Przelew z Polski do Chorwacji trzeba wykonać chcąc zapłacić zaliczkę za apartament na wakacje, bądź kiedy musimy wysłać pieniądze do rodziny, znajomych lub partnerów biznesowych, mieszkających właśnie w tym kraju. Sposobów na wykonanie takiej transakcji jest kilka. Najważniejsze jest to, aby wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Jakie metody na zlecenie przelewu są aktualnie dostępne?

Spis treści:

Przelew z Polski do Chorwacji

Przelew z Polski do Chorwacji obecnie można wykonać na kilka sposobów. Możemy skorzystać z usług naszego banku, za pomocą, którego zlecimy zagraniczny przelew SEPA. Tradycyjnie możemy iść na Pocztę Polską i tam nadać gotówkę. Dla tych, którzy nie chcą wychodzić z domu wygodne będą przekazy za pomocą firm realizujących transakcje zagraniczne. Jeśli jesteśmy użytkownikami e-portfela, za jego pośrednictwem również można wykonywać transakcje. Różne kwestie będą dla nas istotne przy zlecaniu takiej usługi. Najczęściej zależy nam na niskich kosztach i szybkim czasie realizacji. Dla innych natomiast równie ważna będzie prostota i wygoda przy zlecaniu przelewu. Jeszcze inni wolą posługiwać się gotówką niż elektronicznymi formami płatności. Przyjrzyjmy się zatem pod różnym kątem dostępnym metodom, za pomocą których możemy wysłać pieniądze do Chorwacji.

Przelew z Polski do Chorwacji osobiście gotówką

Mogłoby się wydawać, że w dobie postępującej cyfryzacji posługiwanie się gotówką wyszło już dawno z użycia. Jednak nie dla wszystkich. Często osoby starsze, nieposiadające konta bankowego lub po prostu nieprzyzwyczajone do korzystania z internetu, wolą takie zlecenie nadać osobiście. Jest to jak najbardziej możliwe w placówce poczty polskiej, gdzie istnieje opcja wysyłki gotówki do 50 krajów na całym świecie. Aby nadać zagraniczny przekaz pieniężny należy udać się do dowolnej filii poczty i tam wypełnić odpowiedni blankiet. Przelew możemy nadać na rachunek odbiorcy lub z doręczeniem na wskazany adres. Inną opcją jest skorzystanie z usług firm, specjalizujących się w transferach pieniężnych, które świadczą usługi, nie tylko online, ale również w punktach agencyjnych. Jest to na przykład Western Union i MoneyGram, które na całym świecie mają otwartych wiele takich punktów. Między innymi w oddziałach PKO można wysłać gotówkę przez Western Union, nawet jeśli nie mamy w tym banku założonego konta.

Przelew z Polski do Chorwacji online

Zdecydowana większość ludzi ceni sobie wygodę, którą daje nam w dzisiejszych czasach internet. Według badań opinii publicznej bankowość elektroniczna nie jest obca nawet wśród seniorów. Na naszych urządzeniach elektronicznych, laptopach, tabletach, telefonach mamy dostęp do swoich finansów. Online opłacamy faktury, rachunki, zlecamy przelewy krajowe, czy płacimy za zakupy w sklepach internetowych. Podobnie jest z transakcjami zagranicznymi. Wystarczy tylko dostęp do internetu i z każdego właściwie miejsca na ziemi jesteśmy w stanie wykonać przelew w kilka sekund. Obecnie większość sposobów zlecenia przelewów zagranicznych nie wymaga od nas wychodzenia z domu.

Jak przelać pieniądze za granicę?

Jak przelać pieniądze z Polski do Chorwacji? Zagraniczne przekazy pieniężne nie są raczej skomplikowane do wykonania. Musimy jedynie posiadać odpowiednie dane osoby, do której kierujemy przelew oraz wystarczającą ilość środków na koncie. W zależności od instytucji, z której usług korzystamy danych do uzupełniania w formularzu będzie więcej lub mniej. Najprostsze w obsłudze są serwisy transakcyjne i portfele elektroniczne, które starą się być na bieżąco z potrzebami klientów, w związku z czym minimalizują formalności.

Serwisy transakcyjne i portfele elektroniczne

W takich serwisach internetowych wszystko odbywa się online, tzn. założenie konta oraz zlecenie transakcji. Żadna z tych czynności nie zajmuje więcej niż kilka minut. Z reguły przy rejestracji wymagane są nasze podstawowe dane osobowe, czyli imię nazwisko, data urodzenia, adres oraz e-mail. Po ich uzupełnieniu na wskazany przez nas e-mail przychodzi link aktywacyjny do naszego nowo założonego konta. Do zlecenia transakcji natomiast potrzebne będą: imię i nazwisko odbiorcy oraz jego zagraniczny numer konta. Wpisujemy kwotę przelewu, wybieramy kraj i walutę, opłacamy przelew.

Przelew bankowy SEPA

Przelew bankowy SEPA działa podobnie, jak dobrze nam znane przelewy krajowe. Można go zlecić zarówno w oddziale banku, jak i online. Po zalogowaniu do systemu naszej bankowości internetowej, klikamy w zakładkę “Płatności”, wybieramy „Przelew” i przechodzimy do opcji „Przelew zagraniczny”. Koniecznie upewniamy się, że kliknęliśmy w odpowiedni rodzaj przelewu, czyli SEPA (transfery zagraniczne również mogą iść poprzez system SWIFT, jest on jednak znacznie droższy). Następnie wypełniamy formularz przelewu podając: nazwę odbiorcy, numer rachunku adresata w formacie IBAN, kraj banku odbiorcy, kod banku odbiorcy BIC/ SWIFT lub jego nazwę, kwotę przelewu w euro, tytuł przelewu oraz sposób rozliczenia (SHA).

Przekaz pocztowy

Blankiet przekazu otrzymamy do uzupełniania od pracownika poczty. Przypomina to trochę wysyłanie listu. Uzupełniamy zarówno nasze dane osobowe jak i odbiorcy, czyli imię nazwisko oraz dokładny adres (ulica, kod pocztowy, miasto, kraj). Po wypełnieniu wszystkich rubryczek pracownik weźmie od nas kwotę w złotówkach i przeliczy ją według aktualnego kursu walut. Wpisujemy kwotę cyframi oraz słownie. Na koniec otrzymamy potwierdzenie nadania.

Ile czasu idzie przelew zagraniczny?

Ile czasu idzie przelew z Polski do Chorwacji? Przelewy do Chorwacji zlecone z naszego kraju, z reguły idą do odbiorcy w ciągu jednego do dwóch dni roboczych. Tak się dzieje w przypadku przelewów bankowych SEPA, oraz kiedy zlecimy transfer za pośrednictwem serwisów transakcyjnych. Na ich stronach widnieje najczęściej kalkulator transakcji, gdzie jeszcze przed nadaniem usługi podana jest informacja o przewidywanym czasie doręczenia środków na konto odbiorcy. Zdarzają się jednak wyjątki. Jednym z nich jest MoneyGram, gdzie na stronie internetowej tego portalu można przeczytać, że czas oczekiwania na przelew może trwać nawet do 5 dni. Natomiast zlecenie z osobistym odbiorem to usługa natychmiastowa. Odstępstwem będzie tu również przekaz pocztowy. Te kierowane na rachunki bankowe realizowane są w ciągu 2-3 dni roboczych. W przypadku przekazów gotówkowych, które idą bezpośrednio na adres odbiorcy, ich średni czas dostarczenia wydłuża się do 5-6 dni roboczych.

Ile kosztuje przelew zlecony za granicę?

Za zlecenie usługi większość instytucji finansowych pobiera raczej niewielkie opłaty. Za nadanie transakcji w oddziałach banki liczą sobie zazwyczaj między 5 a 10 złotych. Podobnie stawki wyglądają przy okazji korzystania z serwisów transakcyjnych. Jest również pewien wyjątek, w TransferGo zlecenie przelewu kosztuje jedynie 2.85zł! Najwięcej z kolei zapłacimy na poczcie, bo tam opłata wynosi 23 zł. Dodatkowo poczta pobiera 1% z wysyłanej kwoty. Takie rodzaj opłat narzucają też zazwyczaj elektroniczne portfele. W ich przypadku, za przelew zagraniczny często pobierana prowizja wynosi około 4% z wysyłanej kwoty (Neteller, Paypal, Skrill). Nie należy zapominać również o kosztach za przewalutowanie transakcji. W bankach i na poczcie należą one do najwyższych i przy wymianie euro wynoszą nawet 6% powyżej średniego kursu rynkowego. Pod tym względem zdecydowanie bardziej opłaca się korzystać z serwisów transakcyjnych. Tutaj ponownie TransferGo wypada bardzo korzystnie, ponieważ nasz kurs wymiany waluty jest bardzo zbliżony do kursu rynkowego (0.64%), co można łatwo sprawdzić na kalkulatorze transakcji, widniejącym na stronie.

TransferGo, czyli korzystna oferta

TransferGo oferuje najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i bezpiecznie przesyłać pieniądze za granicę. Zarejestruj się przez nasz link i skorzystaj z darmowego pierwszego przelewu. Proces jest łatwy – wybierasz kwotę, walutę oraz dane odbiorcy, a następnie zatwierdzasz transakcję. Z TransferGo masz pewność, że wszystkie koszty są transparentne, a pieniądze dotrą do odbiorcy w krótkim czasie. Dzięki rzeczywistym kursom wymiany walut oszczędzasz pieniądze na każdym przelewie. Przesyłaj środki bez stresu z TransferGo!

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.