Boże Narodzenie – zwyczaje świąteczne w UK. Zastanawiasz się jak obchodzi się święta Narodzenia Pańskiego na Wyspach Brytyjskich? Chcesz poznać brytyjskie tradycje i zwyczaje świąteczne? Prawdą jest, że Boże Narodzenie w Anglii jest nieco inaczej celebrowane, niż w Polsce. Mieszkasz już w tym państwie od jakiegoś czasu to na pewno już to zauważyłeś. Natomiast, jeśli dopiero od niedawna przebywasz na wyspach, to zapewne jesteś ciekaw, z jakimi tradycjami możesz się spotkać. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przyjrzymy się bliżej obchodom tego magicznego czasu przez Brytyjczyków.

Spis treści

Boże Narodzenie – zwyczaje świąteczne w UK

Boże Narodzenie – zwyczaje świąteczne w UK. Ten wyjątkowy czas wyczekiwany jest przez wielu ludzi. Kojarzy nam się przede wszystkim ze spędzaniem miłego czasu w gronie najbliższych. Celebrowanie Narodzenia Pańskiego w Wielkiej Brytanii różni się od tego w Polsce, ze względu zarówno na tradycję, jak i religię. Warto wziąć pod uwagę, że w Zjednoczonym Królestwie jest obecnych wiele różnych wyznań. Niektórzy obchodzą Boże Narodzenie ze względów religijnych, a inni dlatego że taka jest tradycja i lubią taką atmosferę. Zdecydowanie zauważalne jest bardziej luźne podejście do tej kwestii, niż ma to miejsce w Polsce. Zatem, z jakimi zwyczajami bożonarodzeniowymi spotkamy się w Zjednoczonym Królestwie?

Darmowe ogłoszenia

Świąteczny obiad

Czy wiesz, że w Wielkiej Brytanii nie obchodzi się Wigilii? Przez Brytyjczyków, 24 grudnia nazywany jest Christmas Eve i jest dla nich zwykłym dniem, w którym trwają przygotowania do świątecznego obiadu, który odbywa się 25 grudnia. Christmas Day, czyli 25 grudnia to czas, kiedy najbliżsi spotykają się ze sobą przy świątecznym stole. Pod choinką można znaleźć prezenty. Upominkami wypełniane są również skarpety, które najczęściej znajdują się na kominku, lub w okolicy miejsca, gdzie Święty Mikołaj może zostawić prezenty.

Otwieranie prezentów jest bardzo celebrowane i rozpoczyna się od samego rana. Rodziny zbierają się i wspólnie rozpakowują podarunki. Zdarza się, że ten proces trwa nawet cały dzień. W międzyczasie podaje się świąteczny obiad. Daniem głównym jest pieczony indyk, który faszerowany mięsem i podawany z sosem żurawinowym. Dodatki stanowią warzywa takie jak pieczony ziemniak, pieczona marchewka, czy brukselka. Obowiązkowy na świątecznym stole jest także pudding bożonarodzeniowy. Po posiłku rodziny zbierają się najczęściej przed telewizorami i wspólnie oglądają świąteczne filmy i programy.

Christmas Crackers – co to takiego?

Christmas Crackers to charakterystyczny element obchodów Bożego Narodzenia na Wyspach Brytyjskich. To ozdobne papierowe tubki, zazwyczaj ozdobione świątecznymi motywami i wypełnione niespodziankami. Gdy dwie osoby chwycą każdą stronę cracker’a i pociągną, tubka rozrywa się, wydając odgłos przypominający wybuch, a jego zawartość wypada. Wewnątrz znajdują się zazwyczaj drobne zabawki, naklejki, karty z zagadkami lub żartami, a także kolorowe korony, które uczestnicy zakładają na głowę podczas świątecznego posiłku. Jest to element obowiązkowy!

Kalendarze adwentowe

Na Wyspach Brytyjskich bardzo popularne są kalendarze adwentowe. Służą one do odliczania dni do Bożego Narodzenia, od 1 grudnia do 24 grudnia. Istnieje wiele różnych rodzajów kalendarzy adwentowych, ale najpopularniejsze z nich to:

  • tradycyjne kalendarze z okienkami – zawierają 24 okienka, codziennie w grudniu można otworzyć jedno okienko, w którym znajduje się mała niespodzianka,
  • kalendarze adwentowe z czekoladkami,
  • kalednarze DIY, czyli zrób to sam – ludzie wypełniają małe pudełeczka, lub torebki upominkami dla swoich bliskich,
  • kalendarze z zabawkami.

Bez wątpienia kalendarze adwentowe to sposób na wprowadzenie ducha oczekiwań na Boże Narodzenie i odliczania dni do tego wyjątkowego czasu. Są one popularne wśród dzieci i dorosłych, tworząc nastrojową atmosferę i dodając radości w okresie przedświątecznym.

Boże Narodzenie – zwyczaje świąteczne w UK, które musisz znać!

Boże Narodzenie – zwyczaje świąteczne w UK. Jeśli dopiero co wyemigrowałeś/aś na Wyspy Brytyjskie, lub planujesz tam przeprowadzkę, to warto zapoznać się z obowiązującymi tam tradycjami. Obchody bożonarodzeniowe w Zjednoczonym Królestwie obfituje w wiele z nich, a razem tworzą one wyjątkową atmosferę tego święta. Uroczysty obiad, rozbijanie tubek Christmas Crackers, czy wysyłanie świątecznych kartek to tylko niektóre z brytyjskich zwyczajów. Z jakimi jeszcze warto się zapoznać? Sprawdźmy!

Kolędowanie

W Wielkiej Brytanii podobnie jak w innych krajach, kolędowanie to tradycja, a kolędy są śpiewane zarówno w domach, jak i na ulicach. Grupy ludzi, nazywane często „carolers”, śpiewają tradycyjne kolędy bożonarodzeniowe w różnych miejscach. Od domów, gdzie zbierają się wokół choinki, po ulice, place czy przed kościołami. Tworzy to świąteczną atmosferę i radosny nastój. To piękna tradycja, która integruje społeczność. Wiele kościołów i społeczności organizuje specjalne wydarzenia kolędowe, gdzie wszyscy razem mogą śpiewać kolędy, uczestniczyć w koncertach chóralnych oraz cieszyć się duchem świąt. Czasami kolędnicy zbierają pieniądze na cele charytatywne.

Dzień świątecznego sweterka

Dzień świątecznego sweterka (ang. Christmas Jumper Day) to inicjatywa charytatywna organizowana w Wielkiej Brytanii. Jego celem jest zebranie potrzebnych środków dla dzieci oraz osób ubogich. W tym dniu ludzie ubierają się w świąteczne sweterki ozdobione motywami związanymi z Bożym Narodzeniem. Mogą to być sweterki z reniferami, choinkami, bałwankami, czy innymi charakterystycznymi elementami świątecznymi. W wielu miejscach pracy czy szkól organizowane są specjalne wydarzenia związane z tym dniem, gdzie ludzie wspólnie zbierają fundusze na cele charytatywne.

Przestrzeń dla twojej reklamy

Tradycja wysyłania kartek świątecznych

Tradycja wysyłania kartek świątecznych w Zjednoczonym Królestwie ma długą historię i nadal cieszy się sporą popularnością wśród Brytyjczyków. Ludzie wysyłają sobie życzenia Bożonarodzeniowe oraz noworoczne, wyrażając swoje najlepsze życzenia na ten szczególny czas. Wielu ludzi decyduje się na spersonalizowane kartki, dodając własny wpis czy zdjęcia.

Wysyłanie kartek świątecznych to nie tylko sposobność do przekazania życzeń, ale także szansa na nawiązanie kontaktu z bliskimi, dalszymi krewnymi, przyjaciółmi czy współpracownikami, z którymi nie widzimy się regularnie. Najczęściej kartki świąteczne wysyłą się pocztą, a ich zawartość może zawierać proste życzenia, lub bardziej szczegółowe, opowiadające o wydarzeniach minionego roku i nadchodzących planach. Prawdą jest, że Brytyjczycy maja bzika na punkcie wysyłania kartek na praktycznie każdą okazję. W Anglii można nawet spotkać specjalne sklepy, które są wypełnione kartkami po brzegi. Nie ulega wątpliwości, że są oni bardzo przywiązani do tej tradycji i nieustająco ją kultywują.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.