Dobra prognoza kursu funta zależy od wielu czynników. Często czekamy z wymianą brytyjskiej waluty z nadzieją, że kurs będzie nam bardziej sprzyjał. Istnieje wiele portali, które pokazują swoje rokowania względem pary walutowej GBP/PLN. Czy można im zaufać? Niektórym z pewnością tak. Jednak jak mawiają mądrzy ludzie „kontrola podstawą zaufania”. Dlatego jeśli przeprowadzasz funtowo-złotówkowe transakcje, nie warto wróżyć z fusów. Nie polecam też pytać gwiazd, po ile funt brytyjski. Warto za to, choć odrobinę zapoznać się podstawowymi metodami, które pozwolą bez doświadczenia tworzyć prognozy walutowe. W tym artykule przyjrzymy się trendom walutowym.  Dzięki tej wiedzy będziesz mógł lepiej wymieniać funty na złotówki lub złotówki na funty.

Spis treści:

Co musisz wiedzieć o prognozach kursów wymiany funta

Nie ma niezawodnej metody prognozowania kursów wymiany funta. Dzieje się tak, ponieważ waluty potrafią zachowywać się w sposób nieprzewidywalny. Jedno jednak jest pewne, a mianowicie kurs wymiany silnie reaguje na „pewne” czynniki, czyli wydarzenia gospodarcze i polityczne. Aby zwiększyć swoje szanse na prawidłowe typowanie zmian kursu funta do złotówki powinieneś dokładnie śledzić co w trawie piszczy. Jeśli nie jesteś finansistą (większość ludzi nie jest) na sam początek powinieneś zorientować się:

  1. W jakiej kondycji jest gospodarka kraju?
  2. Jak oceniana jest prowadzona polityka, czy zachowana jest stabilność polityczna kraju?

Gdzie szukać prognoz kursu funta?

Istnieje wiele portali branżowych, gdzie znajdziesz ww. informacje. Bardzo dobrą praktyką będzie, regularne przeglądanie publikowanych kalendarzy zdarzeń ekonomicznych. Kalendarze ekonomiczne to świetne narzędzie, dzięki którym będziesz wiedział, co decydującego obecnie dzieje się w polityce i gospodarce kraju oraz kiedy w przyszłości zadzieje się coś, co może mieć wpływ na zmianę kursu walutowego. Przykładowy kalendarz ekonomiczny. W przytoczonym kalendarzu bardzo pomocną opcją jest wskazanie wagi danego zdarzenia. I tak niektóre zdarzenia, takie jak wskaźnik cen w sklepach, czy też informacja o poziomie kredytów konsumenckich mają niski wpływ na kurs funta, podczas gdy na przykład informacja o PKB ma wysoką wagę i duży wpływ na brytyjską walutę. Przykłady można mnożyć.  Jeśli będziesz wytrwale i skrupulatnie śledził aktualne i przyszłe wydarzenia, z czasem nabierzesz wprawy i z pewnością łatwiej będzie Ci prognozować kurs funta do złotówki. 

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby jeszcze lepiej być na bieżąco z rynkowymi aktualnościami to subskrybować finansowe strony informacyjne. Dzięki nim codziennie otrzymasz aktualne wiadomości, będziesz wiedział kiedy spodziewać się gwałtowniejszych ruchów walutowych. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł dokładniej zaplanować swoje działania oraz zminimalizować ryzyko. Na przykład, jeśli chodzi o UK i o funta warto być na bieżąco z Brexitem i pandemią koronawirusa.

Istnieje bardzo dużo zdarzeń ekonomicznych, które mają wpływ na prognozę kursu funta. Występujące obecnie światowe zawirowania powodują, że nawet doświadczeni analitycy mają problem z poprawnymi prognozami funta. Dlatego też, jeśli będziesz dokładnie śledził kalendarz ekonomiczny dla Polski i Wielkiej Brytanii, oraz wykażesz się zaangażowaniem, choć nie jest to łatwe, już wkrótce może stworzysz swoją pierwszą trafną prognozę funta. A już na pewno z ww. wiedzą znacznie zwiększysz swoje szanse na sukces w tym temacie! Jeśli przyswoisz już podstawową wiedzę, następnym krokiem będzie nabycie podstawowych umiejętności. Mowa tu o określaniu trendu walutowego.

Darmowe ogloszenia

Prognoza kursu funta, a trend walutowy

Kursy walutowe zmieniają się 24h na dobę, pięć dni w tygodniu w różnych strefach czasowych. Co do zasady nie mamy żadnych szans, aby śledzić rynek Forex tak intensywnie. Dlatego jeśli chcemy zminimalizować ryzyko przy typowaniu cen funta, zrozumienie co to jest trend walutowy to absolutne minimum.

Trend walutowy to nic innego, jak historyczna zmiana kursu wymiany pary walutowej, która w określonym czasie ma określony kierunek. Najłatwiej zaobserwować trend na wykresach, czyli na graficznym przedstawieniu historycznych wartości danych liczbowych. Trendy różnią się od siebie przede wszystkim długością. Wyróżniamy trendy krótko, średnio lub długoterminowe. Wykorzystując kierunek trendu należy bezwzględnie pamiętać, że trend na przykład miesięczny może być wzrostowy, a trend z ostatnich kilku godzin spadkowy. Dlatego tak ważne jest, aby trendy zawsze rozważyć pod kątem czasu jaki dajemy sobie na swoją transakcję.

Analiza przykładu prognozy kursu funta

Pan Jan za miesiąc wybiera się do Polski na wakacje. Od dwóch miesięcy śledzi kurs GBP/PLN, ponieważ będzie chciał wysłać funty do Polski. Gdy Pan Jan zaczynał swoje obserwacje funt był po 4,85 polskich złotych i przez miesiąc jego wahania były niewielkie w granicach 4,83 – 4,87.

Od trzech tygodni funt umacnia się i osiągnął wartość 5,05zł. Pan Jan cieszy się na wzrostowy trend, z nadzieją, że utrzyma się on, aż do wyjazdu. Przez kolejne dwa tygodnie kurs jest w miarę stały i waha się w granicach 5,04 – 5,06. Pan Jan nie wymienia jeszcze funtów ponieważ do wyjazdu zostały mu jeszcze dwa tygodnie, a kurs jest bez większych wahań.

Jednak coś zaczyna się dziać w kolejnym dniu kurs funta spada do 5,03, a jeszcze następnego dnia kurs zbliża się do poziomu 5,01. Z tego powodu, że Panu Janowi do wakacji zostało jedynie półtora tygodnia Pan Jan decyduje się wymienić funty na złotówki. Pan Jan sprzedał funty grając zgodnie z trendem. Kurs 5,01 jest dla niego dużo bardziej korzystny, niż wyjściowy 4,85.

Rodzaje trendów walutowych a prognoza funta

Biorąc pod lupę ww. transakcję pierwsze co można zauważyć, to to, że wystąpiły w niej wszystkie trzy rodzaje trendów – wzrostowy, spadkowy i horyzontalny. Prześledźmy krok po kroku jak się kształtowały i co oznaczają.

Trend horyzontalny (Boczny)

Występuje on w momencie kiedy kolejne wzrosty i spadki zatrzymują się na podobnym poziomie „… Gdy Pan Jan zaczynał swoje obserwacje funt był po 4,85zł i przez miesiąc jego wahania były niewielkie w granicach 4,83 – 4,87…” Podczas trwania tego trendu zwykło mówić się, że trendu tak naprawdę nie ma. Pan Jan nie ma doświadczenia w prognozowaniu kursu funta, dlatego wstrzymuje się z decyzją sprzedaży, aż do momentu, aż trend pojawi się. Ważne, aby podczas tego impasu zachować wzmożoną czujność i być na baczności. Trend boczny nie będzie trwać wiecznie! W końcu dolna lub górna granica zostanie kilkakrotnie przełamana. Nowy trend pojawi się.

Trend boczny

W opisanym przykładzie ceną odniesienia było 4,85 ceną oporową (najniższym dołkiem) 4,83, a sufitem 4,87. Grając zgodnie z trendem prawdopodobnie, gdyby kurs funta przełamał dolną barierę i zbliżył się do poziomu 4,80 biorąc pod uwagę czas inwestycji Pana Jana rozsądnie byłoby sprzedać funty. Jednak funt zaczął umacniać się, a Pan Jan mógł cieszyć się na zwyżkowy trend.

Trend wzrostowy

Kolejne szczyty i dołki są coraz wyżej „… Od trzech tygodni funt umacnia się i osiągnął wartość 5,05zł…”. Mogą wystąpić chwilowe spadki, jest to całkowicie naturalne i nosi nazwę korekty kursu, jednak kierunek głównego trendu sukcesywnie rośnie. Naturalną decyzją Pana Jana jest tutaj wstrzymanie się z decyzją sprzedaży funtów. Szansa na duży zysk jest spora, ryzyko minimalne, a nastroje optymistyczne. Pan Jan do wyjazdu ma jeszcze dwa tygodnie, a cena funta cały czas rośnie. 

Trend wzrostowy

Taka sytuacja może się w każdym momencie odmienić, cały czas należy trzymać rękę na pulsie. W pewnym momencie dynamika wzrostu ceny wyhamowuje i trend wzrostowy przechodzi z powrotem w trend horyzontalny „Przez kolejne dwa tygodnie kurs jest w miarę stały i waha się w granicach 5,04 – 5,06.” Następnie „…coś zaczyna się dziać w kolejnym dniu kurs funta spada do 5,03, a jeszcze następnego dnia kurs zbliża się do poziomu 5,01.” Trend zmienia się przechodząc w trend spadkowy.

Trend Spadkowy

Kolejne szczyty i dołki są coraz niżej. „Z tego powodu, że Panu Janowi do wakacji zostało jedynie półtora tygodnia Pan Jan decyduje się wymienić funty na złotówki.” Zgodnie z zasadą inwestowania z głównym trendem, a nie przeciwko niemu jest to bardzo dobra, a przede wszystkim rozsądna decyzja. Pan Jan jest początkujący i rozważny. Bądź jak Pan Jan i weź sobie do serca kilka podstawowych zasad. 

  1. Największe zyski osiągniesz kupując na samym dnie, a sprzedając na samym szczycie. Jednak jest to niemożliwe.
  2. Zawsze dokonuj transakcji zgodnych z trendem
  3. Nigdy nie walcz z trendem, Trend jest Twoim przyjacielem
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Podsumowanie

W obliczu niepewności i zmienności światowej gospodarki, prognozowanie funta brytyjskiego staje się zadaniem wymagającym analizy wielu czynników. Choć przyszłość tej waluty pozostaje otwarta na wpływy różnych zdarzeń, w tym politycznych, ekonomicznych i społecznych, jedno pozostaje pewne: funt będzie nadal odgrywał kluczową rolę na arenie międzynarodowej.

Dynamika funta w najbliższych latach będzie zależała od wielu czynników, takich jak procesy związane z Brexitem, globalne trendy gospodarcze, polityka monetarna Banku Anglii i ewentualne zmiany w strukturze gospodarczej kraju. Inwestorzy i obserwatorzy rynku będą śledzili te wydarzenia z zainteresowaniem, starając się zrozumieć, jak wpłyną one na wartość funta.

Mimo wszelkich wyzwań, funt brytyjski ma historię przystosowywania się do zmian i odnajdywania się w nowych warunkach. Optymiści wskazują na elastyczność gospodarki brytyjskiej, innowacje finansowe oraz potencjał do zawarcia korzystnych umów handlowych, które mogą wspomóc stabilność funta.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.