Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak założyć konto bankowe dla firm to dobrze trafiłeś. Tutaj dowiesz się, jak je otworzyć i czy warto? A takżejakie dokumenty są niezbędne w tym celu? Jak również tego, czy firmowy rachunek bankowy jest niezbędny i jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie go? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszam serdecznie do lektury!

Spis treści

Konto bankowe dla firm – jak założyć przy własnej działalności gospodarczej?

Własna działalność gospodarcza powoduje, że konto bankowe dla firm jest tutaj absolutną koniecznością. Jak je założyć i do czego ono służy? Obecnie założenie firmowego konta bankowego jest niezwykle proste, ponieważ w tym celu nie musimy się ruszać z domu. Wszystkie formalności załatwimy online. Prowadząc własną działalność gospodarczą musimy dysponować rachunkiem bankowym, dzięki któremu możemy wykonywać wiele fundamentalnych działań. Mianowicie, możemy przeprowadzić rozliczenia naszych transakcji, opłacić składki ZUS, wykonać przelewy do Urzędu Skarbowego czy na konta naszych pracowników.

Ważne! Należy pamiętać o tym, iż konta firmowe jak sama nazwa mogłaby wskazywać, nie zostały stworzone wyłącznie z myślą o firmach. Są bowiem właściwym rozwiązaniem finansowym także dla takich podmiotów, jak: fundacje, parafie, czy też stowarzyszenia.

Darmowe ogłoszenia w UK

Konto bankowe dla firm, a konto osobiste

Mając firmę, teoretycznie w każdym przypadku, niezależnie od formy prowadzenia działalności, należy posiadać firmowy rachunek bankowy. Wyjątek stanowi tutaj jednoosobowa działalność gospodarcza, gdzie formalnie nie ma takiego obowiązku, gdyż można zastąpić go kontem osobistym. Natomiast nie końca jest tak w praktyce.

Istnieje bowiem zapis w większości regulaminów bankowych mówiący o tym, że rachunek indywidualny nie może być równocześnie kontem danej firmy. Widząc taki zapis w podpisanej z bankiem umowie, nie możemy wówczas posługiwać się kontem osobistym do rozliczeń firmowych.

Dodatkowo dysponując drugim kontem – dla firmy, znacznie usprawniamy sobie zarządzanie rozliczeniami i sprawiamy, że wygląda to bardziej przejrzyście. Mając dwa rachunki bankowe jesteśmy bogatsi o wiele innych zalet, z pewnością zyskujemy na niezależności. Przykładowo w naszym banku, w którym mamy założone konto indywidualne, może wydarzyć się niespodziewana sytuacja losowa. Może to być awaria, czy też prace serwisowe, a wówczas zawsze mamy możliwość skorzystania z pieniędzy ulokowanych na koncie firmowym.

Jak właściwie założyć konto bankowe dla firm?

Chcąc założyć nowe konto bankowe dla swojej firmy musimy najpierw dokonać ważnego wyboru w tym kontekście. Czyli podjąć decyzję, w którym z banków będziemy otwierać konto firmowe. Na początku najlepiej określić, jakie są nasze wymagania wobec przyszłego konta.

Generalnie możemy to zrobić poprzez wyszukanie i sprawdzenie oferty różnych kont firmowych wielu banków. Jednakże jeśli mamy uczynić to sami, to niestety przetworzenie takiej ilości danych będzie zbyt czasochłonne. Tak, więc aby ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniego konta firmowego, najlepiej skorzystać w tym celu z rankingu kont firmowych. Są one dostępne bezpłatnie online, a dzięki nim możemy w łatwy i przystępny sposób dokonać oceny najważniejszych kryteriów rachunku bankowego. Czyli głównych opłat, jakie trzeba będzie uiścić, warunków promocyjnych, a także pozostałych aspektów konta firmowego. Dla dodatkowej przejrzystości wszystkie z ofert są przedstawione w hierarchii wraz z ogólną oceną produktu, od najwyższej do najsłabszej.

Jak założyć konto firmowe przez Internet?

Jeśli dokonaliśmy już wyboru właściwego banku dla naszej firmy, to przechodzimy wówczas do formalności. Wchodzimy na stronę internetową danego banku, gdzie wypełniamy formularz wpisując nasze dane osobowe, jak i dane firmowe. Obecnie w zdecydowanej większości, przy zakładaniu kont biznesowych nie jest już wymagane dostarczanie dokumentów, które potwierdzą wykonywanie przez nas działalności. Postęp technologiczny sprawił, że na dzień dzisiejszy mamy naprawdę wiele sposobów na założenie konta, a banki stale udoskonalają swoje rozwiązania.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Metody na założenie konta firmowego

Obecnie najczęściej spotykamy się z poniższymi metodami, jeśli chodzi o zakładanie konta firmowego:

  • przez Internet, wykonując przelew weryfikacyjny. – Jeżeli zakładamy firmę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na swoje dane, to do potwierdzenia tożsamości wystarczy nam nasze konto bankowe. Z którego następnie zrobimy wspomniany przelew weryfikacyjny (najczęściej jest to przelew zwrotny, na kwotę 1 zł). Wszystkie dane potrzebne do wykonania takiej wpłaty, otrzymamy od banku. Jest to najszybsza z wszystkich metod.
  • przez Internet, z usługą kurierską. – W tym przypadku wniosek o założenie konta również składamy za pośrednictwem serwisu internetowego. Jednakże proces weryfikacji naszych danych dostarczany jest poprzez firmę kurierską. Kurier pojawi się w naszym miejscu zamieszkania lub w firmie do trzech dni, wraz z dokumentami otrzymanymi z banku. Po ich podpisaniu, dokumenty ponownie trafiają do banku. Jak widać, jest to metoda zdecydowanie zajmująca więcej czasu, jednakże tutaj też nie musimy się osobiście pojawiać w oddziale.
  • przez Internet, podpisując umowę osobiście w oddziale. – Tutaj wniosek także składamy online, ale na podpisanie umowy umawiamy się w wybranym przez nas oddziale banku.
  • osobiście, w oddziale banku. – Jest to oczywiście najbardziej tradycyjna z metod, jednak część klientów woli dopełnić formalności z założeniem konta, właśnie w taki sposób. Wówczas przez cały proces zakładania konta firmowego przeprowadzi nas pracownik banku, z którym byliśmy umówieni na rozmowę.

Forma, w jakiej zakładamy nasze konto firmowe, nie ma raczej większej różnicy, jeśli chodzi o warunki. Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki, że regulamin promocji ma dodatkowe korzyści wynikające np. z założenia konta online. Jednakże zazwyczaj sposób, w jaki otwieramy rachunek firmowy nie ma większego znaczenia. Rzecz jasna, zakładając konto za pośrednictwem internetu oszczędzamy swój cenny czas i nie musimy nigdzie wychodzić, czy szukać oddziału. Co zrozumiałe, nie każdy jednak umie i chce załatwiać tak ważne sprawy poprzez internet. Zawsze oczywiście zostaje możliwość osobistej wizyty w najbliższej placówce banku.

Wymagane dokumenty do założenia konta firmowego

Jeśli chodzi o dokumenty, jakich będziemy jeszcze potrzebować to oprócz informacji, które podaliśmy już w formularzu (dane osobowe i dane firmowe) możemy jeszcze zostać poproszeni o inne, dodatkowe. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej może to być (poniższe wymogi zostały podane w oparciu o ofertę mBank):

Forma prowadzonej działalnościWymagane dokumenty
Jednoosobowa działalność gospodarczaWpis z CEIDG.
Spółka cywilnaWydruk z CEIDG (każdy wspólnik) i umowa spółki.
Spółka jawna, partnerska,
Spółka z o.o.
Wypis/wydruk z KRS.
Spółka z o.o. w organizacjiUmowa spółki (w formie aktu notarialnego); zaświadczenie o nadaniu numeru NIP; zaświadczenie o nadaniu numeru REGON.
FundacjeWypis/wydruk z KRS; akt założycielski o ustanowieniu fundacji; statut.
Stowarzyszenia rejestrowe, SpółdzielnieWypis/wydruk z KRS; statut.
Wspólnota mieszkaniowaZaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON; uchwała właścicieli lokali wyrażającej zgodę na zawarcie Umowy oraz udzielającej członkom zarządu pełnomocnictwa do jej zawarcia.
Kościół,
związek wyznaniowy, parafia
Zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON; odpis powiadomienia o utworzeniu danej jednostki organizacyjnej; dokument potwierdzający uprawnienia danej osoby do reprezentacji.

Ważne! Pamiętajmy o tym, że prowadzona działalność może wymagać otrzymania dodatkowych: licencji, koncesji lub zezwoleń. W takim wypadku bank może wymagać od nas w tym celu przedstawienia stosownego dokumentu.

Czym się kierować przy otwieraniu nowego konta firmowego?

Przeważnie nie spieszymy się z otwarciem nowego konta firmowego, kiedy zamykamy poprzednie. Najczęściej wynika to z tego, że musimy wówczas zawiadomić wszystkich naszych kontrahentów o nowym numerze konta bankowego. Tak, więc przy otwieraniu nowego konta dla firmy warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię opłat, jakie będziemy musieli ponieść. A także poznać możliwości, jakie może nam dać dane konto firmowe. Jest sprawą oczywistą, że bank z czasem może wprowadzić zmiany w tabeli opłat i prowizji. Niestety nikt z nas nie jest w stanie stwierdzić, kiedy to nastąpi. Podsumowując, wybierając konto dla naszej firmy warto na spokojnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty, by wybrać tą najbardziej odpowiadającą naszej firmie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.