Pobyt poza granicami ojczystego kraju jest dla wielu dość trudny.  Problemy językowe, nowa nieznana rzeczywistość, inny klimat i kultura sprawiają, że życie z dala od bliskich mogą być bardzo stresujące. Gdy wszystkie te rzeczy są poukładane, pierwsza wypłata w funtach wpłynie na konto, wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zrobić przelew z UK do Polski? Szczególnie, gdy jest to przelew do osoby, na której nam zależy i musi on być wykonany szybko i sprawnie. Istnieje wiele różnych sposobów, aby wysłać pieniądze za granicę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak wysłać pieniądze na atrakcyjnych warunkach.

Spis treści:

Jak zrobić przelew z UK do Polski? Online czy offline? 

Nieważne kim jesteś, skąd pochodzisz i gdzie pracujesz. Jedno nas łączy każdy z nas uwielbia czerpać jak najwięcej korzyści ze swoich pieniędzy i nie znosi przepłacać za usługi finansowe! W przypadku bankowości i przelewów pieniężnych, łatwo można popełnić błąd i ponieść dodatkowe koszty związane z wysokimi opłatami za przelewy międzynarodowe. Jeśli chcesz zrobić przelew z UK do Polski, musisz uważać na wybrany przez siebie sposób. Dlaczego? Ponieważ na samym końcu mogą pojawić się ukryte opłaty i niepotrzebne wydatki. Wszystkie opcje różnią się od siebie pod względem prowizji za transakcję oraz czasu realizacji usługi. Dlatego zawsze warto zachować ostrożność i porównać oferty przed wysłaniem pieniędzy do innego kraju. Pierwszym pytaniem, na które powinieneś odpowiedzieć jest to, czy wysłać gotówkę online (internetowo, wirtualnie) czy offline (z placówki banku lub poczty)?

Przesyłanie pieniędzy z Anglii do Polski za pomocą platformy internetowej w porównaniu z tradycyjną metodą transferu offline jest tańszym sposobem. Dostawcy przekazów pieniężnych online mają często niskie stałe opłaty za przelew, a także bardziej konkurencyjny kurs wymiany walut. Dzięki temu można zaoszczędzić spore kwoty. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wysłać pieniądze i nie przepłacać. 

Jeśli wybierzesz metodę offline taką jak bank, stacjonarna usługa przekazów pieniężnych lub pocztę to cena będzie znacznie wyższa niż w sieci. Zatrudnienie osoby do obsługi klienta podnoszą opłatę transferową. Najczęściej przelew w stacjonarnej placówce wybierają osoby, które sądzą, że nie poradzą sobie w Internecie. Faktem jest, że odwiedzając oddział otrzymasz pomoc od przedstawiciela. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał zapłacić za ten przywilej. Wysyłanie pieniędzy w trybie offline często wiąże się z wysokimi opłatami i słabym kursem wymiany walut. Co dla klienta oznacza stratę jego pieniędzy. Warto przełamać się i poszukać tańszych przelewów online z UK do Polski.

Jakie dane bankowe są potrzebne do wysłania pieniędzy do Polski? 

Pierwszym krokiem do zlecenia przelewu internetowego będzie przygotowania danych bankowych odbiorcy. Jednym z najbardziej irytujących problemów dla osób, które zamierzają przesłać pieniądze za granicę, jest pozyskanie numeru konta w formacie IBAN, kodu BIC/SWIFT oraz pełnego adresu odbiorcy. Jeśli wcześniej nie korzystałeś z przelewów międzynarodowych to trudno domyślić się co będzie konieczne. Należy pamiętać, że niezbędne dane różnią się w poszczególnych instytucjach. Banki posługują się standardowym systemem przelewów walutowych SWIFT. Dlatego korzystając z ich usług musisz przygotować numer IBAN oraz kod banku SWIFT/BIC. Jeśli chcesz skorzystać z usług firm specjalizujących się w transferach pieniężnych, to niektóre akceptują lokalny numer rachunku bankowego.  Zawsze powinieneś sprawdzić, jaki format numeru konta będzie konieczny przed transferem pieniędzy z Polski do Anglii.

Pojęcia bankowe przy transakcjach zagranicznych

Oto wyjaśnienie pojęć wraz z przykładami, które przydadzą się, gdy chcesz przesłać środki na granicę:

  • Recipient name: Imię i nazwisko odbiorcy, gdy zlecasz przelew na konto osobiste. Jeśli pieniądze mają trafić na rachunek biznesowy to należy podać pełną nazwę firmy. 
  • Recipient’s IBAN (International Bank Account Number): numer rachunku w formacie IBAN, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. W Polsce jest to standardowy 26-cyfrowy numer rachunku bankowego poprzedzony przedrostkiem PL. Jeśli chcesz wysłać przelew na konto: 77 2030 0045 1110 0000 0414 4790 to Twój numer IBAN będzie wyglądał następująco: PL77 2030 0045 1110 0000 0414 4790.
  • Bank’s BIC/SWIFT code: Kod banku w systemie SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommuciation (tłum. Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). Można się również zetknąć z nazwą BIC, która jest używana zamiennie. Obie nazwy są poprawne i oznaczają ten sam międzynarodowy unikatowy kod identyfikujący banki i inne instytucje finansowe. Standardowy kod składa się z 8 znaków, możemy również spotkać kod długości 11 znaków (ostatnie 3 znaki oznaczają oddział banku). Przedstawiamy listę kodów BIC/SWIFT niektórych polskich banków:
    • mBank – BREXPLPWMBK
    • PKO BP – BPKOPLPW
    • Bank Pekao SA – PKOPPLPW
    • Santander – WBKPPLPP
    • ING – INGBPLPW
    • Alior Bank – ALBPPLPW
    • Millenium – BIGBPLPW
    • BNP Paribas – PPABPLPKXXX
  • Name and full address of Recipient’s bank: przesyłając pieniądze za granicę z bankiem należy podać nazwę banku odbiorcy oraz pełny adres oddziału banku zagranicznego, w którym znajduje się konto beneficjenta.
  • Title: tytuł przelewu to informacja, która podajesz do wiadomości odbiorcy. Pojawi się ona na wyciągu bankowym i jest szczególnie istotna, gdy musisz spłacić raty lub inne zobowiązania.    

Dodatkowe informacje

Instytucje finansowe wymagają także podania dodatkowych informacji, takich jak: jaki jest kraj obiorcy, waluta płatności oraz kto pokryje koszty banków korespondentów za przelew na zagraniczne konto. Dla osoby, która nie ma styczności z płatnościami walutowymi może wydawać się to bardzo skomplikowane. Banki wcale nie ułatwiają tego zadania, wręcz przeciwnie wykorzystują niewiedzę klientów do czerpania korzyści finansowych nakładając ukryte opłaty za przelew, o których nie mówią już tak głośno np. podwójne przewalutowanie lub udział banków pośredniczących. Usługi bankowe są najlepszym sposobem dla osób, które preferują wysyłanie pieniędzy w oddziale banku. Jeśli potrafisz korzystać z bankowości internetowej, to z pewnością zlecisz również przelew za pomocą usług firmy specjalizującej się w takim transferze. Ta opcja jest szybsza i tańsze niż tradycyjne metody, a do zlecenia przekazu potrzebujesz jedynie 26-cyfrowego polskiego numeru rachunku bankowego oraz nazwy odbiorcy. 

Jak zrobić przelew z UK do Polski za 0 GBP?

TransferGo jest idealnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących szybko i opłacalnie przelać pieniądze za granicę. Aby rozpocząć korzystanie z ich usług, należy założyć konto na stronie TransferGo, co można zrobić przy użyciu specjalnego linku, który oferuje 2x darmowy pierwszy przelew. Po zakończeniu rejestracji, użytkownik wprowadza kwotę, którą chce przelać, oraz wybiera walutę, na którą chce przeliczyć swoje środki. Następnie konieczne jest podanie danych odbiorcy, takich jak imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po potwierdzeniu szczegółów transakcji, użytkownik wybiera metodę płatności i dokonuje przelewu. TransferGo jest wyjątkowy ze względu na pełną transparentność kosztów, co oznacza, że wszelkie opłaty oraz kurs wymiany walut są znane przed dokonaniem transakcji. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że nie zapłacą więcej niż oczekiwali. TransferGo wyróżnia się także szybkim czasem przetwarzania przelewów, który zazwyczaj wynosi 0-1 dni roboczych, co czyni go efektywnym narzędziem do realizacji międzynarodowych transferów finansowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.