Przelew SWIFT i SEPA to najbardziej rozpowszechnione systemy bankowości internetowej. Korzystamy z nich do płatności międzynarodowych na całym świecie. Przelew pieniędzy z jednego konta bankowego na drugie za pośrednictwem tych dwóch systemów jest powszechnnie znaną praktyką. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej to różnią się pod wieloma wzgledami.
Spis treści
- Płatności międzynarodowe od A do Z
- Przelew SEPA- lider na rynku płatności międzynarodowych
- Co potrzebujemy, aby nadać przelew zagraniczny SEPA?
- Przelew SWIFT- finansowy listonosz, który dostarczy pieniądze w dowolne miejsce na świecie
- Przelew SWIFT i SEPA- czym się różnią?
Płatności międzynarodowe od A do Z
Wykonanie przelewu złotówkowego jest prostym i tanim rozwiązaniem. Na rynku dostępne są metody płatności umożliwiają sprawną realizację transakcji w ciągu niecałej minuty. Nawet pomiędzy kontami znajdującymi się w różnych bankach. Sprawa jednak komplikuje się nieco bardziej, kiedy chcemy wykonać przelew zagraniczny.
O tyle, o ile na terenie każdego państwa lokalne systemy bankowe mają się całkiem dobrze. To na rynku globalnym wciąż jeszcze możemy pomarzyć o zautomatyzowanych izbach rozliczeniowych, które pozwalałyby nam na szybki i sprawny przebieg transakcji walutowych. Nadziei na dalszy rozwój i usprawnianie procesów bankowych upatrywać mogliśmy, gdy na rynku pojawił się system przelewów SEPA. Jednak podwyższył on wyłącznie standard dla przekazów w obszarze SEPA. Przelewy w innych walutach wyślemy przez stary, dobry system SWIFT przy współudziale tzw. banków korespondujących.
Przelew SEPA- lider na rynku płatności międzynarodowych
System SEPA, nazywany także Jednolitym Europejskim Obszarem Płatności dla całej Unii Europejskiej rzucił nowe światło na rynek przekazów międzynarodowych. Dzięki wdrożeniu systemu SEPA przesłanie środków pomiędzy dwoma bankami w strefie euro stało się tak proste, jak nadanie przelewu krajowego. Jedynym minusem tego rozwiązania jest jednak możliwość realizacji przelewów wyłącznie w walucie EUR. Wysyłając pieniądze z rachunku złotówkowego na konto w euro, bank przelicza kwotę w oparciu o własny kurs wymiany walutu. Korzystając z systemu bankowości internetowej mamy możliwość wskazania dokładnej kwoty we wspólnej walucie. Dzięki czemu już na wstępie wiemy, jaka suma trafi na rachunek odbiorcy.
Co potrzebujemy, aby nadać przelew zagraniczny SEPA?
Aby nadać dowolny przelew zagraniczny, musimy znać dokładny numer konta, na który chcemy przelać pieniądze. W tym celu posługujemy się formatem IBAN oraz kodem BIC banku, do którego mają trafić środki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi i wykorzystaniu nowych technologii w sektorze bankowym może okazać się, że być może już całkiem niedługo podawanie kodu BIC nie będzie konieczne. Jeżeli natomiast chodzi o cenę zlecenia takiej operacji, przelewy SEPA należą do najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku usług bankowych. Za przelew z konta złotówkowego na rachunek w euro zapłacimy podobną stawkę jak za przelew krajowy. Podobnie jak w przypadku transakcji lokalnych, nadany przez nas przekaz trafi na wskazane konto już w następnym dniu roboczym.
Przelew SWIFT- finansowy listonosz, który dostarczy pieniądze w dowolne miejsce na świecie
System przelewów międzynarodowych SWIFT to pionier na rynku przekazów walutowych, który funkcjonuje już od 1972r. Z usług tego finansowego giganta korzystają m. in. giełdy czy największe domy maklerskie na całym świecie. Pieniądze nadane przelewem SWIFT muszą jednak przebyć długą drogę, zanim trafią na konto odbiorcy. Przekazy SWIFT zrealizujemy przy pomocy tzw. banków korespondujących (pośredniczących), które są właścicielami swoich wzajemnych rachunków. Przez co przelewy SWIFT przypominają trochę przelot samolotem z międzylądowaniem. Ogromną zaletą tego systemu jest możliwość nadania przelewu na dowolny numer rachunku na całym świecie. Za tą wygodę jednak będziemy musieli odpowiednio zapłacić. Proces realizacji przelewu jest tutaj bardziej skomplikowany, niż w przypadku przelewów SEPA. Koszt nadania transferu to 30-300 zł, w zależności od kwoty transakcji. Dodatkowo naliczona może być także prowizja wysokości do 2,5% wartości przekazu. Na szczęście twórcy przekazów SWIFT pomyśleli o tym, aby umożliwić obu stronom transakcji podział kosztów operacji. Do wyboru mamy następujące opcje:
- BEN – wszystkie koszty ponosi odbiorca,otzyma przy tym kwotę pomniejszoną o opłąty;
- SHA – nadawca i odbiorca współdzielą koszty;
- OUR – wszystkie koszty ponosi nadawca.
Czas realizacji przelewu SWIFT może wynosić nawet do 3 dni roboczych od daty jego nadania.
Przygotowując przelew zagraniczny, powinniśmy zebrać pełen zestaw danych odbiorcy i banku. Potrzebny będzie nie tylko kod BIC i numer konta IBAN osoby lub firmy, do której wysyłamy przelew, a czasem także dokładny adres. W niektórych systemach banki wymagają dodatkowych numerów identyfikujących odział banku (np. routing number w USA) oraz wskazanie klasyfikacji płatności (np. płatność za usługę). Jeżeli nie czujesz się pewnie, możesz zlecić przelew do realizacji korzystając z infolinii- dzięki temu będziesz mieć pewność, że pieniądze dotrą we właściwe miejsce.
Przelew SWIFT i SEPA- czym się różnią?
Przelew SWIFT umożliwia międzynarodowe transfery pieniężne, podczas gdy płatności SEPA dokonasz tylko na obszarze SEPA. Chociaż niektórzy wskazują, że opłaty SEPA muszą być dzielone między nadawcę i beneficjenta. Niektóre instytucje finansowe przyjeły zasadę zaksięgowania pełnej kwoty pieniędzy na koncie odbiorcy bez ponoszenia dodatkowych opłat. Przelewy SWIFT zrealizujemy w różnych walutach, podczas gdy inicjatywa SEPA obejmuje tylko przelewy w euro. Szybkość dokonywania płatności SEPA jest porównywalna do przelewów krajowych. Po zleceniu przekazu, trwa mniej niż jeden dzień roboczy. Natomiast na przelew SWIFT poczekamy do trzech dni roboczych. Jednak pomimo różnic, zarówno SWIFT jak i SEPA mają ten sam cel. Zapewnienie płynnych, bezpiecznych i niezawodnych przelewów pieniężnych dla osób i firm. Ponadto zwiększenie integralności coraz bardziej dynamicznego systemu płatności.
Komentarze