Jak wysłać pieniądze z Polski do Austrii? W zależności od metody zlecenia transakcji, odpowiedź na to pytanie będzie trochę inna. Zazwyczaj jednak zrobienie przelewu za granicę, do krajów Unii Europejskiej nie wiążę się z wielkimi formalnościami, bez względu na to czy zlecimy przelew za pomocą banku, czy innej instytucji, działającej w sektorze FinTech. Na pewne kwestie warto jednak pozostać uważnym, aby w trakcie zlecania transakcji nie popełnić błędów i nie zostać obciążonym niepotrzebnymi kosztami.

Spis treści:

Jak wysłać pieniądze z Polski do Austrii

Jak wysłać pieniądze z Polski do Austrii? Obecnie jest dużo możliwości wykonania przelewu, z czego zdecydowana większość nie wymaga wychodzenia z domu. Dzięki temu zlecanie transakcji w dzisiejszych czasach  jest wygodne i nie tracimy czasu stojąc w długich kolejkach w bankach. Migracja ekonomiczna to od lat jedna z najczęściej obieranych przez Polaków ścieżek kariery. Polacy coraz chętniej wybierają Austrię jako destynację do życia i pracy za granicą. Austriaccy pracodawcy, aby zachęcić potencjalnego pracownika oferują często nie tylko atrakcyjne stawki, ale również zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy. Zarabiane za granicą pieniądze najczęściej idą na konto rodziny, ale niejednokrotnie są po prostu prezentem. Dziś krótko opiszemy, w jaki sposób można przesłać pieniądze do rodziny lub znajomych, przebywających za granicą.

Sposoby przesyłania pieniędzy za granicę

Wykonanie przelewu zagranicznego online nie wymaga od nas dużej ilości czasu. Jedyne co o należałoby zrobić, to poświęcić chwilę uwagi, na to w jaki sposób najwygodniej będzie nam taki przelew zrobić. Opcji wykonania transakcji przez internet jest kilka. Popularnością wciąż cieszy się tradycyjny przelew bankowy. Zagraniczne przelewy bankowe, mogą być realizowane za pomocą jednego z dwóch systemów: SWIFT i SEPA. Przelew SWIFT jest mało opłacalny i pieniądze idą na konto odbiorcy nawet do trzech dni roboczych. Dlatego w przypadku transakcji do Austrii, lepiej rozważyć korzystniejszą opcję SEPA, realizowaną na terenie krajów Unii Europejskiej. Transakcje bankowe są jednym ze sposobów przesyłania środków pieniężnych za granicę, ale nie jedynym. Inna metodą będzie skorzystanie z usług FinTechów. Sam FinTech to sektor gospodarki obejmujący przedsiębiorstwa operujące w branży finansowej oraz technologicznej. Firmy określane mianem FinTechów najczęściej świadczą usługi finansowe za pośrednictwem internetu. Do nich między innymi należą: kantory internetowe, platformy specjalizujące się w przekazach pieniężnych oraz portfele elektroniczne.

Przelew bankowy SEPA

SEPA to skrót od angielskich słów Single Euro Payments Area, które należy przetłumaczyć jako Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Nie trudno się zatem domyśleć, co to jest przelew SEPA. Jest to rodzaj przelewu, który służy do rozliczeń wyłącznie w euro. Dostępny jest we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, a także na Islandii, w Liechtensteine, Szwajcarii, Norwegii oraz na niektórych europejskich obszarach zamorskich (Martynika, Gwadelupa, Gujana Francuska, Madera, Reunion, Gibraltar, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta i Melilla, Azory).

Jak wysłać pieniądze z Polski do Austrii przelewem SEPA

Po zalogowaniu do banku należy wybrać opcję „przelew zagraniczny” i zaznaczyć SEPA. Następnie uważnie wypełniamy formularz przelewu, podając następujące dane:

  • imię, nazwisko, adres oraz kraj odbiorcy;
  • numer rachunku adresata w formacie IBAN – międzynarodowy numer rachunku bankowego;
  • kod BIC (SWIFT) – jest to kod, który identyfikuje dany bank przy przelewach międzynarodowych, można go znaleźć bez większych problemów na stronie swojego banku.

Na koniec podajemy sumę przelewu. W przypadku wykonywania przelewu SEPA z konta w złotówkach należy podać kwotę transferu w euro. Bank pod spodem powinien wyświetlić tę sumę w złotówkach w celach informacyjnych, aby nadawca miał świadomość jaka suma zostanie pobrana z konta. Jeśli wszystko się zgadza, potwierdzamy wykonanie przelewu, w sposób wymagany przez bank.

Uwaga na błędy

Przelew zagraniczny to operacja, która przebiega nieco inaczej niż zwykły przelew krajowy online. Podstawową różnicą jest fakt, że zlecając transakcję do innej osoby w Polsce w polu odbiorcy można właściwie wpisać cokolwiek. Banki nie weryfikują wtedy nazwy odbiorcy, liczy się tylko numer konta. Przelewy zagraniczne posiadają już nieco większe wymagania. Ważne, aby przy wykonywaniu przelewu SEPA, sprawdzić dokładnie, czy wszystkie informacje podaliśmy prawidłowo. Jeśli wystąpi jakikolwiek błąd, płatność może zostać odrzucona, opóźniona lub zakwalifikowana jako zwykły przelew międzynarodowy SWIFT, który jest znacznie droższy. Ponadto możemy zostać obciążeni tak zwaną prowizją banku przyjmującego, czyli banku, w którym konto posiada odbiorca przelewu. Koszty takiej niepoprawnie zrealizowanej operacji mogą wynieść nawet kilkadziesiąt euro.

Firmy FinTech

Mimo iż przelewy bankowe to metoda popularna, to nie jest zbyt opłacalna, ze względu na niekorzystne przewalutowanie. W znacznej większości przypadków w Polsce zarabia się w złotówkach. Jeśli chcemy przesłać pieniądze za granicę, np. do Austrii, to złotówki muszą zamienić się w euro – tu pojawiają się opłaty, których często nie dostrzegamy. Według danych rynkowych koszty przewalutowania w bankach należą do najmniej korzystnych. Jeśli więc szukamy najtańszego sposobu na przelanie pieniędzy do innego kraju, warto sprawdzić pośredników, którzy pobierają z reguły niższe prowizje. Ponadto wykonanie przelewu za pomocą usług wybranej firmy FinTech jest zazwyczaj znacznie prostsze. Firmy realizujące przekazy oraz kantory internetowe działają podobnie. Jeśli chcemy wysłać pieniądze z Polski na rachunek w Austrii wystarczy przelać pieniądze na konto danej platformy. Po wymianie waluty serwisy te odsyłają środki na dowolny rachunek za granicą. Takie firmy są ściśle regulowane prawnie. W przypadku portfela elektronicznego przesyłanie środków odbywa się pomiędzy e-portfelami, więc zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć założone w danym serwisie konto, do których będą mieli podpiętą swoją kartę płatniczą.

Jak wysłać pieniądze z Polski do Austrii przez Wise?

Założenie konta i realizacja przelewu poprzez firmę świadczącą internetowe usługi finansowe jest szybkie i proste. Pokażemy to na przykładzie Wise. Aby skorzystać z usług Wise, wystarczy założyć konto na ich stronie, klikając w nasz link, co umożliwia darmowy pierwszy przelew. Następnie wpisujemy kolejno:

  • imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz hasło.

Po kilku sekundach, otrzymujemy wiadomość e-mail, która weryfikuje podany przez nas adres.  Klikamy w załączony do wiadomości link aktywacyjny i przechodzimy przez proces weryfikacji tożsamości.

Całość nie zajmuje więcej niż 2 minuty czasu, w dodatku proces rejestracji jest darmowy, a po jego zakończeniu od razu możemy zlecić przelew. Po zalogowaniu do serwisu, znajdziemy się w panelu kalkulatora przelewu, gdzie trzeba wybrać kraj, z którego wysyłamy pieniądze, czyli Polskę i kraj odbiorcy przelewu – Austrię. Następnie wpisujemy kwotę i wybieramy rodzaj przelewu. Klikamy „kontynuuj” i wprowadzamy dane odbiorcy przelewu:

  • imię i nazwisko, numer rachunku, tytuł przelewu.

Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności na konto Wise, wykorzystując dane wygenerowane przez system (tytuł przelewu oraz numer rachunku). Każdy przelew jest sprawdzany, jeśli wystąpi jakaś nieprawidłowość, dział obsługi klienta kontaktuje się z nadawcą, w celu potwierdzenia danej transakcji. Osoba, która błędnie wpisze dane do przelewu, nie jest obciążana żadnymi kosztami, a problem jest rozwiązywany natychmiastowo.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.