Uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii są znane na całym świecie i nieustannie cieszą się bardzo dobrą renomą. Ich wysoki poziom oraz szeroka oferta programów studiów sprawia, że niezmiennie utrzymują się one w czołówce rankingów na arenie międzynarodowej. Ich bardzo dobra reputacja oraz wyniki sprawiają, że wielu młodych ludzi marzy o rozpoczęciu edukacji wyższej w ich murach. Jesteś ciekaw/a, jak wygląda proces rekrutacji na brytyjskie uczelnie wyższe? Czy obcokrajowcy mogą podejmować w nich studia? Co je wyróżnia? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym poruszymy najważniejsze kwestie związane z uczelniami w Zjednoczonym Królestwie.

Spis treści

Uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii

Uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii budzą zainteresowanie wielu osób. Nic w tym dziwnego, gdyż część z nich odznacza się naprawdę bogatą historią, a ich absolwenci osiągają wielkie sukcesy w biznesie, nauce i innych obszarach. Zdobyte na nich doświadczenie jest cenione na całym świecie, dlatego ukończenie studiów na jednej z brytyjskich uczelni może otwierać wiele drzwi w karierze zawodowej. Dodatkowo podjęcie nauki na jednej z nich, umożliwia nawiązanie kontaktów zarówno ze znajomymi z całego świata, jak i z profesorami oaz specjalistami w danej dziedzinie. Te kontakty mogą być cenne w przyszłej pracy w Anglii. Jeśli Twoim marzeniem jest kontynuowanie edukacji wyższej na Wyspach Brytyjskich, zapoznaj się dokładnie z ofertami poszczególnych uczelni, aby znaleźć taką, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim indywidualnym preferencjom.

Co je wyróżnia?

Na czym polega fenomen uczelni wyższych w UK? Brytyjskie szkoły wyższe są cenione z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze, Wielka Brytania ma długą tradycję edukacji wyższej i wiele uniwersytetów cieszy się bardzo dobrą reputacją za wysoką jakość nauczania, co podkreślają ich niezwykłe osiągnięcia. Zatrudniają one najlepszych specjalistów, którzy chętnie dzielą się swoją ogromną wiedzą ze studentami, którzy pod ich okiem pragną rozwijać swoje zainteresowania, pogłębiać wiedzę i zdobywać nowe kompetencje. Oferują różnorodność programów studiów i często pozwalają studentom na dostosowanie swojego programu do własnych potrzeb i zainteresowań. Po drugie, wiele uniwersytetów Zjednoczonego Królestwa prowadzi znakomite badania naukowe, co przyczynia się do rozwoju wiedzy oraz innowacji. Należy jeszcze wspomnieć o tym, że przyciągając w swoje mury studentów z całego świata, stają się one barwną mozaiką kultur, języków i zwyczajów.

Wszystko to sprawia, że dyplom ukończenia jednej z brytyjskich uczelni stanowi symbol bardzo dobrej marki edukacyjnej na świecie, co może pomóc absolwentom w znalezieniu pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Darmowe ogloszenia

Najpopularniejsze brytyjskie uczelnie

Zdecydowana większość szkół wyższych na Wyspach Brytyjskich cieszy się bardzo dobrą reputacją. Jednak, które z nich są najczęściej wybierane przez młodych ludzi? Biorąc pod uwagę różne kryteria, takie jak liczba studentów, renoma, czy obszar specjalizacji do najchętniej wybieranych uczelni należą:

 • University of Oxford – jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świcie, słynąca z doskonałej jakości nauczania
 • University of Cambridge – również jedna z najstarszych i najbardziej cenionych, znana ze zróżnicowanego programu i badań
 • Imperial College London – specjalizuje się w naukach przyrodniczych, inżynierii, medycynie i biznesie
 • London School of Economics and Political Science (LSE) – wiodąca uczelnia w dziedzinie nauk społecznych, ekonomii i polityki
 • University College London (UCL) – oferuje różnorodny program nauczania i badania na najwyższym poziomie
 • University of Edinburgh – renomowana uczelnia w Szkocji, znana ze swoich programów humanistycznych i naukowych
 • University of Manchester – jest jednym z największych uniwersytetów na Wyspach Brytyjskich
 • University of Bristol – znana z nauk przyrodniczych, inżynierii i medycyny
 • University of Glasgow – jedna najstarszych uczelni w Szkocji, z silnymi programami naukowymi
 • University of Warwick – specjalizuje się w naukach społecznych, przyrodniczych oraz biznesie
Najpopularniejsze brytyjskie uczelnie

Uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii – jak wygląda proces rekrutacji?

Uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii nieustannie przyciągają studentów z całego świata. Co sprawia że tworzy się na nich zróżnicowane i międzynarodowe środowisko. Dobra wiadomość jest taka, że pomimo Brexitu studia w UK są nadal dostępne dla Polek i Polaków. Natomiast znacznie wzrósł koszt takiej edukacji. Wynika to z tego, że zostały odebrane źródła finansowania jej członkom Unii Europejskiej. Finalny koszt będzie zależał do uczelni, którą wybierzemy oraz rodzaju programu studiów. Warto więc, dokonać analizy wysokości kosztów, jakie będziemy musieli ponieść zanim finalnie zdecydujemy się na jedną z brytyjskich szkół wyższych. Natomiast, gdy podejmiemy już ostateczną decyzję, warto wiedzieć jakie kroki należy podjąć, aby aplikować. Pamiętaj, że świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz wyniki matur muszą być przetłumaczone na język angielski.

Rekrutacja na studia w UK krok po kroku

Rekrutacja do brytyjskich szkół wyższych odbywa się przez system aplikacji online o nazwie UCAS (Universities and Colleges Admissions Service). Aby aplikować należy dokonać rejestracji w tym systemie, a następnie wybrać uczelnię oraz program studiów. Niezbędne jest zapoznanie się z terminami rekrutacji, ponieważ te mogą różnić się w zależności od wybranego kierunku.

Uwaga! Za pośrednictwem UCAS możemy złożyć aplikację do 5 uczelni jednocześnie. System pobiera opłatę w zależności od ilości wyborów: przy jednym wyborze 22£, natomiast od 2 do 5 koszt wynosi 26.50£. Cały proces aplikacji składa się z kilku kroków.

 1. Przygotuj wymagane dokumenty, takie jak list motywacyjny, referencje, wyniki egzaminu maturalnego oraz wyniki testów językowych (dotyczy to obcokrajowców, ponieważ biegła znajomość języka angielskiego jest niezbędna do zrozumienia wykładów, pisania prac naukowych i swobodnego komunikowania się).
 2. Wypełnij formularz aplikacyjny, wybierz uczelnie, na których chcesz studiować. Ułóż je w kolejności od najważniejszej dla Ciebie, a następnie prześlij wymagane dokumenty.
 3. Po złożeniu aplikacji, oczekuj na odpowiedź uczelni. Możesz otrzymać oferty od kilku, z których będziesz mógł wybrać jedną jako pierwszego wyboru, czyli Firm Choice oraz uczelnię, która będzie stanowiła drugi wariant, tzw. Insurance Choice.
 4. Zapewnij sobie miejsce zamieszkania, możesz wynająć mieszkanie, pokój lub postarać się o możliwość zakwaterowania w uniwersyteckim akademiku.
 5. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem studiów jest dobre przygotowanie się zgodnie z harmonogramem uczelni.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Wiza studencka

Polscy studenci, którzy chcą rozpocząć swoją edukację wyższą na Wyspach Brytyjskich, będą zmuszeni ubiegać się o wizę studencką – Tier 4 Student Visa. Jest ona kluczowym elementem studiowania w UK, dlatego należy zadbać o jej terminową i poprawną aplikację. Aby ją otrzymać, kandydat będzie musiał:

 • posiadać ofertę miejsca na studiach od brytyjskiej uczelni wyższej,
 • spełnić wymogi dotyczące znajomości języka angielskiego (zazwyczaj wymagane jest zdanie testu językowego, takiego jak IELTS),
 • posiadać środki finansowe na pokrycie opłat za studia i utrzymanie się.

Złożenie wniosku o wizę studencką odbywa się online na stronie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.