Przelew z Polski na zagraniczne konto to temat istotny dla wielu osób, które zamierzają wykonać taką transakcję po raz pierwszy. W głowie zaczynają pojawiać się pytania: jak wykonać taki transfer? Co będzie potrzebne? Ile będzie kosztował przelew międzynarodowy w banku? Ile czasu trwa przelew z polskiego na zagraniczny rachunek? W naszym artykule poznasz odpowiedzi na powyższe pytania, oraz dowiesz się, jak szybciej i taniej wykonać taką płatność. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Przelew z Polski na zagraniczne konto w swoim banku

Przelew z Polski na zagraniczne konto można wykonać w każdym renomowanym banku. Zanim jednak zdecydujesz się na wykonanie transakcji, warto dowiedzieć się czegoś więcej w tej kwestii. Mianowicie na kluczowe elementy, które odróżniają ten rodzaj przelewu od standardowego transferu krajowego na terytorium Polski. Tak więc, na co zwrócić uwagę?

Transakcje na zagraniczne konta, czyli przelew SWIFT

Pierwszą z głównych różnic pomiędzy tymi dwoma przelewami jest system, za pomocą którego są przesyłane pieniądze. Przelewy krajowe rozliczane są pomiędzy bankami przez sieć Elixir oraz SORBNET. Lokalne systemy bankowe służą wymianie informacji pomiędzy bankami na terytorium Polski. Banki w różnych krajach na całym świecie posiadają swoje własne systemy, które różnią się pomiędzy sobą. Dlatego nie jest możliwe, aby wysłać pieniądze na zagraniczne konto przy użyciu przelewu krajowego. Jak można wykonać taką transakcję?

Wykonując transfery zagraniczne musimy skorzystać z opcji przelewu SWIFT. Swift to międzynarodowa sieć do rozliczania transakcji na całym świecie, w dowolnej walucie pomiędzy wszystkim krajami należącymi do tej sieci. Czym jest SWIFT? Jest to globalna organizacja stworzona w celu ułatwienia przesyłania pieniędzy pomiędzy bankami i innymi instytucjami finansowymi. Pomimo różnic w krajowych systemach bankowych, transakcje w sieci SWIFT łączy jeden system, dzięki któremu możemy zarówno wysyłać jak i odbierać pieniądze pomiędzy zagranicznymi rachunkami bankowymi.

Darmowe ogloszenia

Jak działa system przelewów zagranicznych SWIFT?

SWIFT działa podobnie do sieci linii lotniczych na całym świecie. Jeśli wybierzemy się na wycieczkę do pobliskiego kraju to lot odbędzie się bezpośrednio, bez przesiadki. Natomiast, gdy będziemy chcieli odbyć podróż na drugi koniec świata to zazwyczaj czeka nas przesiadka w innym kraju. SWIFT działa podobnie, skupia banki w jednej sieci:

 • jeśli banki posiadają bliskie relacje, to środki przesyłane są bezpośrednio pomiędzy rachunkami bankowymi;
 • jeśli banki nie współpracują ze sobą, a w większości przypadków tak jest to muszą skorzystać z usług banków korespondentów.

Pamiętaj, że współpraca tych banków wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na przelew oraz wyższymi kosztami przelewy zagranicznego.

Ile idzie przelew z Polskiego na zagraniczne konto?

Przelew z Polskiego na zagraniczne konto w sieci SWIFT idzie od jednego do pięciu dni roboczych. Wpływ na szybkość księgowania pieniędzy ma rodzaj przelewu (standard czy ekspress) oraz udział banków korespondentów.

Jaki jest koszt przelewu z Polskiego na zagraniczne konto?

Koszt przelewu z Polskiego na zagraniczne konto może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Skąd taka rozbieżność? Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpływać na wszystkie opłaty za zlecenie takiej transakcji:

 • podstawowa opłata za zlecenie przelewy zagranicznego to 20-250 zł, kwota jest zmienna, ponieważ banki pobierają opłatę od wysokości kwoty transferu około 0.5-2.5%;
 • kurs wymiany walut – bank wymienia walutę lokalną na zagraniczną przed wysyłaniem pieniędzy na zagraniczny rachunek. Prowizje bankowe są bardzo wysokie, średnio około 1-2% wysokości transferu;
 • Dodatkowe opłaty z obsługę telefoniczną lub zlecenie przelewu w oddziale (10-20 zł). Zawsze wykonuj takie transakcję online – jest to tańsze i szybsze rozwiązanie;
 • Rodzaj transferu: mamy do wyboru trzy rodzaje przelewu:
  • spot – najtańsza opcja (dostawa w czasie od 3-5 dni);
  • tomnext – dodatkowa opłata (pieniądze na koncie do 3 dni); oraz
  • overnight – najdroższy przelew (maksymalny czas realizacji usługi to 1 dzień roboczy).

Jaki dane są niezbędne do zlecenia przelewu zagranicznego?

Jeśli chcesz zlecić przelew z Polski na zagraniczny rachunek w swoim banku, przygotuj niezbędne informacje. Poniżej znajduje się lista najważniejszych danych:

 • Numer rachunku bankowego w formacie IBAN;
 • Kod SWIFT/BIC banku odbiorcy;
 • Dane odbiorcy, Imię oraz nazwisko;
 • Walutę transakcji oraz kraj odbiorcy.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Przelew z Polski na zagraniczne konto – tańsza i szybsza alternatywa

Przelew z Polski na zagraniczne konto można wykonać nie tylko w banku, ale również przy pomocy firm specjalizujących się w międzynarodowych przekazach pieniężnych. Taka opcja jest dużo tańsza oraz szybsza niż tradycyjny przelew bankowy.

Jak zlecić przelew z Polski na zagraniczne konto online?

Jeśli chcesz skorzystać z oferty firmy online to musisz najpierw założyć darmowe konto. Proces rejestracji trwa zaledwie kilka minut i możesz to zrobić za pomocą dowolnego urządzenia: telefonu lub laptopa. Po wprowadzeniu wymaganych danych i zweryfikowaniu konta, możesz zacząć korzystać z możliwości tanich i szybkich przelewów zagranicznych. Większość firm posiada prosty w obsłudze panel do zlecenia transakcji, wystarczy podać wymagane dane w formularzu a następnie opłacić zleceni ze swojego rachunku bankowego wykonując przelew krajowy na konto firmy. Gdy środki wpłyną na konto bankowe firmy to usługa zostanie zrealizowana.

Zamiast zlecać przelew zagraniczny w swoim banku, taniej i prościej jest wykonać przelew krajowy na rachunek firmy, która dostarczy środki do naszego odbiorcy. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Cieszy się ono dużą popularnością.

Która firma jest aktualnie najkorzystniejsza?

Określenie, która firma świadcząca usługi przekazów pieniężnych jest aktualnie najkorzystniejsza, może zależeć od różnych czynników, takich jak region, kwota przekazu, dostępność usług, opłaty transakcyjne i kursy wymiany walut. Na rynku istnieje wiele renomowanych firm, które konkurują ze sobą, oferując klientom różne korzyści.

Przed wyborem firmy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Po pierwsze, istotne jest sprawdzenie opłat transakcyjnych i kursów wymiany walut oferowanych przez daną firmę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z ukrytymi kosztami. Po drugie, ważne jest, aby firma była regulowana i przestrzegała odpowiednich przepisów bezpieczeństwa finansowego.

Recenzje klientów i oceny usług mogą także stanowić przydatne źródło informacji na temat doświadczeń innych użytkowników. Ponadto, warto sprawdzić, czy firma oferuje wsparcie klienta i łatwy dostęp do informacji.

Ostateczny wybór najlepszej firmy do przekazów pieniężnych będzie zależał od indywidualnych potrzeb i preferencji klienta, dlatego zaleca się dokładne porównanie dostępnych opcji przed podjęciem decyzji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.