W tym miejscu dowiesz się, jakie są rodzaje najmu mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. Ponadto poznasz swoje prawa i obowiązki najemcy. Będziesz wiedział, dlaczego nie warto oszukiwać councilu? A także, czy możesz wykupić otrzymane mieszkanie komunalne? Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu!
Spis treści
- Rodzaj najmu mieszkań
- Najem wprowadzający
- Bezpieczna umowa najmu
- Elastyczna umowa najmu
- Jaki są moje zobowiązania?
- Bezpieczeństwo najemców i ich prawa
- Problem oszustw
- Czy jest możliwość kupna?
Rodzaje najmu mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii istnieją różne rodzaje najmu mieszkań socjalnych. Generalnie wyróżnić można kilka umów, biorąc pod uwagę samych lokatorów oraz ich aktualną sytuację życiową oraz materialną. Podpisana przez nas umowa najmu mieszkania socjalnego stanowi dokument prawny zawierający ogół zasad panujących w danym lokalu. Jakie są rodzaje najmu mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii? Poniżej przedstawiliśmy listę najważniejszych z nich.
Najem wprowadzający
Jako nowi najemcy mieszkania komunalnego zazwyczaj otrzymujemy ofertę tzw. najmu wprowadzającego. Taka umowa jest zawierana najczęściej na okres jednego roku i stanowi niejako okres próbny dla nowego lokatora. Po upływie 12 miesięcy zazwyczaj zyskuje się status bezpiecznego, bądź elastycznego najemcy. Bywają sytuacje, kiedy jednak tak się nie dzieje. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy:
- rada miejska podjęła kroki dążące do naszej eksmisji;
- przedłużono nam wstępną umowę najmu na dodatkowy okres sześciu miesięcy.
Bezpieczna umowa najmu
Posiadając status bezpiecznego najemcy mamy prawo do zamieszkiwania lokalu dożywotnio. Chyba, że nie dotrzymamy warunków wiążącej umowy najmu. Jako bezpieczni najemcy jesteśmy upoważnieni do:
- wynajmowania pokojów swojego lokalu;
- kupna nieruchomości;
- zamiany mieszkania z innym lokatorem rady miasta/spółdzielni mieszkaniowej –
po uzyskaniu zgody rady; - przeniesienia umowy najmu na inną osobę w wyjątkowych okolicznościach;
- wprowadzenia modyfikacji mieszkania – część z prac remontowych wymaga zezwolenia rady.
Elastyczna umowa najmu
Posiadając status elastycznego najemcy, dysponujemy umową najmu na czas określony. Generalnie okres trwania takiej umowy trwa 5 lat, ale w niektórych sytuacjach może być krótszy i wynosić minimum 2 lata. Wraz z końcem umowy rada miasta decyduje się na:
- złożenie oferty następnej umowy najmu na czas określony lub;
- przedstawienie oferty bezpiecznej umowy najmu albo;
- nieprzedłużenie nam umowy najmu.
Rozpatrując tą ostatnią możliwość, rada jest zobowiązana do wyjaśnienia przyczyn, dla których odmówiono nam umowy. Musimy mieć bowiem szansę na złożenie odwołania od tej decyzji. Będąc elastycznym najemcą mamy praktycznie takie sama prawa, z jednym wyjątkiem – nie mamy możliwości wprowadzania zmian i ulepszeń w mieszkaniu.
Jakie są moje zobowiązania wobec mieszkania socjalnego w Wielkiej Brytanii?
Otrzymując mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii od czasu do czasu będziemy musieli przeprowadzać drobne naprawy. Jako nowi najemcy będziemy zobowiązani m.in. do:
- renowacji zasłon czy innych elementów w kabinach prysznicowych;
- wyrobienia kluczy w sytuacji ich zagubienia;
- wykonywania i opłacania napraw wszelkich szkód wyrządzonych w mieszkaniu socjalnym przez nas samych lub naszych gości.
Oprócz tego ważne są także własne zmiany wyglądu mieszkania. Modyfikacje, jakie można dokonać w swoim mieszkaniu socjalnym są zależne od podpisanej umowy najmu, która je określa. Początkowi lokatorzy często mają zgodę jedynie na małe zmiany, takie jak choćby zmiana koloru ścian. Ponadto nie możesz dokonać zamiany mieszkania z innym najemcą. Natomiast jeżeli jesteś bezpiecznym najemcą i mieszkasz już kilka lat w tym lokalu to jesteś upoważniony do dokonywania znacznych zmian. Mowa tu m.in. o:
- remoncie łazienki/kuchni;
- budowie przybudówki;
- stawianiu domku ogrodowego, bądź szklarni;
- instalacji domowego kominka;
- izolacji ściany szczelinowej;
- malowaniu zewnętrznej części domu;
- montażu anteny satelitarnej.
W celu rozpoczęcia wymienionych prac czasami potrzebne może być pozwolenie rady miasta na piśmie. Jeśli nie orientujemy się, czy je potrzebujemy najlepiej zadzwonić i zapytać.

Bezpieczeństwo najemców i ich prawa w mieszkaniach socjalnych w UK
Council jest podmiotem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo struktury lokali komunalnych i utrzymywanie ich w należytym stanie technicznym. Kontroli bezpieczeństwa poddawane są wówczas: dach, okna, urządzenia gazowe i elektryczne oraz ściany i sufit. Sprawdzane są także wspólne części budynku, jak i całego osiedla pod kątem utrzymywania ich w odpowiednim stanie. Rada dysponuje ponadto udostępnioną polityką, która określa dokładne terminy dokonywania różnego rodzaju napraw i konserwacji. Jeśli mamy uzasadnioną potrzebę naprawy czegoś w zamieszkiwanej przez nas nieruchomości komunalnej możemy to oczywiście zgłosić w celu usunięcia wskazanego problemu.
Podczas naszego najmu mogą mieć miejsce sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni do opuszczenia naszego mieszkania. Takie zdarzenia mogą się wydarzyć np. w sytuacji wyburzenia całego budynku lub konieczności wykonania konkretnych robót budowlanych. Wówczas council jest zobowiązana do relokacji wszystkich najemców mieszkań socjalnych, na czas przeprowadzenia prac w budynku. Dodatkowo to miasto ponosi wszystkie koszty związane z remontem. Możemy się ubiegać również o pieniądze na opłacenie kosztów przeprowadzki i związanych z nią utrudnień. Jeśli jakiekolwiek prace w budynku spowodowały zniszczenie, bądź uszkodzenie naszego mienia, rada dokonuje napraw, bądź wypłaca adekwatną kwotę do poniesionej straty materialnej. Ponadto, jeżeli nadal mieszkamy w mieszkaniu, a trwają prace remontowe, które stwarzają hałas i zakłócenia to jesteś upoważniony do otrzymania obniżki czynszu za lokal.
Jeżeli mamy do czynienia z poważnym problemem związanym z Twoim mieszkaniem socjalnym i chcemy wnieść skargę musimy wykonać poniższe kroki:
- Złożenie oficjalnej skargi w urzędzie miasta – każdy urząd powinien mieć możliwość polityki składania skarg.
- Wniesienie skargi do „designated person”, czyli naszego MP, którym może być na przykład miejscowy radny. Skargę taką wnosi się, jeżeli nie udało się rozwiązać tej spornej kwestii w porozumieniu z radą.
- Nawiąż kontakt z Housing Ombudsman, jeżeli w dalszym ciągu problem nie został rozwiązany.
Problem oszustw mieszkań socjalnych w Anglii
W ostatnich latach w Anglii nasilił się rażący problem z próbami wyłudzeń mieszkań komunalnych. Popełnienie takiego przestępstwa grozi oczywiście utratą umowy najmu oraz prawa do ubiegania się o mieszkanie socjalne w przyszłości. W przypadku ciężkiego oszustwa karą może być grzywna, bądź pobyt w więzieniu. Najczęściej do próby takiego oszustwa dochodzi podczas:
- kłamstwa przy wnioskowaniu o mieszkanie, przykładowo gdy informujemy o posiadaniu potomstwa, a w rzeczywistości nie mamy dzieci;
- wynajmowanie lokalu innej osobie bez zezwolenia;
- zamieszkiwanie w nieruchomości po śmierci poprzedniego lokatora, bez prawa do zarządzania tym lokalem.
Nad tym problemem czuwają jednakże rady miejskie. Sprawdzeniu podlegają wówczas:
- ewidencje mieszkaniowe najemców w porównaniu z pozostałymi ewidencjami, przykładowo: zasiłkiem mieszkaniowym bądź listą wyborczą;
- sami najemcy, poprzez kontrolę czy faktycznie zamieszkują pod wskazanym adresem, przykładowo: poprzez wgląd w paszport najemcy oraz umowę najmu.
Takie rewizje mogą być przeprowadzone w każdym czasie trwania naszego zamieszkiwania. Rady nie mają obowiązku wcześniejszego informowania o takim zamiarze lokatorów.

Czy jest możliwość kupna mieszkania socjalnego w Wielkiej Brytanii?
Jeśli po kilku latach wynajmowania mieszkania socjalnego w Wielkiej Brytanii, chcielibyśmy je wykupić, to na szczęście jest taka możliwość. Dzięki programowi „Right to buy” możemy starać się o kupno naszego mieszkania komunalnego. Są jednak pewne warunki, jakie należy spełnić:
- mieszkanie musi być naszym jedynym lub głównym domem;
- musi być samodzielne;
- musimy być bezpiecznym najemcą lokalu mieszkaniowego;
- przez okres pięciu lat właścicielem naszego mieszkania musi być podmiot z sektora publicznego, przykładowo: rada mieszkaniowa lub stowarzyszenie mieszkaniowe.
To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!
Komentarze