euro.

Pomoc obsługi klienta w mBanku

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w kwestii przelewów zagranicznych w mBanku, można ją otrzymać na kilka sposobów:

Pomoc obsługi klienta w mBanku

Z myślą o swoich klientach mBank uruchomił także przez Internet możliwość zadawania najczęściej spotykanych pytań. Na każde z nich bank udzieli Państwu stosownej odpowiedzi.

Czy warto wysłać pieniądze do Anglii przez mBank?

Jak wiadomo, przelewy bankowe są bardzo proste w obsłudze, a aplikacje banków niezwykle intuicyjne. Jednakże za taki komfort płacimy zwykle o wiele za dużo. Dlaczego, skoro jesteśmy stałymi i wiernymi klientami banku? Dlatego, że koszty przewalutowania, jakie stosują banki, są najmniej korzystne dla klientów. W mBanku jest niestety podobnie. Ich oferta jest o 1-2,5% słabsza, porównując ją ze średnimi stawkami na rynku. Niby jest to drobny procent. Aczkolwiek w finalnym rozliczeniu to właśnie te małe wartości stanowią o sporej ilości pieniędzy, jakie zostawiamy w banku. Pytanie, czy warto? Oczywiście, że nie! Toteż przed zleceniem przelewu pieniędzy z Polski do Anglii w mBanku lepiej sprawdźmy inne opcje.

Jak przelać pieniądze z Polski do Anglii? Najlepiej z Klik-24!

Z pewnością wartą uwagi alternatywą dla mBanku są usługi świadczone przez firmę Klik-24. Co to takiego? Klik-24 to zaufana instytucja płatnicza, która oferuje realizację przelewów z Polski do Anglii, jak i z UK do Polski. W tym konkretnym obszarze firma funkcjonuje już od 2013 roku. Przez te 8 lat zdobyła zaufanie szerokiego grona zadowolonych klientów. Pokazuje to wysoka opinia przyznana na niezależnym portalu Trustpilot, która wynika przede wszystkim z wysokiej jakości obsługi klienta. Dlaczego jeszcze warto wybrać Klik-24? Po pierwsze, firma ta jako nieliczna oferuje darmowe transakcje, przy wybraniu przelewu Standard (0 zł)! I to bez względu na kwotę przelewu. Po drugie, czas realizacji usługi w tej formie to jedynie 1-2 dni robocze. A jeżeli bardziej zależy Państwu na czasie, jest też możliwość wybrania przelewu Express. Koszt także jest stały i wynosi tylko 9.99 zł! A po trzecie, Klik-24 ma zawsze jeden z najkorzystniejszych kursów!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.