Ile idzie przelew z Polski do Niemiec? Czas realizacji takiej usługi jest zależny głównie od tego, jaki sposób transferu środków wybierzemy. Jak również od dnia i godziny, w której wykonamy naszą transakcję. Jeśli chodzi o metody na przekaz pieniężny z polskiego na niemieckie konto, to mamy obecnie kilka możliwych opcji. Po pierwsze, możemy skorzystać z oferty banku, choć szczerze odradzamy tą formę. Po drugie, zawsze możemy wybrać alternatywne rozwiązanie. O co konkretnie chodzi? Głównie o firmy online specjalizujące się w świadczeniu tego typu usług płatniczych, gdyż w tej branży warto zaufać specjalistom. Zapraszam serdecznie do lektury dzisiejszego artykułu!
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Czynniki decydujące o czasie
- Skąd się biorą opóźnienia?
- Ile trwa transakcja przez bank?
- Jakie są alternatywne rozwiązania?
Ile idzie przelew z Polski do Niemiec? – słowem wstępu
Ile idzie przelew z Polski do Niemiec? Jak wszyscy zdążyli zaobserwować, obecny postęp technologiczny niezwykle dynamiczny. Sprawiło to, iż każdy klient zdążył się już nauczyć, że daną usługę można otrzymać dosłownie “na już”. Zagraniczne usługi płatnicze nie stanowią wyjątku. Tak więc, zlecając transfer pieniężny z polskiego konta na niemieckie zapewne od razu chcielibyśmy znać czas trwania tej usługi. Jednakże nie można tego dokładnie określić. Dlaczego? Na długość realizacji naszej transakcji wpływ ma kilka istotnych czynników oraz uwarunkowań. Aczkolwiek w większości przypadków, przesyłanie pieniędzy na linii Polska – Niemcy może zająć od 1 do 3 dni roboczych. Od czego to zależy?
Od czego zależy czas realizacji?
Jakie czynniki mogą bezpośrednio decydować o tym, ile czasu zajmie księgowanie transakcji na koncie w Niemczech? Jeśli szybkość wykonania przelewu zagranicznego jest dla nas kwestią priorytetową to powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Zobaczmy więc, na co zwrócić szczególną uwagę, wykonując przelew środków z Polski do Niemiec.
Czynniki mające wpływ na czas realizacji przelewu z Polski do Niemiec
- Metoda płatności – Zdecydowanie najbardziej tradycyjną formą przekazywania pieniędzy za granicę, nadal stanowi przelew bankowy. Z pewnością jest to wygodny sposób, niestety jest to też najdroższa z dostępnych opcji na rynku. Czas realizacji tej usługi w banku może wynieść od 1 do 3 dni roboczych, w zależności od wybranego typu transferu. Wybierając opcję przelewu SEPA z obligatoryjną płatnością dzieloną (SHA), czas wykonania usługi jest dużo szybszy (1-2 dni robocze). Jak i znacznie bardziej opłacalny od przelewu typu SWIFT, gdzie księgowanie środków zajmuje nawet do 3 dni roboczych. A łączne opłaty pobrane przez bank mogą nas mocno zdziwić. Dużo korzystniejszą opcją jest skorzystanie z alternatywnej oferty firm ściśle specjalizujących się w usługach międzynarodowych transferów pieniężnych. Za pośrednictwem tych nowoczesnych instytucji płatniczych, czas realizacji to średnio 1-2 dni robocze.
- Waluta przelewu – Jeżeli byłaby możliwość wysłania naszej transakcji w walucie EUR, to znacznie przyspieszy to księgowanie należności na rachunku beneficjenta. W Niemczech obowiązującą walutą jest przecież euro. Natomiast wysyłając pieniądze z konta złotówkowego nastąpi przeliczenie waluty, co na pewno wpłynie na wydłużenie czasu realizacji transferu.
- Dni wolne od pracy – Czyli weekendy i święta. Przykładowo, gdy dokonamy zlecenia przelewu pod koniec pracy w piątek, to na finalizację transakcji przyjdzie nam poczekać do poniedziałku. W soboty i niedziele banki niestety nie świadczą usług, tak więc nasz transfer będzie niejako “oczekujący”. Jeżeli chcemy wykonać wpłatę, która powinna być wysłana szybko, sprawdźmy przed tym, czy państwie adresata przelewu nie będzie niebawem wolne. Mądrym posunięciem będzie także zlecenie przelewu z początkiem tygodnia. Po co? Po pierwsze, żeby zyskać na czasie przed nadejściem weekendu. A po drugie, żeby transakcja miała więcej czasu na proces przetwarzania.
- Godziny graniczne – Powinniśmy zdawać sobie z nich sprawę, biorąc pod uwagę długość czasu realizowania transakcji. Każdy z banków posiada stosowną godzinę, o której wstrzymuje przyjmowanie zleceń na przelewy międzynarodowe. Toteż, im wcześniej wyślemy chęć dyspozycji wpłaty za granicę, tym szybciej transfer zostanie wykonany. Wnioski złożone pod sam koniec dnia roboczego, mogą być wysłane dopiero kolejnego dnia. Efektem czego, będzie wydłużone księgowanie wpłaty co najmniej o jeden dzień. Właśnie dlatego, godziny te są tak ważne.
Co może opóźnić przelew pieniężny z Polski do Niemiec?
W dzisiejszych czasach mogłoby się nam wydawać, że każdy aspekt życia jest natychmiastowy. Jednak w obszarze międzynarodowych operacji bankowych nadal możemy się spotkać z opóźnieniami. Mogą być one spowodowane:
- Nieprawidłowymi danymi przelewu – Czas realizacji przelewu z polskiego rachunku na niemiecki może być zależny od prawidłowo wprowadzonych danych odbiorcy przelewu. A szczególnie ważny jest poprawnie wpisany numer konta. Niestety wielokrotnie z tego właśnie powodu przesyłane środki trafiają na mocne poślizgi w globalnym systemie bankowym. Co zrozumiałe, błędnie wprowadzone dane uniemożliwiają dostarczenie naszych pieniędzy na rachunek bankowy adresata. Zaistniała sytuacja może w konsekwencji doprowadzić do opóźnienia transakcji nawet o kilka tygodni. Dlaczego aż tyle? Konieczne jest wówczas anulowanie przelewu i wysłanie przesyłanej kwoty raz jeszcze, już z właściwymi danymi.
- Procesami przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy – Częstym powodem opóźnień w realizowaniu międzypaństwowych transakcji bankowych są procedury banków. Mają one na celu zwalczanie działalności przestępczej. Sieć powiązań banków na całym świecie (system SWIFT) nakazuje, aby w trakcie procesowania, przelewy trafiały do maksymalnie trzech banków pośredniczących. Aczkolwiek, gdy należność dotrze w końcu do banku odbiorcy przelewu. To wówczas przetwarzanie tego przelewu na rachunek beneficjenta może jeszcze opóźnić księgowanie.
Ważne! Przed zleceniem przelewu, najlepiej jest sprawdzić dokładnie wprowadzone dane. A szczególnie te: imię i nazwisko odbiorcy, nazwę banku odbiorcy, numer rachunku bankowego IBAN, jak i kod BIC/SWIFT banku odbiorcy przelewu.
Ile trwa przelew z Polski do Niemiec przez bank?
Jak większość z nas doskonale wie, w przypadku międzynarodowych przelewów bankowych mamy do wyboru dwa typy przelewów. Jest to przelew SEPA i SWIFT, czym się różnią?
- SEPA – Płatności realizowane poprzez przelew SEPA przesyła się wyłącznie w walucie EUR. A także do państw członkowskich Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Zarówno Polska, jak i Niemcy przynależą do strefy SEPA, więc jak najbardziej przelew SEPA jest możliwy do zrealizowania. W tej opcji mamy narzuconą formę tzw. dzielonej płatności (SHA, z ang. share – dzielić). Polega ona na tym, że koszty wykonania przelewu ponosi jego zleceniodawca. Zaś prowizje banku odbiorcy ponosi beneficjent przelewu. Średni czas realizacji transferu metodą SEPA wynosi 0-1 dni robocze. Opłaty za zlecenie takiej dyspozycji nie są duże, maksymalnie mogą wynieść do 10 zł. Jest to zależne od banku, w jakim zlecamy transakcję. Natomiast trzeba pamiętać o niekorzystnym kursie wymiany walut proponowanym przez banki, co zawsze jest nieopłacalne.
- SWIFT – Są to transakcje znacznie bardziej uniwersalne, niż przelewy SEPA. Przelew zagraniczny SWIFT może być zrealizowany praktycznie w każdej walucie świata. Jak i do dowolnie wybranego państwa na świecie. W tej opcji do wyboru mamy aż trzy rodzaje płatności za przelew. Czyli: (SHA) – płatność dzielona, (BEN) – całość opłat ponosi adresat przelewu oraz (OUR) – ogół kosztów pokrywa nadawca przelewu. Transfer środków metodą SWIFT zajmie nam o wiele więcej czasu. Średnio będzie to trwało 3 dni robocze. Dodatkowo bardzo wysokie koszty, jakimi obarczy nas bank, a także banki korespondujące, może nas doprowadzić na skraj załamania nerwowego.
Pamiętaj! Z tego powodu, tak istotne jest, aby wykonując przelew bankowy, z Polski do Niemiec zaznaczyć odpowiednie parametry. Czyli: waluta transakcji – EUR, opcja płatności – SHA (dzielone) oraz kraj odbiorcy: Niemcy. Nasz kraj, jak i nasi zachodni sąsiedzi są członkiem strefy SEPA. Spełniając te trzy warunki, zlecimy przelew SEPA!
Jak szybciej i taniej wysłać przelew z Polski do Niemiec?
Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie dla nas przelew pieniędzy na niemieckie konto przez wyspecjalizowaną firmę online. W ostatnich latach pojawiło się na rynku naprawdę wiele tego typu innowacyjnych instytucji płatniczych.
Jakie korzyści oferują swoim klientom firmy internetowe?
- najwyższe kursy wymiany waluty PLN -> EUR;
- najniższe lub zerowe koszty zlecenia przelewu;
- transparentność opłat oraz prowizji;
- bardzo szybki czas realizacji usługi.
Jak najkorzystniej zrealizować szybki i tani przelew z Polski do Niemiec?
Jak najtaniej i najszybciej wysłać przelew z Polski do Niemiec? Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest Wise. Umożliwiamy zrealizowanie szybkich i tanich transferów pieniężnych z Polski do Niemiec, jak i do większości krajów Unii Europejskiej. W tym także z Polski do Wielkiej Brytanii, jak również z Anglii do Polski. Zawsze gwarantuje klientom bardzo korzystne kursy wymiany walut, szybką realizację przelewów (0-1 dni) oraz profesjonalną pomoc. W tej konkretnej branży pośrednictwa finansowego funkcjonuje już od 2013 roku. Od tego czasu stale rozwija bogatą ofertę oraz poszerza grono swoich zadowolonych klientów.
Wise to świetny wybór dla osób, które regularnie przesyłają pieniądze za granicę. Dzięki prostemu procesowi rejestracji na stronie Wise, który możesz rozpocząć, klikając w nasz link, masz możliwość dokonania darmowego pierwszego przelewu. Po rejestracji wystarczy wpisać kwotę, wybrać walutę docelową i wprowadzić dane odbiorcy. Po potwierdzeniu szczegółów transakcji, wybierasz metodę płatności i realizujesz przelew. Wise zapewnia pełną przejrzystość kosztów – od razu wiesz, jakie będą opłaty oraz jaki kurs wymiany zostanie zastosowany. Proces przetwarzania jest szybki, a Ty możesz śledzić cały przebieg przelewu.
Komentarze