Przelewy międzykrajowe w dzisiejszych czasach to temat niezwykle istotny dla większości społeczeństwa, na całym świecie. Dlaczego? Sprawdźmy! Przede wszystkim, kluczowe jest poznanie tutaj zasad funkcjonowania tego rodzaju transferu. Zrozumienie istoty przelewu zagranicznego z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dlatego w celu zasięgnięcia większej ilości informacji w tym temacie, zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści:

Przelewy międzykrajowe – słowem wstępu

Przelewy międzykrajowe, jak sama nazwa wskazuje, są zagranicznym przekazem pieniężnym. W terminologii bankowej używa się określenia: polecenia wypłaty za granicę. W praktyce jest to więc zlecenie, od klienta dla banku czy innego usługodawcy. Ma ono na celu wysłanie pieniędzy do innego państwa, na wskazany numer konta bankowego. Taki transfer pieniędzy za granicę w większości przypadków wykonuje się w walucie obcej, która stanowi obowiązującą walutę kraju odbiorcy płatności. W kontekście przesyłania pieniędzy pomiędzy krajami, powszechnie mówi się nadal o przelewie. Jest to jak najbardziej trafne określenie, ale prawdziwy charakter hasła dzisiejszego tematu przybliża nam drugi człon – międzykrajowe.

Nierzadko klienci myślą, że skoro wyślą taki przelew, to zajmie on mniej więcej tyle samo czasu, ile normalny przelew lokalny. Niestety nie jest to prawdą i zawsze trzeba potrafić rozgraniczyć przelewy. Mianowicie na lokalne (krajowe) i zewnętrzne (za granicę). W przypadku tych pierwszych, operacja zajmuje maksymalnie jeden dzień roboczy, zaś koszty są zerowe lub bliskie zeru. Natomiast realizując przelewy międzykrajowe, czas ulega wydłużeniu, a koszty zwiększeniu. Zobaczmy więc, jak to wygląda w praktyce.

Koszt przelewu międzykrajowego

Jaki jest koszt przelewu międzykrajowego? W pierwszej kolejności zależy to od tego, skąd i dokąd chcemy nadać przelew. A także od tego, jaki typ przelewu zagranicznego wybierzemy. Przy tego typu zleceniach, wyróżnia się dwie opcje przelewów. Przelew SWIFT oraz SEPA – co je odróżnia? Głównie opłaty i ewentualne prowizje, lecz również zasięg obowiązywania i inne parametry. Przekonajmy się więc, jakie są opłaty w tych dwóch rodzajach przelewów.

Koszt przelewu SWIFT

Przelew międzynarodowy w globalnej sieci płatności SWIFT to znacznie bardziej uniwersalna opcja dokonywania wpłat poza granice kraju. Możemy bowiem zrealizować przekaz w dowolnej walucie i do każdego wybranego przez nas kraju. Za takie możliwości trzeba jednak zapłacić i to na prawdę sporo. Po pierwsze należy zapłacić za samo zlecenie usługi za granicę. Jest to opłata ruchoma, która zależy od wysokości przesyłanej kwoty. Przedział kwotowy waha się od 20 zł do 300 zł! Następnie przyjdzie nam zapłacić za kurs wymiany waluty, a jak wiadomo banki od zawsze mają najniższe stawki dla swoich klientów. Podkreślić należy, iż kurs przewalutowania stanowi najważniejszy czynnik łącznych kosztów naszej transakcji. Wpływa on bezpośrednio na spread walutowy, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży wybranej waluty. Jak to rozumieć? Mianowicie, im jest wyższy, tym więcej tracimy, a im niższy, tym więcej oszczędzamy. Statystyki wskazują, że najwyższe spready odnotowuje się w bankach, zaś najniższe uzyskamy w firmach internetowych.

Bank korespondent

Ostatnim elementem opłat jest prowizja dla pośredników naszej transakcji, czyli banków korespondentów. Wynika ona z faktu, iż przy transferach w opcji SWIFT banki nie współpracują ze sobą. Potrzebują pomocy w księgowaniu płatności na zagraniczne rachunki bankowe. Niestety wysyłając przelew nie wiemy, ile wyniosą koszty w tym przypadku. Zwykle takich “pomocników” może być od 1 do 3. Im jest ich więcej, tym większą prowizję zapłacimy, a czas realizacji ulegnie wydłużeniu. Łącznie za przelew SWIFT możemy więc zapłacić nawet kilkaset złotych, czyli horrendalnie dużo! Małym pocieszeniem jest możliwość dokonania wyboru opcji kosztowej płatności:

  1. OUR – ogół kosztów przelewu ponosi nadawca przelewu;
  2. SHA – czyli współdzielone. Opłaty banku nadawcy ponosi zleceniodawca przelewu, zaś prowizje banku odbiorcy pokrywa odbiorca płatności;
  3. BEN – całość opłat jest po stronie beneficjenta wpłaty.

Koszt przelewu SEPA

Przelew europejski SEPA jak możemy się domyślać, to typ płatności zagranicznych dedykowanych dla krajów w Europie. Pierwszą zaletą jest tutaj brak udziału instytucji pośredniczących, dzięki czemu nie ponosimy prowizji korespondentów. Miło może zaskoczyć nas także niska opłata za zlecenie przelewu SEPA, która może wahać się od 5 do 25 zł. Jedyną akceptowalną walutą w tej opcji jest wyłącznie euro, jednak posiadając konto w innej walucie także możemy nadać przelew SEPA. Oczywiście po wcześniejszym przewalutowaniu. Obecnie w obszarze SEPA znajduje się aż 36 państw.

Pomimo tych zalet, pamiętać należy, że w transferze typu SEPA w dalszym ciągu obowiązuje nas koszt wymiany waluty. Jeśli wybierzemy bank, na pewno stracimy bardzo dużo pieniędzy. Orientacyjnie może nas to kosztować nawet kilkaset złotych! Jednakże w przypadku wyboru alternatywnych rozwiązań, przelewy zagraniczne SEPA mogą okazać się dla nas “strzałem w dziesiątkę”! Warto wiedzieć, że w przelewach SEPA mamy do wyboru tylko dzieloną opcję płatności (SHA).

Ważne! Rzeczpospolita Polska także jest państwem przynależnym do strefy SEPA. Tak więc, przelew do Polski w tej opcji nie stanowi żadnego problemu.

Czas realizacji usługi przelewu międzykrajowego

No właśnie, ile czasu idą przelewy międzykrajowe? W sieci płatności SWIFT zajmuje to znacznie dłużej, średnio jest to czas 3-4 dni roboczych. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia księgowania naszego przelewu SWIFT, wybierając szybszą opcję księgowania wpłaty:

  • Spot – tryb standardowy zajmujący do 4 dni roboczych;
  • Tomnext – czas realizacji usługi do 24h roboczych;
  • Overnight – transfer wpłynie jeszcze tego samego dnia roboczego (jeśli zrealizujemy go do 13:00 w tym dniu).

Natomiast w strefie SEPA umownie ujednolicono czas realizacji płatności do 24 godzin roboczych.

Gdzie zrobić szybkie i tanie przelewy międzykrajowe? Tylko w Wise!

Podsumowując dzisiejszy temat, wyraźnie widzimy, że na rynku usług zagranicznych przelewów, banki nie są właściwym rozwiązaniem. Na szczęście w dobie dynamicznego postępu technologicznego, który miał miejsce również w tej branży pojawiły się alternatywne metody. Konkretnie chodzi o firmy internetowe, które pozostawiły daleko w tyle konkurencję w postaci banków, kantorów czy też firm agencyjnych. Pozostaje jednak pytanie, na którą firmą online najlepiej jest się zdecydować? Najkorzystniejsze warunki w sektorze nowoczesnych usług płatniczych fin-tech proponuje firma Wise. Dlaczego warto więc wybrać tę ofertę? Będąc niezależną instytucją płatniczą, działają już od 2011 roku.

Przez te wszystkie lata udało Im się zbudować renomę solidnej marki, a także zdobyć zaufanie klientów. Wyraz uznania pracy stanowi wysoka ocena, którą otrzymali na niezależnym portalu opinii publicznej – Trustpilot. Dla Wise przede wszystkim liczy się profesjonalizm w działaniu oraz zadowolenie klientów, których zawsze traktują z szacunkiem. Tak więc w Wise zawsze mogą Państwo liczyć na szereg korzyści. Czyli: najwyższe stawki wymiany walut oraz szybkie przelewy międzykrajowe. Ponadto, usługa jest w pełni bezpieczna! Wise posiada wymagane licencje bezpieczeństwa. Dodatkowo dysponuje też licencjami (AML) oraz (ICO).

Jak wykonać przelew zagraniczny w Wise? 

W serwisie Wise cała usługa przebiega zawsze szybko, wygodnie i korzystnie. Aby zacząć korzystać z usług Wise, należy najpierw założyć konto na ich stronie internetowej korzystając z naszego linka otrzymasz pierwszy przelew za darmo. Po rejestracji wystarczy podać kwotę, którą chcemy przelać, oraz walutę, na którą chcemy ją przeliczyć. Następnie, należy wprowadzić dane odbiorcy, takie jak jego imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, możemy wybrać metodę płatności i dokonać przelewu. Wise zapewnia pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wyniosą opłaty i jaki kurs wymiany zostanie zastosowany. Po zakończeniu procesu możemy śledzić status naszego transferu aż do momentu, gdy pieniądze dotrą do odbiorcy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.