Jeśli zastanawiasz się jak działa przelew SEPA to jesteś we właściwym miejscu. Jeszcze do niedawna najszybszym sposobem wysłania pieniędzy z Niemiec do Polski było fizyczne zabranie gotówki w torbie. Co zaskakujące, nadal wiele osób korzysta z tego rozwiązania. Czy wiesz, że instytucje w Europie zrobiły wielki krok naprzód umożliwiając łatwe i szybkie płatności w strefie euro? Są one podobne do przelewów krajowych. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje o płatnościach SEPA.

Spis treści

Jak działa SEPA – jednolity obszar płatności w euro

System przelewów SEPA (z angielskiego Single Euro Payments Area) to nic innego jak system do procesowania transakcji. Został utworzony przez Unię Europejską (UE) w celu uproszczenia i przyspieszenia transakcji w EURO. Dla bezpieczeństwa system SEPA jest regulowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny (EBC).

Obszar SEPA

Obecnie do obszaru SEPA należy 36 państw (stan na 2020 rok). Obszar ten obejmuje 27 państw członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Wielką Brytanię, Liechtenstein, Szwajcarię, Andorę, Watykan, Monako i San Marino. Jeśli więc, zarabiasz lub wydajesz w walucie EURO ten system dotyczy także Ciebie. System SEPA został oficjalnie wdrożony w 2014 roku w państwach strefy EURO. Zastąpił on wszystkie krajowe systemy. A do 2016 został wprowadzony także w pozostałych państwach SEPA spoza strefy euro.

W Polsce (ponieważ euro nie jest naszą krajową walutą) złotówkowe przelewy wykonywane są w systemie Elixir, a wszystkie transakcje EURO w systemie SEPA. Pod wieloma względami jedne i drugie płatności są do siebie bardzo podobne. Możesz je wykonać najczęściej bezpłatnie, łatwo, szybko oraz bez zbędnych formalności. Jeśli na przykład potrzebujesz wysłać EURO do Niemiec to przelew będzie zrealizowany w systemie SEPA. Dzięki temu, że Polska należy do obszaru SEPA możesz korzystać ze swoich krajowych rachunków walutowych. Są one pomocne aby otrzymywać wynagrodzenie lub opłacać rachunki w euro w innym państwie należących do SEPA. Możesz także używać swoich złotówkowych rachunków. Wtedy musisz liczyć się z niekorzystnym bankowym kursem przeliczenia euro na złotówki. Dlatego lepiej posługiwać się krajowym rachunkiem w euro.

Koszt przelewu SEPA

Dzięki przyjętym regulacjom, koszt przelewu SEPA nie może być wyższy niż opłata pobierana przez banki za zwykły przelew krajowy. Co oznacza, że Single Euro Payment w bankowości internetowej prawie zawsze zrobisz i otrzymasz za darmo. Niektóre banki naliczą niewielką opłatę w zależności od rodzaju rachunku. Dzięki temu systemowi transgraniczne płatności są równie niedrogie i łatwe. Tak jakby były realizowane w jednym kraju. Czyli mówiąc wprost, wiele państw (ponad 520 milionów osób) należących do jednolitego obszaru płatności w euro korzysta z jednego systemu. Wszystkie banki, które obsługują przelewy SEPA korzystają z tego samego systemu płatności. Pozwala to pominąć koszty banków pośredniczących i przyśpieszyć księgowanie wpłat. W porządku, ale jak w ogóle to się stało, że taki system był nam potrzebny? Jak wyglądał świat przed SEPA?

Historia SEPA

Aby w pełni zrozumieć ile zyskasz dzięki systemowi SEPA należy wiedzieć, że przed wprowadzeniem jednolitego obszaru płatności w euro wszystkie płatności międzynarodowe realizowaliśmy za pomocą systemu SWIFT. Mówiąc pokrótce dzięki SWIFT zrobimy przelew międzynarodowy w dowolnej walucie, z dowolnym bankiem w dowolnym państwie. Za transakcję SWIFT zapłacimy krocie, a jej realizacja zajmie kilka dni roboczych. Dzięki systemowi SEPA ten problem nie dotyczy już osób, które zarabiają lub mają inne płatności w EURO. Można powiedzieć, że po wprowadzeniu euro Unia Europejska uniezależniła międzynarodowe płatności w euro od systemu SWIFT i stworzyła swój własny, tani, szybki system SEPA. Prawdziwie historyczna chwila! Teraz, gdy nie ma już znaczącej różnicy pomiędzy płatnościami krajowymi i międzynarodowymi w euro, chcielibyśmy krótko opowiedzieć o SEPA i jak to się wszystko zaczęło.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak powstało SEPA?

A zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych od wielkiej transformacji w Europie. Po wprowadzeniu wspólnego rynku europejskiego, dzięki któremu zawdzięczamy dzisiejszy swobodny przepływ osób, usług, kapitału i towarów. Pomimo, że ludzie zaczęli bez barier poruszać się pomiędzy krajami UE, co więcej nareszcie mogli swobodnie handlować ze sobą, to rozliczenia międzynarodowe pozostawały drogie. Dużo bardziej opłacało się spakować walutę w kopertę, przywieźć do kraju i wymienić na miejscu, niż korzystać z usług bankowych. Powstała świadomość, że istnieje silna potrzeba wprowadzenia wspólnej waluty, a następnie stworzenia systemu dzięki któremu płatności transgraniczne będą tak samo łatwo dostępne, jak te krajowe. Jednak sama potrzeba nie wystarczyła. Początkowo, podejmowano wielu prób wprowadzenia szybszego i tańszego jak SWIFT systemu do płatności międzynarodowych. Proponowane rozwiązania przez lata nie spełniały oczekiwań banków, które to od zawsze lobbowały za wyższymi opłatami za transakcje międzynarodowe.

Co wpłynęło na wprowadzenie przelewu SEPA?

W międzyczasie wspólny rynek europejski coraz bardziej rozwijał się. Dzięki współpracy państw możliwym stało się wprowadzenie w 2002 roku wspólnej waluty euro. Był to ogromny krok milowy. Dał on ogromny mandat dla Unii do wywarcia nacisków na banki, aby te ostatecznie stworzyły produkty i standardy odpowiadające nowemu jednolitemu rynkowi płatności w euro. Oczywistym stało się, że jeżeli płatności krajowe i transgraniczne w euro mają działać na tych samych zasadach i kosztować tyle samo konieczna będzie współpraca. Aby umożliwić współprace bankom Unia Europejska utworzyła Europejską Radę ds. Płatności (EPC). EPC to zawór bezpieczeństwa europejskiej branży finansowej, koordynuje jej działania i opracowuje normy, a przede wszystkim wprowadza harmonię na rynku płatności w euro.

Dziś już wiemy, że współpraca europejskich banków i Unii Europejskiej w końcu doprowadziła do wprowadzenia w 2014 jednolitego systemu płatności w euro w skrócie SEPA. Od tego momentu płatności w europejskiej walucie zrealizujesz w oparciu o wspólne standardy europejskie, gdzie nie ma już żadnej różnicy pomiędzy płatnościami krajowymi, a międzynarodowymi w euro. Pomimo tego, możesz mieć kilka pytań, dlatego poniżej przedstawiamy kilka technicznych wskazówek.

Jak zrobić przelew SEPA?

Przelew SEPA zlecisz korzystając ze swojej bankowości internetowej, aplikacji telefonicznej, bądź w oddziale swojego banku. Aby zrobić przelew SEPA warto wiedzieć, że płatność musi być zawsze w EURO. Możesz skorzystać bezpośrednio z krajowego rachunku walutowego i nie tracić na przewalutowaniu. Najczęściej bank otworzy go nam za darmo. Zlecisz go także ze zwykłego rachunku w złotówkach, ale wtedy musisz liczyć się z marżą na kursie PLN do Euro. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule „Jak zrobić przelew SEPA przez bank?”.

Przy transakcjach SEPA nie ma limitu kwoty transakcji, a opłata liczy się od przelewu bez względu na jego wysokość. W formatce przelewu należy wpisać numer rachunku odbiorcy zawsze w formacie IBAN. Na przykład polski IBAN to 28 znaków, czyli przedrostek PL + numer konta (PL11 2222 3333 4444 5555 6666 7777). Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat numeru IBAN, znajdziesz je w naszym artykule: Międzynarodowy numer rachunku bankowego IBAN.

Przy przelewie SEPA w formatce przelewu bezwzględnie w polu koszt transakcji należy wybrać opcję: wspólnie (SHA). Pewnie zastanawiasz się, ile idzie przelew SEPA? Pieniądze przy przelewie SEPA trafiają do odbiorcy najczęściej do kilku godzin, a najpóźniej następnego dnia roboczego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.