Nurtuje Cię pytanie, ile kosztuje wynajęcie pokoju w Anglii? Jeśli tak, to znaczy, że mimo wszystko Brexit Cię nie wystraszył i nadal chcesz wyprowadzić się do UK. Dowiedź się dlaczego lepiej na początku wynająć pokój a nie całe mieszkanie. A także jakie są Twoje prawa jako najemcy. Dzięki naszemu artykułowi Twoja przeprowadzka na Wyspy będzie dużo łatwiejsza!
Spis treści
Ile kosztuje wynajęcie pokoju w Anglii?
Ile kosztuje wynajęcie pokoju w Anglii? Najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii, powinniśmy zadać sobie to pytanie. Znalezienie dachu nad głową jest o tyle ważne, że tak naprawdę bez brytyjskiego adresu nic nie załatwimy na Wyspach. Oczywiście, jak mieszka tam nasza rodzina lub znajomi warto ich poprosić o pomoc w szukaniu nowego lokum. Jednak, jeśli nie mamy takiej opcji, na ratunek przychodzą strony internetowe (takie jak nasza www.limu.pl). W ostateczności możemy skorzystać z usług agenta, jednak w tym przypadku trzeba brać pod uwagę dodatkowe koszty. W związku z mniejszymi kosztami polecamy na start poszukać pokoju, a gdy będziemy w lepszej sytuacji, pozwolić sobie na mieszkanie. Tym bardziej, że różnica jest nawet dwukrotna, ponieważ średnia cena najmu mieszkania (one bedroom) to od 1000 funtów, a za pokój nawet 400-600 funtów. Oczywiście to zależy od wielu czynników, w tym warunków oraz lokalizacji.
Ceny w dużych miastach
Poniżej przedstawiamy koszty wynajmu pokoju w Anglii w formie tabeli.
Miasto | Średnia cena wynajmu pokoju za miesiąc [w funtach] |
Londyn | 600-1000 |
Manchester | 400-600 |
Liverpool | 350-500 |
Bristol | 500-700 |
Newcastle | 350-500 |
Leeds | 350-550 |
Sheffield | 300-500 |
Nottingham | 350-500 |
Southampton | 400-600 |
Birmingham | 350-550 |
Oxford | 600-800 |
Cambridge | 550-800 |
Co składa się na koszty?
Koszty wynajmu pokoju w Anglii są o wiele niższe niż mieszkania czy domu. W przypadku pokoju często mamy do czynienia z tzw. HMO (House of Multiply Occupation). Czyli domem, w którym każdy z pokoi jest wynajmowany innej osobie. Nie są one ze sobą spokrewnione, ale w domu dzielą ze sobą kuchnię, salon czy ogród, a także i łazienkę. W HMO zazwyczaj są trzy lub więcej sypialni. Natomiast powyżej pięciu – nieruchomość musi posiadać licencję. A to oznacza, że ma m.in. oznakowane wyjścia oraz światła ewakuacyjne. W domu, w którym jest 5 sypialni może mieszkać maksymalnie 6 osób (w tym jedna para, o ile landlord zapłacił więcej za licencję). A każdy z domowników legalnie istnieje na umowie.
Podstawowe opłaty
Co warto wiedzieć o kosztach wynajmu pokoju w Wielkiej Brytanii:
- W cenie wynajmu zawsze powinny być zawarte opłaty takie jak: ogrzewanie, prąd, woda, Internet czy council tax (podatek lokalny). W takim przypadku jako lokatora interesuje Cię tylko opłata za czynsz. Zazwyczaj płaci się za niego tygodniowo. Jednak, jeśli Ci zależy, zawsze możesz spróbować się dogadać z właścicielem na inny termin, np. na opłatę miesięczną.
- Wartość depozytu zależy od właściciela. Jeśli mowa o pokoju to wynosi tyle, co tygodniowy koszt najmu pokoju. Jednak większość właścicieli pobiera wysokość dwóch tygodnia, a sporadycznie można spotkać się z depozytem w wysokości nawet do 5 tygodni czynszu. Dodatkowo depozyt jest chroniony przez specjalny program rządowy (Tenancy Deposit Scheme), dlatego właściciel nie może go sobie tak po prostu wziąć do kieszeni.
Czy koszty wynajmu pokoju w Anglii zależą od landlorda?
Obawiasz się, że możesz ponieść dodatkowe koszty wynajmu pokoju w UK w zależności od tego czy zdecydujesz się na niego od prywatnego właściciela domu czy agencji (tzw. Letting Agency), która zarządza nieruchomością landlorda. Co prawda w przypadku tej drugiej opcji znajdziesz o wiele więcej ofert na różnych portalach. Jednak zapłacisz tylko za usługę pośrednika i to dopiero wtedy, gdy już zamieszkasz w zaproponowanym przez niego domu. Natomiast bez względu na to od kogo wynajmiemy, to gdy już znaleźliśmy interesujący nas pokój, dokładnie przeczytajmy umowę najmu pokoju. W razie niejasności dopytajmy o szczegóły właściciela nieruchomości. Należy o to zadbać, abyśmy później się nie dziwili na widok rachunku i nie wyszły w ostateczności z tego jakieś problemy. Warto znać zarówno swoje prawa jak i obowiązki związane za najmem. A co za tym idzie, jak o nie walczyć, gdy przytrafi nam się kłopotliwy wynajmujący.
Prawa właściciela
Jaka jest różnica między wynajmem przez agencję a od prywatnego właściciela?
- W przypadku skorzystania z agencji nieruchomości musimy wziąć pod uwagę, że mają oni pewne prawa. Czyli do zapoznania się nie tylko z naszym dokumentem tożsamości, ale potwierdzeniem zatrudnienia, wyciągiem z banku czy referencjami poprzedniego właściciela. Będziemy musieli także zapłacić za ich pośrednika, ale dopiero wtedy, kiedy znajdzie on dla nas lokum, które wynajmiemy. Agencja nie może wziąć od nas pieniędzy tylko za udostępnienie nam adresu mieszkania. A co za tym idzie, nie ma opłat rejestracyjnych, więc możemy się zapisać do kilku agencji.
- Wynajmując pokój od prywatnego landlorda, bez pośrednictwa agencji, sprawdźmy czy na pewno jest on właścicielem danej nieruchomości, gdyż zdarzają się oszustwa. Jest on zobowiązany do podania Ci takich informacji, jak imię, nazwisko oraz adres. Ponadto sprawdźmy czy właściciel należy do programu akredytacji. Dzięki temu możesz być pewien, że ma on zapewnione szkolenia i pomoc w zakresie wypełnianiu swoich obowiązków jako właściciel.
Twoje obowiązki
Jako przyszły lokator masz prawo do wcześniejszego obejrzenia mieszkania i sprawdzenia w jakim jest stanie. Czy w nie ma w nim m.in. wilgoci (np. pleśń, grzyb) oraz w jakim stanie są okna i ogrzewanie. Natomiast od razu po wynajmie zanotuj wszystkie usterki lub braki, które nie powstały z Twojej winy i zgłoś landlordowi, aby nie potrącił Ci za to z depozytu. Warto dowiedzieć się także, kim są ludzie z którymi będziesz mieszkać i czy nie sprawiają problemów. Ponadto pamiętajmy, że trudno będzie nam wynająć całe mieszkanie, jeśli nie mamy stałego zatrudnienia. Dlatego też dobrą opcją będzie rozpocząć swój pobyt w Anglii właśnie od wynajmu pokoju.
Pomocne strony
Jeśli masz problemy, które nie pozwalają Ci na kontynuowanie wynajmu, a kontakt z właścicielem lub pośrednikiem nieruchomości jest utrudniony, masz prawo szukać pomocy gdzie indziej. Może się zdarzyć wręcz, że landlord będzie Cię nachodził czy nękał. Powodem tego mogą być dodatkowe koszty, które każe Ci ponieść, a o których nie było mowy w umowie. Albo chce abyś natychmiast opuścił wynajmowane lokum. W takich sytuacjach masz prawo od razu skontaktować się z lokalnymi władzami. Za takie naruszenia wynajmujący może zostać ukarany grzywną, a nawet otrzymać zakaz dalszego wynajmowania nieruchomości. Poniżej podajemy listę stron, gdzie znajdziesz niezbędne informacje lub natychmiastową pomoc.
- Citizens Advice – bezpłatne porady dla wszystkich dotyczące ich praw i obowiązków.
- Shelter – organizacja charytatywna zajmująca się zakwaterowaniem i bezdomnością, oferuje porady i wsparcie.
- Your Local Housing Authority – skorzystaj z tej strony, jeśli chcesz złożyć skargę dotyczącą wynajmującego lub pośrednika nieruchomości.
- Money Advice Service – bezpłatne porady finansowe.
- Marks Out Of Tenancy – informacje dla obecnych i potencjalnych najemców.
To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!
Komentarze