Najtańsze przelewy międzynarodowe to przede wszystkim usługi innowacyjne, szybkie oraz wygodne, a przy tym opłacalne. Gdzie więc ich szukać? Nie znajdziemy ich ani w bankach, ani w usługach pocztowych, ani też w punktach przekazów gotówkowych. Przyszłość w tej branży należy bowiem do nowoczesnych firm internetowych! Oczywiste pytanie: która z nich oferuje tanie przekazy zagraniczne? My to już wiemy, a jeśli Wy nie to wszystkiego dowiecie się tutaj czytając nasz najnowszy artykuł.
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Koszt transferu zagranicznego
- Jakie usługi najlepiej wybrać?
- Co jest niezbędne do realizacji transferu?
Najtańsze przelewy międzynarodowe – wstęp
Najtańsze przelewy międzynarodowe to bez wątpienia pragnienie większości osób zainteresowanych tą formą usług płatniczych. Każdy z nas chce przecież zaoszczędzić w maksymalnym stopniu, a równocześnie otrzymać jak największą kwotę pieniędzy po przewalutowaniu. Aby to urzeczywistnić, musimy koniecznie mieć na uwadze najważniejsze aspekty związane z ceną usługi oraz opłatami za nią. Przekonajmy się więc, czym powinniśmy kierować się przy takim wyborze.
Ile kosztuje przelew międzynarodowy?
Wielu klientów najbardziej ciekawi jedno, a mianowicie – ile kosztuje przelew zagraniczny? Nie bez powodu pytanie to pada tak często. W tej sytuacji mamy do czynienia nie z przelewem krajowym, a międzykrajowym. Nieznajomość zasad, które warunkują tą kwestię, może nas niestety niemile zaskoczyć. Tym samym nie będą to najtańsze przelewy międzynarodowe, a najdroższe. Dlatego aby uniknąć niespodzianki, poniżej ze szczegółami omawiamy podstawowe parametry tej usługi. Decydują one o tym, czy zaoszczędzimy, czy też będziemy na tym stratni. Jakie więc wyróżniamy?
Pierwszym z nich, co nie powinno nikogo dziwić, jest cena jej zlecenia. Może się dość mocno różnić, zależnie od tego, w jakiej sieci wysyłamy pieniądze. Dokonując transferu w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (przelew europejski SEPA) przedział ten wynosi od 0 do 25 PLN i cena ta jest stała. Obecnie w gronie członków obszaru SEPA są 36 państwa członkowskie, w tym również Rzeczpospolita Polska. Szukając odpowiedzi i sposobu na najtańsze przelewy międzynarodowe, właśnie to w strefie SEPA takie one będą. Wskazane różnice to pochodna tabeli opłat oraz prowizji wybranego przez nas usługodawcy. Najniższe ceny proponują klientom sprawdzone i wyspecjalizowane firmy online.
Koszt przelewu SWIFT
Natomiast inaczej wygląda to w przypadku przelewu zagranicznego SWIFT. Z całą pewnością to bardziej złożona międzynarodowa operacja płatnicza, która obejmuje praktycznie każde państwo na świecie, jak i dowolną walutę. Niestety, ale za taką wygodę musimy tutaj zapłacić znacznie więcej, gdyż minimum będzie to 20 zł, a max. nawet 300! Zdarza się też, że w tabelach prowizyjnych znajdziemy też wartość procentową od całej wartości przelewu. Najczęściej waha się ona od 0,2 do 1,5%. Co ciekawe, przy ustalaniu parametrów mamy tutaj możliwość zredukowania ponoszonych przez nas kosztów. Jak można to zrobić? Za sprawą modyfikacji opcji kosztowej płatności na jedną z poniższych:
- OUR – ogół kosztów jest po stronie nadawcy przelewu.
- SHA – płatność współdzielona pomiędzy zleceniodawcę, a zleceniobiorcę.
- BEN – wszystkie opłaty poniesie odbiorca tego przelewu.
Spread walutowy – co to jest?
No właśnie, co kryje się za tajemniczą nazwą spreadu walutowego? Jest to różnica pomiędzy kursem danej waluty, a kursem jej sprzedaży. Otrzymany wynik to zysk dla banku lub innego dostawcy usług. Im poziom spreadu jest wyższy, tym klient więcej traci na takiej wymianie, zaś im niższy, tym więcej oszczędza. Spread przekłada się więc bezpośrednio na kurs wymiany walutowej. Porównując kursy rynkowe, najmniej korzystne proponują instytucje bankowe. Natomiast najbardziej rentowne znajdziemy w propozycjach doświadczonych firm online. Warto to wiedzieć już na początku, bo inaczej możemy stracić naprawdę niemało. Średnio na niekorzystnych przewalutowaniach klienci tracą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Im więcej pieniędzy przesyłamy po kiepskich stawkach, tym więcej nieświadomie tracimy.
Bank korespondent – kto to jest?
W przypadku przelewu w sieci płatności globalnych SWIFT, oprócz dwóch powyższych kosztów, płacimy jeszcze raz. Trzecią opłatę stanowi prowizja za udział banków korespondentów. Kim oni są? To pośrednicy, bez których transakcja w tej formie nie byłaby możliwa do zrealizowania. Przy procesowaniu przelewów międzypaństwowych, banki nie całkiem samodzielne, a potrzebują wsparcia podmiotów pośredniczących, czyli innych banków. Może być ich od jednego do aż trzech. Im większa ich ilość, tym koszty, jakie poniesiemy, automatycznie zwiększają się, zaś czas realizacji wydłuża się. Co najgorsze, wysokość tej prowizji jest wielką niewiadomą, gdyż koszt pośrednictwa poznamy dopiero po finalizacji. W finalnym efekcie sprawia to, iż nie możemy precyzyjnie oszacować kosztu przelewu międzynarodowego SWIFT.
Gdzie znaleźć najtańsze przelewy międzynarodowe?
Przelew międzynarodowy nie musi być wcale kosztownym wydatkiem, jak mogłoby się wydawać. Dzisiaj mamy do wyboru szereg rozmaitych rozwiązań, które znacznie upraszczają przekazywanie pieniędzy za granicę. Obecnie do najbardziej popularnych z nich należą z pewnością tanie i szybkie przelewy metodą online. Te innowacyjne usługi świadczą specjalizujące się w tej gałęzi usługowej nowoczesne podmioty typu “fin-tech”. Firmy te posiadają swoje własne platformy wymiany walut, za pomocą których szybko, wygodnie i co najważniejsze korzystnie wymienimy walutę. Ponadto nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo przesyłanych środków, gdyż są to zaufane instytucje płatnicze. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy zaświadczają certyfikaty oraz licencje bezpieczeństwa, a także nadzór zewnętrznych organów kontrolujących.
TransferGo – tanie przelewy na całym świecie
TransferGo umożliwia przesyłanie pieniędzy za granicę szybko i bez ukrytych kosztów. Zarejestruj się teraz i skorzystaj z darmowego pierwszego przelewu. Platforma oferuje przewalutowania po rzeczywistym kursie bez dodatkowych opłat, co sprawia, że jest jedną z najtańszych opcji na rynku. Śledź status swojego przelewu na bieżąco i ciesz się wygodą oraz bezpieczeństwem międzynarodowych transakcji.
Przelew międzynarodowy – co jest potrzebne?
Logiczne, że taka operacja wymaga podania większej ilości danych. Jakich? Poza tymi podstawowymi, jak: nazwa odbiorcy, numer konta i tytuł przelewu musimy znać też inne. Pierwszy to numer rachunku IBAN (wystarczy w przelewie SEPA). Drugi zaś to kod BIC/SWIFT (wymaga się go w przelewie SWIFT wraz z ze wspomnianym już międzynarodowym numerem konta IBAN). Pamiętajcie o prawidłowym wprowadzeniu tych informacji, ponieważ w przeciwnym razie Wasza transakcja może się opóźnić, a nawet anulować!
Komentarze