Zagraniczny przekaz pocztowy to tradycyjny sposób na dostarczenie środków do odbiorcy w innym kraju. Oczywiście skorzystanie z pośrednictwa usług pocztowych to rozwiązanie optymalne dla osób, które nie dysponują otwartym rachunkiem bankowym. Zobaczmy więc, jak w rzeczywistości wyglądają łączne koszty, czas realizacji oraz sposób wykonania takiej usługi. Warto zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach większość klientów wybiera zdecydowanie wygodniejszą, tańszą oraz szybszą alternatywę. O czym mowa? Aby się dowiedzieć, polecamy Państwu lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Spis treści

Zagraniczny przekaz pocztowy – wstęp

Zagraniczny przekaz pocztowy to popularny rodzaj usługi płatniczej, którą możemy zrealizować za pośrednictwem Poczty Polskiej. Sprawdźmy jak działa jego mechanizm, a także jakie formy wyróżniamy. Poszczególne typy przekazów pocztowych wykonywanych za granicę przedstawiamy w dalszej części.

Poczta Polska – przekaz pieniężny zagraniczny

Wysyłanie pieniędzy za granicę można realizować za pośrednictwem Poczty Polskiej. Możemy przekazać pieniądze zarówno na terenie Europy, jak i poza nią. Istnieją dwie metody na wykonanie tej usługi.

Przekaz pocztowy zagraniczny – druk

Pierwszą z nich jest tradycyjny przekaz gotówkowy w urzędzie, bądź jednej z agencji. Wówczas uzupełniamy niezbędne dane na konkretnym blankiecie, zaś adresat przekazu otrzymuje pieniądze po wizycie w swojej placówce pocztowej. Drugim z kolei jest wysłanie środków na wskazany rachunek bankowy, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza całą operację. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, będziemy na tym z pewnością stratni i to mocno. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo tuż poniżej, gdzie szczegółowo wyjaśniamy tą kwestię.

Blankiet międzynarodowego przekaz pocztowego

Wymiana walut a Poczta Polska

Jak w praktyce wygląda dokonywanie przekazu pocztowego za granicę? Po wypełnieniu blankietu na wybraną usługę, opłacamy ją w naszych polskich złotówkach. A skoro chcemy dostarczyć pieniądze do innego państwa, z odmiennym systemem walutowym, konieczne jest przewalutowanie. Czyli wymiana waluty na taką, jaka obowiązuje w danym kraju. Co ważne, pracownik banku całą transakcję przeliczy po indywidualnych stawkach, jakie tego dnia proponuje Poczta Polska. A te zazwyczaj nie wiele różnią się od niekorzystnych kursów, jakie oferują nam instytucje bankowe. Co o tym decyduje?

Niewątpliwie istotny wpływ ma na to wysoki poziom spreadu walutowego, czyli różnica pomiędzy kursem kupna wybranej waluty, a kursem jej sprzedaży. Wynik ten stanowi zysk dla usługodawcy, którego zdecydowaliśmy się wybrać. Im jest niższy, tym lepiej dla kieszeni klienta, bo dzięki temu więcej oszczędzimy. Natomiast, gdy jest wysoki, tracimy sporą ilość naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Porównując kursy na rynku usług płatniczych, te najmniej korzystne znajdziemy w bankach. Urzędy pocztowe stosują nieco lepsze, lecz nadal mało atrakcyjne stawki. Natomiast najbardziej konkurencyjne kursy wymiany walut proponują wyspecjalizowane firmy online. 

Jak wysłać przekaz pocztowy?

Poczta Polska świadczy niżej wymienione zagraniczne przekazy pieniężne:

  1. Przekaz pocztowy zagraniczny – standardowy przekaz, który umożliwia przesłanie środków do około 50 państw świata.
  2. Transfer EKSPRES ZAGRANICA – opcję tą dedykuje się mieszkańcom byłych republik ZSRR, m.in. Uzbekistan, Ukraina, Tadżykistan, Mołdawia, Kirgistan, Kazachstan, Gruzja, Białoruś oraz Azerbejdżan. Jedyną akceptowalną walutą transakcji jest euro. Po zleceniu i opłaceniu usługi, otrzymujemy unikalny 16-znakowy kod, który posłuży odbiorcy do odebrania płatności.
  3. Zagraniczny Przekaz Pieniężny – RIA – zawiera listę blisko 160 krajów, do których można wysyłać pieniądze. Przekaz w tej formie Poczta realizuje z międzynarodową firmą RIA, która w Polsce posiada także sieci bankomatów Euronet.
  4. MoneyGram – ta forma przekazu obejmuje ponad 200 państw świata. Podobnie jak w przypadku przekazu RIA, tak i tutaj Poczta współpracuje z międzynarodowym dostawcą przekazów gotówkowych – MoneyGram. Tak samo, jak przy usłudze EKSPRES ZAGRANICA, również tutaj po dopełnieniu formalności, na koniec dostaniemy numer referencyjny dla odbiorcy przekazu.

Ile idzie przekaz pocztowy?

Ile dni idzie przelew zagraniczny? Ogólnie rzecz biorąc, czas realizacji usługi zagranicznego przekazu pocztowego jest dość rozbieżny. Przedział czasowy zamyka się bowiem w granicach od 10 minut nawet do 6 dni roboczych. Od czego to zależy? Przede wszystkim od rodzaju przekazu, jaki wybierzemy, a te prezentują się następująco:

  • Przekaz pocztowy zagraniczny – zajmuje od 2 do 6 dni roboczych. Przy czym:
    • 2-3 dni robocze zajmuje przelew pocztowy na konto bankowe adresata;
    • 5-6 dni roboczych w przypadku odbioru gotówki w urzędzie pocztowym;
  • Transfer EKSPRES ZAGRANICA – 1 dzień roboczy;
  • Zagraniczny Przekaz Pieniężny – RIA – 15 minut;
  • MoneyGram – 10 minut.

Ile kosztuje przekaz pocztowy?

Skoro wiemy już, ile czasu zajmuje każdy rodzaj przekazu, warto też poznać koszty, a więc ile kosztuje przelew zagraniczny? Tutaj również wartości znacznie się różnią, a ceny zależą od typu przekazu. Tak więc, wyglądają one następująco:

  • Przekaz pocztowy zagraniczny – 23 PLN + 1% ogólnej wartości przekazu, do tego dochodzi jeszcze konieczność wymiany waluty po niekorzystnym kursie;
  • Transfer EKSPRES ZAGRANICA – 23 PLN + 1% całej kwoty przekazu, a oprócz tego jeszcze duże opłaty związane z przewalutowaniem;
  • Zagraniczny Przekaz Pieniężny – RIA – cena zaczyna się od 14 PLN. Opłata ta zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, od państwa adresata przekazu oraz ilości przekazywanych środków. Oczywiście tutaj także należy wziąć pod uwagę koszty wymiany walut;
  • MoneyGram – koszt to minimum 18,90 PLN. Mamy tutaj aż 3 wyznaczniki, które wpływają na cenę, jaką zapłacimy. Są to: kraj przeznaczenia przekazu; kwota, jaką przekazujemy oraz sposób dostarczenia środków. Tak, jak w każdej innej formie przekazu, tutaj też uiszczamy należność na przewalutowanie.

Uwaga! Przy przelewie bankowym poza obszarem SEPA, obligatoryjnie zapłacimy prowizje za udział pośredników, czyli tzw. banków korespondentów.

Czy zagraniczny przekaz pocztowy to najlepszy wybór?

Odpowiadając na powyższe pytanie, podsumujmy fakty dotyczące wysyłki pieniędzy za granicę Pocztą Polską. Jak widzimy powyżej, ceny są wysokie i niezbyt zachęcające dla klientów. Poza tym Poczta proponuje kiepskie kursy przewalutowania, a oprócz tego samo wykonanie przekazu nie należy do najłatwiejszych.

Najkorzystniejszą alternatywę stanowią firmy internetowe typu “fin-tech” specjalizujące się w międzynarodowej branży usług płatniczych. Ich innowacyjne usługi szybkich i tanich przelewów online są obecnie najczęściej wybieraną metodą na przekazanie pieniędzy za granicę. Pozostaje jeszcze pytanie, komu możemy powierzyć nasze pieniądze?

TransferGo – szybkie i opłacalne przelewy międzynarodowe

Szukasz opłacalnej alternatywy dla tradycyjnych przelewów bankowych? TransferGo to platforma, która łączy szybkość i korzystne kursy walutowe bez ukrytych opłat. Załóż konto przez nasz link, aby skorzystać z darmowego pierwszego przelewu. Proces jest prosty: wpisujesz kwotę, wybierasz walutę oraz wprowadzasz dane odbiorcy. Wszystkie koszty są transparentne, a kurs wymiany to rzeczywista wartość, bez dodatkowych prowizji. To bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli Ci przesyłać pieniądze do ponad 70 krajów na świecie w ponad 40 walutach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.