Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? Pytanie to trapi nas za każdym razem, kiedy chcemy przesłać środki za granicę. Dlaczego? Dlatego, że czas realizacji tej usługi niestety nie jest jednoznaczny i zależy od wielu czynników. Jakich konkretnie? Aby się przekonać, polecamy Państwu nasz dzisiejszy artykuł, który zawiera wszelkie niezbędne informacje w tym temacie.
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Przekaz SEPA – szybciej i taniej
- Transfer SWIFT – wolniej i drożej
- Co może opóźnić zaksięgowanie?
Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? – słowem wstępu
Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? Całkowicie zrozumiałym jest, że w odróżnieniu od przelewów krajowych, te międzykrajowe zajmują nieco więcej czasu. Czyli mniej więcej ile? Nie da się tego dokładnie oszacować. Wpływ na to ma bowiem sporo różnych wyznaczników, które dzisiaj szczegółowo sobie omówimy. Przede wszystkim kluczowe jest jednak to, dokąd wysyłamy pieniądze oraz w jakiej sieci płatniczej. Generalnie wyróżnia się dwie, które znacznie się od siebie różnią. Inny jest tutaj zarówno czas realizacji usługi, jak i opłaty, jakie będziemy musieli ponieść. Skąd się biorą te różnice? Głównie stąd, że jedne transakcje są bardziej zaawansowane i potrzebują pomocy pośredników, zaś te drugie są samowystarczalne. Toteż warto wiedzieć, dlaczego księgowanie środków na rachunku następuje w różnym terminie. Wówczas będziemy w stanie obliczyć przybliżony termin realizacji usługi. Wszystkie informacje w tym temacie znajdą Państwo poniżej.
Przelew SEPA
Pierwszym z omawianą sieci płatniczych jest SEPA, będąca skrótem od angielskiej nazwy Single Euro Payments Area. Po polsku mówimy tutaj o Jednolitym Obszarze Płatności w Euro, czyli strefie płatności SEPA. Usługą, którą opisujemy jest przelew europejski SEPA. Czym się charakteryzuje? Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda, która dotyczy państw w Europie. Nie wszystkie jednak mogą korzystać z tego korzystnego narzędzia płatniczego. Obecnie obszar SEPA liczy sobie 36 członków, w tym również Rzeczpospolitą Polską. Jedyną akceptowalną walutą jest tutaj euro (EUR), zaś opcją kosztową płatności tylko współdzielona (SHA, z ang. share – dzielić). Oznacza ona, iż zarówno nadawca, jak i odbiorca poniosą opłaty związane z realizacją usługi.
Przelew na konto zagraniczne
Czy można zrealizować więc przelew na konto zagraniczne w sieci SEPA? Jak najbardziej tak! Jeśli wykonujemy wpłatę z polskiego rachunku, nastąpi standardowe przewalutowanie PLN na EUR. W tym celu wystarczy wybrać funkcję przelewu zagranicznego, a w ustawieniach dodatkowo zmienić odpowiednie parametry płatności na poniższe.
- Rodzaj przelewu: SEPA
- Waluta transakcji: EUR
- Opcja kosztowa: SHA
Przelew SEPA – czas realizacji
Biorąc pod uwagę kontekst dzisiejszego tematu, czyli czas, jest to niezwykle szybka metoda płatnicza. Tak więc, ile dni idzie przelew zagraniczny w sieci SEPA? Dzięki przyjętemu standardowi D+1, czas realizacji usługi w tej formie ujednolicono już do 1 dnia roboczego. Klienci w innych krajach mają opcję skorzystania nawet z natychmiastowego przelewu (SEPA Instant), którego w naszym kraju niestety nadal nie doczekaliśmy się. W tym formacie księgowanie należności następuje tego samego dnia roboczego.
Przelew SWIFT
Drugim z przedstawianych dzisiaj systemów płatniczych jest SWIFT, stanowiący skrót od nazwy Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Dzięki niemu, możliwe jest realizowanie przelewów zagranicznych globalnie, czyli dosłownie na całym świecie. Co ważne, transakcje te można wykonywać w dowolnej wybranej przez nas walucie. Niestety za te niewątpliwe zalety trzeba także słono zapłacić. Cena zlecenia przelewu jest tutaj ruchoma i zależy od kwoty przelewu. Przy wysyłaniu przelewu SWIFT mamy także możliwość zmniejszenia kosztów poprzez wybór innej opcji kosztowej płatności, a są to:
- OUR – ogół kosztów ponosi zleceniodawca przelewu;
- SHA – koszty dzieli się pomiędzy nadawcę, a odbiorcę;
- BEN – całość opłat jest po stronie adresata przelewu.
Czy wiesz, że? Finalnie na takiej opłacie możemy stracić co najmniej 20 złotych, a maksymalnie nawet 300 PLN. Oprócz tego dochodzi jeszcze koszt wymiany waluty oraz koszt prowizji dla pośredników w naszej operacji. Czyli kogo?
Bank korespondent
Bank korespondent to instytucja pośrednicząca przy przelewie międzynarodowym w systemie płatniczym SWIFT. Do czego te banki są potrzebne? Bez nich taki transfer nie doszedłby do skutku, bowiem wspomagają bank nadawcy przelewu w procesie księgowania środków na rachunku beneficjenta. Zwykle w jednej transakcji jest od 1 do 3 pośredników. Przy czym im jest ich więcej, tym koszty wzrastają, zaś czas realizacji usługi znacznie się wydłuża.
Przelew SWIFT – czas realizacji
Jak długo idzie przelew zagraniczny typu SWIFT? Średni czas potrzebny na zaksięgowanie pieniędzy w tej sieci to 3-4 dni robocze. Czyli zdecydowanie dłużej, niż przy szybkich przelewach SEPA. Należy jednak pamiętać, iż w opcji SWIFT mamy do wyboru trzy formy księgowania należności. Tak więc, kiedy dojdzie przelew zagraniczny SWIFT? Sprawdźmy!
- Spot – standardowy tryb, który trwa do 3-4 dni roboczych;
- Tomnext – księgowanie środków następuje na drugi dzień roboczy;
- Overnight – jeśli zlecimy go do godziny 13, to dojdzie jeszcze tego samego dnia roboczego. Jeżeli po 13, to kolejnego dnia.
Pamiętaj! Oczywiście dwie ostatnie opcje są dodatkowo płatne, a wysokość opłat zależy od tego, ile przelewamy.
Sprawdź, kiedy dojdzie przelew zagraniczny!
Wybierając usługodawcę naszego przelewu zagranicznego, zapewne każdy klient chciałby, aby jego przekaz środków dotarł jak najszybciej. Tak więc, wielu konsumentów zadaje sobie pytanie, czy szybkie przelewy zagraniczne są możliwe? Oczywiście, że tak, jednak nie wszędzie jest taka możliwość. Jeśli chodzi o polski rynek to najlepszym rozwiązaniem są szybkie i tanie przelewy online. A gdzie ich najlepiej szukać? Tylko i wyłącznie w firmie internetowej! Poza gwarancją błyskawicznego transferu, otrzymujemy niskie ceny usługi, a nawet bezpłatne przelewy zagraniczne. Ponadto wybierając najlepszą ofertę, zawsze uzyskają Państwo jedne z najwyższych stawek kursu wymiany walut.
Opóźniony przelew – czyli co może wydłużyć księgowanie?
Na koniec artykułu musimy uświadomić Państwa jeszcze jedną rzeczą. Pomimo dynamicznego rozwoju usług płatniczych, czasami z różnych przyczyn przelew może napotkać na opóźnienia. Warto mieć to uwadze, gdyż niekiedy są one niezależne od banków czy też pozostałych dostawców usług. O jakie dokładnie chodzi? Najczęściej spotykane to:
- położenie nadawcy i odbiorcy przelewu w różnych strefach czasowych;
- odmienność walut;
- dni wolne od pracy banków, czyli święta oraz weekendy;
- procedury związane z przeciwdziałaniem finansowania terroryzmu oraz praniu brudnych pieniędzy.
Ważne! Nawet podanie błędnych danych w naszej transakcji może mieć wpływ na to, kiedy dojdzie przelew zagraniczny. W najgorszym wypadku może nawet dojść do jego anulowania.
Komentarze