Przelew zagraniczny SWIFT jest nieco bardziej skomplikowany, niż tradycyjny krajowy przelew ELIXIR. O tyle, o ile przelewy lokalne pozwalają na szybkie i sprawne realizowanie transakcji, to ich minusem wciąż pozostaje jednak możliwość nadania przekazu wyłącznie w polskiej walucie. W tym artykule pod lupę bierzemy przekazy pieniężne obsługiwane przez system transakcji międzynarodowych SWIFT. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, skąd biorą się koszty i prowizje związane z przelewami walutowymi? A także jak zaoszczędzić na niektórych przelewach?
Spis treści
- Czym jest przelew zagraniczny SWIFT?
- Jak wygląda droga przelewu zagranicznego na konto odbiorcy?
- Rachunki loro i nostro – jak mają wpływ na przelew zagraniczny SWIFT?
- Dlaczego przelewy SWIFT tyle kosztują?
Czym jest przelew zagraniczny SWIFT?
System, który obsługuje płatności międzynarodowe w dowolnej walucie świata to SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) i działa na rynku dokładnie od 1973r. Ten finansowy gigant z siedzibą w Belgii pośredniczy w największych światowych transakcjach, a z jego usług korzystają m. in. banki czy domy maklerskie. Za jego pośrednictwem codziennie dochodzi do finalizacji blisko 14 milionów operacji bankowych w całej Europie, co stanowi 65% wszystkich transakcji! Obecnie z systemu przelewów zagranicznych SWIFT korzysta ponad 8 tysięcy różnych instytucji finansowych z 208 krajów na całym świecie.
Jak wygląda droga przelewu zagranicznego na konto odbiorcy?
Przelew zagraniczny to najprościej mówiąc zlecenie wypłaty pieniędzy na wskazane konto odbiorcy, które znajduje się w innym kraju. Taki transfer realizowany jest zarówno w walucie obcej jak i lokalnej, nazywanej także walutą rozliczeniową. Cały proces odbywa się przy udziale systemu SWIFT. Może zdarzyć się, że instytucje finansowe, które do niego należą będą korzystał z innych pośredników (korespondentów) w celu przeksięgowania pieniędzy. Myślę, że każdy z nas jest świadomy tego, że prowadzenie przez wszystkie banki na świecie kont w każdej walucie byłoby po prostu niemożliwe. Dlatego właśnie korzystanie z usług instytucji pośredniczących jest czasami konieczne. Jest jednak sposób, który pozwala ominąć udział banków pośredniczących w procesie realizacji przelewów międzynarodowych, a jest to możliwe dzięki tzw. rachunkom loro i nostro. Na czym polega tajemnica tych przekazów?
Rachunki loro i nostro – jak mają wpływ na przelew zagraniczny SWIFT?
Banki, które biorą udział w procesie realizacji przelewów SWIFT wzajemnie prowadzą swoje rachunki loro i nostro. Konto „nostro” (ang. nostro account) to rachunek, który dany bank otwiera w innym krajowym lub zagranicznym banku. Określenie nostro w stosunku do rachunku używa bank, który jest właścicielem tego konta. W sytuacji odwrotnej, gdy bank prowadzący rachunek nostro innego banku, określa się go mianem konta loro. Co ważne, banki nie mają możliwości prowadzenia wzajemnych rozliczeń walutowych bez pośredników, jeżeli nie mają prowadzonych wzajemnie kont loro lub nostro. W tym przypadku stosuje się inne metody rozrachunku między bankami. W ten sposób tworzy się międzynarodowa infrastruktura, która pozwala na realizację transakcji walutowych.
Dlaczego przelewy SWIFT tyle kosztują?
Jak już na pewno się domyślasz, koszt przelewu SWIFT jest wynikiem rozbudowanego systemu. Wymaga udziału często nawet kilku różnych banków, aby mógł trafić na wskazane konto. Nikogo nie dziwi więc, że cena za samo jego nadanie to od 0,5% do 2,5% wartości przekazu (min. 35 zł, jednak nie więcej niż 300zł). Oczywiście opłata różni się w zależności od cennika banku.
Podczas zlecenia przelewu zagranicznego SWIFT warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Istnieją trzy warianty podziału kosztów przelewu SWIFT pomiędzy zleceniodawcę i odbiorcę. O tym kto poniesie opłatę decyduje nadawca przelewu :
- OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu;
- BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu;
- SHA – koszty są dzielone między obie strony: nadawca pokrywa prowizję swojego banku, pozostałe koszty pokrywa odbiorca.
Standardowa opłata za przelew zagraniczny SWIFT to nie jedyny koszt takiej operacji. Banki pobierają również prowizję za wymianę walut (spread walutowy) oraz koszty banków pośredniczących.
Na szczęcie nie wszystkie przelewy na świecie kosztują aż tyle. Z ulgą odetchną zapewne wszyscy posiadacze kont w euro. Przekazy walutowe SEPA pozwalają na szybki i sprawny przekaz środków pomiędzy rachunkami w różnych krajach. Ponadto czas ich realizacji jest zbliżony do sesji księgowania pomiędzy dwoma różnymi bankami krajowymi. Również cena jest w tym przypadku o wiele niższa. Obecnie wiele banków proponuje swoim klientom darmowe przelewy SEPA lub takie w cenie symbolicznych kilku złotych. Ich minusem jest jednak możliwość zlecania przekazów wyłącznie w jednej walucie. Przeczytaj również: przelew SWIFT i SEPA – czym się różnią?
Przelewy SWIFT, mimo że są droższe możemy wysłać na dowolne konto w niemalże każdym kraju na całym świecie. Nadziei możemy jednak upatrywać w nowoczesnych technologiach. Już dziś możemy korzystać z szybkich płatności takich jak np. BLIK. Czy firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych online. Kto wie, może za kilka lat podobny system będzie umożliwiał nam realizację operacji bankowych w dowolnej walucie?
Komentarze