Prawdopodobnie nie raz zdarzyło Ci się zlecać przelew walutowy. Jeśli chcesz korzystać z niego bardziej efektywnie – ten artykuł przeznaczony jest właśnie dla Ciebie. Jego zadaniem jest pomóc Ci zapoznać się z różnymi sposobami zlecenia przelewu, tak aby nie przepłacać za transfer gotówki bez względu na to, z jakiego i do jakiego kraju przelew zlecasz. Mam nadzieje, że po jego przeczytaniu i zastosowaniu zawartych w nim wskazówek, gdy będziesz chciał zlecić przelew będziesz wiedział jakiego pośrednika realizującego przelewy wybrać. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na opłatach transferowych oraz skorzystasz z efektywnego kursu walutowego.
Spis treści:
- Zacznijmy od podstaw
- Czy są jakieś różnice pomiędzy przelewem krajowym a zagranicznym?
- Przelew SWIFT
- Transfer SEPA
- Jak taniej i szybciej przesłać pieniądze za granicę?
Przelew walutowy – zacznijmy od podstaw
Przelew walutowy jest to zlecenie wypłaty gotówki w innej walucie niż obowiązującej w swoim kraju. Co to oznacza? Sama nazwa nie wskazuje nam za wiele. Jest to dość mylące dla wielu osób, z tego powodu, że wygląda to tak jak zwykły przelew krajowy. Więc co tak naprawdę różni te dwa przelewy? Przelew walutowy to operacja w obcej walucie wykonywana na dowolny rachunek bankowy w kraju lub za granicą. Taka operacja wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz długim czasem realizacji przelewu. Natomiast, przelew krajowy umożliwia transfer środków na dowolne konto bankowe w obowiązującej walucie kraju (np. przelew PLN na dowolny rachunek w Polsce na konto złotówkowe).
Czy są jakieś różnice pomiędzy przelewem krajowym a walutowym?
Jeżeli chodzi o samo zlecenie przelewu to działa to w ten sam sposób. Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę czas, koszt oraz rodzaj przelewu to zauważymy znaczną różnicę. Po pierwsze, system przelewów ELIXIR jest dostępny wyłącznie dla przelewów krajowych. Z tego powodu, czas oczekiwania na realizacje transakcji walutowych jest wydłużony. Dodatkowo, musimy pamiętać o tym, że przelew walutowy bez względu na to czy odbywa się pomiędzy kontami w obrębie kraju czy za granicą powinien być oznaczony jako zagraniczny. Weźmy pod uwagę przykład, gdy, osoba chce wysłać funty z polskiego banku jako przelew krajowy na inne konto walutowe. Bank, w takiej sytuacji przewalutuje funty na złotówki i wyśle je do innego banku. Natomiast bank odbiorcy, otrzymane złotówki znowu przewalutuje na funty, gdyż wpłata ma nastąpić na konto walutowe. W takiej sytuacji narażamy się na ogromny koszt związany z przewalutowaniem sięgającym około 8% z powodu podwójnego przewalutowania.
Dane potrzebne do zlecenia przelewu
Kolejną ważną różnicą są dane potrzebne do zlecenia przelewu. W przypadku przelewu krajowego wystarczy jedynie 26 cyfrowy numer konta. Jeśli chodzi o przelew walutowy, będzie potrzebny jeszcze numer SWIT, IBAN oraz nazwa i dokładny adres odbiorcy. Jest to dość istotne, aby wprowadzone dane były prawidłowe, ponieważ w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości przelew zostanie zwrócony nadawcy (po odliczenie wszystkich opłat i prowizji). Dlatego powinniśmy dokładnie sprawdzić dane odbiorcy oraz numer konta.
Kiedy Twoje pieniądze trafią na konto odbiorcy?
Pewnie zastanawiasz się, ile czasu potrzeba, aby środki znalazły się w banku odbiorcy. Często wykonując przelewy krajowe, przyzwyczajmy się do tego, że pieniądze są już na koncie w kilka godzin a najpóźniej następnego dnia roboczego. W przypadku przelewów walutowych czas realizacji przelewu trwa nawet do 3 dni roboczych. Musimy również sprawdzić godziny przelewów wychodzących z banku. W najgorszym przypadku możemy liczyć, że pieniądze dotrą do 7 dni. Wystarczy, że wykonamy transakcję w piątek po południu a w przyszłym tygodniu będzie dzień wolny od pracy, wtedy nasze środki dotrą po tygodniu do odbiorcy.
Kto zapłaci – nadawca czy odbiorca?
Jesteśmy z natury bardzo oszczędnym narodem, dlatego każda złotówka jest dla nas istotna. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej kosztom przelewów walutowych. Nawet gdy transakcje tego typu odbywają się na terenie własnego kraju, banki zazwyczaj mają ustalony znacznie wyższy koszt. Możemy wyróżnić trzy rodzaje przelewów walutowych, z podziałem na to kto ponosi koszt transferu:
- SHA (podział kosztów na odbiorcę i nadawcę);
- OUR (koszty przelewu ponosi nadawca);
- BEN (odbiorca ponosi wszystkie całkowity koszt przelewu).
Dlatego warto, przed zleceniem przelewu skontaktować się z odbiorcą i ustalić kto ponosi opłatę za transfer. Dzięki czemu, masz chociaż częściową możliwość obniżenia kosztów przelewu zagranicznego. Po ustalenie detali czas wybrać odpowiednią formę przelewu.
Przelewy walutowe SWIFT
Wykonując przelew walutowy z pewnością natknąć się możesz na skrót SWIFT. Definicja jego znaczenia to – z angielskiego – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co oznacza Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – zostało założone w 1973 r. przez 239 banków z 15 krajów świata w celu usprawnienia systemu wymiany informacji między bankami. Jest to jeden z najpowszechniejszych przelewów krajowych lub zagranicznych w obcej walucie. Za pomocą, którego możemy zlecić przelew na dowolne konto bankowe w każdym kraju na świecie. W sieci banków obsługujących przelewy SWIFT nie ma banku centralnego ani żadnej organizacji odpowiedzialnej za rozliczanie płatności. Dlatego koszt takiego transferu jest dosyć wysoki, ponieważ banki, które nie mają umowy pomiędzy sobą muszą korzystać z innych banków pośredniczących w transakcji. Koszt takiej transakcji jest zazwyczaj określany w procentach od kwoty przelewu (ok.0,5 – 2,5%), większość banków jednak ustala minimalne i maksymalne progi opłaty w wysokości od 20 złotych do 250 złotych.
Przelewy walutowe SEPA
Czy można zrealizować przelew walutowy taniej niż za pomocą SWIFT? Oczywiście, że tak, jednak pod warunkiem, że transfer odbędzie się w obrębie krajów Unii Europejskiej, w tym należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Irlandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz krajów spoza Unii Europejskiej takich jak Andora, Gibraltar, Monako, San Marino, Szwajcaria i Watykan. Przelew SEPA z ang. (Single Euro Payments Area) został stworzony w ramach programu budowy Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Kraje działające w strefie SEPA wypracowały sposób na zredukowanie zbędnych kosztów i przyśpieszenie realizacji transakcji pomiędzy bankami.
The Euro Banking Authority (EBA) jest centralną jednostką zarządzającą systemem rozliczeń płatności przelewów SEPA. Aby zlecić przelew musimy podać kilka niezbędnych informacji takich jak adres SWIFT banku odbiorcy, numer rachunku IBAN, zaznaczyć opcję koszt przelewu SHA (podział kosztów na odbiorcę i nadawcę) oraz najważniejsze kwota podana w walucie euro. Zaletom przelewu SEPA jest brak kosztów banków pośredniczących oraz krótki czas realizacji przelewu 1-2 dni robocze.
Jak taniej i szybciej zlecić przelew walutowy?
We wstępie mówiłem, że po przeczytaniu tego tekstu, gdy następnym razem będziesz chciał zlecić przelew będziesz wiedział z jakiego pośrednika realizującego przelewy skorzystać, zaoszczędzisz pieniądze na opłatach transferowych oraz skorzystasz z efektywnego kursu walutowego. Przedstawiłem już kilka bankowych możliwości, aby zlecić przelew walutowy. Przedstawione opcje należą raczej do tych droższych. Wysokie bankowe prowizje oraz marże na kursie raczej zniechęcają i odstraszają. Z moich obserwacji wynika, że wciąż niewielu ludzi wie, jak wykonać przelew, aby pieniądze dotarły do odbiorcy bez prowizji. Wybierając rozsądnie zapłacimy jedynie niską stałą opłatę bez względu na kwotę transferu oraz skorzystamy z preferencyjnego kursu walutowego. Czy nam się to podoba czy nie, nieumiejętność szukania alternatyw naraża nasz budżet na szwank. Dlatego w przypadku przelewów walutowych warto skorzystać z oferty Wise.
Jak wykonać szybki i tani przelew zagraniczny w Wise?
W serwisie Wise cała usługa przebiega zawsze szybko, wygodnie i korzystnie. Aby zacząć korzystać z usług Wise, należy najpierw założyć konto na ich stronie internetowej korzystając z naszego linka otrzymasz pierwszy przelew za darmo. Po rejestracji wystarczy podać kwotę, którą chcemy przelać, oraz walutę, na którą chcemy ją przeliczyć. Następnie, należy wprowadzić dane odbiorcy, takie jak jego imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, możemy wybrać metodę płatności i dokonać przelewu. Wise zapewnia pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wyniosą opłaty i jaki kurs wymiany zostanie zastosowany. Po zakończeniu procesu możemy śledzić status naszego transferu aż do momentu, gdy pieniądze dotrą do odbiorcy.
Komentarze