No Claim Bonus co to jest? Z tym terminem spotkały się na pewno te osoby, które planują ubezpieczyć swój pojazd w Wielkiej Brytanii. Najprościej rzecz ujmując, jest to zniżka na składkę ubezpieczenia samochodu, obowiązująca w momencie, gdy kierowca jeździ bezszkodowo. Komu ona dokładnie przysługuje i od czego zależy sposób jej wyliczania? Chcąc się tego wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury artykułu.

Spis treści

No Claim Bonus co to jest?

No Claim Bonus co to jest? Krótko mówiąc to rabat za bezszkodową jazdę, który otrzymamy na składkę ubezpieczenia samochodowego, jeśli w określonym czasie nie zgłosiliśmy ubezpieczycielowi żadnych szkód. Jest to swego rodzaju nagroda dla właściciela auta za rozważne z niego korzystanie. Kwota zniżki jest obliczana na podstawie liczby lat prowadzenia pojazdu, w trakcie których nie składaliśmy wniosku o wypłatę ubezpieczenia. Na przykład, jeśli od czterech lat jeździmy bezszkodowo, w tym czasie zgromadzimy wartość NCB na cztery lata. Z każdym kolejnym rokiem nasza zniżka rośnie, aż do ustalonego przez naszego ubezpieczyciela poziomu. Każda firma indywidualnie określa maksymalną liczbę lat, przez które klient może nagromadzić premię za brak roszczeń. Brytyjski rynek ubezpieczeń motoryzacyjnych oferuje trzy poziomy ubezpieczenia: Third Party Only – podstawowy, Third Party Fire and Theft – średni, Comprehensive – pełny. Bez względu na to, który rodzaj polisy posiadamy, każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza zwiększenie naszej zniżki.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Przeniesienie zniżki za bezszkodową jazdę

No Claim Bonus jest powiązany z osobą ubezpieczającą, a nie z pojazdem. Nasz rabat można przenosić z jednego samochodu na drugi. To oznacza, że jeśli planujemy kupno nowego samochodu w UK, nie musimy obawiać się utraty zgromadzonej do tej pory zniżki. Jednak należy pamiętać, że można ją wyrabiać tylko na jednym pojeździe. Kiedy jesteśmy właścicielami kilku samochodów, zniżek nie można współdzielić. NCB można również przenieść z jednej firmy ubezpieczeniowej do innej, kiedy stwierdzimy, że ta druga oferuje nam tańsze ubezpieczenie auta. Na przykład, jeśli byliśmy klientami firmy A przez trzy lata bez zgłaszania szkody i zdecydujemy się przenieść do firmy B w celu ubezpieczenia na czwarty rok, nadal będziemy korzystać z trzyletniego NCB, które zgromadziliśmy w tym czasie z firmą A. Zwykle w takiej sytuacji wystarczy przedstawić dokument potwierdzający nasz No Claim Bonus swojemu nowemu ubezpieczycielowi.

Czy można przenieść zniżkę za bezszkodową jazdę z zagranicy?

Osoby, które od niedawna zamieszkały w Wielkiej Brytanii mogą się zastanawiać, czy można przenieść zniżkę za bezszkodową jazdę z zagranicy? Czasami jest to możliwe, jednak tu wszystko zależy od firmy. Aby przenieść taką zniżkę tu również będzie konieczne okazanie dokumentu potwierdzającego naszą bezwypadkową jazdę od poprzedniego, polskiego ubezpieczyciela.

Darmowe ogłoszenia w UK

Kiedy można utracić No Claims Bonus?

Zniżkę za bezszkodową jazdę traci się w momencie zgłoszenia szkody powstałej w wypadku z winy ubezpieczonego. Jeśli udowodnimy, że to nie my byliśmy sprawcami zdarzenia, ubezpieczyciel nie zmieni wysokości naszej zniżki. Wynika to z faktu, że firma będzie w stanie odzyskać wszelkie koszty związane z roszczeniem od ubezpieczyciela drugiego kierowcy. Dzieje się tak również w przypadku, gdy drugi kierowca nie posiadał polisy, a zaistniałe zdarzenie nie było naszą winą. Jeśli jednak nikt nie zawinił, koszty ewentualnych napraw mogą zostać podzielone między ubezpieczycieli, co może wpłynąć na NCB obu kierowców. Wnioski o odszkodowanie z tytułu drobnych sytuacji takich jak uszkodzenie szyby, są zwykle wyłączone z wpływu na zniżkę. Kiedy wina za wypadek leży po naszej stronie wtedy niestety utrata NCB jest prawdopodobna. W lepszej sytuacji ubezpieczyciel może zniżkę po prostu obniżyć do poprzedniego poziomu. Jeśli na przykład mamy 5 lat zgromadzonego rabatu i złożymy roszczenie o odszkodowanie, ubezpieczyciel może obniżyć jego poziom do trzech lat. Przypuśćmy, że zmniejszy to ogólną zniżkę z 50% do 30%. Wszystko zależy od firmy, której jesteśmy klientem i od konkretnych warunków naszej polisy.

Dodatkowe ubezpieczenie zniżki No Claim Bonus co to jest?

Utrata No Claim Bonus może mieć duży wpływ na cenę, jaką będziemy płacić za swoją polisę. Zwłaszcza jeśli udało nam się zgromadzić kilka lat zniżek. W końcu jednak ubezpieczenie samochodu istnieje po to, aby chronić nas przed wypadkami i kradzieżą. Jeśli musimy złożyć wniosek o odszkodowanie, często nie ma innego wyjścia i trzeba to zrobić. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość ubezpieczenia “No Claims Bonus”. Jest to dodatek, za który się extra płaci przy zakupie polisy samochodu. Na jego podstawie możemy zgłosić niewielką ilość roszczeń o odszkodowanie – zwykle do trzech w ciągu trzech lat – bez większego wpływu na zniżkę. Czy będzie się nam to opłacać? To zależy od wysokości naszej składki ubezpieczeniowej i od wysokości naszego NCB. Jeśli mamy aktualnie 50% zniżki, a nasze ubezpieczenie regularnie wyniosłoby 1000 GBP, to opłaty mamy niższe o 500 GBP. Zapłacenie 50 GBP za dodatkową ochronę NCB w tym przypadku miałoby sens, ponieważ wciąż oszczędzimy sporą kwotę.

Jak długo ważna jest zniżka za bezszkodową jazdę?

Zniżka nie ma konkretnej daty upływu ważności jeśli cały czas mamy wykupioną polisę i prowadzimy pojazd. Jeśli natomiast pozbyliśmy się auta, nasz No Claim Bonus nie będzie trwał wiecznie. W takiej sytuacji zwykle wygasa dwa lata po zakończeniu polisy. Kiedy, po tym czasie, wykupimy nowe ubezpieczenie, będziemy musieli zacząć zbieranie zniżek od nowa.

Ile może wynieść NCB?

Ubezpieczyciele ustalają własne zasady, jeśli chodzi o udzielane minimalne i maksymalne rabaty, ale zwykle wahają się one między 5% a 60%. Chociaż w niektórych firmach już po pierwszym roku bezszkodowej jazdy można otrzymać zniżkę na poziomie nawet 20%. Natomiast według danych z różnych firm ubezpieczeniowych średnia składka dla kierowców z 5-letnim stażem bezszkodowym jest o około 60% niższa niż składka dla kierowców z 0-letnim stażem. Pamiętajmy jednak, że na wysokość samej składki wpływa wiele czynników, między innymi nasz wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdu i nasze miejsce zamieszkania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.