Jak długo idzie przelew krajowy, zależy przede wszystkim od chwili zlecenia transakcji i tego, pomiędzy jakimi bankami przesyłane są środki. Jeśli nadawca i odbiorca mają konto w tym samym banku, to przelew jest księgowany od razu i pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się niemal natychmiast. Kiedy korzystamy z dwóch różnych banków, standardowy przelew idzie od dwóch godzin do nawet kilku dni. Dlaczego tak się dzieje i o czym warto wiedzieć?
Spis treści
- Przelew krajowy między dwoma bankami
- Czym jest system Elixir?
- Na czym polegają sesje Elixir?
- Księgowanie przez banki
- Jak sprawdzić, ile będzie szedł przelew krajowy?
- Jak sprawdzić w jakim banku odbiorca ma konto?
- Jak długo idzie przelew krajowy ekspresowy?
Jak długo idzie przelew krajowy między dwoma różnymi bankami?
Jak długo idzie przelew krajowy między dwoma różnymi bankami? Zależy od godziny księgowania transakcji przez bank oraz od harmonogramu sesji Elixir. Sesje Elixir to termin, które zna każdy związany z sektorem bankowym. Jednak chcąc się dowiedzieć, w jakich godzinach nasz przelew dotrze do odbiorcy, dobrze będzie zapoznać się z tym pojęciem. Jeżeli adresat ma konto w innym banku, a transakcja wykonywana jest na terenie Polski, to będzie obsługiwana przez sesję Elixir. W praktyce, to większość transakcji będzie księgowana o rożnych godzinach, ponieważ obecnie dużo rzadziej trafi się, że nadawca i odbiorca korzystają z usług tego samego banku. Warto zapoznać się z harmonogramem tych sesji oraz z godzinami księgowania transakcji przez banki. Od nich zależy, czy środki pieniężne znajdą się na koncie odbiorcy tego samego dnia, czy dopiero w kolejnym dniu roboczym.
Czym jest system Elixir?
System Elixir funkcjonuje od 1994 roku, jego pełna nazwa brzmi System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. Zadaniem systemu jest sprawne rozliczanie detalicznych płatności pomiędzy bankami, które odbywają się na terenie Polski. System płatniczy umożliwia wykonywanie przelewów pomiędzy bankami zarówno przez osoby fizyczne, firmy, instytucje publiczne, jak i same banki. Wszystkie transakcje kontroluje Krajowa Izba Rozliczeniowa, która gwarantuje poprawność wykonywanych operacji. Jest to główny dostawca infrastruktury polskiego systemu płatniczego. System Elixir obsługuje wyłącznie operacje, które spełniają określone warunki. Walutą transakcji w systemie musi być polski złoty oraz kwota wykonywanego przelewu nie może przekraczać 1 mln złotych. Elixir spełnia najwyższe standardy europejskie dotyczące jakości obsługi płatności międzybankowych. Krajowa Izba Rozliczeniowa dba także o bezpieczeństwo przesyłania danych. Dzięki temu uczestnicy systemu mają gwarancję bezpieczeństwa i nienaruszalności przesyłanych danych.
Na czym polegają sesje Elixir?
Transakcje do systemu Elixir można kierować przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia. Niemniej jednak ich rozliczenie odbywa się w ciągu dnia, podczas jednej z trzech sesji Elixir. To właśnie one umożliwiają przekazanie środków pieniężnych między bankami, w zaledwie kilka godzin, jeśli zlecimy transakcję o odpowiedniej godzinie. System Elixir działa wyłącznie w dni robocze. Przelewy realizowane w weekendy albo dni świąteczne, trafią na konto odbiorcy dopiero w kolejnym dniu roboczym. Wyjątek stanowią również dni 24 i 31 grudnia, w ciągu których odbywają się tylko dwie pierwsze sesje rozliczeniowe. Sesje Elixir pomiędzy bankami księgowane są przez Narodowy Bank Polski, trzy razy dziennie, w następujących godzinach:
- I poranna sesja – od 9:30 do 12:00,
- II popołudniowa sesja – od 13:30 do 15:00,
- III wieczorna sesja trwa – 16:00 do 17:30
Księgowanie przez banki
Banki rozliczają się w oparciu o powyższy harmonogram sesji NBP, dodatkowo każdy z nich ustala swoje własne, dokładne godziny sesji przelewów wychodzących i przychodzących.
- Sesje wychodzące są to godziny, w których pieniądze zostają wysłane z konta nadawcy przelewu;
- Sesje przychodzące to godziny, po których pieniądze powinny być dostępne na koncie odbiorcy przelewu.
Zazwyczaj na stronach banków, bez większych trudności, można znaleźć informację o godzinach sesji przychodzących i wychodzących, ustalonych przez ten bank.
Jak sprawdzić, ile będzie szedł przelew krajowy?
W celu określenia, kiedy dotrze przelew wysłany z konta w banku 1 na konto w banku 2, musimy:
- opierając się na harmonogramie przelewów wychodzących banku 1 (z którego wysłano przelew) należy odczytać, czy wysłany przelew zostanie rozliczony w sesji porannej, popołudniowej, czy wieczornej;
- należy ustalić przed jaką sesją przelewów przychodzących banku 2 zakończyła się sesja rozrachunkowa NBP.
Zamknięcie wejścia w NBP następuje w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Zlecenie, które zostaną złożone do godziny 13:30, powinny pojawić się na rachunku odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak zlecenie zostało złożone po godzinie 16, to przelewu można spodziewać się na drugi dzień, maksymalnie do godziny 12:00. Jeśli jednak ostatnia sesja wychodząca w banku nadawcy odbywa się o godzinie 14:00. Oznacza to, że przelew zlecony o godzinie 14:01, dotrze do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym, mimo że sesja ELIXIR w NBP rozpocznie się dopiero o godzinie 16:00. Podobnie działają sesje przychodzące – w jednym banku środki pojawią się na koncie już o godzinie 16:30, w innym należy poczekać na przelew aż do 17:30.
Jak sprawdzić w jakim banku odbiorca ma konto?
Jeżeli chcemy sprawdzić godziny sesji przychodzących w banku odbiorcy, musimy najpierw wiedzieć z usług, którego banku korzysta odbiorca. Jeśli wolimy nie pytać, można to sprawdzić w inny sposób, to znaczy zidentyfikować bank po numerze rachunku adresata. W takim wypadku, należy skupić się na cyfrach w pozycjach od 3 do 6, ponieważ to one określają identyfikator instytucji bankowej. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jaki bank posiada dany identyfikator. Poniżej znajdują się wybrane przykłady:
- 1010 Narodowy Bank Polski;
- 1020 Bank PKO BP;
- 1240 Pekao SA;
- 1320 Bank Pocztowy;
- 1090 Santander Bank Polska;
- 1940 Credit Agricole Bank Polska;
- 2480 Getin Noble Bank;
- 1140 mBank;
- 1160 Bank Millennium;
- 2490 Alior Bank.
Jak długo idzie przelew krajowy ekspresowy?
Dla osób, które nie mogą czekać kilku godzin ani całego weekendu na przelew, w 2012 roku, powstał specjalny system o nazwie Elixir Express. Jest to płatność natychmiastowa, która może okazać się niezwykle pomocna, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Przelew wykonany w ten sposób powinien dotrzeć do odbiorcy w kilka, kilkanaście sekund i to niezależnie od pory dnia ani tygodnia. Usługa dostępna jest w większości banków, jednak warto zaznaczyć, że niektóre z nich udostępniają płatność Elixir Express, jedynie w konkretnych godzinach i tylko wtedy można zrealizować szybki przelew. Dalszych informacji w tym temacie należy poszukać na stronie swojego banku. Za przelew ekspresowy zazwyczaj pobierana jest opłata. Nie jest ona jednak wymogiem, to oznacza, że bank sam decyduje, czy udostępni swoim klientom tę usługę jako płatną, czy też darmową.
Komentarze