Przelewy z Polski do Niemiec od wielu lat są nierozerwalnie związane z licznymi opłatami i wahaniami kursów walut. Na jakie metody przesyłania pieniędzy decydują się klienci? Znaczna ilość tych transferów została zrealizowana rzecz jasna poprzez usługi banków. Aczkolwiek, w ostatnich latach możemy dostrzec wyraźny skok użycia alternatywnych form przekazów pieniężnych. Jakie sposoby mamy tutaj na myśli? Tego i wielu innych potrzebnych rzeczy dowiecie się po przeczytaniu dzisiejszej lektury.
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Usługi transferów w banku
- Przekaz gotówki u agentów
- Alternatywne metody? Firmy!
- Jak najkorzystniej wysłać środki?
Przelewy z Polski do Niemiec – słowem wstępu
Na przelewy z Polski do Niemiec, tak jak w każdym z przelewów międzynarodowych, mamy kilka możliwych sposobów. W większości przypadków, ostateczny wybór wynika z naszych indywidualnych potrzeb i kolejności priorytetów. W dalszej części tekstu odnajdziesz niezbędne informacje dotyczące najbardziej popularnych metod dokonania transferu pieniężnego z Polski do Niemiec. Poniższy tekst stanowi swoisty poradnik, którego zadaniem jest ułatwienie Państwu wyboru najlepszego sposobu na wysłanie środków do Niemiec.
Międzynarodowe przelewy bankowe
Zagraniczne przelewy bankowe z Polski do Niemiec przez lata stanowiły jedyny sposób na przekazanie pieniędzy do naszych zachodnich sąsiadów. Obecnie nadal są często wykorzystywane do tego typu działań finansowych. Jednak z uwagi na rosnącą popularność alternatywnych form online, coraz więcej osób odchodzi od tego rozwiązania. Dlaczego? Głównie z powodu bardzo kosztownych opłat za zlecenie takiej operacji, jak również niekorzystnego kursu wymiany walut. Wysyłając z kraju UE, jakim jest przecież Polska, zapłacimy na pewno mniej aniżeli z krajów spoza Unii Europejskiej. Jednakże prowizje bankowe i tak będą bardzo wysokie, niezależnie od przesyłanej przez nas wartości. Generalnie przyjęło się stwierdzenie, że transfery typu “wire transfer“, którymi są przelewy bankowe, najlepiej nadają się do przekazywania krajowych płatności.
Ciekawostką jest pewna sytuacja. Mianowicie, dokonując przelewu w banku, który posiada swój oddział w Niemczech. Albo realizując przelew za pośrednictwem niemieckiego banku w Polsce, możemy ponieść mniejsze koszty transakcji. Dlaczego tak się dzieje? Banki te mimo, iż uczestniczą w międzynarodowej operacji bankowej, nie są bankami korespondencyjnymi. A zwykle to właśnie „bankowi pośrednicy” są bezpośrednią przyczyną wydłużenia czasu realizacji przelewu do Niemiec. Jak również zwiększenia opłat, jakimi obarczy nas bank.
Dwa rodzaje zagranicznych przelewów bankowych
Jak doskonale wiemy, Republika Federalna Niemiec jest państwem bardzo dobrze rozwiniętym pod względem gospodarczym. Odnośnie sektora bankowego, świadomość klientów stoi także na bardzo wysokim poziomie. W efekcie czego, praktycznie każda osoba w tym kraju dysponuje rachunkiem bankowym, tworząc mocną sieć powiązań instytucji bankowych. Dzięki czemu, w zależności od wybranego rodzaju przelewu w banku, czas realizacji tej usługi to 1-3 dni roboczych. Natomiast łączne koszty przelewu zagranicznego mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. Skąd taka duża rozbieżność? Jest to zależne od formy przelewu, na jaki się zdecydujemy. Ogólnie wyróżniamy dwa typy – SEPA i SWIFT.
Przelewy SEPA/SWIFT – czym się różnią?
- Przelew SEPA (z ang. Single Euro Payments Area) – jest to przelew wykonywany wyłącznie w walucie EUR, a także do państw należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Zarówno Polska, jak i Niemcy należą do strefy SEPA. Czas realizacji w tej formie to zwykle 1-2 dni robocze, zależnie od godziny wykonania naszego przelewu. Zaś opłaty za zlecenie przelewu są najczęściej max. koszt do 10 zł. Nie zapominajmy jednak o kiepskich przelicznikach walut z PLN -> EUR. To właśnie one będą decydować w większości o tym, ile naszych pieniędzy zostawimy w banku.
- Przelew SWIFT (z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) – druga forma zagranicznych przelewów jest na pewno bardziej uniwersalna, jeśli chodzi o możliwości, jakie nam daje. Aczkolwiek nic nie jest za darmo i za taką wygodę musimy niestety zapłacić o wiele więcej. W tej opcji możemy nadać przelew praktycznie w każdej walucie świata, jak i do dowolnego państwa świata. Czas realizacji jest także znacznie wydłużony i średnio oscyluje do 3 dni roboczych. Jeśli chodzi o koszty to mamy tutaj szereg opłat, jakie musimy zapłacić na rzecz banków.
- Po pierwsze: opłata za zlecenie przelewu międzynarodowego (od 20 do 250 zł – zależy od kwoty przelewu).
- Po drugie: bank zabiera nam pieniądze, gdy następuje przeliczenie na walutę odbiorcy po słabym kursie wymiany. I po trzecie, musimy jeszcze pamiętać o prowizjach tzw. “banków pośredniczących”. Podmioty te uczestniczą podczas procesu prawidłowego księgowania środków na zagranicznym koncie odbiorcy. Niestety, opłaty nie są z góry znane.
Przekaz gotówki z Polski do Niemiec przez firmy agencyjne
Zapewne w dzisiejszych czasach prawie każda osoba aktywnie korzystająca ze swoich finansów, powinna mieć konto osobiste. Jednakże zdarzają się też wyjątki. I nic nie stoi wówczas na przeszkodzie, aby wysłać pieniądze do rodziny czy znajomych w Niemczech. Jak wysłać euro z Polski do Niemiec? Wystarczy wypełnić prosty formularz przekazu gotówkowego i opłacić tą usługę bezpośrednio u agenta. Płatność dokonujemy bezpośrednio “do ręki” w polskich złotówkach. Prawda, że łatwo? W dodatku metoda ta jest dość szybka, czas realizacji to średnio jeden dzień roboczy. Musimy jedynie znaleźć najbliższą placówkę firm Western Union/MoneyGram, których jest pełno tak w Polsce, jak i w Niemczech. Tak więc odbiorca przekazu nie będzie miał większych problemów z odebraniem przekazu.
Przy wypełnianiu formularzu należy także podać oczywiście kwotę przekazu i opłacić transakcję zgodną z przeliczeniem aktualnego kursu walut usługodawcy. Jako potwierdzenie zawarcia transakcji, okazujemy swój dokument tożsamości (dowód osobisty lub prawo jazdy). I to wszystko! Na koniec otrzymamy unikatowy kod odbioru, który przekazujemy odbiorcy w celu odebrania przesyłanej gotówki.
Czy wszystko w tej metodzie jest takie pozytywne? Niestety, wspomnieć trzeba jeszcze o pobieranych opłatach. A te niestety są generowane poprzez wartość procentową danej kwoty. Przy dużych przekazach, opłaty mogą nas wynieść nawet więcej niż w bankach. Oprócz tego, kursy walut w firmach agencyjnych nie należą do najatrakcyjniejszych. Tak więc przekazy w punktach Western Union lub MoneyGram mogą się sprawdzić jedynie w przypadku sporadycznych wpłat na drobne sumy. Jak i w sytuacji, gdzie obie strony: zleceniodawca oraz zleceniobiorca przekazu nie posiadają rachunków bankowych.
Przelewy z Polski do Niemiec poprzez firmy? Tylko TransferGo!
Trzecim sposobem na dokonanie przelewu środków z Polski do Niemiec są nowoczesne firmy internetowe. Jedną z najbardziej rekomendowanych z nich jest firma TransferGo. Potwierdzeniem tej opinii jest choćby bardzo wysoka opinia (4.3/5) przyznana przez klientów na niezależnym portalu opiniodawczym Trustpilot. Na tym rynku funkcjonuje już od 2013 roku. Przez tą niemal dekadę czasu mocno się rozwinęli stale poszerzając szerokie już grono zadowolonych klientów. Jak i stając się tym samym ciekawą alternatywą dla banków. Z czego wynika fakt, że firmy przejmują pozycję banków, stając się liderem w branży zagranicznych usług płatniczych?
Z pewnością najmocniej przyciągamy coraz większą liczbę klientów swoją korzystną ofertą. W której koszty są nieporównywalnie niższe od banków, a czas realizacji to zazwyczaj 0-1 dni robocze! Co istotne opłaty są zawsze takie same, bez względu na przelewaną kwotę. Zawsze proponujemy naszym klientom bardzo konkurencyjne kursy wymiany walut, zbliżone do stawek rynkowych. Transparentność opłat i stała oferta to wyznaczniki naszej uczciwej postawy!
Ponadto ważny jest dla nas także wymiar bezpieczeństwa finansowego, który jest identyczny, jak w przypadku standardów w bankach. Jest autoryzowaną instytucją płatniczą, która znajduje się pod regulacjami zewnętrznych organów nadzorujących. Oprócz tego, jeśli masz jakikolwiek problem ze zleceniem zagranicznego przelewu, możesz liczyć na pomoc oraz profesjonalną obsługę klienta. Co nie zawsze jest standardem w ofercie banków. Gdzie klientów, którzy chcą zrobić międzynarodowe przelewy zagraniczne traktuje się czasami po omacku. Dlaczego tak się dzieje? Usługi przelewów międzypaństwowych nie stanowią priorytetu dla banków, a jedynie dodatek do bogatej oferty. Na szczęście, w TransferGo wygląda to zdecydowanie inaczej!
Jak korzystnie zlecić przelew z Polski do Niemiec? Wybierz firmę TransferGo!
Jeśli szukasz prostego i oszczędnego sposobu na przesyłanie pieniędzy za granicę, TransferGo to idealna usługa dla Ciebie. Rejestracja jest szybka i łatwa – wystarczy założyć konto, klikając w nasz link, co daje Ci pierwszy darmowy przelew. Następnie określasz kwotę, wybierasz walutę i wprowadzasz dane odbiorcy. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, wybierasz preferowaną metodę płatności i finalizujesz przelew. Dzięki TransferGo od razu wiesz, jakie będą opłaty oraz kurs wymiany. Transparentność kosztów to kluczowa cecha tej usługi, która sprawia, że możesz bez obaw monitorować cały proces.
Komentarze