Czy można przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie? Odpowiedzi na to pytanie mogą szukać te osoby, które dopiero planują wyjazd do Wielkiej Brytanii lub są tam od niedawna. Dla wielu naszych rodaków Wyspy są miejscem, gdzie chcą pracować, osiedlać się, żyć. Kiedy pomimo wyjazdu nadal mamy pewne zobowiązania finansowe w Polsce, pojawia się potrzeba transferu pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Jedną z podstawowych metod przesłania środków z brytyjskiego konta do Polski jest standardowy przelew bankowy, jednak pamiętajmy, że na rynku są dostępne również nowocześniejsze metody – wygodniejsze i bardziej opłacalne.

Spis treści:

Czy można przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie?

Czy można przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie? Zastanawiać to może wielu naszych rodaków, którzy planują swój pobyt w Wielkiej Brytanii. Niewątpliwie przyczyną skłaniającą, zwłaszcza młodych Polaków do emigracji, jest czynnik ekonomiczny. Emigracja zarobkowa jest niezwykle powszechnym zjawiskiem. Polacy wyjeżdżają do różnych miejsc na świecie, a pomimo brexitu Wielka Brytania wciąż jest atrakcyjnym miejscem do życia. Państwo to utożsamiane jest z dostępem do pracy, wysokimi zarobkami, dobrą opieką medyczną i bogatym zapleczem socjalnym. Bardzo często emigranci pozostają związani ze swoim rodzinnym krajem, gdzie wspierają finansowo rodzinę lub po prostu odkładają na swoją przyszłość. W takich wypadkach transfer pieniędzy z angielskiego konta na polskie jest konieczny i na szczęście – jak najbardziej możliwy. Jednym z powszechniejszych sposobów przesłania pieniędzy z brytyjskiego konta do Polski jest przelew bankowy SWIFT. Poniżej opisujemy co jest niezbędne do zlecenia takiej transakcji oraz na sam koniec artykułu przedstawimy nowocześniejszą alternatywę.

Przelew bankowy

Żeby wykonać przelew bankowy, należy mieć założone konto w jednym z banków w Wielkiej Brytanii. Obecnie właściwie każdy brytyjski bank posiada opcję przesyłania pieniędzy zarówno na rachunek walutowy prowadzony w funtach, jak i na konto złotówkowe. Przelew za pomocą, którego możemy dokonać transakcji z UK, nazywa się SWIFT. Nazwa pochodzi od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli od Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to organizacja, która od kilku dekad umożliwia wzajemną wymianę informacji między instytucjami członkowskimi oraz transfery pieniężne. Początkowo SWIFT zrzeszał instytucje z zaledwie kilkunastu państw, dziś obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały glob. Dzięki czemu można zlecić przelew ze swojego konta bankowego właściwie do dowolnego miejsca na całym świecie. Zlecenie przelewu międzynarodowego różni się od krajowego, gdzie liczy się właściwie tylko poprawne wpisane numeru rachunku odbiorcy. Przy transakcjach zagranicznych, należy skrupulatnie wypisać wszystkie niezbędne dane osoby, do której wysyłamy przelew oraz banku, z którego odbiorca korzysta. W przypadku wystąpienia błędu transakcja najpradopodobniej będzie odrzucona, co często wiąże się z niepotrzebnymi kosztami. Jakie dane będą nam potrzebne?

Dane do przelewu bankowego

Do zlecenia przelewu SWIFT będzie nam potrzebny: numer rachunku odbiorcy, jego imię i nazwisko (bądź nazwa firmy), kraj gdzie docelowo ma dotrzeć przelew oraz pełna nazwa i adres banku, w którym adresat posiada konto. Ponadto numer IBAN oraz kod BIC/SWIFT. Co się kryje pod dwoma, ostatnimi pojęciami? Już wyjaśniamy:

  • numer IBAN konta odbiorcy przelewu – to międzynarodowy numer rachunku bankowego. Polski numer IBAN składa się z 28 znaków – 2 liter z przodu (PL) i 26 cyfr (numeru rachunku). Oznacza to, że wystarczy do numeru rachunku dodać z przodu dwie litery – PL;
  • kod BIC/SWIFT – to kod identyfikujący bank. Składa się najczęściej z 8 znaków, ale może ich być również 11.

Zazwyczaj wszystkie, powyższe informacje można znaleźć bez problemu na stronach banków.

Czas i koszty

W zależności od banku, którego jesteśmy klientem w UK, przelew SWIFT do Polski idzie od 2 do 5 dni roboczych. Taki czas realizacji transakcji najczęściej na swoich stronach podają same banki. Z pewnością nie jest to opcja, dla tych, którym zależy na natychmiastowym przelewie z UK do Polski. Jeśli chodzi o koszty zlecenia transakcji z Anglii do Polski, mamy tu dwie opłaty: stałą za zlecenie przelewu oraz marżę za kurs wymiany funtów na złotówki. Trzecią opłatą, która w momencie dyspozycji przelewu jest nieznana – to należność jaką policzy sobie za udział w transakcji bank korespodent. Stałe opłaty, w wybranych bankach w Anglii, prezentują się w następujący sposób:

  • Barclays: bez opłat online lub £25 w oddziale banku, odbiorca zapłaci £6.
  • Lloyds: opłata £9,50 zarówno przez internet, jak i w oddziale, adresat płaci £12.
  • HSBC: pobiera £4 online lub £9 w oddziale, odbiorca płaci £8.
  • Natwest: £15, jeśli przelew wynosi poniżej £5000 lub 0,3% z większej kwoty (maksymalnie £40), adresat zapłaci £7,50.
  • Halifax  opłata zazwyczaj wynosi £9,50 w zależności od rodzaju posiadanego przez nas konta.

Opłaty za wymianę waluty, którą liczą sobie banki zazwyczaj są wyższe od tych rynkowych nawet od 5 do 10%, na niekorzyść klienta. Koszty przewalutowania odchodzą, kiedy wysyłamy pieniądze na konto walutowe w Polsce, prowadzone w funtach. Natomiast, kiedy w kraju będziemy chcieli skorzystać z tych środków, to przy płatnościach w PLN i tak prędzej czy później będziemy musieli ponieść ten koszt.

Czy można przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie w inny sposób?

Inna metodą zlecenia transakcji zagranicznej będzie skorzystanie z usług FinTechów. Firmy określane tym mianem najczęściej świadczą usługi finansowe za pośrednictwem internetu. Do nich między innymi należą: kantory internetowe, serwisy specjalizujące się w przekazach pieniężnych oraz portfele elektroniczne. W przypadku tych ostatnich przesyłanie środków odbywa się pomiędzy e-portfelami, więc zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć założone konto w danym serwisie. Inaczej jest w przypadku kantorów internetowych oraz firm zajmujących się przekazami pieniężnymi. Jedynie nadawca musi się zarejestrować w wybranej przez siebie platformie. Zazwyczaj jest to proces, który nie trwa dłużej niż parę minut i przebiega całkowicie online. Jeśli chcemy wysłać pieniądze z Wielkiej Brytanii na polski rachunek wystarczy przelać pieniądze na konto danej platformy. Po wymianie waluty serwisy te odsyłają środki na wskazany przez nas rachunek za granicą. Takie firmy podlegają ścisłym regulacją prawnym, dzięki czemu mamy pewność, że nasze pieniądze bezpiecznie dotrą na konto adresata. Co ważniejsze realizacja transakcji trwa znacznie szybciej i są to usługi znacznie tańsze. Liderem na rynku pod względem jakości, czasu realizacji zlecenia oraz niskich opłat jest TransferGo.

Korzystne przelewy z TransferGo

Przelewy międzynarodowe przez TransferGo są zawsze szybkie, wygodne i opłacalne. Aby zacząć korzystać z usług tej firmy, należy założyć konto na ich stronie internetowej, używając naszego linka, który oferuje darmowy pierwszy przelew. Po rejestracji, wpisujemy kwotę, którą chcemy przelać, oraz wybieramy walutę docelową. Następnie podajemy dane odbiorcy, takie jak imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po potwierdzeniu szczegółów transakcji, wybieramy metodę płatności i dokonujemy przelewu. TransferGo gwarantuje pełną przejrzystość kosztów, dzięki czemu użytkownicy mogą dokładnie poznać opłaty i kurs wymiany. Proces można śledzić aż do momentu, gdy środki trafią na konto odbiorcy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.