Czym jest FinTech? Współcześnie na rynku finansowym pojawiło się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. A kto za tym stoi? Firmy, które za pomocą współczesnych możliwości technologicznych dostarczają ludziom coraz to nowszych usług w zakresie finansów. Narzędziem, za pomocą którego wprowadzają wszelkie udogodnienia jest sieć globalna. Obecnie praktycznie każdy człowiek ma dostęp do Internetu na swoim urządzeniu. Coraz więcej spraw załatwiamy za pomocą telefonów komórkowych, laptopów, czy tabletów. Jest to nie tylko wygodniejsze ale i prostsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych technologii finansowych, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Spis treści:
- FinTech – definicja
- Innowacyjne usługi finansowe
- Sektory Fintech
- Branża FinTech w Polsce
- Nowoczesne alternatywy na przelewy zagraniczne
Czym jest FinTech?
Czym jest FinTech? Jest to skrót od angielskiej nazwy Financial Technology, którą określa się dynamicznie rozwijajacy się sektor gospodarki stosujący nowe technologie w obszarze usług finansowych. Firmy działające w tej branży zajmują się np. tworzeniem mobilnych aplikacji bankowych, które w znacznym stopniu usprawniają swoim odbiorcom zarządzanie finansami, czy otwieranie kont bankowych. Nadrzędnym celem takich technologii jest poszerzenie dostępności i rozwinięcie efektywności usług, jakie oferuje rynek finansowy. Współcześnie załatwanie wszelkich operacji finansowych za pomocą banku to już przeszłość, a ludzie poszukują coraz to nowszych rozwiązań. Są one możliwe właśnie dzięki coraz to większej popularyzacji Internetu.

FinTech – definicja
Termin FinTech możemy podzielić na dwa ujęcia:
- technologia związana ze światem finansów i produktów finansowych,
- sektor rynku skupiający firmy opracowujące i udostępniające nowoczesne możliwości ułatwiające zarządzanie finansami.
Te ujęcia są ze sobą ściśle powiązane. Zarówno w pierwszym, jak i drugim chodzi przede wszystkim o funkcjonalność konkretnych rozwiązań i zadowolenie użytkowników ze sprawnej obsługi systemów, które mają m.in umożliwić znacznie lepsze zarządzanie domowym budżetem, ułatwienie realizacji codziennych płatności, czy wymianę walut.
Początki branży FinTech
Pierwsze wzmianki o branży FinTech pojawiły się na początku lat 80-tych XX wieku w amerykańskiej prasie. Odnosiły się one do rozwiązań polegających na komputeryzacji i masowego stosowania telekomunikacji w bankach i na rynkach finansowych. Po dzień dzisiejszych branża ta rozwija się prężnie w krajach, które prowadzą politykę przyjaznych regulacji względem prowadzenia innowacyjnych projektów. Należą do nich m.in. Niemcy, Francja, Austria oraz Malta. Co ciekawe Unia Europejska ma lepsze notowania pod względem innowacyjności, niż gospodarka amerykańska, czy chińska. Natomiast niekwestionowanymi liderami tej branży są: Japonia oraz Korea Południowa.
Innowacyjne usługi finansowe
Czym są innowacyjne usługi finansowe? Samo pojęcie innowacji jest dość trudne do jednoznacznego określenia. Możemy je rozpatrywać w kategoriach nowych rozwiązań informatycznych, które wykorzystywane są w zakresie:
- zabezpieczeń,
- przyspieszenia,
- zwiększenia dostępności,
- obniżenia kosztów,
- ulepszeń.
Sektory FinTech
Jakie sektory obejmuje swoim działaniem branża FinTech? Oto one:
- bankowość mobilna, e-bankowość,
- ubezpieczenia online,
- obsługa płatności online, np. PayU czy Blik,
- rozwiązania komunikacyjne wykorzystujące płatności typu: Uber, czy Mytaxi,
- porównywarki internetowe,
- pożyczki online,
- kantory internetowe,
- platformy aukcyjne,
- aplikacje ułatwiające optymalizację wydatków, np. Apple pay, czy Android pay.
Tradycyjne banki a FinTech
Teoretycznie banki mogą postrzegać firmy FinTech jako dużą konkurencję, ale w rzeczywistości nie musi to tak wyglądać. Jeśli przestaną postrzegać rozwiązania, jakie proponuje FinTech, jako zagrożenie to może stać się to dla nich motywacją do dobrych zmian. Wbrew pozorom banki chętnie korzystają z nowych technologii i wprowadzają je w świat finansów. Do najczęściej wykorzystywanych przez nie innowacji, jakie proponuje FinTech należą:
- aplikacje mobilne,
- rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa,
- analizy służące przy dużych zbiorach danych,
- rozwiązania z zakresu robotyki.

Branża FinTech w Polsce
W Polsce w ciągu ostatnich lat odnotowuje się jedne z najwyższych przyrostów w zakresie rozwoju i wzrostu gospodarczego, a branża finansowa odznacza się wysokim poziomem. Współcześnie funkcjonuje ponad 100 podmiotów sektora innowacji finansowej, a ich działalność skupia się przede wszystkim na płatnościach elektronicznych. Oprócz tego dużą uwagę przywiązuje się do porównywarek pożyczek online, kredytów gotówkowych, czy kont osobistych. Coraz więcej firm działających w obszarze finansów zdaje sobie sprawę, że innowacyjność może być kluczem do sukcesu i w znacznym stopniu przyczynić się do budowania przewagi nad konkurencją. Ludzie coraz chętniej poszukują alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych metod, a firmy z zakresu FinTech starają się wychodzić im na przeciw i zaspokajać coraz to większe oczekiwania. Do najbardziej popularnych polskich FinTechów należą firmy takie, jak DotPay, czy BlueMedia.
Z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju powołano zespół ds. rozwoju innowacji finansowych w ramach FinTech. Jego zadaniem, jest identyfikacja barier natury prawnej, regulacyjnej i nadzorczej dla rozwoju innowacji finansowych oraz przygotowanie propozycji ich likwidacji.

Nowoczesne alternatywy na przelewy zagraniczne
Zastanawiasz się, czy istnieją alternatywy na przesyłanie pieniędzy za granicę? Odpowiedź jest jedna: Oczywiście, że tak! Na rynku finansowym swoją działalność prowadzi coraz więcej firm online, które specjalizują się w przelewach międzynarodowych. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś/aś o tego typu rozwiązaniu, a dbasz o swoje finanse to koniecznie musisz nadrobić zaległości. Jak znaleźć taką firmę? Najlepiej skorzystać z rankingu, w którym znajdziemy firmy posiadające najlepsze oferty.
Za pomocą tego typu firm zlecimy naszą tranakcję po zdecywodanie lepszym kursie wymiany walut, niż w przypadku tradycyjnego przelewu realizowanego w banku. Dodatkowo bardzo często możemy przesłać nasze finanse całkowicie za darmo, korzystając z opcji standard. Środki znajdą się na koncie odbiorcy w czasie maksymalnie 2 dni roboczych. Nie musisz także obawiać się dodatkowych kosztów, ponieważ w finalizacji twojego transferu nie będą brały udziału inne podmioty, czyli tak zwane banki pośredniczące. Sprawdź już teraz i przekonaj się, jak proste, szybkie i korzystne mogą być transakcje międzynarodowe!
Komentarze