Wybierając się pierwszy raz do stolicy Wielkiej Brytanii na pewno zadajesz sobie pytanie „ile kosztuje metro w Londynie?”. Bez względu na to, czy jest to krótka wycieczka krajoznawcza, podczas której chcesz zobaczyć jak najwięcej atrakcji turystycznych, czy dłuższy wyjazd w celach zarobkowych, po tym ogromnym mieście najlepiej poruszać się właśnie metrem. Dlaczego? Przede wszystkim oszczędzasz czas, ponieważ dostając się z jednego do drugiego miejsca omijasz wszystkie korki, więc zawsze jesteś punktualny. Chcesz poznać więcej plusów tego środka komunikacji oraz jego koszty? Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Ile kosztuje metro w Londynie?

Ile kosztuje metro w Londynie? Miasto oferuje nam wiele sposobów płatności za ten środek komunikacji. Poniżej postaramy się wymienić najpopularniejsze z nich:

 • Bilet papierowy — tradycyjna forma, z której możemy skorzystać w automatach usytuowanych m.in. przy każdej stacji metra. Mamy do wyboru bilet w jedną lub dwie strony, wieloprzejazdowy (travelcards) oraz dzienny (daily ticket). Jednak trzeba liczyć się z tym, że jest to najdroższa opcja.
 • Oyster Card — dużo bardziej komfortowa i tańsza forma (ponosisz jedynie koszt za depozyt o wysokości £5, który jest automatycznie doładowany i możesz go wykorzystać na podróż). Opłaca się szczególnie jeśli planujesz często wsiadać do metra podczas swojej podróży po Londynie. Tę elektroniczną kartę doładowujesz za taką kwotę, jaką potrzebujesz, a następnie odpijasz ją na bramkach wchodząc i wychodząc z metra.
 • Karta płatnicza — jest o tyle wygodniejszą opcją, bo masz ją zawsze przy sobie w portfelu, a poza tym nie musisz się martwić doładowaniami, w porównaniu z wyżej wspomnianą kartą, a na tej samej zasadzie zbliżeniowej korzystasz z metra.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny biletów czasowych (travelcards) na metro (nazywane też Tube lub London Underground) na 6 stref na dzień dzisiejszy. Natomiast aktualny cennik znajduje się na stronie TfL (Transport for London).

StrefyJednodniowy
(Anytime)
Jednodniowy
(Off-peak)
7-dniowyMiesięczny
1£15.20£15.20£40.70£156.30
1 i 2£15.20£15.20£40.70£156.30
1, 2 i 3£15.20£15.20£47.90£184
1, 2, 3 i 4£15.20£15.20£58.50£224.70
1, 2, 3, 4 i 5£21.50£15.20£69.60£267.30
1, 2, 3, 4, 5 i 6£21.50£15.20£74.40£285.70

Ceny biletów – od czego zależą?

Warto zaznaczyć, że kwestia tego, ile zapłacimy za bilet jest uzależniona nie tylko od wyżej wymienionych metod płatności, ale również od odległości, czyli stref, które się pokonuje, oraz pory dnia. W związku z tym ostatnim, jeśli mamy możliwość podróżujmy poza godzinami szczytu, wtedy będzie dużo taniej. Bardzo korzystny jest także wybór płatności metodą pay as you go. W tym celu używamy karty Oyster lub naszej karty płatniczej (albo innego urządzenia mobilnego, jak telefon czy zegarek) i za każdy przejazd płacimy zbliżeniowo. Po przekroczeniu maksymalnego limitu, który obowiązuje w danej strefie, nasze kolejne przejazdy są darmowe. Natomiast bilety ulgowe na metro przysługują m.in. dzieciom mającym 11-16 lat, a poniżej tego wieku mogą jeździć za darmo z opiekunem posiadającym ważny bilet.

Darmowe ogloszenia

Przejazd metrem – jak wygląda w praktyce

Przed wejściem do metra przechodzisz przez bramki. W przypadku wyżej wymienionych kart elektronicznych, przykłada się je do czytnika i wtedy otwierają się barierki. Natomiast, gdy mamy bilet papierowy trzeba go włożyć do czytnika i wyjąć po przeskanowaniu — wejście też otworzy się automatycznie. Każda stacja posiada dwie takie bramki: węższą i szerszą. Ta druga jest dostosowana do osób, które podróżują z walizką lub wózkiem z dzieckiem. Bramki często mogą znajdować się w sporej odległości od peronu, dlatego nim wsiądziesz do pociągu, upewnij się, że zmierzasz w dobrym kierunku. Wychodząc z metra i omijając bramki, też należy przyłożyć bilety do czytnika.

Ile kosztuje metro w Londynie – strefy i linie

Metro w Londynie i koszty podróżowania nim mają wiele wspólnego z jego strefami taryfowymi, a jest ich aż 9 (nie obowiązuje one jedynie w autobusach). Najwięcej atrakcji turystycznych znajduje się w strefie 1 oraz 2. Jednak jeśli potrzebujesz dostać się do dalszej części miasta, musisz się też liczyć z większymi cenami przejazdu. Ponadto metro operuje na 11 liniach, każda z nich ma swoją nazwę oraz kolor, a w ich skład wchodzi 270 stacji.

Strefy metra w Londynie

Godziny szczytu, czyli kiedy lepiej podróżować

Strefy w Londynie to nie wszystko, co ma wpływ na ceny biletów na przejazd metrem. Jeśli zależy Ci na tańszym podróżowaniu, planując transport londyńskim metrem wybieraj go poza godzinami szczytu (off-peak). Czyli nie przemieszczaj się metrem we wczesnych godzinach rannych, tj. między 6:30 a 9:30 oraz wieczornych między 16:00 a 19:00. Te godziny (peak) obowiązują od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy i święta nie stosuje się już tych zasad. Ponadto metro nocne też jest droższe

A może autobus? Czyli kiedy warto się przesiąść

W Londynie sieć transportu publicznego jest bardzo rozbudowana. Poza omawianym w tym artykule metrem, do najważniejszych środków transportu należą również:

 • autobusy (Bus), które są najtańszym środkiem londyńskiej komunikacji miejskiej (obowiązuje w nich jedna cena za przejazd bez względu na odległość),
 • automatyczna kolej DLR (Docklands Light Railway) — pojazdy obsługujące jedynie wschodnią część stolicy Wielkiej Brytanii,
 • kolej podmiejska (London Overground) — linie dojeżdżające także poza miasto.
 • dodatkowo możemy wyszczególnić: statki kursujące po Tamizie (River Bus), tramwaje (Trams) oraz rowery miejskie.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Ile kosztuje metro w Londynie? – kilka wskazówek na koniec

Wśród praktycznych informacji dotyczących metra w Londynie, które przytoczyliśmy w artykule, warto wspomnieć również o etykiecie. Czyli jak się zachowywać, aby podróż metrem była łatwiejsza i przyjemniejsza zarówno dla nas, jak i dla innych pasażerów. Oto kilka niezbędnych rad:

 • Na stacji trzymamy się lewej strony, dzięki temu unikniemy zderzenia z osobami idącymi z naprzeciwka.
 • Zasada na schodach ruchomych jest prosta: stoimy zawsze po prawej stronie, a schodzimy lewą.
 • Na peronie stoimy za żółtą linią (podczas wsiadania trzeba uważać na przerwę między wagonem a peronem).
 • Każdy pociąg ma 6 wagonów, więc jeśli zależy nam na miejscu siedzącym wybierajmy pierwszy, ponieważ tam zazwyczaj jest najmniejsze obłożenie.
 • Warto mieć przy sobie zawsze butelkę wody, zwłaszcza w cieplejsze dni, tym bardziej, że tylko nieliczne stacje mają kioski.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.