Podatki w UK to nie tylko liczby i przepisy – to kluczowy element życia społecznego, który zasługuje na naszą uwagę i zrozumienie. Podatki stanowią integralną część funkcjonowania każdego społeczeństwa, odgrywając kluczową rolę w finansowaniu państwa i wspieraniu jego różnorodnych działań. Zrozumienie struktury podatków, rodzajów opodatkowania oraz zmian, jakie zachodzą w brytyjskim systemie podatkowym, jest kluczowe dla każdego obywatela, przedsiębiorcy czy inwestora. W tym artykulu przedstawimy tajemnice brytyjskich podatków, ich wpływu na obywateli oraz roli, jaką odgrywają w kształtowaniu gospodarki tego kraju.

Spis treści

Podatki w UK – kiedy płacimy?

Podatki w UK to przymusowe opłaty nakładane przez rząd na obywateli, firmy i inne podmioty gospodarcze w celu finansowania wydatków publicznych. Są one głównym źródłem dochodów dla państwa i płacimy je od takich rzeczy jak:

  • pieniędzy zarobionych z tytułu zatrudnienia,
  • zysków uzyskanych w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej (self-employed), w tym z usług sprzedawanych przez witryny internetowe lub aplikacje,
  • niektórych świadczeń państwowych (state benefits),
  • dotacji i płatności wsparcia udzielanych Tobie lub Twojej firmie z powodu pandemii, w tym z programu Self-Employment Income Support Scheme, programu Coronavirus Job Retention Scheme, Small Business Grant Fund lub Retail, Hospitality and Leisure Grant Fund – zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zgłaszania dotacji i płatności wsparcia związanego z koronawirusem, Test and Trace Support Payment w Anglii (lub Self-isolation Support Payment w Szkocji i Self-isolation Support Scheme w Walii),
  • większość emerytur, w tym emerytury państwowej (state pension), emerytury firmowej (company pension), emerytury indywidualnej (private pension) i renty emerytalnej (retirement annuities),
  • dochodów z wynajmu nieruchomości (chyba że jesteś właścicielem mieszkania i otrzymujesz mniej niż limit wynajmu pokoju),
  • świadczeń otrzymywanych z tytułu pracy,
  • dochodów z funduszu powierniczego,
  • odsetek od oszczędności przekraczające kwotę zwolnienia z opodatkowania oszczędności.

Nie płacisz podatku:

  • jeśli nie zarabiasz więcej niż 1 000 funtów z działalności gospodarczej (self-employed) – to tzw. 'trading allowance’,
  • jeśli nie posiadasz więcej niż 1 000 funtów dochodu z wynajmu nieruchomości (chyba że korzystasz z programu Rent a Room Scheme),
  • gdy dochody z kont objętych są zwolnione z opodatkowania, takie jak Indywidualne Konta Oszczędnościowe (ISA) i Krajowe Certyfikaty Oszczędnościowe (National Savings Certificates),
  • od dywidend z udziałów w spółkach objętych kwotą zwolnienia z opodatkowania dywidendami,
  • od niektórych świadczeń państwowych (state benefits),
  • od czynszu otrzymywanego od lokatora w Twoim domu, który nie przekracza limitu wynajmu pokoju (7500 funtów rocznie w 2023r.),
  • jeśli dokonujesz transferu oszczędności pomiędzy własnymi rachunkami np. przelewy z Polski do UK.
Darmowe ogloszenia

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to określona suma dochodu, którą osoba lub podmiot może osiągnąć w określonym okresie rozliczeniowym, nie podlegając opodatkowaniu. W przypadku wielu systemów podatkowych, w tym w Wielkiej Brytanii, kwota wolna od podatku stanowi pewien poziom dochodu, poniżej którego podatnik nie jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego. Kwota wolna od podatku jest jednym ze środków stosowanych przez rządy, aby złagodzić obciążenia podatkowe dla osób o niższych dochodach. Przekroczenie tej kwoty oznacza, że dochód ponad nią jest podlegający opodatkowaniu. Standardowa kwota wolna od podatku w UK wynosi 12 570 funtów, co oznacza kwotę dochodu, którą nie musisz opodatkować. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, podatki płacisz od zysków, jakie przyniósł Twoj biznes, a nie od dochodów brutto.

Progi podatkowe w UK

NazwaDochód podlegający opadatkowaniuStawka podatku
Kwota wolna od podatku (Personal Allowance)do £12,5700%
Podstawowa stawka (Basic rate)od £12,571 do £50,27020%
Wyższa stawka (Higher rate)od £50,271 do £125,14040%
Dodatkowa stawka (Additional rate)od £125,14045%
https://www.gov.uk/income-tax-rates

Jak płacic niższe podatki w UK?

Płacenie podatków jest nieuniknionym elementem życia, ale istnieją strategie, które pozwalają zminimalizować swoje zobowiązania podatkowe w Wielkiej Brytanii. Oto praktyczny poradnik krok po kroku, jak płacić niższe podatki:

1. Kwota wolna od podatku

Skorzystaj z pełnej kwoty wolnej od podatku (Obecnie £12,570), to pierwszy krok, aby uniknąć opodatkowania. Kwota wolna od podatku stanowi formę wsparcia dla osób o niskich wynagrodzeniach, pozwalając im utrzymać większą część swoich zarobków. Dla wielu podatników, kwota wolna od podatku sprawia, że proces rozliczeń podatkowych jest prostszy i bardziej przejrzysty. Jeśli Twoje zyski roczne nie przekraczają tej sumy to należy Ci się cały zwrot z podatku.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

2. Wykorzystaj ulgi podatkowe

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele różnych ulg podatkowych, które mają na celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do różnych ulg podatkowych, takich jak ulga na dzieci, ulga na samochód służbowy czy prywatną opiekę zdrowotną.

3. Wykorzystaj konta oszczędnościowe

Wykorzystuj rachunki oszczędnościowe, takie jak Indywidualne Konta Oszczędnościowe (ISA), aby unikać opodatkowania zysków kapitałowych i odsetek. Oszczędzanie i inwestowanie w ramach ISA umożliwia zarabianie na kapitale lub odsetkach bez opodatkowania.

4. Zainwestuj w swoją przyszłość: emerytury

Regularnie inwestuj w konto emerytalne, aby skorzystać z ulg podatkowych i zabezpieczyć przyszłość finansową. Wpłaty na koncie emerytalne, takie jak idualizowane konta emerytalne (SIPP), kwalifikują się często do ulg podatkowych, pomagając w zabezpieczeniu przyszłych środków na emeryturę.

5. Przenoszenie kwoty wolnej od podatku

W Wielkiej Brytanii para małżeńska może skorzystać z tzw. „przenoszenia kwoty wolnej od podatku” (Marriage Allowance), co pozwala na efektywne wykorzystanie osobistej kwoty wolnej od podatku przez oboje małżonków.W przypadku małżonków, przenieś część nieużytej kwoty wolnej od podatku, aby zminimalizować łączny obowiązek podatkowy pary.

6. Korzystaj z udogodnień związanych z pracą

Wykorzystaj bonusy pracownicze i „salary sacrifice”, aby zoptymalizować korzyści podatkowe związane z pracą. „Salary sacrifice” w Wielkiej Brytanii to umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, w wyniku której pracownik zgadza się na obniżenie swojej pensji (salary) w zamian za korzyści pozapłacowe. Mogą to być np. vouchery na zakupy, ubezpieczenia zdrowotne, czy wkłady na dodatkowe świadczenia emerytalne.

7. Odliczenia kosztów

Odliczenia kosztów to możliwość odliczania pewnych kosztów z dochodu przed obliczeniem podatku. Obejmuje to wydatki związane z działalnością gospodarczą, koszty związane z pracą czy też specjalne ulgi podatkowe dla określonych kosztów. Odliczenia związane z działalnością gospodarczą, takie jak koszty biura, podróży służbowych, koszty dojazdu do pracy czy telefon lub narzęzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy.

8. Bądź na bieżąco z zmianami podatkowymi

Śledź zmiany w przepisach podatkowych, aby być świadomym nowych możliwości optymalizacji podatkowej.

9. Skonsultuj się z doradcą podatkowym

Niższe podatki stanowią skuteczne narzędzia w zarządzaniu obciążeniem podatkowym. Optymalizacja podatkowa obejmuje zazwyczaj zarówno korzystanie z ulg podatkowych, które prowadzą do niższych podatków, jak i efektywne odliczanie kosztów. Co z kolei prowadzi do niższego dochodu opodatkowanego. Ważne jest, aby zrozumieć dostępne możliwości w ramach danego systemu podatkowego i korzystać z nich zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji związanych z optymalizacją podatków, skonsultuj się z doświadczonym doradcą podatkowym, który pomoże dostosować strategie do Twojej indywidualnej sytuacji finansowej.

Zastosowanie tych praktycznych wskazówek pomoże Ci zminimalizować wysokość podatków i lepiej wykorzystać dostępne ulgi podatkowe. Pamiętaj jednak, że sytuacja podatkowa każdej osoby może być unikalna, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą, aby dostosować strategie do swojej sytuacji.

Podsumowanie: podatki w UK

Podatki w UK to obszar skomplikowany dla wielu osób, a zmieniające się przepisy podatkowe mogą wpływać na dostępność różnych ulg. Dlatego też warto, skonsultować się z doświadczonym doradcą podatkowym, aby dostosować strategie do swojej indywidualnej sytuacji. Optymalizacja podatków wymaga świadomości, planowania i dostosowywania się do zmian w otoczeniu podatkowym. Dzięki właściwym krokom i podejściu, możesz zminimalizować obciążenia podatkowe i skierować oszczędności na cele, które są dla Ciebie najważniejsze.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.