Co to jest przelew SEPA? Odpowiedź jest prosta. SEPA (z ang. Jednolity Obszar Płatności w Euro) to ogólnoeuropejska sieć, która umożliwia wysyłanie i otrzymywanie płatności w euro (€) między dwoma transgranicznymi rachunkami bankowymi w strefie SEPA. Dzięki przelewom SEPA wysyłanie pieniędzy z jednego rachunku na drugi jest tak proste, jak wykonywanie zwykłych krajowych przelewów bankowych.

Spis treści

Co to jest przelew SEPA? Definicja

Przelew SEPA odnosi się do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, czyli inicjatywy zapoczątkowanej w 2008 roku. Powstał w celu ułatwienia osobom na dokonywanie międzynarodowych przelewów bankowych w euro. Obszar SEPA składa się z 36 krajów, w tym wszystkich państw członkowskich UE. Dzięki temu członkowie mogą przesyłać między sobą pieniądze za pośrednictwem dedykowanego systemu. Ten system został zaprojektowany tak, aby był bardziej wydajny niż sieć przelewów zagranicznych SWIFT, która jest powszechnie używana do wysyłania pieniędzy na cały świat. W tym poradniku omówimy podstawy SEPA, przedstawiając wszystko, co musisz wiedzieć. Ponadto dowiesz się jakie korzyści, może przynieść SEPA osobom wysyłającym pieniądze za granicę.

Do jakich krajów można nadać transfer SEPA?

Transfer SEPA to przelew międzynarodowy dokonywany za pośrednictwem Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA), inicjatywy Unii Europejskiej (UE) mającej na celu harmonizację płatności w całej Europie. Celem jest uproszczenie transgranicznych przelewów pieniężnych w jednej walucie. Pod wieloma względami przelew SEPA jest podobny do przelewu krajowego, ponieważ banki obsługujące płatności SEPA mają bezpośrednie relacje z innymi bankami lub siecią banków pośredniczących, umożliwiając bezproblemowe przelewy za granicę. Na razie przelew SEPA możemy zrealizować z i do 36 krajów, takich jak:

 • wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz do Wielkiej Brytanii pomimo Brexitu;
 • czterech krajów należących do EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria);
 • oraz do Andory, Monako, San Marino i Watykanu.
Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie są rodzaje przelewów SEPA?

Aktualnie zostały wprowadzone trzy opcje przelewów finansowych SEPA. Każdy z nich rządzi się swoimi własnymi zasadami. Poniżej znajduje się lista wraz z omówieniem poszczególnych rodzajów.

The SEPA Credit Transfer, czyli polecenie przelewu

Usługa polecenia przelewu SEPA to system płatności międzybankowych, który określa wspólny zestaw standardowych procedur i zasad dotyczących zlecenia przelewu w euro. Transakcje polecenia przelewu SEPA mogą być płatnościami jednorazowymi lub cyklicznymi, a także mogą być dokonywane indywidualnie lub zbiorczo (na przykład lista płac, która obejmuje jedno obciążenie rachunku płatnika i wiele kredytów dla różnych beneficjentów).

Kluczowe cechy Polecenia Przelewu SEPA obejmują:

 • Numer rachunku IBAN służy do identyfikacji płatności;
 • Beneficjent otrzymuje środki w ciągu jednego dnia roboczego po dokonaniu płatności;
 • Beneficjent otrzymuje pełną kwotę; Nie ma żadnych ukrytych kosztów;
 • Koszt płatności transgranicznej SEPA będzie taki sam, jak koszt przelewu lokalnego;
 • Płatnik i odbiorca korzystający ze schematu polecenia przelewu SEPA są obciążani za płatność tylko przez swoich własnych usługodawców.

SEPA Instant Credit Transfer, zwany jako natychmiastowy przelew

SEPA Instant Credit Transfer, znany również jako przelew natychmiastowy SEPA umożliwia uznanie płatności w czasie krótszym niż dziesięć sekund. Polecenie przelewu SEPA (SCT Inst) istnieje od listopada 2017 roku. Wprowadzono je w całej Unii Europejskiej jako opcjonalny rodzaj płatności dla banków. Dlatego nie wszystkie banki w całej Europie oferują ten rodzaj transakcji. Jednak wiele krajów przyjęło aktywną postawę i zamierza wdrożyć przelewy natychmiastowe na poziomie krajowym we współpracy z innymi bankami.

The SEPA Direct Debit Transfer – polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty SEPA to metoda płatności oparta na ściąganiu należności, która umożliwia wierzycielowi lub handlowcowi na obciążenie rachunku bankowego dłużnika / konsumenta. Aby go wykonać, dłużnik musi podpisać upoważnienie (mandate) umożliwiające akceptantowi na pobranie pieniędzy. The SEPA Direct Debit jest dostępny wyłącznie w euro, a odbiorca musi posiadać międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN) płatnika, aby móc odebrać płatność SEPA. Polecenie zapłaty SEPA jest używane zarówno w przypadku transakcji jednorazowych, jak i płatności cyklicznych.

Ten typ płatności to odpowiedni sposób na opłacenie czynszu, abonamentów, składek ubezpieczeniowych i innych wydatków. Jest to również przydatny dla firm, pomaga im regulować zobowiązania finansowe.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Wady i zalety przelewów SEPA

Podstawowe zalety płatności SEPA to prostota i opłacalność. Umożliwia konsumentom korzystanie z jednego konta płatniczego do dokonywania płatności w euro w dowolnym miejscu strefy SEPA. Jedyną poważną wadą jest ograniczony dostęp, ponieważ płatności za pośrednictwem sieci są możliwe tylko w Europie. Oto bliższe spojrzenie na zalety i wady płatności SEPA.

Zalety przelewu SEPA

 • Umożliwia łatwe przelewy zagraniczne w Europie;
 • Szybkie transakcje;
 • Transgraniczne polecenie zapłaty w euro między rachunkami walutowymi w dowolnym miejscu w UE;
 • Przejrzysta struktura opłat bez ukrytych kosztów;
 • Pomaga tworzyć lepsze możliwości biznesowe, umożliwiając dostęp do szerszego rynku europejskiego.

Wady przelewu SEPA

 • Ograniczony dostęp: jest dostępny tylko w 36 krajach członkowskich.

Jak wykonać przelew SEPA?

Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać przelew SEPA to przede wszystkim musisz spełnić następujące warunki:

 • Euro jest walutą przelewu;
 • Kraj odbiorcy i nadawcy musi być w obszarze SEPA;
 • Oba banki muszą uczestniczyć w systemie SEPA;
 • Wprowadziłeś prawidłowy kod BIC;
 • Konto bankowe odbiorcy należy podać w formacie IBAN;
 • Wybrałeś przelew standard;
 • Zaznaczyłeś podział kosztów na „SHA”.

Ważne! Upewnij się, że wszystkie powyższe warunki zostały spełnione. Dzięki temu masz pewność, że zostanie on wykonany prawidłowo. Przelew w oddziale zazwyczaj jest płatny wg taryfy opłat i prowizji Twojego banku. Dlatego najlepiej oraz najtaniej jest zlecić przelew SEPA online korzystając z bankowości internetowej. Zazwyczaj bank nie pobierają za to dodatkowej opłaty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.