Darmowe przelewy zagraniczne to temat popularny dla klientów, poszukujących tanich i korzystnych rozwiązań na przekazanie środków za granicę. Tak więc, czy można bezpłatnie wykonywać transakcje między dwoma państwami? W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji zapraszamy serdecznie do lektury naszego dzisiejszego artykułu!
Spis treści:
- Wprowadzenie do tematu
- Jakie są rodzaje transferu?
- Opłaty za transfer za granicę
- Koszt transferów SEPA/SWIFT
- Z kim najtaniej? Z Wise!
Darmowe przelewy zagraniczne – słowem wstępu
Darmowe przelewy zagraniczne rzeczywiście istnieją, lecz na wstępie trzeba sobie zdać sprawę z jednego faktu. Mianowicie nigdy nie są one w 100% wolne od opłat. W dzisiejszych czasach, usługa bankowości internetowej stała się powszechnością. Realizowanie płatności z jednego państwa do drugiego wydaje się więc standardem. Aczkolwiek zlecanie transferów zagranicznych nadal może generować pewne opłaty. Dlaczego, skoro nazwa mówi co innego? Z prostej przyczyny – usługodawca naszej transakcji też musi zarobić na tej operacji. Nawet jeśli jedna część opłat jest wolna od kosztów, to już za inną będziemy musieli zapłacić. Tak jest wszędzie, bez względu na to, na jaką instytucję płatniczą się zdecydujemy.
Przelewy zagraniczne – SWIFT/SEPA
Generalnie za przelewy międzynarodowe odpowiadają dwa systemy płatnicze: SWIFT oraz SEPA, które umożliwiają nam wykonywanie takich operacji finansowych. Na polskim rynku usług bankowych są one dostępne we wszystkich znanych bankach komercyjnych. Przelew SWIFT a SEPA – czym się różnią? Jeśli chodzi o pierwszy z nich, czyli SWIFT to jego zasięg geograficzny obejmuje wszystkie państwa świata. Jeśli chodzi o walutę transakcji to również mamy do wyboru wszystkie światowe waluty. Tak więc taki przelew zagraniczny zleca się zwykle do państw spoza strefy SEPA.
Natomiast przelew europejski SEPA jak sama nazwa wskazuje jest transferem, który dedykuje się wyłącznie państwom europejskim. A konkretnie 36 członkom Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Należy do nich: 27 krajów członkowskich UE oraz 3 kraje należące do EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia). A także 4 mikropaństwa, posiadające osobne uzgodnienia monetarne z UE (Watykan, San Marino, Monako, Andora). Jak również 2 niezależne państwa, którymi są: Szwajcaria oraz Wielka Brytania (pomimo ostatecznego Brexitu w 2021 roku).
Ważne! Przelew typu SEPA możemy także zlecić do terytoriów zależnych niektórych państw europejskich, które niekoniecznie muszą leżeć na Starym Kontynencie. Są nimi: Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Alandzkie, Reunion, Martynika, Madera, Gwadelupa, Gujana Francuska, Gibraltar, Ceuta i Melilla oraz Azory.
Opłata za przelew zagraniczny
Ogólnie wyróżnia się dwie podstawowe opłaty, które spotkamy wszędzie: w bankach, kantorach czy też innych firmach.
- Opłata za zlecenie przelewu – jest to obligatoryjny koszt za wykonanie każdej transakcji. Zwykle przedstawia się ją jako stałą kwotę np. 1.99 GBP lub 9.99 PLN, bądź też jako konkretna wartość procentowa od ogółu przelewu.
- Kurs wymiany walut – nazywana też opłatą ukrytą. Jest to najważniejsza składowa, która wpływa na łączne koszty, jakie poniesiemy przy naszej transakcji. Nie jest tajemnicą, że to właśnie na przewalutowaniu, usługodawcy zarabiają najwięcej. Nie da się tego ominąć. Przykładowo posiadając konto bankowe prowadzone w złotówkach, a chcąc wysłać środki do Anglii czy Niemiec, musimy dokonać wymiany waluty. Odpowiednio na funty szterlingi czy euro. Efektem tego, jaki kurs otrzymamy jest spread walutowy, a konkretnie jego wysokość. Jak należy ją rozumieć? Jest różnicą, pomiędzy kursem kupna danej waluty, a kursem jej sprzedaży. Im spread jest wyższy, tym gorzej dla klienta, bo większość jego pieniędzy staje się zyskiem dla banku czy kantoru. Zaś im jest niższy, tym lepiej dla klienta, gdyż może oszczędzić.
Uwaga! Część usługodawców promuje swoje usługi jako nieodpłatne, lecz nie jest to do końca prawdą. Należy być ostrożnym i sprawdzić stawki wymiany walut. Może się okazać, że zwolniono nas z opłaty za przelew, zaś w zamian otrzymamy o wiele niższy kurs wymiany. Inną z opcji, na którą często nabierają się klienci, jest stosowanie wysokich stawek wymiany walut. Nieświadomi podstępu zlecamy korzystny przelew, nie zwracając uwagi na wysoką opłatę!
Koszt przelewu zagranicznego
Ile kosztuje przelew zagraniczny? To zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj przelewu zlecimy. Tak więc, należy rozgraniczyć kwestię opłat transferu zagranicznego na dwa typy przelewów, czyli przelew SEPA oraz SWIFT.
Ile kosztuje przelew SEPA?
Przelew SEPA jest znacznie tańszy od swojego starszego odpowiednika, czyli przelewu SWIFT. Skąd to wynika? Wedle regulacji prawnych UE, koszt przelewu SEPA nie może być większy, niż opłata za transfer środków w walucie danego kraju. Zlecając taki przelew w obszarze SEPA koszty mogą być więc bardzo niskie, bądź też darmowe. Co ważne, zawsze są one stałe, bez względu na wysokość przelewanej kwoty. Przyjmuje się, że przedział kosztów przelewu SEPA waha się od 0 do 20 zł. Zależnie od tabeli opłat i prowizji wybranego banku. Jak wiemy, w tej formie przelewu, jedyną akceptowalną walutą jest EUR. Tak więc nie powinniśmy zapominać jeszcze o obowiązkowym przewalutowaniu ze złotówek na euro.
Wykonując przelew zagraniczny, należy wybrać ponadto opcję kosztową płatności. W przelewie SEPA mamy do wyboru tylko jedną, lecz najtańszą, gdyż jest to opcja SHA. Czyli opłaty w niej są współdzielone pomiędzy zleceniodawcę, a zleceniobiorcę przelewu. Za prowizje po stronie banku nadawcy odpowiada więc nadawca, natomiast opłaty dla banku odbiorcy pokrywa odbiorca. W tej opcji nie ma pośredników. Uczestniczą tylko dwa banki: nadawcy i adresata, gdyż banki państw w strefie SEPA współpracują i należą do SEPA.
Koszt przelewu SWIFT
Przelew SWIFT jest niestety o wiele droższy, niż transfer metodą SEPA. Z czego to wynika? Jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy. Po pierwsze opłata za zlecenie przelewu jest ruchoma i zależy od tego, jaką kwotę wysyłamy. Tak więc, im więcej wyślemy, tym większą opłatę poniesiemy. Drugim aspektem jest horrendalnie wysokie przewalutowanie, które banki ustalają indywidualnie, na niekorzyść klienta. Tak więc, za samo zlecenie przelewu SWIFT możemy zapłacić “na dzień dobry” od 20 do nawet kilkuset złotych.
Dodatkowo jeszcze czeka na nas opłata za przewalutowanie oraz prowizje ze strony banków korespondentów. Co to jest? Są to pośrednicy naszej transakcji, którzy okazują się niezbędni, jeżeli banki nadawcy i adresata przelewu nie współpracują ze sobą. Toteż w transferze SWIFT oprócz banku nadawcy i odbiorcy udział bierze jeszcze co najmniej jeden bank pośredniczący. Może być ich więcej, jeżeli zajdzie taka konieczność, a każdy z nich pobierze stosowną prowizję. Jeżeli chodzi o wybór opcji kosztowej płatności, to tutaj mamy aż trzy rozwiązania podziału opłat:
- OUR – ogół opłat ponosi nadawca przelewu;
- SHA – koszty są współdzielone pomiędzy obie strony transakcji;
- BEN – wszystkie koszty są po stronie adresata przelewu.
Darmowe przelewy zagraniczne? – tylko w Wise!
Gdzie znajdziemy darmowe przelewy zagraniczne? Na pewno nie w instytucjach bankowych. Na szczęście, nie musimy długo szukać, gdyż konkretną odpowiedzią na to pytanie jest oferta firmy online, Wise. Z Wise wykonają Państwo bezpłatny transfer środków z Anglii do Polski, jak również z Polski do UK. Jak to zrobić? Bez obaw! W serwisie Wise cała usługa przebiega zawsze szybko, wygodnie i korzystnie. Aby zacząć korzystać z usług Wise, należy najpierw założyć konto na ich stronie internetowej korzystając z naszego linka otrzymasz pierwszy przelew za darmo. Po rejestracji wystarczy podać kwotę, którą chcemy przelać, oraz walutę, na którą chcemy ją przeliczyć. Następnie, należy wprowadzić dane odbiorcy, takie jak jego imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, możemy wybrać metodę płatności i dokonać przelewu. Wise zapewnia pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wyniosą opłaty i jaki kurs wymiany zostanie zastosowany. Po zakończeniu procesu możemy śledzić status naszego transferu aż do momentu, gdy pieniądze dotrą do odbiorcy.
Komentarze