Podróż do Polski z Wielkiej Brytanii możemy zaplanować na kilka sposobów. Możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy tymi dwoma krajami jest niezwykle istotna, w szczególności dla osób, które wyemigrowały na Wyspy Brytyjskie, a ich bliscy pozostają nadal w ojczyźnie. Chęć przyjazdu do Polski możemy zrealizować mając do dyspozycji różne opcje. W jaki sposób pokonać trasę? Jak wygląda procedura przemieszczania się pomiędzy UK a Polską po Brexicie? Co należy wiedzieć zanim zaczniemy planować podróż? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym poruszymy najważniejsze aspekty w tym temacie.

Spis treści

Podróż do Polski z Wielkiej Brytanii

Podróż do Polski z Wielkiej Brytanii powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i niekomfortowych sytuacji. Warto przed jej rozpoczęciem dokładnie zapoznać się z zasadami poszczególnych przewoźników. Może planujesz odbyć ją własnym samochodem? Tak kwestia również wymaga odpowiedniego przygotowania. Te dwa kraje dzieli spory dystans, dlatego wybór sposobu, w jaki pokonamy trasę powinien być dopasowany do naszych preferencji i możliwości. Każda z opcji transportu ma swoje plusy i minusy. To od nas zależy czego oczekujemy i która z nich zapewni nam możliwie największy komfort podróży. Przekonajmy się, jakie mamy możliwości na przedostanie się z Wysp Brytyjskich na terytorium Polski.

Darmowe ogłoszenia

Przemieszczanie się z UK do Polski po Brexicie

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpiło 31 stycznia 2020 roku. Wraz z nim zaszły pewne zmiany na różnych płaszczyznach. Jeśli chcesz przyjechać od Polski, to zapewne zastanawiasz się, jak wygląda obecnie proces przekroczenia granic i czego możesz się spodziewać. Twój partner albo partnerka jest obywatelem Zjednoczonego Królestwa i planujecie podróż razem?

Po Brexicie podróżowanie z UK do Polski nieco się zmieniło, choć główne zasady wizowe dla obywateli brytyjskich odwiedzających nasz kraj nie uległy zmianie. Obecnie mogą oni podróżować do Polski na krótki pobyt bez wizy przez określony czas. Łącznie do 90 dni w każdym okresie 180 dni w ramach ruchu bezwizowego. Natomiast, pobyty dłuższe niż 90 dni wymagają uzyskania wizy krajowej typu D w Ambasadzie RP w Londynie. Oczywiście każdorazowo odbywając podróż z Wysp Brytyjskich do Polski, konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Wjazd do Polski poprzez okazanie dowodu osobistego nadal jest możliwy. Wszystko zleży od tego, czy przewoźnik, z którego usług chcemy skorzystać, zaakceptuje go jako dokument podróży. Jeśli posiadasz status osiedlonego lub tymczasowego osiedlonego, który uzyskałeś na podstawie dowodu osobistego, nie powinno być problemu, abyś mógł/mogła przekraczać granicę brytyjską okazując go do końca 2025 roku.

Czy brytyjskie prawo jazdy jest uznawane w Polsce?

Czy osoby posiadające zagraniczne prawo jazdy mogą poruszać się po polskich drogach? Jeśli posiadasz brytyjskie prawo jazdy, a planujesz podróż do ojczyzny własnym samochodem, to pewnie zastanawiasz się, czy będzie ono uznane w Polsce? Uspokajamy, ponieważ prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii jest jak najbardziej honorowane w Polsce. Warunkiem jest, że osoba się nim posługująca posiada ważne i aktualne uprawnienia do prowadzenia pojazdów wydane przez odpowiednie władze w UK.

Jeśli nasz dokument został wydany przed dniem 1 stycznia 2021 roku, to będzie on traktowany jak wydany przez kraj członkowski UE, dlatego można z niego korzystać w okresie ich ważności i nie jest wymagana jego wymiana. W przypadku nabycia prawa jazdy w Zjednoczonym Królestwie po 1 stycznia 2021 roku sytuacja wygląda nieco inaczej. Można się nim posługiwać w Polsce w okresie ważności tego dokumentu, ale w przypadku pobytu przekraczającego okres 6 miesięcy, należy wymienić je na polski dokument. Oznacza to konieczność złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy oraz ponownego przystąpienia do egzaminy na prawo jazdy. Wniosek powinien został złożony wraz z wymaganymi załącznikami w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca naszego pobytu stałego lub czasowego. Do urzędu należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • zagraniczne prawo jazdy oraz jego kserokopię,
  • tłumaczenie zagranicznego prawa jazdy dokonane przez tłumacza przysięgłego,
  • kserokopię dokumentu tożsamości (najczęściej jest to paszport) oraz kserokopię dokumentu potwierdzający prawo do pobytu w Polsce,
  • zdjęcie,
  • dowód dokonania opłaty skarbowej,
  • zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce.
Czy brytyjskie prawo jazdy jest uznawane w Polsce?

Podróż do Polski z Wielkiej Brytanii – jakie są opcje jej odbycia?

Podróż do Polski z Wielkiej Brytanii powinna być dobrze zaplanowana, a pierwszym krokiem powinien być wybór środka transportu, którym będziemy się przemieszczać. Decyzja powinna być podyktowana przede wszystkim naszymi preferencjami oraz możliwościami finansowymi. Do wyboru mamy:

  • lot samolotem,
  • przejazd samochodem osobowym,
  • skorzystanie z usług przewoźnika – pociąg, autokar lub bus.

Podczas podróży warto również pamiętać o limitach dotyczącymi przewozu funtów przez granicę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego zapoznanie się z aktualnymi przepisami i ograniczeniami w przewozie walut jest istotne, aby podróż przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Loty samolotem

Skorzystanie z jednej z linii lotniczych odbywających loty UK do Polski jest zdecydowanie najszybszym sposobem odbycia podróży i jednocześnie często wybieranym. Istnieje wiele bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy różnymi miastami w Wielkiej Brytanii a polskimi lotniskami, takimi jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Średni czas podróży z Londynu do Warszawy wynosi około 1 godziny i 40 minut. Minusem może być ograniczenie związane z wielkością bagażu, jaki możemy zabrać oraz dość wysokie ceny biletów. Jednak, warto obserwować oferty linii lotniczych, ponieważ po niektórych możemy spodziewać się dobrych okazji, dzięki czemu możemy zaoszczędzić.

Pokonanie trasy samochodem

Decydując się na podróż własnym samochodem musimy liczyć się z wielogodzinną jazdą, która może trwać nawet 24 godziny. Dbając o bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych użytkowników drogi, róbmy zmiany w prowadzeniu samochodu oraz przerwy, podczas których zregenerujemy nasz organizm. Ważne jest więc, aby unikać odbycia tak długiej trasy samotnie i mieć możliwość zamiany się z kimś w trakcie drogi. Istotne jest dobre zaplanowanie trasy, uwzględniając ewentualne opłaty za przejazd autostradami czy kwestie dotyczące paliwa i odpoczynku. Nie da się ukryć, że największym minusem tego sposobu podróżowania z UK do Polski jest koszt związany właśnie z paliwem. Plusem natomiast jest swoboda oraz brak większych ograniczeń związanych z ilością bagaży.

Przestrzeń dla Twojej reklamy

Pociąg, autokar czy bus

W przypadku chęci pokonania trasy pociągiem musisz wiedzieć, że nie istnieją bezpośrednie połączenia kolejowe pomiędzy Wielką Brytanią a Polską. Wszystko za sprawą fizycznej separacji Wysp Brytyjskich od kontynentu europejskiego, na który możemy przedostać się przez kanał La Manche korzystając z promu lub Eurotunelu. Następnie możemy kontynuować naszą podróż korzystając z różnych połączeń kolejowych. Pamiętajmy jednak, aby przed wyruszeniem w trasę odpowiednio zapoznać się z harmonogramem pociągów oraz przesiadkami uwzględniając różne etapy podróży.

Jeśli chodzi o autokary czy busy kursujące z UK do Polski to sporo ofert przewoźników znajdziemy na stronach internetowych. Do najpopularniejszych należą Sindbad oraz FlixBus. Koszt przejazdu autokarem czy busem z Anglii do Polski zależy od odległości, jaką chcemy pokonać, a czas takiej podróży może wynieść od 24 do 30 godzin. W przypadku wyboru przejazdu busem, plusem jest możliwość transportu „od drzwi do drzwi”. Nie musimy więc udawać się na przystanek, tylko zostaniemy bezpośrednio przewiezieni z jednego miejsca zamieszkania do drugiego. W kwestii limitu bagażu każdy z przewoźników posiada swoje ustalenia. Jednak, nie są one tak ograniczające, jak w przypadku linii lotniczych.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.