Przelewy z UK do Polski po Brexicie to od niedawna temat przewodni dla Polonii zamieszkującej Wyspy Brytyjskie. Jak więc je realizować? 1 stycznia 2021 roku upłynął tzw. okres przejściowy, co spowodowało oficjalne opuszczenie struktur Wspólnoty UE przez Wielką Brytanię. Co się w tej kwestii zmieniło i jakie są tego konsekwencje? Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu!

Spis treści:

Przelewy z UK do Polski po Brexicie – wprowadzenie

Przelewy z UK do Polski po Brexicie, w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Oczywiście przy odpowiednio wybranej metodzie przelewu. Wracając jednak do tematu Brexitu to słowem wstępu przypomnijmy najważniejsze informacje. Z dniem 31 grudnia 2020 roku, Anglicy opuścili UE. Nastąpiło to poprzez referendum, gdzie większość obywateli brytyjskich zagłosowała za wyjściem ze Wspólnoty. Wiele tych głosów miało swoje źródło w komentarzach wypowiadanych przez eurosceptyków. Wówczas pewnie niewielka liczba osób zdawała sobie sprawę z faktu, jak trudnym i mozolnym będzie ten proces. Po zapowiedzeniu Brexitu, błyskawicznie pojawiły się zapytania dotyczące nowych relacji gospodarczych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Niewiadomą stała się nawet tak prosta sprawa, jak wysłać funty z Anglii do Polski.

Czy Brexit sprawi, że transfer środków faktycznie będzie dla nas utrudniony?

W dniu 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestała być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Następstwa tej decyzji nie są pozytywne ani dla obywateli Zjednoczonego Królestwa, ani dla polskich emigrantów. Nałożone opłaty celne na masę produktów, ograniczony ruch pracowniczy, wystąpienie sporych kolejek na granicy i większa liczba formalności. Między innymi z takimi właśnie problemami musimy się teraz zmierzyć. Kolejnym ciosem dla Polaków mieszkających na Wyspach będą z pewnością podwyższone ceny. Mianowicie za zlecenie przelewu z Anglii do Polski, w bankach. Tak więc, nasuwa się tutaj pytanie: czy jest możliwość, aby uchronić się przed tymi zmianami?

Jakie skutki wyniknęły z Brexitu w kontekście przelewów z Anglii do Polski?

Patrząc na to, że w Anglii nadal pracuje prawie milion Polaków, łatwo dojść do konkretnego wniosku. Brexit spowoduje frustrację naszych rodaków z powodu wzrostu cen usług bankowych. Dlaczego? Dlatego, że przesyłając środki do swoich rodzin w Polsce, będą musieli zapłacić teraz znacznie więcej niż dotychczas. Jak to możliwe? Wynika to z faktu, iż po wyjściu ze struktur unijnych, Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim EOG. Efekt tego jest taki, że brytyjskie podmioty finansowe, czyli również banki, są zobligowane do zsynchronizowania swoich kwestii proceduralnych do wymogów unijnych. Jest to niezbędne, żeby umożliwić swoim klientom bezproblemowe usługi płatnicze. Niestety jest to też związane ze sporymi opłatami, które dotkną szerokie grono klientów.

Jakie skutki wyniknęły z Brexitu w kontekście przelewów z Anglii do Polski?

Czy Brexit wpłynie na opłaty za transfery pieniężne?

Na dzień dzisiejszy całkiem realnym wydaje się być negatywny scenariusz. A dokładnie taki, w którym przesyłanie pieniędzy do Polski będą obarczone większą prowizją, aniżeli te zlecane do np. Niemiec. Generalnie, Anglicy pozostali w jednolitym obszarze płatności SEPA, lecz transakcje europejskie można wykonywać tylko w euro. Wynika więc z tego istotny problem, jakim jest podwójne przewalutowanie (GBP » EUR » PLN). Na pewno będzie więc o wiele drożej. Od kilku miesięcy widać wyraźnie, że liczne instytucje finansowe na świecie odpowiadają na Brexit. Dokonują tego poprzez gwałtowną podwyżkę kosztów dla swoich klientów. Za przykład może tutaj posłużyć Mastercard i ich działania zmierzające do podniesienia cen za korzystanie z kart płatniczych, nawet kilkukrotnie! Banki oczywiście też obiorą ten sam kierunek. Wtedy cena za wykonywanie przelewów z UK do Polski będzie nieustannie piąć się w górę.

Przelewy z UK do Polski po Brexicie – czy warto je realizować w bankach?

Według wymagań unijnych, angielskie banki mogą funkcjonować na różnych obszarach Europy za pomocą bank passport. Dzięki temu, ich działanie jest łatwiejsze, a oferowane produkty i usługi dla klientów znacznie tańsze. Nie posiadając takiego paszportu, muszą się one starać o przyznanie stosownej licencji na możliwość wykonywania działalności w danym kraju. Jest to niestety niezwykle kosztowne i pochłania bardzo dużo czasu. Tak więc, jeżeli Państwa bank nie dysponuje aktualnie ważnym paszportem bankowym, warto rozważyć inną opcję przesyłania pieniędzy z UK do Polski.

Jak zmieni się kurs GBP po Brexicie?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obecny 2021 rok zapoczątkował nowy rozdział w historii tego kraju. Będzie to bowiem pierwszy rok Brexitu, do którego Anglicy, jak i Polacy na emigracji w UK muszą się przyzwyczaić. Szczególnie w obszarze wahań walutowych, jakie mają już miejsce od kilku miesięcy. Jednak nie tylko Brexit przyczynił się do tego. Pamiętajmy, że w dużej mierze jest to również zasługa globalnej epidemii koronawirusa, a Anglicy są narodem, który bardzo mocno odczuwa jej skutki. Wprowadzane kolejne lockdowny mają przełożenie na fatalny stan gospodarki państwa. Statystyki pokazują, że drugi kwartał 2020 roku przyniósł spadek PKB kraju o ponad 20%. Tak tragiczne notowania powodują, że zagraniczni inwestorzy rezygnują i rozglądają się za innym kierunkiem dla swoich inwestycji. Z drugiej strony, na samym początku tego roku, brytyjski funt zdecydowanie się umocnił. Co pokazuje, że będziemy mieli do czynienia z sytuacją nagłych zmian na rynku walutowym.

Pamiętaj! W tym kontekście warto wiedzieć, że kurs funta względem polskiego złotego ma decydujące znaczenie. Im jest wyższy, tym więcej pieniędzy otrzyma beneficjent naszego przelewu!

Podsumowując, jeśli wspomnimy jeszcze o zwiększonych opłatach za przelewy w bankach, to wówczas rzeczywiście możemy się znaleźć w problematycznym położeniu. A właśnie w takim znajdują się Polacy w UK, którzy wyjechali, aby wspierać swoje rodziny, które pozostały w kraju. Na szczęście, obecnie dostępne są alternatywne rozwiązania, które pozwalają na ominięcie prowizji bankowych.

Przelewy z UK do Polski po Brexicie – jak najlepiej je realizować?

Większość osób nie zamierza pozwolić sobie na tak wysokie prowizje pobierane przez banki. Dlatego cały czas szukają dla siebie rozwiązania optymalnego. Czyli takiego, które pozwoli im na tanie, bezpieczne jak i szybkie przelewy z UK do Polski, po niedawnym Brexicie. Stale wzrasta odsetek klientów korzystających z usług wyspecjalizowanych firm internetowych. Firmy te działają w obszarze realizowania przelewów zagranicznych. Jedną z firm, która oferuje korzystne transakcje jest TransferGo. Jest jedną z najbardziej rekomendowanych firm, według znanego portalu Trustpilot.

Wybierz TransferGo i ciesz się szybkimi i tanimi przelewami z Anglii do Polski!

TransferGo to świetne rozwiązanie do przesyłania pieniędzy za granicę szybko, wygodnie i na korzystnych warunkach. Aby rozpocząć, załóż konto na stronie TransferGo korzystając z naszego linka, który umożliwia 2x darmowy pierwszy przelew. Po rejestracji, wprowadź kwotę, którą chcesz przelać, oraz wybierz walutę, na którą chcesz przeliczyć środki. Następnie wpisz dane odbiorcy, takie jak imię, nazwisko i numer konta bankowego. Po zatwierdzeniu szczegółów transakcji, wybierz metodę płatności i zrealizuj przelew. TransferGo gwarantuje pełną transparentność kosztów, co pozwala dokładnie poznać opłaty i kurs wymiany. Możesz śledzić cały proces aż do momentu, gdy pieniądze dotrą do odbiorcy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.