Czy zastanawiasz się, jak dostać mieszkanie socjalne w Anglii? Jest to istotne pytanie, na które odpowiedzi szuka ogromna ilość Polonii w UK. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jak należy wnioskować o przydzielenie mieszkania? Jak funkcjonuje system mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii? Kto jest upoważniony do otrzymania mieszkania komunalnego? Jakie informacje należy podać we wniosku? Zapraszam do lektury artykułu!

Spis treści:

Jak dostać mieszkanie socjalne w Anglii – złożenie wniosku

Mieszkanie socjalne w Anglii to inicjatywa, która ma na celu zagwarantować osobom lub rodzinom w potrzebie znacznie niższy czynsz od standardowej ceny rynkowej. Starając się o mieszkanie socjalne w UK, wniosek składamy w naszej lokalnej radzie miejskiej (local council). Należy pamiętać, że każdy council może mieć odrębne zasady działalności. Jednakże najczęściej należy dopisać się do listy oczekujących na mieszkania. Sama obecność na liście nie gwarantuje jednak otrzymania lokalu. Można oczywiście zapytać lokalny oddział, jaki jest średni czas oczekiwania na nieruchomość przy obecnie zajmowanej pozycji na liście. Wniosek można złożyć już w momencie ukończenia 18 lat, a niektóre placówki councilu dają taką możliwość już od 16-ego roku życia. Wniosek może zostać przez nas złożony, nawet w przypadku nie zamieszkiwania przez nas w tym miejscu.

System punktów i przedziałów

Council podejmuje decyzję o tym, kto z listy oczekujących dostanie ofertę mieszkania. Bierze pod uwagę system „punktów”, bądź „przedziałów”. Ich podstawą są potrzeby mieszkaniowe. Przykładowo, jeżeli:

 • jesteś osobą bezdomną;
 • od wielu lat mieszkasz w małym i ciasnym mieszkaniu;
 • Twój stan zdrowia znacznie się pogorszył z powodu zamieszkiwania w złych warunkach.

W powyższej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie takie osoby z listy oczekujących będą uprzywilejowane i otrzymają ofertę mieszkaniową jako pierwsze.

Darmowe ogloszenia

Choice-based lettings

Istnieją placówki councilu, które stosują system wynajmu „Choice-based lettings”, czyli opartego na wyborze. Jego zaletą jest możliwość poinformowania councilu o konkretnej nieruchomości, w której chcielibyśmy zamieszkać. Jest to oczywiście zależne już od konkretnego councilu i przyjętych w nim zasad. Po zaakceptowaniu Cię na liście oczekujących powinieneś podjąć kolejne kroki:

 1. Wyszukaj swoje wymarzone mieszkanie poprzez:
  • ogłoszenia w gazetach miejskich;
  • portale internetowe na stronie councilu;
  • wizytę w biurze councilu;
  • odwiedzenie miejscowych bibliotek.
 2. Zobacz, czy możesz wnioskować o to mieszkanie. Część lokali jest przeznaczona jedynie dla osób samotnych, rodzin bądź też osób niepełnosprawnych.
 3. Złóż ofertę: w tym przypadku mówi się tutaj o „licytacji- Bidding for a home”, lecz nie chodzi tu o podbijanie ceny mieszkania. Można licytować lokal, który Ci odpowiada za pomocą telefonu, serwisu internetowego oraz w formie tekstowej.
 4. Oczekuj na otrzymanie decyzji z rady miasta.

Kiedy już otrzymasz pozytywną decyzję radnych, masz jednak bardzo mało czasu do namysłu i zaakceptowania oferty mieszkaniowej. Jeśli jej nie potwierdzisz, to i tak pozostaniesz na liście i będziesz mógł starać się o inne mieszkania. Jednak Twoja pozycja na liście może znacznie spaść w rankingu. W przypadku, gdy będziesz odrzucał kolejne oferty lokali radni mogą Cię tymczasowo usunąć z listy. Oczywiście masz możliwość złożenia odwołania, jeżeli nie zgadzasz się z podjętą decyzją.

Kto może wnioskować o mieszkanie socjalne w Anglii?

Będąc obywatelem Polski, czyli państwa członkowskiego UE możesz wnioskować o mieszkanie socjalne w Anglii. Warunkiem jest posiadanie statusu osoby osiedlonej w Zjednoczonym Królestwie, czyli settled status. Jeżeli obecnie nie pracujesz, a chcesz mieć status pracownika lub samozatrudnionego, koniecznie musisz podjąć pracę lub otworzyć działalność na terenie Anglii. Są jednak przypadki, dzięki którym nadal zachowasz ten status pomimo wykonywania pracy. Wówczas w dalszym ciągu jesteś na liście osób oczekujących na lokal komunalny. Mowa tu o następujących sytuacjach:

 • brak możliwości wykonywania pracy przez określony czas, z powodu odbywania choroby lub rehabilitacji po wypadku;
 • zakończyłeś pracę u wcześniejszego pracodawcy, ale w międzyczasie zarejestrowałeś się w Jobcentre Plus, aby podjąć nowe zatrudnienie;
 • jesteś w ciąży lub dopiero urodziłaś dziecko i chcesz powrócić do pracy w przeciągu roku.

Ważne! Możesz być także upoważniony do pobierania zasiłku, jeżeli dziecko z którym mieszkasz jest uczniem/uczennicą szkoły w Anglii. Przy czym dziecko musiało zamieszkiwać na terenie UK podczas, gdy Ty lub drugi rodzic posiadaliście status pracownika z UE.

Sprawdź, czy możesz ubiegać się o mieszkanie socjalne

Twój miejscowy council kieruje się własnymi zasadami określającymi kwestię składania wniosków. Mianowicie: kto jest upoważniony do wnioskowania o mieszkanie socjalne oraz kto jest uprzywilejowany w tej sytuacji. Odwiedź stronę internetową swojego councilu na GOV.UK , aby poznać, jak dokładnie funkcjonuje to w Twoim miejscu zamieszkania. Aby osiągnąć wysoki priorytet zapotrzebowania na mieszkanie należy:

 • posiadać niewielkie dochody lub nie mieć większych oszczędności;
 • zamieszkiwać w okolicy od dłuższego czasu, aktywnie pracować lub mieć rodzinę.

Jeżeli council zaakceptuje Twoje zgłoszenie, to niestety nie jest to jednoznaczne z przydzieleniem Ci mieszkania. Zostaniesz dopisany do listy oczekujących, która jest długa i z pewnością zajmie to sporo czasu, zanim dostaniesz lokal. W przypadku wnioskowania bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowej, warunki mogą się różnić. Warto poznać dokładną procedurę zamieszczoną na stronie internetowej.

Jak dostać mieszkanie socjalne w Anglii? Wypełnij wniosek

Jak dostać mieszkanie socjalne w Anglii, aby Twoja aplikacja była skuteczna? Przede wszystkim uwzględnij w niej jak największą ilość danych. Możliwe, że będziesz musiał dostarczyć dodatkowe dowody na potwierdzenie wniosku, takie jak: dokumentację medyczną, jeżeli masz jakieś choroby.

Twój Council uwzględni wpisane przez Ciebie informacje, aby podjąć decyzję odnośnie umieszczenia nas na liście oczekujących. Jeżeli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostanie wówczas użyty do podjęcia decyzji, czy możesz być dopisani do listy oczekujących. Podanie większej ilości danych może pomóc w kwestii pierwszeństwa otrzymania oferty mieszkaniowej oraz rozmiaru mieszkania, jakie Ci przysługuje.
Dane, jakie mogą się okazać przydatne przy wypełnianiu wniosku to m.in.:

 • wysokość łącznych dochodów (wynagrodzenie i inne zasiłki);
 • historia chorób stałych, jak i nabytych w trakcie całego życia;
 • przebieg kariery zawodowej;
 • oszczędności oraz wszelkie inne formy kapitału, np. akcje na rynku, auto;
 • adresy zamieszkania z ostatnich kilku lat;
 • posiadane dokumenty podróży, takie jak: wizy, paszport.

Dodatkowo musisz być przygotowany na udzielenie odpowiedzi na szereg pytań zamieszczonych w formularzu zgłoszeniowym, którego wypełnienie zajmie Ci około godzinę. Możesz oczywiście skontaktować się z lokalnym councilem, jeżeli potrzebujesz wsparcia i informacji.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Decyzja w sprawie wniosku o mieszkanie socjalne

Jeżeli Twój wniosek został zaakceptowany, to następnie council umieszcza go w grupie oczekujących. Grupa ta ma mieć zbliżoną do siebie potrzebę otrzymania mieszkania. Jeśli uznają, że pilnie potrzebujesz mieszkania, to jest duża szansa, że zostanie Ci nadany wysoki priorytet. Jednakże w dalszym ciągu możesz przez długi czas oczekiwać na swoje lokum, pomimo otrzymania wysokiego priorytetu. Oczywiście masz prawo zapytać władz lokalnych, jak długo będziesz oczekiwać na mieszkanie w tej okolicy przy swojej obecnej sytuacji.

Mamy nadzieje, że udało nam się choć trochę przybliżyć temat związany z otrzymaniem mieszkania socjalnego w Anglii. Zachęcamy do przeczytania innych wpisów na naszym blogu o podobnej tematyce np. Jakie są rodzaje mieszkań socjanych w Wielkiej Brytanii?

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.