Ile kosztuje przelew z Anglii do Polski? Pytanie to od dawien dawna trapi całą Polonię, która chce zlecać takie płatności tanio i korzystnie. Sprawdźmy więc, gdzie możemy znaleźć tak przystępną cenowo usługę. Oczywiście do dyspozycji od zawsze mamy tradycyjne przelewy bankowe. Jednak generują one ogromne koszty. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją znacznie bardziej opłacalne alternatywy. Jakie? Dowiecie się tego w poniższym artykule, zapraszamy!
Spis treści:
- Wprowadzenie do tematu
- Koszty usługi i inne opłaty
- Istota kursu walut GBP/PLN
- Czy opłaca się przez bank?
- Punkty agencyjne WU/MG
- Jak przelać najkorzystniej?
- Gdzie za darmo? Z TransferGo!
Ile kosztuje przelew z Anglii do Polski? – wstęp
Ile kosztuje przelew z Anglii do Polski? Niestety, ale nie ma jednej i przejrzystej odpowiedzi na to pytanie. Jest to wypadkowa faktu, iż tego typu usługi płatnicze uwzględniają różne czynniki, które determinują to ile rzeczywiście zapłacimy. Jednakże znając zasady, jakie obowiązują w branży międzynarodowych usług płatniczych możemy sprawić, że nie będziemy na tym stratni. A wręcz zyskamy! W jaki sposób to zrobić? Wystarczy zestawić ze sobą najpopularniejsze sposoby, a także wszystkie dostępne propozycje na rynku. Wówczas mamy pełną wizję tego, jak niska może być cena przelewu i jaki jest kurs przewalutowania? A także, czy poniesiemy dodatkowe opłaty? Niemniej, bez względu na to, na jaką metodę się zdecydujemy. To i tak zapłacimy przynajmniej kilka procent z ogólnej wartości transakcji. Rzecz jasna, najlepiej żeby był to jak najmniejszy procent ogółu naszego transferu. W ten sposób zapłacimy mniej, zaś odbiorca przelewu otrzyma zdecydowanie większą kwotę na swoim rachunku bankowym.
Koszt przelewu z Anglii do Polski – zależności oraz onne opłaty
Przelew z Anglii do Polski stanowi jeden z najbardziej obleganych kierunków przelewów zagranicznych. Z uwagi na dostępność wielu rozwiązań płatniczych w tym obszarze, dobrze poznać pewne uwarunkowania. Mowa tu o podstawowych czynnikach, które wpływają na koszt przelewu. Chodzi rzecz jasna o:
- cenę zlecenia usługi – im jest niższa, tym oczywiście lepiej dla klienta. Niektóre instytucje świadczą nawet darmowe przelewy zagraniczne. Warto jednak sprawdzić, czy taka promocja nie odbija się na zaniżonych stawkach przewalutowania. Z danych rynkowych wynika, że najniższe, a nawet bezpłatne przelewy znajdziemy w firmach online. Natomiast najwyższe ceny za usługę generują niestety banki.
- kurs wymiany GBP/PLN – krótko mówiąc, stawki wymiany walut są najistotniejszą składową kosztu przelewu zagranicznego. Wysokie kursy oznaczają, że beneficjent przelewu otrzyma większą kwotę do odbioru. Natomiast przy niższych stawkach my płacimy więcej, a adresat dostaje mniej złotówek.
- udział korespondentów – jeżeli w naszej transakcji występują pośrednicy, w postaci banków korespondentów, to koszty automatycznie rosną. Im jest ich więcej, tym większą prowizję zapłacimy. Niestety jej wysokość nie jest do końca wiadoma, a dowiadujemy się o niej już po realizacji usługi.
- rodzaj sieci przelewów – występują dwie – SEPA/SWIFT. Pierwsza jest o wiele bardziej korzystniejsza, gdyż nie ma w niej pośredników, zaś koszt jej zlecenia nie przekracza 30 PLN. Jednak jedyna waluta, jaką się tutaj akceptuje to euro. Tak więc, w przypadku przelewu z Anglii do Polski musiało by dojść do podwójnego przewalutowania: GBP->EUR->PLN. Fakt ten sprawia, że wybiera się przelew zagraniczny SWIFT, choć zwykle jest bardziej kosztowny, niż SEPA. W tej sytuacji wychodzi taniej.
- opcję kosztową płatności – ten parametr umożliwia nam uszczuplenie kosztów transakcji. W ustawieniach przelewu wystarczy zmienić tzw. opcję kosztową płatności. Decyduje ona o tym, kto zapłaci za przelew. Wyróżnia się następujące: OUR (płaci zleceniodawca), SHA (koszty dzieli się na obie strony) oraz BEN (opłaty są po stronie zleceniobiorcy).
- tryb księgowania wpłaty – jest to czynnik, który może mieć wpływ na koszty, ale nie musi. Odpowiada głównie za czas realizacji usługi. Jeśli nie jest to dla nas priorytetowe, to zostając przy trybie “Spot” nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Natomiast przyspieszone tryby: Tomnext oraz Overnight to podstawa do naliczenia kolejnych opłat.
Kurs wymiany funta na PLN
Jak sprawić, żeby wymiana waluty z funtów szterlingów na polskie złotówki przebiegła dla nas zyskownie? Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać, bowiem wystarczy wcześniej sprawdzić, jaki jest poziom spreadu walutowego. Decyduje on o tym, czy kurs będzie bardziej opłacalny czy też mniej. Im spread jest wyższy, tym gorszą stawkę otrzymamy. Tym samym duża nadwyżka naszych pieniędzy trafia w ręce banku, bądź innego dostawcy usług. Zaś im jest niższy, tym więcej kasy zostaje w naszej kieszeni. Statysycznie najwyższe spready ustalają instytucje bankowe, a najniższe wyspecjalizowane firmy online.
Przelew bankowy z Anglii do Polski
Jak zrobić przelew z Anglii na polskie konto? Jedną z najbardziej znanych metod pozostaje pośrednictwo banków. Oczywiście korzystanie z banków jest niejako zbędne, aby funkcjonować w obecnych czasach. Natomiast w kwestii zlecania przelewów za granicę niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Powyżej wytłumaczyliśmy jasno, że propozycje podmiotów bankowych są najmniej opłacalnymi z możliwych. Tyczy się to zarówno łącznych kosztów, jak i czasu realizacji usługi. W ten sposób banki pozostają daleko w tyle za konkurencją.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o przelewach bankowych z Anglii do Polski? Sama procedura nie należy do najprostszych, ponieważ należy podać numer konta w obiorcy w międzynarodowym formacie SWIFT. Do tego wymaga się jeszcze wpisania kodu BIC (SWIFT) banku odbiorcy. Dodatkowo opłata za samo zlecenie takiej usługi wynosi średnio od 20 do nawet 35 GBP. Dotyczy to opcji kosztowej OUR. Co gorsza, opłata ta jest ruchoma, a zależy od tego, jaka jest wartość przelewu. Toteż, im więcej wysyłamy, tym większą opłatę też poniesiemy.
Western Union Anglia / MoneyGram Anglia
Drugą z opcji, jaką chcieliśmy krótko omówić jest odwiedzenie tzw. Money Shop. Są to kantory, które świadczą usługi takich agencji płatniczych, jak Western Union czy MoneyGram. Jeśli chodzi o kwestię opłat to wygląda ona następująco. Przykładowo za przelew poniżej 400 GBP zapłacimy mniej aniżeli w banku. Powyżej tej wartości jest już podobnie, a nawet drożej. Kursy wymiany walut także pozostawiają wiele do życzenia. Zaletą jest oczywiście duża dostępność tych punktów w angielskich miastach. Pomimo tego, przelewy międzykrajowe w tej formie nie jest zbyt korzystne. Co więc pozostaje?
Zobacz, ile kosztuje przelew z Anglii do Polski w firmie online?
Podsumowując temat tego, ile kosztuje przelew z Anglii do Polski powoli zbliżamy się do końca naszego artykułu. Domyślamy się, że omówione powyżej rozwiązania nie do końca spełniają Wasze oczekiwania. Na szczęście mamy jeszcze przysłowiowego “asa w rękawie”, co do którego jesteśmy 100% pewni! O co dokładnie chodzi? Mianowicie o tani transfer pieniędzy do Polski za pośrednictwem firmy internetowej. Jak już wiemy, wyspecjalizowane firmy online to numer 1 w branży międzynarodowych usług płatniczych. Na koniec pojawia się pytanie, którą ofertę najlepiej wybrać? Gotowe rozwiązanie znajdziecie tuż poniżej!
Pierwszy darmowy przelew z Anglii do Polski tylko w TransferGo!
Z TransferGo przesyłanie pieniędzy za granicę jest zawsze szybkie, wygodne i opłacalne. Aby zacząć korzystać z ich usług, należy założyć konto na stronie TransferGo za pomocą naszego linka, który oferuje darmowy pierwszy przelew. Po rejestracji, wprowadzamy kwotę do przelania oraz wybieramy walutę docelową. Następnie podajemy dane odbiorcy, takie jak imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, wybieramy metodę płatności i realizujemy przelew. TransferGo zapewnia pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu użytkownicy mogą dokładnie poznać opłaty i kurs wymiany. Proces można śledzić aż do momentu, gdy środki trafią na konto odbiorcy.
Komentarze