Wyjeżdżasz na zachód do pracy lub na studia i chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii? Zastanawiasz się również od czego zależy cena danego lokalu? A także gdzie najlepiej szukać takich ogłoszeń i o co należy zapytać właściciela nieruchomości? Dzięki naszym odpowiedziom znajdziesz dla siebie idealny apartament w kilka chwil!

Spis treści

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii? Takie pytanie zapewne zadało sobie już wcześniej ponad milion Polaków – a przynajmniej część z nich – którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Chociaż mogli widzieć wtedy całkowicie inne cyfry, to niestety nie da się ukryć, że czynsze w UK rosną w zawrotnym tempie. Według danych opublikowanych na stronie internetowej Rightmove, średnia cena wynajmu mieszkania w Anglii wynosi 989 funtów za miesiąc (to znaczy, że ceny wzrosły o ok. 20% w porównaniu do roku ubiegłego).

Od czego zależy cena?

Szukając mieszkania do wynajęcia dla siebie lub swoich bliskich powinieneś wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 • Istotny jest cel wyjazdu na Wyspy Brytyjskie. Jeśli jest to praca lub studia, warto wybrać rejon, gdzie znajduje się Twoja firma czy uczelnia. Dzięki temu dojazd w docelowe miejsce będzie szybszy oraz wygodniejszy, jak również oszczędny. Tym bardziej, że komunikacja miejska (w tym londyńskie metro) w UK do najtańszych nie należy.
 • Inna kwestia jest związana z przestrzenią, jakiej potrzebujesz. Jeśli będziesz wynajmował sam, to może wystarczy Ci mniej miejsca (czyli np. tzw. studio flat). Natomiast jeśli cenisz wygodę albo wyjeżdżasz do UK z przyjaciółmi czy rodziną – wtedy przyda się nieco większe mieszkanie.
 • Ponadto jeśli zależy Ci na utrzymaniu kontaktu z innymi rodakami, szukaj dzielnic, gdzie mieszka najwięcej Polaków, wtedy nie będziesz tak osamotniony i odcięty od kultury swojego kraju. Chyba, że Twój wyjazd łączy się jednocześnie z chęcią podszkolenia języka angielskiego, wtedy lepiej unikaj takich regionów.
 • I tu przechodzimy do najważniejszego, czyli budżetu, jaki planujesz i możesz przeznaczyć na czynsz. Wiadomo też, że im bliżej centrum Londynu, tym drożej.
Darmowe ogloszenia

Londyńskie dzielnice

Gdy odpowiedziałeś sobie na powyższe kwestie, mogłeś już mniej więcej zorientować się, w którym regionie znajdują się najbardziej odpowiednie dla Ciebie lokale na wynajem. Przyjrzyjmy się dokładniej dzielnicom Londynu. Jeśli zależy nam na styczności z innymi Polakami wybierzmy północno- oraz południowo-zachodnie okolice stolicy Anglii. Mowa tu głównie o Ealing, Kensington oraz Camden. Za to najtańsze dzielnice to m. in.: Barking i Dagenham, Lewisham oraz Croydon. Natomiast najdroższe: Kensington i Chelsea, Westminster czy Hammersmith i Fulham. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze dzielnice w formie tabeli.

DzielnicaŚredni koszt wynajmu
za miesiąc [w funtach]
Westminster3 971
Kensington i Chelsea3 863
Camden2 694
Hammersmith i Fulham2 583
Richmond1 910
Newham1 801
Greenwich1 711
Brent1 684
Ealing1 645
Barnet1 603
Haringey1 596
Lewisham1 503
Harrow1 356
Croydon1 315
Barking i Dagenham1 254
źródło: Evening Standard

Gdzie szukać ogłoszeń związanych z kosztami wynajęcia mieszkania w Anglii?

Kiedy szukamy ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkania najczęściej korzystamy z Internetu. Tu przychodzą nam z pomocą portale polonijne oraz brytyjskie strony mediów lokalnych, gdzie spotkamy najwięcej ofert. Innym źródłem jest również prasa polonijna. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać, że zamieszczone w niej ogłoszenia szybciej tracą ważność, a poza tym zazwyczaj ceny mieszkań są też dużo wyższe. Gdy zależy nam na wynajmie bezpośrednio od właściciela warto przeglądać tablice informacyjne w konkretnej lokalizacji. Co za tym idzie, dobrze jest wybrać się np. do osiedlowego sklepu i po prostu popytać innych polskich mieszkańców. Z pomocą w znalezieniu mieszkania na wynajem możemy zwrócić się też do pośrednika, gdyż w UK jest wiele agencji wynajmu nieruchomości (jednak wiąże się to z większymi kosztami, w tym z prowizją dla agenta). Wymieńmy kilka sprawdzonych portali internetowych, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć Ci mieszkanie na wynajem na Wyspach:

Pytania do właściciela

Co dalej, gdy znalazłeś dogodne dla Ciebie mieszkanie i umówiłeś się na jego obejrzenie? Podczas takiego spotkania z właścicielem lub agentem masz możliwość nie tylko ocenić stan Twojego potencjalnego wynajmowanego lokalu, ale również dopytać się o wszystkie nurtujące Cię kwestie z nim związane. Przede wszystkim dowiedz się o:

 • wysokość depozytu (to zazwyczaj zwrotna kwota równa czynszowi za miesiąc, ale warto dopytać),
 • wysokość czynszu (i jakie opłaty są w nim zawarte, czyli woda, prąd, gaz czy to może osobny rachunek),
 • okres obowiązywania umowy oraz jej wypowiedzenia.

Zanim zdecydujesz się na wynajem, zwróć uwagę, czy wszystkie ważne informacje są zawartej w Twojej umowie, szczególnie jeśli jest to transakcja prywatna, a nie przez agencję. Ten dokument (Tenancy Agreement) szczegółowo przedstawia warunki najmu i ewentualnej rezygnacji z niego. W razie problemów lub szukania pomocy zawsze możesz zgłosić się do Biura Porad Obywatelskich (CAB).

Przeglądanie ogłoszeń

Niezbędne dokumenty

Udało się! Znalazłeś mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania i mieści się w zakresie kwoty, którą przeznaczyłeś na jego wynajem. Jednak abyś bezproblemowo mógł podpisać umowę najmu z właścicielem nieruchomości (landlordem), musisz mieć przygotowane niezbędne dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport (w niektórych przypadkach nawet wiza),
 • zaświadczenie o stałych dochodach i zatrudnieniu (może to być umowa o pracę lub list z miejsca pracy, a jeśli jesteś na samozatrudnieniu to przedstaw wyciąg z konta bankowego, rejestry handlowe czy zeznania podatkowe),
 • referencje kredytowe (może być to dla Ciebie zaskoczeniem, jednak agent nieruchomości ma duże uprawnienia w weryfikowaniu. Poza wyciągiem z banku, może przeprowadzić ocenę Twojej zdolności kredytowej) oraz standardowe (agent ma także prawo skontaktować się z Twoim pracodawcą czy zażądać listów polecających od poprzednich właścicieli).
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Co zrobić, gdy z powodu wysokich kosztów nie mogę sobie pozwolić na wynajęcia mieszkania w Anglii?

Kiedy wysokie koszty nie pozwalają Ci na wynajęcie mieszkania w Anglii, zastanów się najpierw czy faktycznie potrzebujesz całego apartamentu. Wielka Brytania oferuje też inne możliwości.

 • Jeśli jesteś studentem wybierz akademik w okresie letnim. Ceny są niższe, a warunki lepsze niż w hostelach, gdzie pokoje są zazwyczaj wieloosobowe. Na terenie kampusu zakwaterowanie kosztuje średnio od 4 000 do 6 000 funtów za cały semestr.
 • Natomiast przy krótszym pobycie zdecydowanie bardziej opłaci się hostel. Za pokój zapłacimy od 15 do 25 funtów za noc (im więcej łóżek w pokoju tym taniej za osobę, najdroższe są pokoje jednoosobowe). Z tej opcji możesz skorzystać także na początku przeprowadzki do UK, póki nie znajdziesz odpowiedniego dla siebie mieszkania.
 • W ostateczności możesz wynająć tylko pokój. To przedział od 600 do 1000 funtów miesięcznie w zależności od lokalizacji Londynu.
 • Masz możliwość zamieszkania u znajomych? Zrób to!

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.