Jak wykonać przelew zagraniczny? Szukając odpowiedzi na to pytanie, zapewne masz zamiar pierwszy raz przesłać pieniądze za granicę. Tak więc, jeśli nie do końca wiesz, jak to zrobić, to nie masz się czym martwić. Czy założenie rachunku walutowego będzie konieczne? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Zdradzimy również, jak najkorzystniej zlecić taką transakcję.
Spis treści:
- Wprowadzenie do tematu
- Jak realizować tą usługę płatniczą?
- SWIFT a SEPA – czym się różnią?
- Transfer europejski w sieci SEPA
- Przekaz globalny systemu SWIFT
- Gdzie będzie najkorzystniej?
- Jak zlecić usługę w TransferGo?
Jak wykonać przelew zagraniczny? – słowem wstępu
Jak wykonać przelew zagraniczny? Najlepiej szybko i wygodnie, a także tanio i korzystnie! Na początku takie połączenie może wydawać Ci się nierealne, aczkolwiek po przeczytaniu tego tekstu z pewnością zmienisz zdanie. Bez wiedzy w tym temacie na pewno ciężko jest zrozumieć fakt, iż przelew międzykrajowy to zupełnie prosta operacja finansowa. Usługa ta w kwestii samej realizacji nie różni się zbytnio od standardowego przelewu środków na konto w tym samym kraju. Przekonaj się więc, jak wykonać przelew zagraniczny prawidłowo!
Jak zrobić przelew zagraniczny?
Jak zrobić przelew zagraniczny? W celu zrealizowania go, nie musimy wcale posiadać konta walutowego. Do tego wystarczy w zupełności standardowy rachunek osobisty. W jaki sposób jest to możliwe, skoro rachunek prowadzimy w polskich złotówkach, a za granicą obowiązują inne waluty? Następuje przewalutowanie naszej transakcji, stosownie do proponowanej stawki wymiany walut. W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów na temat kursu walutowego. W zależności, na jakiego dostawę usług zdecydujemy się, będzie to rzutowało na finalne opłaty, jakie poniesiemy.
Spread walutowy
Banki od zawsze stosują niskie, a co za tym idzie bardzo niekorzystne kursy wymiany walut. Przekłada się to na wysoki poziom spreadu walutowego. Czy kiedykolwiek o nim słyszałeś? Jeśli nie, to jest właściwy moment! Jest to różnica, która wynika z różnicy pomiędzy kursem kupna danej waluty, a kursem jej sprzedaży. Im spread jest wyższy, oznacza to, że klient więcej straci na takiej wymianie. Zaś im jest niższy, pozwoli mu zaoszczędzić więcej pieniędzy. Dane rynkowe wyraźnie pokazują, że najwyższe spready odnotowuje się właśnie w bankach. Najniższe zaś oferują nowoczesne firmy internetowe, które świadczą usługi innowacyjnych przelewów online!
Poza tym, banki słyną też z drogich opłat za samo zlecenie takiej usługi. W zależności od tego, gdzie przekazujemy pieniądze za granicę, przedział ten może wynieść od kilku do nawet kilkuset złotych. Dlatego warto wcześniej zapoznać się dokładnie z tabelą opłat i prowizji wybranego przez nas banku. Co ważne, w tym zakresie nie wlicza się najważniejszego czynnika, czyli przewalutowania. Jest to osobna, a zarazem największa z opłat, jakie poniesiemy. Tak więc, wybór banku sprawi więc, że z naszego portfela dodatkowo zniknie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Toteż, z myślą o dobru każdego klienta, szczerze odradzamy tą metodę i polecamy alternatywę w postaci sprawdzonych firm online.
Przelew SWIFT a SEPA
Generalnie wyróżnia się dwie sieci przetwarzania przelewów zagranicznych: SWIFT oraz SEPA. Jaka jest różnica pomiędzy przelewem SWIFT a SEPA? Mimo, iż korzysta się z nich w tym samym celu, to jednak różnią się od siebie znacząco. Mianowicie, podstawowymi wyznacznikami usługi przelewu. Czyli: czasem realizacji, walutą transakcji, zasięgiem geograficznym, jak również kosztem.
Przelew SEPA
Czym jest przelew europejski SEPA? Jak sama nazwa nam podpowiada, to typ transakcji zagranicznych przeznaczonych do wykonywania na terytorium Europy. Systemem, w jakim się je przetwarza jest SEPA – skrót od Single Euro Payments Area. Logicznym jest także, iż jedyną obowiązującą walutą jest tutaj oczywiście euro. Jednakże nie każde państwo na Starym Kontynencie może posługiwać się tą usługą. Muszą bowiem przynależeć do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Obecnie do strefy SEPA należy 36 państw, w tym także Rzeczpospolita Polska.
Mimo, iż w Polsce rachunki prowadzimy w PLN, to bez problemu zrobimy przelew z polskiego konta na zagraniczne w SEPA. Wówczas dojdzie do standardowej wymiany waluty PLN/EUR. Dzięki przyjętemu standardowi D+1 i ujednoliceniu czasu realizacji usługi, księgowanie środków zajmuje tylko 1 dzień. Natomiast koszt przelewu SEPA jest stały i waha się od 0 do 25 zł, zależnie od wybranej oferty.
Uwaga! Aby prawidłowo wykonać przelew zagraniczny SEPA, należy pamiętać o ustawieniu odpowiednich parametrów.
- Rodzaj przelewu: SEPA;
- Waluta transakcji: EUR;
- Opcja kosztowa: SHA.
Przelew SWIFT
Drugi z omawianych typów to przelew międzynarodowy w sieci płatności SWIFT. Jest to znacznie bardziej uniwersalna forma przekazu środków do innego kraju. W tej opcji możemy transferować pieniądze do każdego państwa świata, a także w dowolnie wybranej przez nas walucie. Niestety zalety te sporo kosztują, gdyż opłaty za samo zlecenie tej usługi mogą wynieść od 20 do nawet 300 zł. W zależności od kwoty przelewu. Oprócz tego, kiepski kurs walutowy sprawi, że zapłacimy o wiele więcej niż podane powyżej wartości. Nie jest tajemnicą, że banki naliczają marżę w wysokości od 5 do 10% całej wartości transferowanej kwoty.
Do tego dochodzą jeszcze prowizje dla tzw. banków korespondentów – pośredników, którzy pomagają w księgowaniu środków na zagranicznym rachunku odbiorcy. Ich obecność jest konieczna, gdyż banki w tej sieci nie współpracują bezpośrednio ze sobą i wymagają wsparcia z zewnątrz. Zwykle jest ich od 1 do 3, im więcej tym koszty wzrastają, a do tego czas księgowania wpłaty ulega wydłużeniu. Standardowy czas realizacji usługi wynosi 3-4 dni. Ostateczne koszty można jeszcze zmniejszyć, poprzez wskazanie innej opcji kosztowej, a wybrać możemy następujące:
- OUR – całość opłat ponosi nadawca przelewu;
- SHA – płatność współdzielona pomiędzy nadawcę, a adresata płatności;
- BEN – ogół kosztów jest po stronie odbiorcy przelewu.
Sprawdź, jak wykonać przelew zagraniczny korzystniej!
Po dokonaniu całościowej analizy tematu, każdy będzie chyba zgodny ze stwierdzeniem, że przelewy bankowe nie są najtańszym rozwiązaniem. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy wybrać dużo korzystniejsze metody. Jedne z najczęściej wybieranych to przelewy online, realizowane za pośrednictwem firm internetowych. Pozostaje więc pytanie, gdzie najkorzystniej zlecić taką usługę? Wiodącym dostawcą usług typu fin-tech na rynku, jest TransferGo!
Dlaczego warto skorzystać właśnie z oferty TransferGo? W branży funkcjonują już od 2011 roku. Przez te wszystkie lata, tworzyli i rozwijali firmę opartą na solidnych podstawach. Ciężką pracą udowodnili również, że warto Im zaufać. Potwierdzeniem czego, jest wysoka opinia, jaką otrzymali od szerokiego grona klientów, na niezależnym portalu – Trustpilot. Z czego wynika sukces firmy internetowej TransferGo? Tajemnica tkwi w fakcie, iż klientów traktują priorytetowo, starając się jak najbardziej zadbać o dobro klienta. Dlatego też, oferują szereg korzyści. Czyli m.in.: szybkie przelewy, niskie opłaty za transfery oraz wysokie i konkurencyjne kursy wymiany walut. Poza tym, będąc niezależną, a zarazem zaufaną instytucją płatniczą, szczególnie dużą wagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa transakcji. Gwarantują to dysponując w tym celu niezbędnymi licencjami bezpieczeństwa.
Jak zrobić przelew na zagraniczne konto w serwisie TransferGo?
W serwisie TransferGo cała usługa przebiega zawsze szybko, wygodnie i korzystnie. Aby zacząć korzystać z usług TransferGo, należy najpierw założyć konto na ich stronie internetowej korzystając z naszego linka otrzymasz pierwszy przelew za darmo. Po rejestracji wystarczy podać kwotę, którą chcemy przelać, oraz walutę, na którą chcemy ją przeliczyć. Następnie, należy wprowadzić dane odbiorcy, takie jak jego imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, możemy wybrać metodę płatności i dokonać przelewu. TransferGo zapewnia pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wyniosą opłaty i jaki kurs wymiany zostanie zastosowany. Po zakończeniu procesu możemy śledzić status naszego transferu aż do momentu, gdy pieniądze dotrą do odbiorcy.
Komentarze