Ile kosztuje przelew z Polski do Austrii, to zależy od oferty banku lub firmy przekazującej pieniądze. W skład kosztów będzie wchodziła opłata za wykonanie usługi oraz koszty przewalutowania. O ile w pierwszym przypadku stawki są z reguły stosunkowo niskie, to przewalutowanie będzie stanowiło większość kwoty, którą za zagraniczny przelew poniesiemy. Warto się przyjrzeć dokładniej, ile zapłacimy za transakcje, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
Spis treści:
- Międzynarodowe transakcje bankowe
- SWIFT
- SEPA
- Weź pod uwagę kurs wymiany waluty
- Instytucje pozabankowe
- Najlepsza oferta
Ile kosztuje przelew z Polski do Austrii
Ile kosztuje przelew z Polski do Austrii, to pytanie może nurtować wielu Polaków, zamieszkujących aktualnie Austrię. Obecnie jest ich 55 tysięcy, ale ta liczba z każdym rokiem może wzrastać, zwłaszcza wobec rosnących dzisiaj cen i inflacji w Polsce. Austria należy do Unii Europejskiej, więc rozpoczęcie pracy na jej terenie wiąże się z minimalną ilością formalności. Zarobki są dużo wyższe niż w Polsce, ale też zaliczają się do jednych z najwyższych w Europie. Nawet pracownicy niższego szczebla zarabiają w Austrii przyzwoite pieniądze. W miarę awansów i podnoszenia zarobków życie staje się coraz lepsze. W przypadku emigracji zarobkowej da się sporo odłożyć na potrzeby późniejszego życia w Polsce. Osoby związane finansowo z naszym krajem, prędzej czy później napotkają się z koniecznością znalezienia efektywnego sposobu, aby wykonywać przelewy zagraniczne z jednego konta na drugie. Warto sprawdzić gdzie zrobić to najtaniej. Przyglądamy się bankom i innym instytucjom finansowym, specjalizującym się w międzynarodowych przekazach pieniężnych.
Zagraniczne przelewy bankowe
Zagraniczne przelewy bankowe, mogą być realizowane za pomocą jednego z dwóch systemów obsługujących finansowe transakcje międzynarodowe: SWIFT i SEPA:
- SWIFT to Stowarzysienie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Organizacja umożliwia bezpieczną i wydajną komunikację między instytucjami członkowskimi – z reguły między bankami. Obecnie działa w ponad 200 krajach i umożliwia przesyłanie środków z konta osobistego do dowolnego banku na całym świecie i w niemal każdej walucie. Z tego względu, jest to najpowszechniejszy rodzaj zagranicznych przekazów bankowych.
- SEPA to Jednolity Obszar Płatniczy w Euro (ang. Single Euro Payments Area), który tworzy wspólny obszar bezgotówkowego rozliczenia w euro. Zrzesza państwa należące do Unii Europejskiej, a także Lichtenstein, Norwegię, Monako, San Marino, Islandię i Szwajcarię. Łącznie z systemu korzysta aż 36 krajów i terytoriów zależnych. SEPA jest jednym z elementów integracji europejskiej, zakładającej łatwiejszy przepływ osób, towarów i usług pomiędzy europejskimi państwami.
Opłata za przelew SWIFT
Polskie banki stosują prowizję procentową za zlecenie przelewu SWIFT, dlatego cena opłaty różni się w zależności od przesyłanej kwoty pieniędzy. Prowizja w bankach waha się zazwyczaj między 0,2% a 0,5% wartości transakcji. Zazwyczaj jednak ustalone są widełki ceny – minimalna i maksymalna. Najniższa wynosi około 20zł, natomiast maksymalny koszt przelewu może wynieść nawet 300zł. Przelewy SWIFT nie należą do szczególnie szybkich – czasem przyjdzie nam poczekać na środki 3 dni, albo i dłużej. Możliwość skrócenia czasu transakcji jest extra płatna. W zależności od banku sięga nawet 150-200 złotych. W transakcjach SWIFT między bankami niejednokrotnie uczestniczą banki pośredniczące. Mogą one naliczać dodatkowe opłaty, których w momencie zlecania przelewu, nie znamy. Z łatwością da się zauważyć, że przelewy SWIFT, nie są szczególnie opłacalne. W krajach europejskich zdecydowanie wydajniejszą opcją są przelewy SEPA.
Opłata za przelew SEPA
System SEPA, w przeciwieństwie do SWIFT, nie korzysta z usług banków pośredniczących, co przekłada się na szybszą realizację przelewów oraz na niższe koszty. Opłaty za wykonanie transferu są z góry narzucone przez banki i nie należą do wysokich, bo zazwyczaj wahają się między 5 a 10 złotych w oddziałach. Natomiast transakcje online z reguły są darmowe. Chcąc wysłać przelew w trybie pilnym zapłacimy 20zł, niezależnie od wysokości przesyłanej kwoty. Należy pamiętać, że przelew SEPA to przelew bankowy, który rozliczany jest tylko i wyłącznie w euro. Oczywiście, można go wykonać, także z konta prowadzonego w innej walucie, na przykład w złotówkach, jednak w takiej sytuacji trzeba się liczyć z przewalutowaniem transakcji na euro po kursie bankowym.
Przewalutowanie
Zlecenie transferu z konta złotówkowego na konto prowadzone w innej walucie (np. w Euro), zawsze będzie podlegało kosztom przewalutowania. Niezależnie od metody przesłania pieniędzy. Instytucje finansowe pobierają opłatę za spread walutowy, czyli różnicę pomiędzy ceną kupna i sprzedaży określonej waluty. Wysokość spreadu ustalana jest przez dane jednostki samodzielnie, to znaczy, że różni się w zależności od oferty. Jeżeli ktoś nie zna dobrze aktualnych kursów walut, może napotkać na bardzo niekorzystną wymianę, nie zdając sobie z tego sprawy. Należy mieć świadomość, że w bankach spread jest wysoki, o 6-10% wyższy od kursu rynkowego. Tak naprawdę, on stanowi główne źródło zysku z transferów międzynarodowych. Im poziom spreadu jest wyższy, tym klient jest bardziej stratny na wymianie, im jest niższy – tym więcej oszczędza. Dane rynkowe wskazują, że najwyższe spready notuje się w bankach, natomiast najniższe dostępne są w firmach online.
Ile kosztuje przelew z Polski do Austrii za pośrednictwem serwisów online?
Coraz bardziej popularne stają się firmy, realizujące przelewy pieniężne. Za ich pośrednictwem transfer środków z konta na konto jest znaczenie tańszy, ponieważ odchodzą koszty związane z nieopłacalnym spreadem walutowym. Aktualnie na rynku jest wiele firm realizujących zagraniczne przekazy bankowe. Przyjrzyjmy się, ile kosztuje przelew z Polski do Austrii, za pośrednictwem wybranych serwisów:
- Western Union – wysyłając pieniądze z konta na konto, koszt przelewu wynosi 4,90zł, natomiast przy opcji odbioru gotówki w punkcie należność równa się 9,90zł;
- Transfergo – transfer kosztuje 4,99zł, przy opcji ekspresowej wzrasta do 7,99zł;
- Wise – opłata zależy od wysokości przesyłanej kwoty, przy 1000zł, jest to trochę poniżej 10zł, za wysłanie 5000zł zapłacimy około 43zł;
- MoneyGram – opłata za przelew do Austrii, wynosi 13zł z konta na konto, środki u odbiorcy znajdą się w ciągu 5 dni roboczych, opcja z natychmiastowym odbiorem gotówki, w zagranicznym punkcie to 18 zł;
- Wise – za przesłanie pieniędzy z konta na konto zapłacimy tylko 2,85 zł+ 0,64%.
Gdzie będzie najlepiej?
Wise to najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i oszczędność podczas przesyłania pieniędzy za granicę. Aby rozpocząć, zakładamy konto na stronie Wise, klikając w nasz link, który zapewnia darmowy pierwszy przelew. Proces jest prosty: wpisujemy kwotę, wybieramy walutę docelową, wprowadzamy dane odbiorcy i zatwierdzamy szczegóły transakcji. Następnie wybieramy metodę płatności i finalizujemy przelew. Wise oferuje pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu od razu wiemy, jakie będą opłaty oraz jaki kurs wymiany zostanie zastosowany. Możemy również śledzić status przelewu, aż pieniądze trafią na konto odbiorcy.
Komentarze