Potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat pieniędzy w Wielkiej Brytanii? Wyjeżdżasz na Wyspy i stamtąd planujesz wysłać pieniądze do kraju czy chcesz zrobić przekaz pieniężny z Polski? Bez względu na sposób warto zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z finansami w UK. W naszym artykule odpowiemy na najważniejsze kwestie. Zarówno dotyczące samej waluty, a także instytucji finansowych oraz wydawania pieniędzy w Wielkiej Brytanii.

Spis treści

O pieniądzach w Wielkiej Brytanii słów kilka

Mówiąc o pieniądzach w Wielkiej Brytanii mamy na myśli funta brytyjskiego, a właściwie Funta Szterlinga. Jest to podstawowa jednostka płatnicza w Zjednoczonym Królestwie, a jednocześnie bardzo mocna, gdyż jest warta ponad pięciokrotnie więcej niż polski złoty. Natomiast mniejszy od funta jest pens (odpowiednik polskiego grosza). Podobnie jak w Polsce, w UK są banknoty oraz monety. A co za tym idzie, pensy występują tylko w postaci monet (1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p). Za to najpopularniejszymi banknotami są: 5, 10, 20 i 50 funtów. Wyjeżdżając do Anglii musimy wiedzieć, że będziemy posługiwać się tam tylko i wyłącznie ich walutą (inne nie są powszechnie akceptowane, więc można mieć spory problem, aby z nich skorzystać). Warto również wziąć pod uwagę, szczególnie kupując portfel, że pieniądze w Wielkiej Brytanii są dużo większych rozmiarów niż polskie.

Obecna brytyjska waluta

Obecna brytyjska waluta, czyli funt szterling, stanowi istotny element brytyjskiego krajobrazu finansowego i jest jedną z najważniejszych walut na świecie. Symbolizuje nie tylko ekonomiczną siłę Wielkiej Brytanii, ale również bogatą historię kraju. Funty, podobnie jak niegdyś szylingi i pensy, odzwierciedlają ewolucję systemu pieniężnego, a ich wygląd i nominały przypominają o długiej tradycji brytyjskich finansów. Współcześnie funt szterling pełni rolę stabilnej jednostki monetarnej, cieszącej się uznaniem na światowych rynkach, co wpływa na globalną wymianę handlową i inwestycje. Oznaczony symbolem £, funt szterling jest fundamentem brytyjskiej gospodarki oraz kluczowym elementem codziennego życia mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Darmowe ogloszenia

Banki i bankomaty

W UK według badań przeprowadzonych przez Link (największego dostawcy sieci bankomatów w Wielkiej Brytanii), w 2021 roku było ok. 55 tys. bankomatów na terenie kraju. Jak wiadomo, ich liczba zmienia się na bieżąco, więc nie ma problemu, aby znaleźć tam bankomat i wypłacić z niego pieniądze. Tym bardziej, że są one zlokalizowane w placówkach bankowych, na pocztach czy przy supermarketach.

Główne banki detaliczne w Wielkiej Brytanii:

 • HSBC
 • Lloyds Bank
 • RBS (Royal Bank of Scotland)
 • Barclays
 • Standard Chartered
 • Tesco Bank

Używanie kart

Wszystkie popularne karty debetowe i kredytowe, takie jak Visa i MasterCard, są akceptowane w Anglii. A to znaczy, że można korzystać z kart płatniczych w większości miejsc (restauracje, kawiarnie, sklepy). Jednak przed podróżą, warto skontaktować się ze swoim bankiem w sprawie używania karty za granicą. Dlaczego? Ponieważ posiadając kartę, która została wydana poza Wielką Brytanią, bardzo prawdopodobne, że zostaniesz obciążony opłatą za transakcje zagraniczne. Ponadto będąc w UK zawsze wybieraj płatności w funtach, aby ominąć dodatkowych opłat naliczanych przez bank (tzw. dynamiczne przeliczanie walut). Warto również mieć przy sobie zawsze trochę gotówki, gdybyśmy chcieli wybrać się do mniejszej kawiarni czy restauracji, gdzie nie ma możliwości płatności kartą.

Wysyłanie pieniędzy do Wielkiej Brytanii i z powrotem

Wyżej omówiliśmy kwestie, jak korzystać z naszych pieniędzy w Wielkiej Brytanii. Teraz zastanówmy się, w jaki sposób je wysłać stamtąd albo będąc w naszym rodzimym kraju. Czym się kierujemy przekazując pieniądze? Polacy, którzy wyjechali do Anglii do pracy przesyłają zarobione funty do swoich rodzin lub wpłacają na konto oszczędnościowe, aby po powrocie do kraju zacząć lepsze życie. Natomiast w drugą stronę, chyba najpowszechniejszy powód dla którego wysyłamy pieniądze z Polski do UK, to wtedy gdy ktoś z naszych bliskich postanowił tam studiować. Tym bardziej, kiedy wiemy, że nauka na angielskiej uczelni nie jest tania, a także wynajem mieszkania czy transport. Jednak czy wysyłanie pieniędzy w obie strony jest to takie proste po Brexicie? Nie do końca, ponieważ Wielka Brytania przestała być wtedy jednocześnie także członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Wiąże się to zarówno z większymi opłatami za przelewy międzynarodowe, jak i z utrudnieniami w wykonywaniu transakcji.

Jedyny sposób?

Jednym z głównych kanałów wysłania pieniędzy są banki. Proponują one usługę w formie międzynarodowego przelewu SWIFT. Jednak wiąże się on z:

 • dużym kosztem transakcji,
 • długim oczekiwanie na przelew przez odbiorcę (3-5 dni),
 • obciążeniem kursu wysoką marżą.

Co za tym idzie, przelewaną przez nas kwotę bank automatycznie zamienia na odpowiednią walutę po swoim kursie (niekoniecznie korzystnym dla nas). Następnie pobiera też prowizję, która jest różna i zależy od wpłaty. Jeśli przy naszym przelewie będą pośredniczyć inne banki, każdy z nich również bierze dla siebie prowizję. Gdy dana kwota jest duża prowizja też będzie wysoka. Więc jeśli takie przelewy planujesz wykonywać regularnie, to musisz brać pod uwagę, że te opłaty miesięcznie wyjdą ogromne.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Pieniądze w Wielkiej Brytanii przez Internet

Skoro już wiemy, że po Brexicie banki dostosowują się nowej sytuacji, a co za tym idzie, przelewy międzynarodowe drożeją – jak inaczej tanio, szybko, a przede wszystkim niezawodnie zrealizować przelew? Odpowiedź jest prosta. Zamień zwykły bank na przekazy pieniężne przez Internet. Operatorzy przekazów pieniężnych (MTO) oferują m.in.:

 • szybsze prędkości transferu,
 • niskie opłaty za przelew,
 • czy korzystne kursy walut.

Te i wiele innych czynników powodują, że ten sposób jest jednym z najczęściej wybieranych w przypadku transakcji niezwiązanych bezpośrednio z biznesem. Warto jednak znaleźć i wybrać dostawców oferujących najlepsze rozwiązania.

Pieniądze w Wielkiej Brytanii jednym KLIKnięciem

Jeśli szukasz idealnej dla siebie oferty dotyczącej przelewów pieniędzy w Wielkiej Brytanii czy w Polsce to wejdź na stronę Klik-24. W tej firmie założysz konto za darmo, tak samo za zwykły przekaz nic nie zapłacisz, a szybki przelew to jedynie 9,99 zł. Dzięki Klik-24 szybko, łatwo i bezpiecznie przelejesz pieniądze. Jest to firma, która realizuje przelewy Polska – Anglia oraz Anglia – Polska od 2013 roku. Posiadają dobrą, sprawdzoną ofertę, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem. Z każdym rokiem przybywa coraz więcej nowych, zadowolonych klientów, łatwo można to sprawdzić na stronie internetowej. A to za sprawą szybkich przelewów, które docierają do ich odbiorców w zaledwie od kilku godzin (express) do maksymalnie dwóch dni roboczych (standard). Innym atutem jest także najkorzystniejszy na rynku kurs wymiany walut. Sprawdź, a nie zawiedziesz się!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.