Jak zlecić przelew z Polski do Bułgarii, to pytanie nurtuje zapewne, te osoby, które mają rodzinę lub przyjaciół właśnie w tym kraju, bądź same planują się tam przeprowadzić. W końcu koszty życia w Bułgarii należą do jednych z najniższych spośród krajów Unii Europejskiej! W tym artykule, opisujemy jak zlecić przelew bankowy do Bułgarii oraz na koniec dodajemy swoją alternatywną propozycję, która pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze!

Spis treści:

Jak zlecić przelew z Polski do Bułgarii

Jak zlecić przelew z Polski do Bułgarii? Można to zrobić w tradycyjny sposób za pośrednictwem banku albo skorzystać z bardziej nowoczesnej metody, tzn. przeprowadzić transakcję za pomocą specjalistycznego serwisu. Przelew bankowy, choć jest powszechnie stosowany, to jednak w przypadku transakcji zagranicznych nie sprawdza się tak dobrze jak przelew krajowy. Wysyłając pieniądze poprzez bank do Bułgarii będziemy korzystać z systemu SWIFT. Za jego pomocą można przekazać pieniądze na konto w niemalże każdym banku na świecie. Jest to niewątpliwa atut przelewów SWIFT. Poniżej tłumaczymy jak taką transakcję zlecić, piszemy o jej plusach oraz minusach, a także w drugiej części przedstawiamy inny sposób, czyli przelewy z Wise.

Jak zlecić przelew z Polski do Bułgarii za pomocą banku?

Przelew zagraniczny bez większych problemów można zlecić korzystając ze swojej bankowości elektronicznej. Niezależnie od tego,  którego banku jesteśmy klientem, po zalogowaniu się do systemu, proces wygląda bardzo podobnie. Sprowadza się do wybrania odpowiedniej zakładki: „Przelew zagraniczny” lub „przelew poza EU”. Następnie wypełniamy wszystkie niezbędne dane odbiorcy przelewu. Zwykle na dole strony wybieramy tryb realizacji (Spot, Tomnext, Overnight) oraz formę płatności prowizji (OUR, SHA, BEN). Realizacja przelewu SWIFT jest niewiele trudniejsza od zwykłego przelewu krajowego. Należy jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach, czyli aby zaznaczyć szybkość realizacji przelewu, odpowiednią walutę oraz formę płatności. Ważne jest również, aby wszystkie okienka wypełniać starannie i rzetelnie. W przypadku wpisania przez nas błędnych informacji przelew może zostać opóźniony lub nawet odrzucony. Przez co stracimy czas na odzyskanie środków oraz poniesiemy ewentualne koszty za zwrot.

Dane do uzupełniania

Formularz do przelewu SWIFT najczęściej trzeba uzupełnić o następujące dane:

  • imię, nazwisko odbiorcy lub nazwa firmy oraz adres,
  • numer rachunku adresata w formacie IBAN,
  • kod BIC/SWIFT przypisany do banku odbiorcy,
  • kwota przelewu,
  • waluta transakcji,
  • tytuł płatności,
  • informacja o tym, kto ponosi koszty zlecanego przelewu,
  • tryb realizacji.

Numer IBAN

IBAN to międzynarodowy numer konta bankowego, dzięki któremu mamy pewność, że pieniądze trafią na właściwe konto bankowe. Numer IBAN posiada standardowy, ujednolicony format, składa się z maksymalnie 34 liter i cyfr. Zawarta jest w nich informacja o kraju, do którego musi trafić przelew oraz  podstawowy numer konta bankowego odbiorcy. Najlepiej poprosić adresata o przesłanie nam numeru IBAN, ten bez problemu powinien go znaleźć logując się na swój profil w banku. Ewentualnie w sieci istnieją również kalkulatory numeru IBAN, z których możemy skorzystać, natomiast, aby go wygenerować poza numerem konta będziemy potrzebowali kodu banku odbiorcy oraz identyfikatora oddziału danej instytucji.

Kod SWIFT

Kod BIC/SWIFT jest używany do identyfikacji konkretnych banków i ich oddziałów, podczas wysyłania przelewów międzynarodowych. Wszystkie kody SWIFT składają się z 8 lub 11 znaków. 11-cyfrowy kod odnosi się do konkretnego oddziału, podczas gdy 8-cyfrowy (lub taki kończący się na ‘XXX’) odnosi się do głównej siedziby banku. Nadzorowaniem kodów SWIFT zajmuje się Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Nazwa SWIFT często używana jest zamiennie z BIC, który oznacza Bank Identifier Code. Kody te można znaleźć bez większego wysiłku w internecie wpisując nazwę banku oraz BIC/SWIFT.

Informacja o tym, kto ponosi koszty zlecanego przelewu

Dyspozycja wykonania przelewu zagranicznego wymaga wskazania tego, kto pokrywa koszt transakcji. Opcji do wyboru mamy trzy:

  • BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca,
  • SHA – koszty dzielone są pomiędzy odbiorcą i nadawcą,
  • OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca.

Tryb realizacji

Choć w przypadku standardowych przelewów krajowych opcje są dwie, to SWIFT można wysłać na trzy sposoby. Domyślnie przelew wysyłany jest w trybie standardowym (Spot), jednak jeśli zależy nam na czasie możemy za dodatkową opłatą przyspieszyć transakcję. Poszczególne tryby prezentują się w następujący sposób:

  • Spot (D+2) – przelew standardowy, który trafi do odbiorcy do 3 dni roboczych;
  • Tomnext (D+1) – przelew przyspieszony, pieniądze znajdą się na koncie adresata w ciągu 2 dni roboczych;
  • Overnight (D+0) – przelew ekspresowy, zlecony przed godziną 13:00 w dzień roboczy, zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia.

Jaki jest koszt przelewu SWIFT?

W polskich bankach najczęściej możemy się spotkać z formą rozliczenia przelewów SWIFT w formie prowizji procentowej liczonej od transakcji. Dlatego opłata z reguły będzie zależna od tego jak wysoką kwotę wysyłamy. Banki ustawiają stawkę minimalną i maksymalną. W zależności od danej instytucji najczęściej koszty tego rodzaju przelewu mogą wynosić od 20 do aż 250 złotych.  Możliwość skorzystania z trybów przyspieszonych Tomnext i Overnight jest extra płatna – koszt za wykonanie jednej transakcji może sięgać nawet 150-200 zł. W transakcjach SWIFT niejednokrotnie uczestniczą banki pośredniczące. Mogą one naliczać dodatkowe opłaty, których w momencie zlecania przelewu, nie znamy. Mimo że dość kosztowne, przelewy SWIFT są nadal jedną z najczęściej wybieranych form międzynarodowego transferu gotówki. Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość przesłania pieniędzy do dowolnego kraju w każdej walucie. Niestety, ma to swoja cenę. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu środków, lepiej rozważyć inną metodę zlecenia transakcji.

Jak zlecić przelew z Polski do Bułgarii przez Wise?

Zdecydowanie bardziej korzystnym sposobem zlecenia przelewów zagranicznych, pod względem finansowym i oszczędności czasu jest Wise. Założenie konta i realizacja transakcji są proste, odbywają się online i nie zajmują dłużej niż kilka minut. Aby się zarejestrować, wpisujemy po kolei:

  • imię i nazwisko,
  • adres e-mail,
  • numer telefonu,
  • wybieramy hasło.

Po kilku sekundach, otrzymamy na podany przez nas adres e-mail wiadomość. Należy kliknąć w załączony do wiadomości link aktywacyjny i uzupełnić brakujące dane, a następnie potwierdzić tożsamość.

Proces rejestracji oraz prowadzenie konta w serwisie jest darmowe. Po zalogowaniu się możemy od razu zlecić przelew. Znajdziemy się w panelu kalkulatora przelewu, gdzie trzeba wybrać kraj, z którego wysyłamy pieniądze, czyli Polskę i kraj odbiorcy przelewu – Bułgarię. Następnie wpisujemy kwotę i wybieramy rodzaj przelewu. Klikamy „kontynuuj” i wprowadzamy dane odbiorcy przelewu:

  • imię i nazwisko,
  • numer rachunku,
  • tytuł przelewu.

Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności na konto Wise, poprzez wygenerowane w systemie dane (tytuł przelewu oraz numer rachunku). Po zaksięgowaniu środków na koncie Wise, serwis odsyła przesłaną kwotę na wskazany przez nas, zagraniczny rachunek odbiorcy.

Opcje realizacji transakcji w Wise

Wise to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą przesyłać pieniądze za granicę bez zbędnych formalności i w krótkim czasie. Wystarczy kliknąć w nasz link, aby założyć konto, co umożliwia skorzystanie z pierwszego darmowego przelewu. Po wpisaniu kwoty i wyborze waluty, dodajesz dane odbiorcy i zatwierdzasz transakcję. Dzięki pełnej transparentności kosztów, masz pewność, że nie czekają Cię żadne ukryte opłaty, a Twój przelew dotrze na czas i bez problemów. Wise to pewny wybór dla każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo i wygodę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.