Najtańsze przelewy zagraniczne są usługą poszukiwaną przez miliony klientów na całym świecie. Gdzie więc szukać takich tanich rozwiązań? Nie stanowi tajemnicy fakt, że sam przelew zagraniczny niesie ze sobą pewne koszty. W zależności od oferty mogą być one większe lub mniejsze. Na szczęście dzisiaj mamy możliwość zminimalizować je, a nawet częściowo ominąć. W jaki sposób tego dokonać? Wszystkie niezbędne informacje w tym temacie znajdą Państwo w dzisiejszym artykule! Zapraszamy serdecznie do lektury!
Spis treści:
- Wprowadzenie do tego tematu
- Bezpiecznie i wygodnie w banku
- Szybko, tanio i korzystnie z firmą
- Jaki jest koszt usługi za granicę?
- Kto ma najkorzystniejszą ofertę?
- Jak zlecić tani przekaz z Wise?
Najtańsze przelewy zagraniczne – podstawowe informacje
Najtańsze przelewy zagraniczne pomimo stale rosnącej inflacji, nadal są możliwe do osiągnięcia. Aby móc je otrzymać musimy koniecznie dokonać właściwego wyboru dostawcy usług, który pozwoli nam uniknąć wysokich opłat. Paradoks stanowi fakt, iż w obecnych czasach przepełnionych swobodą wykonywania przekazów pieniężnych za granicę, zawsze musimy płacić. Toteż wydawać by się mogło, że tego typu usługi, ze względu na swoją popularność powinno się całkowicie zwolnić z opłat. Niestety jest wręcz odwrotnie, toteż konsumenci nieustannie poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić ich własne, ciężko zarobione pieniądze. Mało kto wie, ale możemy ich stracić nawet do kilkuset złotych! Dlatego też, tak ważna jest metoda, jaką wybierzemy oraz kwota przelewu zagranicznego.
Przekaz bankowy
Nie powinien dziwić fakt, że przelewy zagraniczne kojarzą się co niektórym z tradycyjnym przelewem bankowym. Skąd to stwierdzenie? Przez wiele lat, a nawet dekad to banki miały “monopol” na tego typu usługi finansowe. Największymi zaletami tej opcji jest głównie wygoda i bezpieczeństwo. Przelew za granicę wykonamy przecież bez problemu z konta osobistego w naszym banku. W dodatku, instytucje bankowe to najbezpieczniejsze na świecie podmioty finansowe. Tak więc na pierwszy rzut oka, przelew bankowy wygląda obiecująco. Jednak z plusów to by było na tyle. Poza wyżej wymienionym komfortem i bezpieczeństwem przesyłanych środków, nie otrzymujemy nic poza tym. Co gorsza, tylko na tym stracimy, zarówno pod względem czasu, jak i ceny. Banki ustalają drogie ceny zlecenia przekazów zagranicznych oraz indywidualne i niekorzystne stawki wymiany walut. Co przekłada się na wysoki koszt przelewu zagranicznego.
Przelewy online
Jak wykonać przelew zagraniczny? Jeśli liczymy na najtańsze przelewy zagraniczne, to powinniśmy skupić się tylko i wyłącznie na ofercie firm online. Dlaczego? Dlatego, że tylko one potrafią zapewnić swoim klientom najniższe ceny za usługę i najwyższe stawki wymiany walut. A oprócz tego umożliwić wykonanie szybkich przelewów zagranicznych. Reasumując, decydując się na propozycję firm internetowych, mamy szansę uzyskać najlepszą ofertę w branży międzynarodowych usług płatniczych. Zależy to oczywiście od tego, którą z firm online postanowimy wybrać na partnera. Aby ułatwić klientom ten wybór i zaoszczędzić ich cenny czas, na koniec artykułu przedstawiamy Państwu gotowe rozwiązanie!
Ile kosztuje przelew zagraniczny?
Szukając dobrej oferty przelewu zagranicznego, zwracamy uwagę przede wszystkim na czas dostarczenia pieniędzy, ale też na to, ile kosztuje przelew zagraniczny? A na to jak wiemy, składa się kilka elementów. Pierwszym jest oczywiście cena zlecenia usługi, a drugim kurs przewalutowania. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt dokąd realizujemy nasz przekaz. Jeżeli kraj odbiorcy znajduje się w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (strefie SEPA) to powyższe opłaty są jedynymi, jakie poniesiemy. Warto dodać, że w przelewie europejskim SEPA koszt przyjęcia usługi zagranicznej jest stały i niezależny od wartości przelewu. Waha się jedynie w zależności od oferty danego usługodawcy i zwykle przedział ten wynosi od kilku do 30 PLN. Wspomnieć należy, że jest to też najtańszy przelew zagranicznego, gdyż mamy tutaj tylko jedną opcję kosztową płatności – SHA (współdzielone). Poza tym, jedyną obowiązującą walutą w tym systemie jest euro (EUR).
Natomiast, jeżeli wysyłanie pieniędzy za granicę następuje poza jego obrębem, to wówczas zlecamy transfer globalny w sieci SWIFT. Ogromną zaletą jest możliwość przesłania pieniędzy do wybranego przez nas kraju na świecie, a także w dowolnej walucie świata. Jednakże taka uniwersalność sporo kosztuje, bowiem przelew SWIFT wiąże się z wydłużeniem czasu księgowania środków oraz gwałtownym wzrostem finalnych opłat. W przelewie typu SWIFT możemy skorygować koszty poprzez wybór opcji kosztowej płatności, gdyż mamy ich aż trzy:
- OUR (ogół kosztów ponosi zleceniodawca przelewu);
- SHA (koszty są współdzielone pomiędzy nadawcę, a odbiorcę);
- BEN (wszystkie opłaty pokrywa zleceniobiorca płatności).
Ważne! Przed podjęciem ostatecznej decyzji, oprócz sprawdzenia kursu wymiany należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji porównywanych ofert.
Bezpłatne przelewy zagraniczne
Może brzmi to dość niewiarygodnie, ale bezpłatne przelewy zagraniczne rzeczywiście nie istnieją! Nie należy traktować tej frazy całkiem dosłownie, bowiem nikt przecież nie opłaci za nas przelewu, który zleciliśmy. Możemy jednak liczyć na zwolnienie z opłaty za zlecenie usługi transferu zagranicznego. Tego typu oferty znaleźć można w niektórych firmach internetowych, które świadczą usługi międzynarodowych przelewów online. Ważne, aby za niską lub darmową opłatą za przelew, szedł także wysoki kurs wymiany waluty. Takie połączenie gwarantuje nam korzystną ofertę.
Spread walutowy
Wybierając konkretnego usługodawcę naszego transferu musimy pamiętać o jednym. Mianowicie o tym, aby sprawdzić kurs wymiany waluty. Bez względu na to, czy wybraliśmy bank, firmę online czy agencję. Jest on bowiem kluczową cechą każdego przelewu środków za granicę. Nie każdy o tym wie, ale o wysokości kursu walutowego decyduje jedna rzecz, a dokładnie poziom spreadu walutowego. Jak go rozumieć? Najprościej tłumaczy się go jako różnicę między kursem kupna wybranej waluty, a kursem jej sprzedaży. Im poziom spreadu jest wyższy, tym klient więcej traci na takiej wymianie, zaś im jest niższy, tym więcej oszczędza. Według danych statystycznych, najwyższe spready odnotowuje się w instytucjach bankowych, zaś najniższe dostępne są w firmach internetowych. Dzięki tym drugim możemy więc liczyć na dużo wyższą stawkę, a zarazem korzystną ofertę. Cena zlecenia usługi online jest również każdorazowo dużo niższa, niż w bankach.
Bank korespondent
W przelewie międzynarodowym w sieci SWIFT spotkamy się aż z trzema opłatami. Oprócz ruchomej ceny usługi, zależnej od kwoty, a także kursu przewalutowania nazywanego często ukrytą opłatą, będziemy musieli uiścić jeszcze prowizję. Wynika ona z udziału banków korespondentów – pośredników, którzy pomagają w całej transakcji. Co gorsza, nie wiemy, ile ona wyniesie. Natomiast wiemy, że im większa ilość banków pośredniczących, tym zarówno czas wydłuża się, a koszty powiększają się.
Gdzie znajdziemy najtańsze przelewy zagraniczne? Tylko w Wise!
Gdzie zrealizować najtańsze przelewy zagraniczne? Na tym etapie wiemy już, że najlepszą metodą są przelewy online, które świadczą sprawdzone firmy internetowe. Pozostaje więc pytanie, w której z nich dostaniemy najlepsze warunki? Wiodącym liderem w branży zagranicznych usług płatniczych jest firma online, Wise! Dlaczego? Dlatego, że jest zaufaną instytucją płatniczą, której zaufało już milony zadowolonych Klientów. Dowód stanowi znakomita ocena, jaką uzyskali na niezależnym portalu opinii publicznej – Trustpilot.
Sprawdź, jak zrobić najtańsze przelewy zagraniczne na rynku!
Szukasz szybkiego, prostego i opłacalnego sposobu na przesyłanie pieniędzy za granicę? Wise to rozwiązanie, które łączy niskie koszty z pełną transparentnością. Rejestrując się przez nasz link, możesz skorzystać z darmowego pierwszego przelewu. Po podaniu kwoty i waluty docelowej, wpisujesz dane odbiorcy i gotowe! Wise zapewnia najlepsze kursy wymiany walut oraz brak ukrytych opłat. Przelew możesz śledzić w czasie rzeczywistym, a pieniądze docierają szybko i bezpiecznie. Wise to pewność i wygoda w międzynarodowych transakcjach.
Komentarze