Jak zrobić przelew z Polski do Anglii w Santander? Obecnie na rynku funkcjonuje wiele banków i instytucji płatniczych, które to umożliwiają. Który z nich ma najlepszą propozycję? Nie jest to jednoznaczne, bo klienci są różni i mają zróżnicowane wymagania względem takiego partnera. Dzisiaj skupimy się natomiast na jednym z najpopularniejszych banków, jaki działa na naszym rynku. O kim mowa? Oczywiście chodzi o Santander Bank Polska. Do niedawna bank ten funkcjonował pod nazwą BZ WBK. Jeśli jesteście klientami Santandera to zastanawiacie się, jak wykonać transfer pieniędzy z Polski do UK w swoim banku. Jeżeli tak to ten artykuł jest dla Was! Dowiecie się w nim wszystkiego, co potrzebne w tym temacie. Gorąco polecam!

Spis treści

Jak zrobić przelew z Polski do Anglii w Santander? – wstęp

Santander Consumer Bank jest liderami polskiego sektora bankowego w Polsce. W poniższym tekście poddaliśmy analizie zagadnienia typu: Jak sprawdzają się usługi przelewów zagranicznych w tym banku? A także, jaki jest koszt zrealizowania takiego przelewu? Jak również ile czasu zajmuje transfer z Polski do Anglii w Santander Banku? Na koniec zdradzimy, gdzie korzystniej możesz wykonać przelew pieniężny z Polski do Wielkiej Brytanii. Zapraszam serdecznie!

Wybierając w Santander usługę przelewu zagranicznego, z Polski do Anglii możemy być nieco zagubieni. Z jednej strony mile zaskoczeni korzyściami, jakie daje nam ta oferta. A z drugiej strony, patrząc na minusy już niekoniecznie. Z tego powodu może zastanowimy się wówczas, czy wysyłanie pieniędzy przez nasz bank to właściwa opcja?

Jaki jest koszt przelewu SWIFT z Polski do UK w banku Santander?

Wykonując przelew z Polski do UK, metodą SWIFT musimy być przygotowani na poniesienie szeregu opłat.
Zobaczmy więc, jak dużo i za co konkretnie będzie trzeba zapłacić.

 1. Przede wszystkim, na początek opłacamy koszt zlecenia przelewu zagranicznego SWIFT. Jego wysokość to 0,20% ogólnej wartości naszego przelewu. Jednakże kwota minimalna tej opłaty wynosi 20 złotych, zaś maksymalna aż 200 złotych! Omówiliśmy pierwszą opłatę.
 2. Przejdźmy więc dalej. Następnie zostaną od nas pobrane tzw. koszty banków pośredniczących w naszej transakcji. Jak mamy rozumieć tych “pośredników”? Są to instytucje bankowe, z angielskiego “correspondent bank“. Pomagają innym bankom zagranicznym w księgowaniu płatności na rachunku odbiorcy w danym kraju. Niestety opłaty, jakie pobiorą banki współuczestniczące nie są z góry wiadome, co jest sporym utrudnieniem.
 3. Ostatnim z kosztów, a zarazem najistotniejszym jest oczywiście kurs wymiany walut proponowany przez bank. Powszechnie wiadomo, że banki same ustanawiają swoje kursy wymiany walut. Niestety zawsze były, są i będą dużo niższe od średnich kursów rynkowych. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na wysoki spread walutowy, gdyż banki od wieków zarabiają krocie na klientach. Oferując mniejszą stawkę zyskują na różnicy, a nieświadomy klient traci swoje pieniądze. Tak więc, im spread jest mniejszy, tym mniej pieniędzy tracimy na wymianie waluty. Niestety jak w każdym banku, tak i w Santanderze proponowany kurs wymiany złotego na funta nie jest zbyt zachęcający. Dokładnie kurs wymiany w Santander jest średnio o 2,9-3,5% mniej korzystny, aniżeli na średnich kursach rynkowych. Co z tego wynika? Mianowicie, im więcej przelejemy, tym więcej na tym stracimy, a bank jeszcze więcej na nas zyska. Niezbyt uczciwe, prawda? Jest jedno małe “pocieszenie”. Santander w tabeli kursów wymiany walut sam informuje nas wcześniej o tym, jaki będzie spread walutowy.

Jaki jest czas realizacji usługi przelewu z PL do UK w Santander?

Średnio czas realizacji usługi przelewu zagranicznego w banku Santander waha się od 1 do 4 dni roboczych. Skąd taka duża rozbieżność? Jak już doskonale wiemy, mamy do wyboru 2 opcje przelewu: SEPA i SWIFT. W pierwszej z nich, pieniądze powinny zostać zaksięgowane na rachunku odbiorcy w ciągu 24 godzin roboczych. Natomiast w drugiej opcji podawany jest przedział od 1 do 4 dni roboczych. Przy czym najczęściej wpłata jest księgowana do 3 dni roboczych. Jednak jest możliwość, iż z przyczyn niezależnych od banku, czas trwania zlecenia znacznie się wydłuży, nawet do tygodnia czasu. Bezpośredni wpływ mogą mieć na to dni świąteczne, wolne od pracy również dla oddziałów banku. Jak i konkretne dni oraz godziny, kiedy nadawcy wykonują swoje przelewy zagraniczne.

Czego potrzebujemy, aby wykonać przelew z PL do UK w Santander?

W celu zrealizowania w banku Santander transferu środków do Anglii, będziemy potrzebowali między innymi podstawowych danych odbiorcy przelewu. A także kodu BIC jego banku oraz numeru konta w formacie IBAN.

Pamiętaj! Za każdym razem, przed wykonaniem przelewu należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie dane zostały wprowadzone prawidłowo. Szczególnie ważne jest wpisanie właściwego numeru konta oraz nazwy odbiorcy. W przeciwnym razie, cała transakcja może zostać anulowana. Pieniądze zostaną nam oczywiście zwrócone, lecz będą uszczuplone o koszt wykonania przelewu zwrotnego. Tak więc, warto jest to sprawdzić.

Jak zrobić przelew z Polski do Anglii w Santander z konta prowadzonego w PLN?

Jak zrobić przelew z Polski do Anglii w Santander? Dysponując kontem bankowym w Santanderze, które prowadzimy w polskich złotówkach, możemy bez żadnego problemu zlecić przelew zagraniczny do UK. Taki transfer będzie wówczas zrealizowany metodą SWIFT. Co to oznacza? Wówczas będzie musiało nastąpić przekonwertowanie waluty z polskiego złotego na funty szterlingi.

Czym charakteryzuje się przelew SWIFT? Jest to najbardziej tradycyjny rodzaj przelewu zagranicznego. Posiada istotną zaletę. Dzięki niemu, można zrealizować przekaz pieniężny w każdej walucie i do każdego państwa na całym świecie. Dodatkowo mamy tutaj opcję wyboru kosztów płatności. Może być to: SHA (opłaty dzielone), OUR (całość płaci nadawca) oraz BEN (wszystkie koszty pokrywa adresat przelewu). Z jego zalet to by było na tyle. Przechodząc do wad, to największą z nich jest jego cena. Stanowi on najbardziej kosztowny sposób na wysłanie środków za granicę. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, oprócz usług banków, mamy też bogatą ofertę różnego rodzaju pośredników. Co na pewno zdecydowanie bardziej nam się opłaci. Polecamy firmy online.

Wady i zalety korzystania z przelewów z Polski do Anglii w Santander

Zalety przelewów zagranicznych w Santander:

 • koszt transferów SEPA (metodą online) – 0 PLN – należy mieć na uwadze, że są to przelewy w walucie EUR. Czyli wykonuje się jedynie do państw Jednolitego Obszaru Płatności w Euro;
 • wygodna forma dokonywania przelewów;
 • przejrzyste i zrozumiałe informacje odnośnie spreadu walutowego;
 • gwarancja banku i bezpieczeństwo transakcji.

Wady przelewów zagranicznych w Santander:

 • kosztowne opłaty za przelewy zagraniczne SWIFT;
 • tabela opłat i prowizji za zlecenie przelewów zagranicznych nie jest zbyt czytelna (porównując z innymi bankami);
 • mają jedne z najmniej korzystnych kursów wymiany walut;
 • nieznane są koszty banków pośredniczących w naszej transakcji.

Czy są lepsze rozwiązania na przelew z Polski do Anglii?

Jasne, że tak! W dodatku bardzo innowacyjne rozwiązania, jakie oferują nam firmy internetowe. Obecnie na rynku międzynarodowych usług płatniczych, działa wiele firm online. Dzięki nim klienci mogą zrealizować tani i szybki transfer środków z Polski do UK. Jak również tak samo bezpieczny, jak w przypadku zlecenia tej usługi w banku.
Aby się o tym przekonać, postanowiliśmy dokonać pewnego porównania. Mianowicie oferty przelewów do Anglii w banku Santander, z nowoczesną usługą międzynarodowych płatności w sprawdzonej firmie, jaką jest Klik-24. Przekonajmy się więc, czy rzeczywiście oferta firmy Klik-24 jest korzystniejsza od tej, jaką oferuje nam Santander.

Przelew z Polski do Anglii w Santander czy w Klik-24?

W poniższej tabeli przyjęliśmy porównanie przelewu z Polski do Wielkiej Brytanii na kwotę 1000 zł. Widać w niej że wybierając przelew do Anglii w Klik-24 oszczędzimy dużo więcej pieniędzy. Jak i zyskamy na czasie kilka dni!

InstytucjaCzas realizacji usługiOpłatyKwota, jaką otrzyma odbiorca przelewu
Santander1-3 dni robocze (SEPA – 1 dzień, SWIFT – 2-3 dni)Przy przelewie SWIFT – 0,2% wartości przelewu (min. 20 zł, max. 200 zł) + koszty banków pośredniczących (?)179.93 GBP (suma ta nie zawiera nieznanych kosztów banków pośredniczących)
Klik-241-2 dni robocze (1 dzień – Express, 2 dni – Standard)Przy przelewie Standard – 0 zł, a w opcji Express – 9,99 zł187,60 GBP (w opcji Standard);
185,61 GBP (w opcji Express).
Brak jakichkolwiek ukrytych opłat!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.