Koszt przelewu z Anglii do Polski jest niezwykle istotny dla osób, które potrzebują systematycznie dokonywać takiej transakcji. Często zdarza się, że przebywając poza granicami naszego kraju nadal posiadamy w nim zobowiązania finansowe. Wiele osób, które wyjechały na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych, wysyła środki finansowe swoim najbliższym, którzy pozostali w Polsce. Z jakimi kosztami wiąże się realizacja takiego transferu? W jaki sposób zminimalizować koszty? Te kwestie zostaną poruszone w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Koszt przelewu z Anglii do Polski

Koszt przelewu z Anglii do Polski jest niezwykle istotny, jeśli dbamy o swoje finanse i nie chcemy przepłacać. Dlatego powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się ofertom, jakie są obecnie dostępne na rynku finansowym. Sposób, w jaki zdecydujemy się przesłać pieniądze jest niezwykle ważny i determinuje ostateczną cenę, jaką poniesiemy za finalizację transakcji. Na co zwrócić uwagę? Jakie są dostępne metody na przelewy z UK do Polski za darmo? Zapoznaj się z treścią artykułu i pozbądź się wątpliwości.

Czynniki wpływające na opłaty

Finalna opłata, jaką poniesiemy za przekaz pieniędzy z Wielkiej Brytanii do Polski jest uwarunkowana kilkoma czynnikami:

  • ceną zlecenia usługi,
  • pośrednikiem, za pomocą którego wysyłamy pieniądze,
  • kursem wymiany GBP/PLN,
  • ilością podmiotów biorących udział w finalizacji transakcji,
  • rodzajem sieci przelewów (SEPA lub SWIFT),
  • opcją kosztowa płatności (SHA, OUR, BEN),
  • trybem księgowania.

Rodzaj przelewu – SEPA czy SWIFT?

Wysyłając pieniądze za granice mamy możliwość zrealizowania przelewu za pomocą dwóch sieci przekazu – SEPA oraz SWIFT. Jaka jest między nimi różnica? Za pomocą którego dokonamy transakcji z UK do Polski?

SEPA

Za pomocą systemu SEPA (Jednolitego Obszaru Płatności w Euro) dokonamy przekazu pomiędzy państwami, które znajdują się w strefie euro. Funkcjonuje on na terenie 36 państw: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Czech, Estonii, Danii, Niemiec, Francji, Finlandii, Węgier, Grecji, Włoch, Irlandii, Litwy, Łotwy, Luksemburgu, Polski, Malty, Holandii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Słowenii, Słowacji, Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Watykanu, Monako, San Marino, Andory i Wielkiej Brytanii. Opłata za przelew metodą SEPA zwykle jest niska i odpowiada kwocie, jaką ponosimy w przypadku zlecania wewnętrznego przelewu krajowego. Niestety, ale musimy jeszcze doliczyć koszty przewalutowania. Przelew europejski SEPA wykonywany jest wyłącznie w euro. Natomiast walutą Zjednoczonego Królestwa jest funt brytyjski, a w Polsce rozliczamy płatności w polskich złotych. Nie oznacza to jednak braku możliwości zlecenia go z konta angielskiego na polskie. Jednak należy pamiętać o kosztach związanych z podwójnym przewalutowaniem (PLN → EUR → GBP). Co ma wpływ na wysokie koszty takiej transakcji.

SWIFT

SWIFT to skrót od angielskiej nazwy Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Z jego pomocą dokonamy przekazu środków w każdej walucie świata. Oznacza to, że chcąc wykonać transakcję z Anglii do Polski będziemy korzystać właśnie z tej sieci przekazu. Transfery pieniężny realizowane w obrębie SWIFT są znacznie droższe od tych, które wykonywane są za pośrednictwem SEPA. Najczęściej kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić wynosi w granicy od 6 do nawet 30 GBP. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty wymiany walut jako procent od kwoty przelewu i wynoszą one od 2% do 5% wartości transakcji. To nawet 20-50 GBP przy przelewie na kwotę 1 000 GBP.

Przekazując nasze środki poprzez SWIFT, jako zleceniodawca możemy wybrać opcję kosztową, według której zostanie podzielona całkowita cena przekazu:

  • OUR – cały koszt transakcji ponosi jej zleceniodawca,
  • SHA – cena za przelew zostaje podzielona pomiędzy nadawcę i odbiorcę,
  • BEN – ostateczną kwotę musi zapłacić odbiorca transferu.

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Współcześnie pojawia się coraz wiecej sposobów na przelewy walutowe z UK do Polski. Swoboda w przemieszczaniu się po świecie oraz coraz większa migracja zarobkowa sprawiają, że coraz więcej osób potrzebuje przesyłać środki finansowe pomiędzy krajami. Banki oraz inne instytucje bankowe starają się wprowadzać możliwie jak największe udogodnienia w tym zakresie. Jak jednak obecnie wygląda sytuacja u poszczególnych pośredników?

Bank

Jeśli chodzi o przelewy zagraniczne to pierwszym skojarzeniem, jakie się zazwyczaj pojawia jest bank. To nie tylko najbardziej tradycyjny, ale także najdroższy sposób na międzynarodową transakcję. Decydując się na realizację transferu za pośrednictwem banku musimy liczyć się z dużymi kosztami, jakie poniesiemy. Po pierwsze banki dokonują niekorzystnego przewalutowania. Spready walutowe w bankach są najwyższe, co sprawia, że finalna kwota, jaką otrzyma nasz odbiorca może się znacząco różnić od tej, którą przypuszczaliśmy. Poza tym realizują one przelewy za pomocą systemu SWIFT, który jest dość drogi i generuje innych pośredników, którzy mogą zażądać prowizji za wykonanie usługi. Cena za samo zlecenie transakcji może wynieść od 20 do 35 GBP. Nie jest to jednak pewna i stała opłata, ponieważ wynika ona z wartości przelewu, co oznacza że im więcej pieniędzy wysyłamy, tym więcej zapłacimy za finalizację transferu.

E – portfele i kantory internetowe

Pieniądze do Polski możemy przesłać także za pomocą portfeli elektronicznych oraz kantorów internetowych. Są to zdecydowanie tańsze opcje, niż bank. Nie oznacza to jednak, że pozbawione są jakichkolwiek opłat. W tym przypadku również występują najczęściej niekorzystne kursy wymiany walut. Dodatkowo pośrednik może nałożyć na nas dodatkowe opłaty związane z przekazem. Wysyłając małe kwoty zdecydowanie te dwa warianty będą tańszą opcją, niż bank. Jednak zlecając przekaz dużej kwoty koszt jest porównywalnym z tym, który oferują placówki bankowe. W przypadku e-portfela koszt przekazu może wynieść nawet 5-6% wartości przekazywanej kwoty. Plusem korzystania z e-portfeli oraz kantorów internetowych jest to, że możemy zlecić transakcję bez wychodzenia z domu i z dowolnego urządzenia.

Czy darmowe przekazy do Polski są możliwe?

Zastanawiasz się czy istnieje sposób, aby przesyłać pieniądze z Anglii do Polski bez ponoszenia jakichkolwiek opłat? W takim razie jesteś w idealnym miejscu! Korzystając z TransferGo, możemy cieszyć się szybkim, wygodnym i korzystnym sposobem przesyłania pieniędzy międzynarodowo. Aby rozpocząć, wystarczy zarejestrować się na stronie TransferGo przez nasz link, który oferuje darmowy pierwszy przelew. Po rejestracji, należy wprowadzić kwotę do przelania oraz wybrać walutę, na którą chcemy przeliczyć środki. Następnie wprowadzamy dane odbiorcy, w tym imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, wybieramy metodę płatności i realizujemy przelew. TransferGo gwarantuje pełną transparentność opłat, co pozwala na dokładne zapoznanie się z kosztami i kursem wymiany. Można monitorować cały proces do momentu, gdy środki trafią na konto odbiorcy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.